Skocz do zawartości
Słony leszcz

to jeszcze będzie ładna kosteczka

Rekomendowane odpowiedzi

Jak pisałem w innym temacie, odpaliłem dostawiany do akwa panel zewnętrzny. Przybyło ok 19L wody, dodałem trochę siporaksu, który wcześniej się nie zmieścił w kaskadzie (jest teraz 2L) i 0.5L matrixa. Na razie wszystko działa, a ja myślę, jak zagospodarować dodatkową wodę... może kolejna rybka...? Mam też nadzieję, że zwiększenie pojemności trochę ustabilizuje poziomy Ca, kH, bo niby dużej obsady twardych nie mam, ale ciągną z wody jak diabli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Jak pisałem w innym temacie, odpaliłem dostawiany do akwa panel zewnętrzny. Przybyło ok 19L wody, dodałem trochę siporaksu, który wcześniej się nie zmieścił w kaskadzie (jest teraz 2L) i 0.5L matrixa. Na razie wszystko działa, a ja myślę, jak zagospodarować dodatkową wodę... może kolejna rybka...? Mam też nadzieję, że zwiększenie pojemności trochę ustabilizuje poziomy Ca, kH, bo niby dużej obsady twardych nie mam, ale ciągną z wody jak diabli.

Ciągną z wody bo wody nie wiele :P

Teraz jak przybyło na pewno się ustabilizują tzn życzę żeby jednak spadały jak najwięcej ;)

Słony może warto zmienić temat na "to jest ładna kostka" Bo trzeba przyznać że wyciągnąłeś ją naprawdę na ładne szkiełko. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówce jest kogo gonić w temacie kostek :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwarium Słony, różnica między początkiem jest kosmiczna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Pawkuu napisał:

Teraz jak przybyło na pewno się ustabilizują tzn życzę żeby jednak spadały jak najwięcej

No lecą. kH dziennie mi spada o ponad 2, wapń o 15. 30ml balinga (po równo) leję do tego maleństwa i jeszcze co kilka dni trzeba ciut dolać. Jeden dzień przerwy bo jakiś wyjazd czy coś, i znów tydzień trzeba na prostą wyprowadzać parametry...

Co do kostki, to faktycznie kręci się rewelacyjnie, ale z tą urodą to nie przesadzajcie. Błędy świeżaka, czyli naładowane wszystkiego co w ręce wpadło, wielgachne miękasy zajmujące 1/3 akwarium, xenia panosząca się wszędzie, układ skały tragedia, ale żal teraz to ruszać już...

Ogólnie plan jest, żeby duże sinularie dać na tył (miejsce po gratach się zwolniło), capnelle dać niżej i by się może jeszcze znalazła jakaś jedna czy dwie miejscówki pod coś twardego:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No więc stanął pod akwarium dozownik jebało (w zasadzie to jecod:-) dp-4. Podpięty, skalibrowany, węże odpowietrzone. Ustawiony na lanie po równo wszystkich płynów, 6x5ml. Się jeszcze zastanawiam, czy ustawić więcej w ciągu dnia, a mniej w nocy. Trzeba by kiedyś pomierzyć, jak kH się zmienia w ciągu doby. Na razie leje równomiernie, co 4 godziny. KH z 5 min opóźnieniem względem pozostałych. Jeszcze muszę tylko sprawdzić praktycznie, czy ta dawka 5ml ustawiona faktycznie będzie miała ok 5ml. No i zobaczymy. Bo lania podawania strzykawą mam już serdecznie dość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jak się sprawuje ten dozownik bo chcę kupić ten sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, klossowski napisał:

A co z panelem? Już podłączony?

Podłączony, kilka postów wyżej pisałem:-) Na razie nie zalałem mieszkania;-)

Godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Daj znać jak się sprawuje ten dozownik bo chcę kupić ten sam.

Jak się wczytałem w opinie, to generalnie większość co ma, to zadowolona. Oczywiście z poprawką na oczekiwania dostosowane do ceny. Jak na razie wszystko działa. Co prawda, na 2 kanałach przy zaprogramowanych 5ml, poleciało 6ml, ale to raczej kwestia kwestia złapania wprawy w kalibracji, no i taka dawka to na jebało raczej mało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lukanus napisał:

Jakiego balinga lejesz? 

Normalnie z proszków mieszam, plus strongi od AF. A proszki to zbieranina:-) CaCl i sbs od AF, NaHCO3 z allegro czda (swego czasu kupiłem do podbijania kH), MgCl dostałem gratis na zlocie kiedyś (jakiś niemiecki, silbermann czy jakoś tak). Czyli na razie zużywam co w szafie zalega, a jak się pokończy, to będę myślał. Generalnie, robię mniej więcej wg przepisu AF na component 123, czyli: CaCl + strong A i B, NaHCO3 + strong C, MgCl + sbs + strong K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz

Sam się powoli zastanawiam co w przyszłości używać ;) Bo na ten moment budżetu na pompkę nie ma to wolałbym coś jak najprostszego w stylu ati essential pro albo może tropic marin all for reef. Ewentualnie z bardziej skomplikowanych zabawek tak jak Ty strongi od AF albo innej firmy + właśnie prochy czda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, sith114 napisał:

@Słony leszcz

Sam się powoli zastanawiam co w przyszłości używać ;) Bo na ten moment budżetu na pompkę nie ma to wolałbym coś jak najprostszego w stylu ati essential pro albo może tropic marin all for reef. Ewentualnie z bardziej skomplikowanych zabawek tak jak Ty strongi od AF albo innej firmy + właśnie prochy czda.

