Skocz do zawartości
Słony leszcz

to jeszcze będzie ładna kosteczka

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

Walnij sobie reaktor glonowy :P

To raczej nie, ale rozważam wywalenie ceramiki z panelu, wycięcie przegrody i urządzenie tam refugium z glonami oświetlanego w odwrócony cyklu. Cudów się nie spodziewam, ale może choć mniej będzie spadać w nocy pH, no i jakieś tam inne kożyści też może będą. Ogólnie ten mój panel w obecnej postaci nie najlepiej się sprawdza niestety. Glonów się trochę obawiałem ze względu na konsumpcję mikro, ale wyszło że i tak już teraz dozuję, to najwyżej będę dozował więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Słony leszcz napisał:

Glonów się trochę obawiałem ze względu na konsumpcję mikro

Też tak myślałem, do wczoraj, aż zobaczyłem ten filmik. Gość pół roku wody nie podmieniał, a glony rosną jak dzikie:

 

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, klossowski napisał:

Też tak myślałem, do wczoraj, aż zobaczyłem ten filmik. Gość pół roku wody nie podmieniał, a glony rosną jak dzikie:

Tylko ze tam same miękkie i glony są, to "parametry" faktycznie można mieć gdzieś:-) Ale utrzymaj tam sps jakiś. Poza tym to wiesz jak jest, "tylko ro dolewa", ale jak przyjdzie do szczegółów to się okazuje że i to czasem dodaje, i tamto czasem... Choć pewnie faktycznie żadnej regularnej suplementacji kolega nie prowadzi. Trzeba przyznać, że fajny baniaczek:-)

No ale jak pisałem, suplementacji się już nie boję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Tylko ze tam same miękkie i glony są, to "parametry" faktycznie można mieć gdzieś:-)

A skąd się bierze żelazo? Ja tego nie rozumiem, tak samo jak u nas na forum ta rafka 30l z Radomia. Zero ceramiki i cementowa skała, a wszystko rośnie, nawet sps ..... ja już przestałem cokolwiek rozumieć  :stuart:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, klossowski napisał:

A skąd się bierze żelazo? Ja tego nie rozumiem, tak samo jak u nas na forum ta rafka 30l z Radomia. Zero ceramiki i cementowa skała, a wszystko rośnie, nawet sps ..... ja już przestałem cokolwiek rozumieć  :stuart:

Przecież Romek podmiany robi regularnie i dozuje micro. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, FajnyRadziu napisał:

Przecież Romek podmiany robi regularnie i dozuje micro. 

Bo to inny przypadek, niż ten z Youtuba, ale tak samo zagadkowy. Ja nie rozumiem, gdzie u niego siedzą bakterie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może przez bardzo mały litraż i ilość wody netto te podmiany w zupełności wystarczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, klossowski napisał:

Bo to inny przypadek, niż ten z Youtuba, ale tak samo zagadkowy. Ja nie rozumiem, gdzie u niego siedzą bakterie.

Ja nawet nie próbuje rozumieć i olewam to ;)

Nie wiem.skala może i cementowa ale pewnie pory tam.jakies ma  - ale w to nie wnikam ;)

Wg mnie za dużo kombinujcie przy swoich zbiornikach.


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Romek dozuje reefpacka, robi podmiany, karmi, ogólnie ocean spokoju i konsekwencji. Doskonale wie, jakie ryby może mieć w kostce (i jak długo, zanim wyrosną) i jakie korale. I ta jego fawia jest tego świetnym przykładem - koral idealnie pasujący do warunków w akwarium. Co do bakterii też nie przesadzajcie, że rrr (czy co on tam ma teraz) to taki zupełny beton. Jakąś tam porowatość też to ma, widocznie wystarczającą w tym przypadku.

Co do glonarium szopena, to praktycznie nie ma tam eksportu mikroelementów, a jeszcze dokłada z pokarmem, to raczej o kumulację może się martwić niż niedobór.

4 minuty temu, r_33 napisał:

Wg mnie za dużo kombinujcie przy swoich zbiornikach.

A witam:-) No kombinujecie... ale co zrobić? U mnie się zaczęło, że dostałem acrę w gratisie do partii miękasów. Jak dostałem, to się zacząłem starać ją utrzymać, potem żeby rosła, kolory miała... i jakoś tak się rozwinęło:-) A tak na poważnie, to ja cały czas eksperymentuję, ze sprzętem, z chemią, pokarmami, żeby kiedyś tam jak zmądrzeję wystarczająco wybrać jedną ścieżkę najbardziej mi pasującą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Słony leszcz napisał:

Romek dozuje reefpacka, robi podmiany, karmi, ogólnie ocean spokoju i konsekwencji. Doskonale wie, jakie ryby może mieć w kostce (i jak długo, zanim wyrosną) i jakie korale. I ta jego fawia jest tego świetnym przykładem - koral idealnie pasujący do warunków w akwarium. Co do bakterii też nie przesadzajcie, że rrr (czy co on tam ma teraz) to taki zupełny beton. Jakąś tam porowatość też to ma, widocznie wystarczającą w tym przypadku.

