Skocz do zawartości
Słony leszcz

to jeszcze będzie ładna kosteczka

Rekomendowane odpowiedzi

A w między czasie 4 wiadro soli się napoczęło. Tak mi kurcze już potrzeba większego szkiełka...

Rozpad podstawy capnelli postępuje. Co ciekawe, reszta się nie pompuje, ale wygląda w miarę ok. Chyba będzie trzeba ciachnąć. Może miejsce przestało pasować...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Słony leszcz napisał:

A w między czasie 4 wiadro soli się napoczęło. Tak mi kurcze już potrzeba większego szkiełka...

Rozpad podstawy capnelli postępuje. Co ciekawe, reszta się nie pompuje, ale wygląda w miarę ok. Chyba będzie trzeba ciachnąć. Może miejsce przestało pasować...

Wywalaj chwasta wsadź coś lepszego ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, sith114 napisał:

Wywalaj chwasta wsadź coś lepszego ;)

 

No nie, tak się nie robi. Jak już, to wyprowadzić na prostą i oddać za piwo. Ale miejsce się nie zmarnuje jakby co;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baling znów w górę, teraz będzie leciało po 36ml każdego płynu w 6 porcjach.

pH nadal nisko. Wyszło 8.0, ale mierzyłem po południu. Rano pewnie znów 7.7 by było:-(

Nutrienty w górę, NO3=5, PO4=0.02. Za dużo karmię. Ostatnio taką mam rutynę, że codziennie oprócz robaków dla ryb wrzucam też ok 0.5 kostki jakiegoś planktonowego pokarmu typu wrotka, widłonogi, ikra, oczlik... I są efekty. A drugie, to przecież robiłem przekładkę ceramiki do panelu, to też coś tam musi się wahnąć. Plan to ograniczyć ten drobny pokarm o połowę, a jak to nie pomoże - spróbuję odrobinkę vsv znów podawać.

Na koniec zagwozdka. Mam ecsenius stigmatura. Niby że glonożerca, u mnie już glonów brak, to próbowałem z algami nori (takimi do suszi). Po włożeniu glonów do wody ślizg zaczynał się dziwnie zachowywać, jakby się ocierał o skały (po wyjęciu glonów wracało do normy, więc to nie kwestia infekcji), oczywiście glonów nie tknął. Myślę sobie, pewnie jakiś syf w tych nori i kupiłem "oryginalne" algi na ryb firmy ON, do wyboru, czerwone, zielone brązowe. Ślizg już nie ocierał się, ale też był jakiś wypłoszony, oczywiście nie ruszył nawet. Jednocześnie widać, że glonów ryba potrzebuje, bo po wyłączeniu pomp na karmienie, zamiast rzucać się na mrożone, skubie porost mikroglonów z cyrkulatorów. Pytanie więc do posiadaczy ślizgów, o to czy podajecie im jakieś glony, a jeśli tak, to jakie i w jaki sposób?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nic? Nikt ślizga nie dokarmia algami?

Z nowości to ta capnella ostatecznie padła. Odciąłem ją od skały i przyczepiłem gumką do nowej podstawki. Niestety kolejnego dnia dosłownie rozpadała się w proch. Co ciekawe, resztki nogi i jakiś jeden mały odrost, co pozostały na skale po odcięciu, nadal jakoś tam żyje. Nie pompuje się, ale i się nie rozpada, to może i coś tam z tego wyżyje jeszcze. Że też tak z dnia na dzień może korala, mało wymagającego przecież, szlak trafić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ślizgi nie tyle glony co film bakteryjny skubią. Jeśli na szybach nie masz zielonego nalotu w ciągu 48h to bał bym się że może być niedożywiony. Jeśli tego nalotu jest rzeczywiście mało, czyść szyby rzadziej. Ważne żeby coś zdążył skubnąć. Może być tak, że masz zbyt dużą pralkę w baniaku i rzuca się na glony kiedy woda stoi. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, dla syna napisał:

Ślizgi nie tyle glony co film bakteryjny skubią. Jeśli na szybach nie masz zielonego nalotu w ciągu 48h to bał bym się że może być niedożywiony. Jeśli tego nalotu jest rzeczywiście mało, czyść szyby rzadziej. Ważne żeby coś zdążył skubnąć. Może być tak, że masz zbyt dużą pralkę w baniaku i rzuca się na glony kiedy woda stoi. 

