Skocz do zawartości
Słony leszcz

to jeszcze będzie ładna kosteczka

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, fannadil napisał:

Gęsto :-D super wygląda

Tam bez przesady, że super, ale jestem zadowolony. Wszystko zdrowe, wolniej lub szybciej, ale rośnie, tak mam poczucie że jako tako kontroluję sytuację;-) Chyba czas na większe, tylko czasu brak niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bądź taki skromny, wyglada naprawdę świetnie ! Patrząc na pierwszą stronę Twojego wątku jesteś dla mnie wzorem wytrwałości i cierpliwości, czego mi i pewnie wielu innym początkującym akwarystom jeszcze brakujeKoniecznie zmień tytuł na „ to już jest ładna kosteczka” ;)

Edytowane przez cherrybloss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Rzeczywiście podobna do tej o którą pytałeś. Powoli do przodu i będzie kiedyś z tego fajny krzak ;) 

mwlj6Uf.jpg&key=d09d975a2236173a13ff999c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ups! Się dałem ostatnio namówić na widłonogi takie nie mrożone, tylko w saszetce, od DVH. No i dziś rozpakowałem, przecisnąłem do strzykawy żeby jakoś to zabezpieczyć i dozować... i pomyślałem (uwaga!)... co się będzie marnować:-) Więc przepłukałem wodą z akwa saszetkę i chlup do akwa. Widłonogów było tam tyle, że wszystko co żyje pęka w szwach, a tego nadal pływa masa. Jak po tym mi nutrienty nie drgną, to chyba i świński łeb cały moje akwa też zeżre bez skutków ubocznych. No zobaczymy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i nic się specjalnego nie stało, wszystko zadowolone, nutrienty nadal zerowe, acra idzie w fiolet coraz ładniej i rośnie. W jednym miejscu na skale jakby odrobina cyjano, ale tyle że nawet nie ma się czym przejmować.

JmvJ_pdkUwk5gCes58MBu7f81AOeNWsTQRU7Ni6x

7F8XKRqwT6hIu3-hjIv5RVBO0VPtdJYhgNJ32L_O

zoNjx0ebanFK8j4sdAR4aut-NATkmgtHq5Li9i17

CWhUskNr4xzMS76cLL003xsGWG6TogGt1S8r1WbE

wxLAacN8o_CVW4vFhmJl0qdstFH5ZQc-P15m9N5y

6xYpEOvYO-0WZdAdejL_NA4jcDTJpx_oW5_RyGIs

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie 

Pierwsza klasa

Szacun.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie prezentuje się Twoja kosteczka:clapping.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, r_33 napisał:

Pierwsza klasa

No zarosło trochę, co? Ja już wiem, dlaczego wszyscy odradzają xenię i briareum, ale na razie odsuwam od siebie tę myśl:-)

1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Ładnie prezentuje się Twoja kosteczka:clapping.

Też mnie się podoba. Najbardziej chyba ten dól, gdzie już jest zupełna wolna amerykanka i wszystko rośnie jak chce. Niestety czeka mnie trochę pracy, żeby wolnej amerykance nie pozwolić rosnąć wyżej, bo górkę chcę zostawić dla twardych.

Generalne to ktoś kto nie przetrwał takiego prawdziwego dojrzewania zbiornika (nie jedynie samego zamknięcia cyklu:-) to nie zrozumie tego, jak w pewnym momencie nagle wszystko zaczyna działać samo, rosnąć, wybarwiać się. Glony znikają, piasek robi się biały, nawet cyjano nie straszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałes wnioskuję że po dwuch latach dopiero można powiedzieć że akwarium samo się kręci?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Ja już wiem, dlaczego wszyscy odradzają xenię i briareum, ale na razie odsuwam od siebie tę myśl

Czy zauważyłeś aby xenia lub briareum parzyło inne korale? Czy tylko zagłusza i zasłania światło innym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenia nie, inne korale mają ją gdzieś, nawet jak rośnie na nich.