Co do glonarium szopena, to praktycznie nie ma tam eksportu mikroelementów, a jeszcze dokłada z pokarmem, to raczej o kumulację może się martwić niż niedobór.

A witam:-) No kombinujecie... ale co zrobić? U mnie się zaczęło, że dostałem acrę w gratisie do partii miękasów. Jak dostałem, to się zacząłem starać ją utrzymać, potem żeby rosła, kolory miała... i jakoś tak się rozwinęło:-) A tak na poważnie, to ja cały czas eksperymentuję, ze sprzętem, z chemią, pokarmami, żeby kiedyś tam jak zmądrzeję wystarczająco wybrać jedną ścieżkę najbardziej mi pasującą.

O to kombinowanie to bardziej mi chodziło o resztę tutaj ostatnio piszacych hehe

Ty to jesteś kozak ;) z takiego glonarium wyszedłeś na prostą 

Szacun


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ramach akcji "pH" wywaliłem całkiem brzęczyk (odpieniacz na kostkę) za okno na parapet, oczywiście zapakowany w plastikowe pudełko. Teraz już na 100% bierze tylko powietrze zza okna, a do tego ciszej jest w mieszkaniuB) Zobaczymy czy jakiś efekt będzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekt taki, że po nocy (okna pozamykane), z zupą gotującą się na gazie ok 3m od akwa, pH wyszło 7.9 (dzień czy dwa wcześniej wynik był w okolicach 7.5). Czyli jednak wcześniej lipa była i brzęczyk zamiast zaciągać powietrze przez rurkę zza okna, jakimiś nieszczelnościami obudowy ciągnął z pomieszczenia. No ale grunt, że do przodu, obserwuję dalej

Ps. Normalnie, muszlowiec:P

ACtC-3eFLyD-6XQnKazjcaMaAmWCMfMrGiA4r3r7

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są wyniki ICP (próbka z 21 listopada)

obraz.png.96a22276f20d175696749244178e7114.pngobraz.png.ac6aa57692c2c04607cb6eb5181b5d2d.png

Prośba o rzucenie okiem, przede wszystkim @dla syna mam na myśli:-)

Fosfor to wiem, pracuję już nad tym.

Zasolenie coś wysoko, trzeba będzie się przyjrzeć refraktometrowi.

Żelazo niżej niż było wcześniej, jod i stron w zasadzie bez zmian, pomimo dozowania. Obecnie żelaza (AF) idzie 2 krople tygodniowo - myślę żeby zwiększyć do 4 kropli tygodniowo. Nie za dużo? Za mało? Jod (i fluor) oraz stront leci po 1 kropli tygodniowo - bym dał teraz 2 krople/tydzień.

Bor - leci 1ml/tydzień i chyba to dobra dawka.

Potas - poprzednio było jeszcze "w miarę" i nie dozowałem, teraz już nisko i trzeba zacząć. Mam AF lab Kalium (ta litrowa butelka). Wychodzi mi, że brakuje jakichś 50mg/L, czyli ok 30ml płynu. Bym te 30ml podawał po 1ml dziennie 5x w tygodniu, a potem trochę już nie wiem. AF zaleca 0.1ml/100L wody dziennie, co się trochę mało wydaje. U mnie w ciut ponad 3 miesiące spadło o 33mg/L, co daje ok 1.5ml płynu tygodniowo na moje 60L. Ma to sens?

Reszta chyba nie wymaga interwencji.

Jakby coś, to poprzednie wyniki z 5 sierpnia do porównania:

obraz.pngobraz.png

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak obniżysz zasolenie to będzie bardzo nisko magnez. Według Ca i Kh to Mg należało by podbić. Żelazo bym zwiększył tylko o 1 krople. Fluor pozostał bym na 1 kropli (bez podmian go nie dozowałem i nic się przez rok nie działo. Zacząłem dodawac od tak, żeby coś było). Reszta tak jak piszesz. 