Ja przerobiłem lanie z ręki i powiem Ci, że nie ma opcji. A co lejesz, to już kwestia drugorzędna. Jak włożysz kilka sps do nie za dużego litrażu, to przy jednorazowej dawce będą za duże skoki kH, a lanie z ręki kilka razy dziennie to mordęga. Wiem, bo przerobiłem to. Także, rozglądaj się za pompą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam o balinga, bo sam leję AF na razie Ca, KH i RMS i przy laniu KH od AF KH Plus Labs mi się jakby ścinał. Jak lałem zwykłu KH buffer było OK. Pisałem już na forum ale nikt, nic.  Lanie z ręki kilka razy dziennie to porażka. Tem mam kostkę z panelem 80L w obiegu, tylko o nie cały  rok później start. Dopiero od 2 miesięcy widzę jak SPS-s startują. Pompkę sam stosuję od paru dni, sterowanie od Aqmy, a pompki kupiłem na forum za pół darmo. 

Macie też tak z KH?

Twoje szkiełko piękne, mega duże korale, piękne. 

Edytowane przez lukanus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 31.05.2020 o 17:57, lukanus napisał:

Pytam o balinga, bo sam leję AF na razie Ca, KH i RMS i przy laniu KH od AF KH Plus Labs mi się jakby ścinał. Jak lałem zwykłu KH buffer było OK.

No z tym za bardzo nie pomogę, bo raz - żaden ze mnie spec od chemi, a dwa - mam zwykłą pompę dozującą. Wydaje mi się, że "kh plus" służy bardziej do doraźnego podbijania kh niż do stałego dozowania i może jest jakoś bardziej stężony niż zwykły płyn "balingowy". Za to "kh buffer" to właśnie jest klasyczny płyn, ~84g NaHCO3 w 1L wody.

Z innej beczki. Uzupełniałem ostatnio mrożonki i wziąłem przy okazji kryla pacyficznego z myślą o LPS (do tej pory dopaszczowo karmiłem je mysis). Się obawiałem, czy acana, caulastrea i dunka dadzą radę, ale wciągnęły bez problemu i napompowały się jak głupie. Czyli, smakuje:-)

Z jeszcze innej beczki. Po kilku dniach dozowania balinga pompą zmierzyłem kH (8.3), Ca (~435), czyli praktycznie tyle, w ile celowałem (8.0 i 430). Na razie nie kombinuję z korektą jeszcze, za kilka dni znów zmierzę i zobaczę, czy trzeba ciut zmniejszyć dawkę, czy tylko jednorazowo skorygować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Z innej beczki. Uzupełniałem ostatnio mrożonki i wziąłem przy okazji kryla pacyficznego z myślą o LPS (do tej pory dopaszczowo karmiłem je mysis). Się obawiałem, czy acana, caulastrea i dunka dadzą radę, ale wciągnęły bez problemu i napompowały się jak głupie. Czyli, smakuje:-)

Yup, żrą. Sam się raz wystraszyłem bo caulastrea złapała w locie dużego kryla (hrabia leniwiec nie zdążył dopłynąć) i tak go mieliła z wystającym ogonem... chwila moment obróciła całego :O 

Tak samo inne lps, wciągają kryl aż miło jak złapią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie. Jak karmicie korale np kryłem to za pomocą jakiego "urządzenia" jakąś pipetą, szczypcami?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, wally napisał:

Mam do was pytanie. Jak karmicie korale np kryłem to za pomocą jakiego "urządzenia" jakąś pipetą, szczypcami?

Te głębiej - pipetą, te płycej  - pensetą. Pipeta to własna konstrukcja (50 cm rurki pleksi 8mm zagiętej na końcu + "gruszka" z pipety sklepowej). Kryl jednak już ciut za gruby jest na taką rurkę, wchodzi ale na styk, więc 10mm by się lepiej sprawdzała tutaj. Zagięta końcówka się przydaje do karmienia mordek niedostępnych od góry, skierowanych w bok. Penseta - nierdzewna, 27 cm, z akwarystycznego.

ACtC-3ePLdNsGSNM2lm2sXsGrDKoxEaRW1EyccIz

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację. A jak się sprawuje pompa zauważyłeś już jakąś pozytywną zmianę?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, wally napisał:

Dzięki za informację. A jak się sprawuje pompa zauważyłeś już jakąś pozytywną zmianę?