Briareum parzy i jest inwazyjne (obrasta i dusi inne korale). Też oczywiście zależy od gatunku. Np capnella kenia w sasiedztwie briareum marniała i zanikała, gdybym nie usuwał briareum z capnelli, to by zarosło doszczętnie. Ale już capnella imbricata bardzo skutecznie wypiera briareum, tam gdzie ona sięgała, briareum wręcz zanikało zupełnie, odslaniało skałę. Z sinularium jest równowaga, oba korale rosną, parzą się na granicy styku ale "respektują" granicę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Briareum mam na osobnej skałce i jedynie gdzie może się rozprzestrzenić to szyba. Xenia też jest na osobnej skałce, ale blisko clawularii i od czasu do czasu mogą się dotknąć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

Xenia też jest na osobnej skałce

Dla xenii osobna skałka to żadna bariera. Będzie próbowała rozrastać się po piachu, będą się z niej odrywać małe "kępki" dryfujące z prądem i osiedlające się w rożnych miejscach... Generalnie, z czasem będzie wszędzie jeśli jej warunki podpasują. Jedyna opcja na zapanowanie nad xenią, to regularne usuwanie szczepek pojawiających się poza wyznaczonym miejscem, co jest trochę uciążliwe (szczególnie że trudno jest ja oderwać w całości od skały, a odrasta nawet po przepuszczeniu przez maszynkę do mięsa). Ale jednocześnie jest to piękny i ciekawy do pogapienia się koral. Ulubieniec żony, więc u mnie ma miejsce zagwarantowane, co z resztą widać na zdjęciach:-) Ale jeśli Tobie się wcale aż tak bardzo nie podoba, to przemyśl czy chcesz ją do zbiornika wpuścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH znów wyszło niziutkie, 5.1. Tydzień temu było 5.7 (czyli spadek o 0.6 dKH), a w między czasie do akwa trafiło 5ml seachem carbonate (powinno to dać ~1.5 dKH) i 15ml płynu "balingowego" KH (co w moim litrażu powinno dać kolejne ~1dKH). W sumie "konsumpcja" by była ~3 dKH. Przyszedł więc czas na bardziej zdecydowane działania, czyli 45ml płynu "balingowego" na kH (~3 dKH powinno to dać), dozowanie reefpacka utrzymam bez zmian (po 5ml, czyli ~1.5 dKH stąd). No i zobaczymy:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarek czas na Ballinga, zawsze to da większą stabilizacje Kh i innych parametrów, a to najistotniejsze. Ja po swoim akwarium widzę, że skoki nie wpływają dobrze na acropory. Ostatni miesiąc mam bardzo wyrównane Kh i obserwuje znacznie lepsze przyrosty. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten reefpack nie jest jakiś mało treściwy? ;)
 

Do takiej kostki takie Ati essential pro czy coś podobnego jak znalazł kolega @s1ngle jak zaczął lać od serca tego Ati to akwarium z tygodnia na tydzień ładniejsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, norbi2222 napisał:

Czarek czas na Ballinga, zawsze to da większą stabilizacje Kh i innych parametrów, a to najistotniejsze. Ja po swoim akwarium widzę, że skoki nie wpływają dobrze na acropory. Ostatni miesiąc mam bardzo wyrównane Kh i obserwuje znacznie lepsze przyrosty. 

Ale ja daję balinga, ten reefpack to jest właśnie coś alla baling+, wapń, magnez, stront, kH, mikro, jakieś witaminy, aminokwasy. Tylko że na samym reefpacku nie mogę dojść do ładu z kH. Wapń mam 440, magnez 1380, czyli dużo, a kH raz nawet 4.8. Z tego co czytałem, to przed balingiem powinno się wyprostować kH, bo przy niskim kH to i pomiary Ca, Mg mogą być zafałszowane. No to właśnie to mam zamiar zrobić, podbić kH do 8.0, nadal dozując reefpacka.

32 minuty temu, sith114 napisał:

Ten reefpack nie jest jakiś mało treściwy?

Reefpack jest bardzo treściwy, 5ml płynu na kH (czyli tyle co daję teraz tygodniowo) w 40L powinno podbić kH o 1.5 stopnia. Standardowego płynu "balingowego" potrzebował byś na ten sam efekt ze 20ml. Problem w tym, że gdzieś mi te jony węglanowe uciekają. Różnie ludzie piszą, np że to bakterie konsumują węgiel w takiej formie i dlatego kH spada. Ale większość jest zgodna, że przed rozpoczęciem podawania balinga należy wyprostować kH.