Pralkę mam, ale on sobie potrafi poradzić i jak mu się chce, to swobodnie pływa w całym akwarium. A skubie właśnie takie kożuchy, co rosną w miejscach o silnym przepływie (może to i bardziej bakterie niż glony), czyli z cyrkulatorów, spływu-kaskady itd. Potrafi nawet do kręcącego cyrkulatora podpłynąć i skubać;-) Szyby zarastają mi dość szybko, tylnej wcale nie czyszczę, także tu jest zapas, choć nigdy nie widziałem, żeby ten mój ślizg szybę skubał. Ale spoko, głównie chodziło mi o te suszone algi, których ryba nie chce jeść, że może nie takie daję i jakieś jeszcze inne powinienem. Ale jak piszesz, że ślizg bardziej film podskubuje niż glonami się pasie, to jestem spokojny. Trochę mnie zmyliły te wszystkie opisy, że ślizgi to niby taki postrach glonów w akwarium. Dzięki:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi miękasami to różnie bywa - u mnie miałem problem z pseudogorgonią - niby prosta łatwa i przyjemna jak każdy miękki - a tylko lekko porosła glonem i już zaczęła tracić tkankę - ledwo odratowałem a to podobno prosty koral :) sarcopython np potrafi walnąć focha na dwa tyg i nie polipować - nagle   coś  mu się odwidzi i jest ok - Capnella u mnie też np miała słabsze momenty i pomimo tego że LPS-y polipowały ja głupie to leżała dosłownie plackiem.

A tak w ogóle to utarło się jak widzę że to chwasty  - a ja np bardzo lubię moją capnelle rozrosła się w dość efektowne drzewo i całkiem fajnie to wygląda - rozsiała parę szczepek ale nie jest jakoś szczególnie inwazyjna.

Edytowane przez Tapajos32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Tapajos32 napisał:

A tak w ogóle to utarło się jak widzę że to chwasty

No ja daleki jestem od "chwastologii". Jeśli tylko zwierzak nie jest totalnym szkodnikiem czy ekspansywny jakoś strasznie, ma miejsce w moim baniaku. Żeby tylko ten baniak był z gumy... A capnelli mi szkoda, naprawdę była ładna. Może z resztek coś jeszcze odbije.

Co do "gorgonii", u mnie poczuła się dobrze dopiero kiedy trafiła w miejsce o naprawdę silnym przepływie. Wcześniej to jak piszesz, co chwila jakieś glony ją porastały i tkankę traciła zamiast rosnąć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
19 minut temu, Słony leszcz napisał:

Może z resztek coś jeszcze odbije.

Powinna ;) 

19 minut temu, Słony leszcz napisał:

Żeby tylko ten baniak był z gumy...

To jest zawsze problem i człowiek szuka rozwiązań priorytetów który koralowiec lepiej żeby został w zbiorniku heh ja mam to też przy swoim zbiorniku. Jednego koralowca nie zdążyłem ulokować w odpowiednim miejscu i zarósł tkanką kratkę rastrową na szczepki heh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest pierwszy podejrzany w sprawie niskiego ph i wyższych nutrientów ostatnio. Panel filtracyjny. W kaskadzie, ze względu na stosunkowo mały przekrój, przepływ przez koszyki był dość intensywny i turbulentny. Natomiast w panelu o dużo większym polu przekroju wody co prawda sumarycznie płynie więcej, ale płynie ona raczej powoli i spokojnie. Efekt - sporo dytrytusu się zebrało. Siporaxu w kaskadzie praktycznie nie musiałem czyścić, stąd i tutaj się zapomniałem. No ale, ostatnie dni regularnie trząchałem złożem, wymieniałem watę, robiłem burze w akwarium i zobaczymy jakie będą efekty. W między czasie zmajstrowałem solidniejszy koszyk na media, bo ten poprzedni zrobiłem z jakiejś lichej siatki ogrodniczej i marnie zniósł intensywne trząchanie i szarpanie. Teraz wyszedł całkiem fajnie i solidnie. Najgorsze, że będzie trzeba znów siporax układać:-(