Często jest tak że jak coś brakującego zaczynasz dozować to inny pierwiastek wciąga jakby korale potrafily wraz z czymś coś bardziej konsumować. Ale wyniki bardzo ładne. Kwestia tylko doszlifowania, ale widzę że masz to opanowane. Brawo :)

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dla syna napisał:

Jak obniżysz zasolenie to będzie bardzo nisko magnez. Według Ca i Kh Mg należało by podbić. Żelazo bym zwiększył tylko o 1 krople. Fluor pozostał bym na 1 kropli (bez podmian go nie dozowałem i nic się przez rok nie działo. Zacząłem dodawac od tak, żeby coś było). Reszta tak jak piszesz. 

Często jest tak że jak coś brakującego zaczynasz dozować to inny pierwiastek wciąga jakby korale potrafily wraz z czymś coś bardziej konsumować. Ale wyniki bardzo ładne. Kwestia tylko doszlifowania, ale widzę że masz to opanowane. Brawo :)

Z tym zasoleniem to trochę sceptyczny jestem do wyniku z icp. Poprzednio wyszło 36ppt i Ca, Mg praktycznie identyczne, na kropelkach też stały poziom mam. Ja wiem, icp niby dokładniejsze niż lunetka, ale błędy wszędzie się zdarzają. W każdym razie, magnez mierzę i jakby coś będę reagował.

Co do mikro i potasu - tak zrobię.

Też mi się wydaje, że teraz to konsumpcja będzie się jeszcze zmieniała jak kolejne deficyty będę korygował. Ale widzę efekty, więc warto się starać. Dziękuję za pomoc:czapkizgłów:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.07.2020 o 21:38, Słony leszcz napisał:

. . . zmajstrowałem solidniejszy koszyk na media . . .

Z czego zrobiłeś ten koszyk. Taka siatka jest do kupienia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Reefbos napisał:

Z czego zrobiłeś ten koszyk. Taka siatka jest do kupienia?

Pisałem już wcześniej, kanwa do haftowania. Nawet aukcja nadal aktualna: https://allegro.pl/oferta/kanwa-plastikowa-37x41-5cm-6szt-8832246185

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś rośnie i nawet nieźle wygląda !


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już jest ładna kosteczka:clapping

Piękne akwarium - od glonowiska niewiele mniejszego od mojego( w kwietniu, teraz nie jest już aż tak źle;)) do czegoś takiego...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Śledzę podziwiam i zazdroszczę. Bardzo ładne akwarium. Jak byś miał chwilę to uaktualnił byś to co posiadasz w panelu i ile tego masz. Bo chciał bym żeby moje akwarium wyglądało choć w połowie tak dobrze jak Twoje.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

Coś rośnie i nawet nieźle wygląda !

No rośnie, ale źle u mnie nie mają. Było że i co dziennie dostawały, teraz dieta fosforanowa to niestety tylko raz w tygodniu każdy prosto w ryjka kryla;-) No i drobne różne po troszeczku, i roids, i booster... Ogólnie lubię korale jedzące w widoczny sposób:-)

2 godziny temu, antak napisał:

Piękne akwarium - od glonowiska niewiele mniejszego od mojego( w kwietniu, teraz nie jest już aż tak źle;)) do czegoś takiego...

Cierpliwość i spokój, nie przypadkiem tyle o tym się gada;-)

2 godziny temu, wally napisał:

Jak byś miał chwilę to uaktualnił byś to co posiadasz w panelu i ile tego masz

W panelu mam watę (wymienianą 2x w tygodniu), 2L siporaksu (tyle miałem po szufladach to tyle włożyłem, po co ma kurz zbierać), 0.5L matrixa i 40ml węgla od seachem. Ale ceramika w panelu myślę że wyleci, bo tylko syf zbiera. Robotę u mnie robi 6kg żywej skały, 3-4cm piachu/żwiru na dnie i zatrzęsienie robactwa wszelakiego. No i prawie 3 lata kręcenia się kosteczki:-)

A, i jeszcze odpieniacz miniflotor na kostkę mam w panelu.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy lokator wreszcie w domu:D

ACtC-3cd4D2dOx5w4y5xOcJp9HGqzPO5M7NDQNZ0

Jeszcze czerwononogi i strombus, no ale to nuda;)

Ślizg cały czas pilnuje nowego, ale nie dokucza, raczej obserwuje. No, zobaczymy.

Z innych nowości, to zamontowałem grzałkę sera (termostat taki sam dinozaur jak w jagerze, ale z stc-1000 jest ok) oraz koralię 1600 w panelu (myślałem że zrobi tam burzę, a efekt taki sobie. Może trzeba z ustawieniem pokombinować jeszcze)

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny je mrożonki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.