Jasne, mógłbym lać więcej reefpacka czy jakieś ati, ale... raz że drożej niż NaHCO3, dwa - miałbym kosmiczne poziomy wapnia i magnezu  i/lub masę czyszczenia szybek z węglanu wapnia strąconego z wody. Także, jak mam pompować sodę w jakichś większych ilościach na razie, to wolę CZDA:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium (~40L) łyknęło 45ml płynu kH w 4 dni, a kH znów wyszło 5,4. Wniosek? Zamówiłem nowy test na kH, bo nie wierzę, żeby aż tak leciało. Do tego czasu odpuszczam mierzenie i podbijanie kH, tylko 1ml dziennie reefpacka będzie leciał, tak jak obecnie. A przy okazji podmiany z ciekawości czystej sprawdzę ten obecny test na kH na świeżej solance. Możliwe, żeby test na kH (salifert) zaczął tak zaniżać wyniki?  Termin niby ma do listopada 2022, ale używam go już coś ze dwa lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak możliwe że "zwietrzał" ;) sprawdź na świeżej solance. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak poza tym, to chyba dojrzewam do "normalnego" balinga. Się bym skłaniał do Ca + Mg + kH + SBS + AF components strong. I mieszać to wszystko wg wskazówek AF, czyli litrowe roztwory: Ca + strong A + strong B, kH + strong C, SBS + Mg + strong K. Jakieś sugestie? Po 5ml strongów na 1 litr roztworu (wg zaleceń AF) będzie ok, czy lepiej dać mniej?

6 minut temu, =Fresz= napisał:

sprawdź na świeżej solance

Sprawdzę, ale to w niedzielę, jak będę mieszał. Lipa kurna by była, jeśli takie kwiatki by były na nieprzeterminowanym teście. Jaka alternatywa? Hanka? Inna (jaka) marka kropelkowego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

A tak poza tym, to chyba dojrzewam do "normalnego" balinga. Się bym skłaniał do Ca + Mg + kH + SBS + AF components strong. I mieszać to wszystko wg wskazówek AF, czyli litrowe roztwory: Ca + strong A + strong B, kH + strong C, SBS + Mg + strong K. Jakieś sugestie? Po 5ml strongów na 1 litr roztworu (wg zaleceń AF) będzie ok, czy lepiej dać mniej?

Sprawdzę, ale to w niedzielę, jak będę mieszał. Lipa kurna by była, jeśli takie kwiatki by były na nieprzeterminowanym teście. Jaka alternatywa? Hanka? Inna (jaka) marka kropelkowego?

4 płyny z reki będziesz lał? ;) 
Edit 3 płyny zapomniałem o tym ze sbs i mg w jednym.

Wez na spróbowanie jeden zestaw Ati essential pro będziesz pan zadowolony :) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, sith114 napisał:

4 płyny z reki będziesz lał? ;) 

Wez na spróbowanie jeden zestaw Ati essential pro będziesz pan zadowolony :) 

Gdzie cztery? Trzy przecież, normalny baling, tylko z dodatkami mikro. Teraz dozuję 3 płyny z reefpacka, to mnie nie wzrusza to specjalnie. A z czasem może pompa jakaś, kto wie. AF ma ładnie rozpisane "jak dla idioty" ile czego dać do którego roztworu (nie mówiąc już, że przygotowanie płynów do balinga to w 100 miejscach jest opisane dokadnie), do tego jest wiadomo co to jest (normalny baling i mikroelementy). A ATI to znów jakieś magiczne płyny, jak reefpack. Inna sprawa, że przecież nie muszę brać Ca, Mg i kH od AF, mogę kupić CZDA, a tylko strongi i SBS firmowe. Wiesz, ja to ciągle eksperymentuję i szukam swojej drogi, jak mi będzie najwygodniej i efekty optymalne. Kto wie, może kiedyś i na ATI się skończy:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak test jest ok. Sprawdziłem na świeżej solance (red sea niebieska, 35ppt, wg tabelki kH=7,5-8,5) - wynik = 8,6, czyli prawie idealnie. Woda z akwa - wynik = 5,4. Jeszcze zrobiłem test na buforze (tropic marine luquid buffer) - zgodnie z oczekiwaniami nawet nie próbowała się próbka przebarwiać. Czyli jednak to kH takie niskie jest.

Czyli nowy plan - 80ml bufora do baniaka z dolewką. To powinno dać coś ok 6dkH w moim litrażu,. Wygląda że ok 3dkH "konsumuje" (jakoś magicznie, bo wapń nie spada) akwarium, a reszta na podbicie poziomu. Oczywiście będę mierzył i monitorował poziom, bo takie końskie dawki trochę mnie przerażają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ rzesz upierdliwy jest ten miliput. Oby chociaż trzymał dobrze...

Dla potomnych - jak bierzesz proste sps to od razu urządzaj szczepkarium, bo z takiej seriatopory to z 5 szczepek na tydzień. Właśnie wywaliłem masę, bo nie było gdzie tego upchnąć, co jest sprzeczne z całym moim światopoglądem i podejściem do życia, ale przynajmniej acra  będzie doświetlona. Już wiem, gdzie mi to 3dkh znika... Tylko czemu Ca nie drgnie?

Dla potomonych 2 - nano kostki to wymysł szatana. Nic słonego poniżej 250L nie powinno istnieć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.