ACtC-3e-9SoZmrLzMVM-retyvhgsIFnHhKBeEmJk

Tak poza tym, acra wybarwiła się całkiem fajnie. Nie zeowitowo, ale mnie się podoba ten intensywny fiolet. Żeby jeszcze znów uzyskać takie zielone fluo tipy, które kiedyś miała pod słabszym światłem... Widać też, że rośnie, choć nie tak szybko jak seriatopora za nią, która zaraz chyba całą kostkę już zarośnie.

ACtC-3dMmDc1qbzhsgxdi79kkYX5oAKchzAV5cpz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnieś żelazo i fluor. U mnie tak zrobiłem i pod nocnym wygląda jakby centki rysia były. Tylko z fluorem na taki litraż dawaj krople na tydzień. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, dla syna napisał:

Podnieś żelazo i fluor. U mnie tak zrobiłem i pod nocnym wygląda jakby centki rysia były. Tylko z fluorem na taki litraż dawaj krople na tydzień. 

Wiesz, ja niby dodaję "strongi" od AF do balinga, to tam i żelazo, i fluor niby są. Z tym że na razie ilość zgodnie z instrukcją, po 5ml na 1 litr roztworu. No i podmianki co tydzień. Może być, że jednak czegoś za mało wychodzi, ale bez ICP raczej nie będę kombinował ze zwiększaniem dawki. W każdym razie, obecnie "macki" polipów są zupełnie białe, podczas gdy kiedyś pod badziewną lampeczką aquaela, kiedy nic nie dozowałem, były właśnie lekko fluo. Ale za to tkanka była beżowa prawie całkowicie. Tak czy inaczej, dzięki za trop. Trzeba będzie chyba w reszcie zrobić to ICP i się przekonać, jak z tym mikro u mnie jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Trzeba będzie chyba w reszcie zrobić to ICP i się przekonać, jak z tym mikro u mnie jest.

Z tym icp to nie tak do końca. Robię je regularnie w marinlabie a tam nie badają fluoru. Zauważyłem że kiedy daję dokładnie tyle samo fluoru co jodu z af to są widoczne kolory fluo. Też się bałem o przedawkowanie fluoru. Ale uznałem że skoro w icp brakuje mi jodu, to zacząłem go dodawać. Ale fluo mi strasznie podupadło z biegiem czasu. Więc wprowadziłem fluor na pałę. W fluorze z af jest 10% jodu i 90% fluoru. Pomyślałem że skoro w nim jest też jod to będę go dawał tyle samo co jodu. Tak daję od roku i wszystko jest ok. A co do ballinga af to są widoczne spadki liniowe pomimo lania wszystkich komponentów (komponent 1, 2, 3 po równo). Tak wychodziło kiedy robiłem podmiany i teraz kiedy ich nie robię. U siebie (ale bez podmian) dozuje 4 krople jodu i 4 krople fluoru na tydzień. Wcześniej przy podmianach i ballingu musiałem lać 3 krople jodu i 3 krople fluoru na 250l w obiegu. Jedynie triton bada fluor ale test icp jest droższy. Aa bym zapomniał, żelazo przy fluo jest u mnie bardzo ważne gdyż jak miałem żelazo na poziomie 2 jednostek to fluo i tak zanikało. Przy 5 jednostek jest widoczna poprawa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, dla syna napisał:

Z tym icp to nie tak do końca. Robię je regularnie w marinlabie a tam nie badają fluoru. Zauważyłem że kiedy daję dokładnie tyle samo fluoru co jodu z af to są widoczne kolory fluo. Też się bałem o przedawkowanie fluoru. Ale uznałem że skoro w icp brakuje mi jodu, to zacząłem go dodawać. Ale fluo mi strasznie podupadło z biegiem czasu. Więc wprowadziłem fluor na pałę. W fluorze z af jest 10% jodu i 90% fluoru. Pomyślałem że skoro w nim jest też jod to będę go dawał tyle samo co jodu. Tak daję od roku i wszystko jest ok. A co do ballinga af to są widoczne spadki liniowe pomimo lania wszystkich komponentów (komponent 1, 2, 3 po równo). Tak wychodziło kiedy robiłem podmiany i teraz kiedy ich nie robię. U siebie (ale bez podmian) dozuje 4 krople jodu i 4 krople fluoru na tydzień. Wcześniej przy podmianach i ballingu musiałem lać 3 krople jodu i 3 krople fluoru na 250l w obiegu. Jedynie triton bada fluor ale test icp jest droższy. Aa bym zapomniał, żelazo przy fluo jest u mnie bardzo ważne gdyż jak miałem żelazo na poziomie 2 jednostek to fluo i tak zanikało. Przy 5 jednostek jest widoczna poprawa. 

Tak czytam teraz opis do "strongów" i faktycznie tego jodu i fluoru to wiele tam nie ma... Kurcze, dałeś temat do przemyśleń. Do tej pory naiwnie myślałem, że strongi z grubsza ogarniają mi temat suplementacji, resztę wygładzi podmianka. A tu się okazuje, że może być za mało tego...

Z drugiej strony, odkąd dozuję balinga (najpierw seachem reefpack, potem proszki klasyczne ze strongami), dużo częściej muszę czyścić szybki, co wydawało mi się wskazuje raczej na nadmiar mikro...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, myślałem... i jadą już do mnie fluor, jod, żelazo, stront, potas i test ICP. Trochę liczyłem pociągnąć jeszcze bez doktoryzacji z chemii, że te strongi same mi wystarczą, ale widać jak się raz pójdzie w spsy, to odwrotu już nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.07.2020 o 21:38, Słony leszcz napisał:

W między czasie zmajstrowałem solidniejszy koszyk na media

ACtC-3e-9SoZmrLzMVM-retyvhgsIFnHhKBeEmJk

A z czego to jest zrobione? I czym sklejone?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, klossowski napisał:

A z czego to jest zrobione? I czym sklejone?

"kanwa" (tak to się chyba nazywa) do wyszywania. Takie o coś: https://allegro.pl/oferta/kanwa-plastikowa-37x41-5cm-6szt-8832246185

Nie klejone, tylko wiązane/szyte żyłką wędkarską. Wyszło bardzo solidnie i całkiem estetycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

"kanwa" (tak to się chyba nazywa) do wyszywania. Takie o coś: https://allegro.pl/oferta/kanwa-plastikowa-37x41-5cm-6szt-8832246185

Nie klejone, tylko wiązane/szyte żyłką wędkarską. Wyszło bardzo solidnie i całkiem estetycznie.

O kurde, o takim czymś nie słyszałem jeszcze :clowning

Trochę to drogie, ale wygląda świetnie :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, klossowski napisał:

Trochę to drogie, ale wygląda świetnie 

Drogie? Niecałe 6 zł za arkusz 37x41, a pewnie da się znaleźć i taniej. Na ten mój koszyk 12x15x37 zużyłem 2 arkusze, czyli jakieś... 12zł. To więcej kosztowało piwo wypite podczas robienia tego koszyka;-) W artykule (https://reefhub.pl/algae-scrubber-filtracja-biologiczna-cz-3/) o alga scruberze DIY jest właśnie taka kanwa polecana jako ekran dla glonów. Generalnie, bardzo fajny materiał do różnych dłubanin akwariowych jako "siatka", na pewno lepiej się sprawdzi niż siatka ogrodnicza. Oprócz koszy na media, powinna się ta kanwa nadawać na wspomniane ekrany w ATS, na sita w różnych filtrach przepływowych i glonowych, do rollermatów DIY itp itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Słony leszcz napisał:

Drogie? Niecałe 6 zł za arkusz 37x41

Drogie, bo cały zestaw trzeba brać :lol:. Ja zrobiłem koszyk z jakiejś kratki pszczelarskiej od znajomego pszczelarza, ale niestety nie jest tak ładna jak Twoja :czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, klossowski napisał:

Drogie, bo cały zestaw trzeba brać :lol:. Ja zrobiłem koszyk z jakiejś kratki pszczelarskiej od znajomego pszczelarza, ale niestety nie jest tak ładna jak Twoja

Nie trzeba, można pojedyncze arkusze chyba, jest tego sporo na allegro. Nad kratą odgrodową ("kratka pszczelarska") też myślałem, ale to fajniejsze jest.

Z innych rzeczy, dziś powinna fiolka dotrzeć do marinelab. Ciekawe, czy jeszcze przed weekendem wyniki dostanę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są wyniki ICP. @dla syna czapka z głowy za diagnozę wcześniejszą tylko na podstawie zdjęcia - niedobór żelaza i jodu (pewnie też fluoru). Ciut duży fosfor, ale to mi ogólnie nutrienty trochę wzrosły ostatnio, muszę opanować nowy panel. Poza tym, na moje niewprawne oko, wszystko wydaje się w miarę ok. Na coś jeszcze powinienem zwrócić uwagę?

Teraz co do dozowania. Wody ok 60L, mocno nabite koralami. Bym dawał na razie po kropelce na tydzień (tak jak wyżej Igor radził) fluoru (AF fluorine), jodu (AF iodum) i żelaza (AF iron). Czy może tego żelaza jednak więcej? Dziwne, że go tak mało, bo przecież w strongach jest żelazo. Jak widać potas (cały litr, bo się naczytałem tematu @=Fresz=a:-) kupiłem na wyrost, ale cóż, pewnie kiedyś się przyda. Na razie nie będę potasu dozował.

Przy okazji widzę, że testy saliferta na Ca i Mg ciut zaniżają u mnie (z kropelek miałem wyniki Ca=430 i Mg=1335). Refraktometr widać mierzy ok (wynik miałem tak "ciut powyżej" 35ppt). kH też zgodne z salifertem w zasadzie (miałem wynik z kropelek 7.7). Fosfor (hanka 736) - wynik miałem 12 ppb -> 0.012 mg/L. Czyli różnica pomiarów to 4,5ppb, jak dla mnie akceptowalne (deklarowana przez producenta dokładność to +-5ppb +-5% odczytu).

obraz.png.2e1ba800d770058e016f35a017e841c2.pngobraz.png.389b792790a8a5b1985ebc0eed3e32ee.png

PS...

Jeszcze stront.. też bym po kropelce na tydzień dawał.

PS2.

Bor. Do czego on potrzebny? Bardzo jest istotny? Niby minimalny niedobór mam, ale nie wiem czy jest sens się tym przejmować i zaczynać suplementację.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Słony leszcz napisał:

Bor. Do czego on potrzebny? Bardzo jest istotny? Niby minimalny niedobór mam, ale nie wiem czy jest sens się tym przejmować i zaczynać suplementację.