Pompa z kaskady? Aż za dobrze. Po wyjęciu jej z kaskady i tych badziewnych koszyków aż za dużą pralkę mi robi i poważnie myślę nad wyjęciem jednego z cyrkulatorów. Co jak co, ale te pompki z fzn3 są naprawdę niezawodne, nigdy żadnych problemów z nią nie miałem, a jedyna usterka o jakiej słyszałem od innych (bodajże @VDR pisał kiedyś) to pękająca izolacja kabla zasilającego, choć u mnie jest ok i nic nie pęka jak na razie.

Co do pozytywnych zmian - podstawowa to brak odpieniacza i grzałki w akwarium, oraz masa dodatkowego miejsca na media filtracyjne. Na razie w większości jeszcze nie wykorzystana, bo tylko trochę siporaxu zalegającego dołożyłem i 0.5L matrixa, ale mam zamiar doładować tam jeszcze bądź to gruzu z żywej skały, bądź grubego żwiru koralowego. A życie? Wszystko ma się dobrze, tak jak wcześniej.

A czekaj... bo Ty o dozowniku pewnie... Działa, dozuje, poziom kH i Ca trzyma się równo a ja odpoczywam od strzykawek. Było warto. Generalnie, to momentalnie praktycznie zapomniałem, że tam jakaś pompa jest i jakiegoś balinga dozuje. I o to chodziło. Korale rosły już i na strzykawkach (6x dziennie podawałem z ręki), więc jakoś spektakularnej różnicy nie widać jeszcze, ale zapewne też im służy. Np jutro wyjadę na tydzień. Wcześniej oznaczało by to spadek kH do 5 i wyprowadzanie na prostą akwarium przez kolejny tydzień. A teraz jebało będzie dozowało po równo płyny i korale nie odczują specjalnej różnicy.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszło lato, to i w akwarium pora zrobić cieplej. Wczoraj temperaturę ustawiłem na 26st. W akwarium wszystko gra. Tydzień mnie nie było i jeszcze nie doczyściłem szybek z glonów wapiennych. Czy to przez sbs podawany w równej dawce co reszta balinga? Bo ostatnio szybki mógłbym czyścić codziennie i zawsze by coś narosło. A właśnie po dłuższej przerwie to już masakra:-(

ACtC-3fL-8CSsLz0wPPpuxdPSXcp3tVO9YYTPtxS

Trochę dziwnie rośnie mi monti. Obok seriatopora zaraz wylezie ze zbiornika, milka ładnie rośnie, nawet acra... A montipora nie idzie w górę, nie rozgałęzia się, tylko właśnie z podstawy wyrasta coraz więcej nowych gałęzi. Ten typ tak ma? W sklepie matecznik to był piękny krzaczek, chyba z 40cm, i w ogóle taki bardziej filigranowy. Ktoś coś?

ACtC-3faOp2Li6SkTuxJI1BcByWwsEYPzs2fv6Wq

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tak rosną patyki jak mocniej im dmucha. Sam strumień wody powoduje odpowiednie kształtowanie koralowców jakby szukały najlepszej opcji dla siebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, dla syna napisał:

U mnie tak rosną patyki jak mocniej im dmucha. Sam strumień wody powoduje odpowiednie kształtowanie koralowców jakby szukały najlepszej opcji dla siebie. 

No u mnie dmucha mocno... Czyli co? Za silna cyrkulacja przy wierzchołkach i stąd te odrosty z podstawy? Sprawdzę. Dzięki za radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Słony leszcz napisał:

No u mnie dmucha mocno... Czyli co? Za silna cyrkulacja przy wierzchołkach i stąd te odrosty z podstawy? Sprawdzę. Dzięki za radę

Nie wiem czy akurat u Ciebie w tym przypadku to jest powodem, ale u mnie tak się dzieje. Koral jakby czuł że się może przewrócić, zaczyna rosnąć na boki tuż nad nasadą i często oblewa mocniej skałę niż zwykle. Być może u Ciebie w tym miejscu jest większy prąd wody i dlatego tak reaguje. 

Ale później zwykle idzie w górę. Ja bym nic nie robił. Koral sobie da radę i może bardzo fajnie wyglądać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze fota w pełnym świetle

ACtC-3c8zNi22Jvl3VyVjvL8-G4W6USsguRAzviK

7 godzin temu, dla syna napisał:

Ja bym nic nie robił. Koral sobie da radę i może bardzo fajnie wyglądać. 

I tak zrobię. Mnie tam forma wzrostu bardzo nie rusza. Wiadomo, żywe stworzenie, niech rośnie jak chce. Bardziej mi chodziło, czy taki wzrost nie świadczy o tym, że miejsce nie odpowiada. Swoją drogą, niby montipora taki chwast wśród sps, a ostatnio chyba najsłabiej przyrasta. Nie, jednak najsłabiej przyrasta zielona talerzówka, chyba jeszcze większy "chwast";-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.