"Generalnie rzecz biorąc, bor nie jest pierwiastkiem, który trzeba jakoś szczególnie kontrolować. Naukowcy podają, że bor może być niezbędnym nutrientem dla niektórych organizmów morskich, ale również, że może być toksyczny dla innych już przy niewielkich przekroczeniach naturalnych poziomów. Rekomendowane jest, aby utrzymywać jego poziom z NSW czyli około 4.4mg/L, choć poziomy poniżej 10mg/L są na ogół tolerowane.... Producenci Colombo i Kent uznali, że ich sole będą miały tylko minimalne ilości tego pierwiastka."

za:

https://reefhub.pl/sol-akwarystyczna-test-porownawczy/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Są wyniki ICP. @dla synaPoza tym, na moje niewprawne oko, wszystko wydaje się w miarę ok. Na coś jeszcze powinienem zwrócić uwagę?

Teraz co do dozowania. Wody ok 60L, mocno nabite koralami. Bym dawał na razie po kropelce na tydzień (tak jak wyżej Igor radził) fluoru (AF fluorine), jodu (AF iodum) i żelaza (AF iron). Czy może tego żelaza jednak więcej? Dziwne, że go tak mało, bo przecież w strongach jest żelazo. Jak widać potas (cały litr, bo się naczytałem tematu @=Fresz=a:-) kupiłem na wyrost, ale cóż, pewnie kiedyś się przyda. Na razie nie będę potasu dozował.

Przy okazji widzę, że testy saliferta na Ca i Mg ciut zaniżają u mnie (z kropelek miałem wyniki Ca=430 i Mg=1335). Refraktometr widać mierzy ok (wynik miałem tak "ciut powyżej" 35ppt). kH też zgodne z salifertem w zasadzie (miałem wynik z kropelek 7.7). Fosfor (hanka 736) - wynik miałem 12 ppb -> 0.012 mg/L. Czyli różnica pomiarów to 4,5ppb, jak dla mnie akceptowalne (deklarowana przez producenta dokładność to +-5ppb +-5% odczytu).

obraz.png.2e1ba800d770058e016f35a017e841c2.pngobraz.png.389b792790a8a5b1985ebc0eed3e32ee.png

PS...

Jeszcze stront.. też bym po kropelce na tydzień dawał.

PS2.

Bor. Do czego on potrzebny? Bardzo jest istotny? Niby minimalny niedobór mam, ale nie wiem czy jest sens się tym przejmować i zaczynać suplementację.

Bor wydobywa kolory ciepłe (stają się bardziej intensywne, żółty i czerwony). Wg Twoich wyników Boru brakuje około 15ml tritona sprzedawane np w litrowych kartonach (odpowiednik litrowej butelki af ale nie myl z kropelkami o ile są produkty w kropelkach bo mogą mieć wyższe stęźenie). Bor na poziomie 3 do 7,5 nie ma wpływu na kondycję korali. Ja bym albo pozyskał 15ml od kogoś kto stosuję i dodawał tą ilość w ciągu conajmniej dwóch tygodni albo nie robił nic w tym temacie. Teraz metodą kropelkową af: jod 1x kropelka na tydzień, 1x kropelka fluoru na tydzień, żelazo 2x kropelka na tydzień (ale nie dawaj w jednym dniu, najlepiej rozbij to po 1x sobota, 1x wtorek i dozuj w miejsce po węglu aktywnym jeśli go masz bo on może trochę wyciągać), stront 1x kropelka na tydzień. Całość przeliczona na Twój litraż. Reszta super, aż dziw że tak ładnie trzyma. Widocznie masz dobrze równowagę zachowaną w systemie. Co do makro (ale narazie nie widzę potrzeby) jak coś chcesz kombinować to tylko plusami af (ca+, kh+, mg+) przy metodzie którą stosujesz. 

Jeśli mogę coś podpowiedzieć to zaopatrzył bym się w żelazo kropelki 50ml af pod warunkiem że termin ważności będzie 2 lata a resztę buteleczki 10ml. Jeśli nie stosujesz af build to też bym zakupił 50ml z terminem ważności 2 lata i podawał tyle samo co żelazo. Wtedy spsy powinny dostać turbo wzrostu. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.