Skocz do zawartości
Gość laszek

Podłoże w akwarium morskim

Rekomendowane odpowiedzi

Gość laszek

Na początku pewnie z wielu Was zaraz mnie ochrzci. Ale zauważyłem przez kilka lat pozbywanie się podłoża w morszczyźnie.

Niejeden miał problemy z parametrafi a po pozbyciu się podłoża niby jest dobrze. Ciekawe jest to że bakterie również w podłożu egzystują. Czy tak teudne jest utrzymanie akwarium z spsami z podłożem że wielu z tego forum (nicków nie chcę przedstawiać) pozbyło się niby tego problemu. Zakładając że bakterie tlenowe q płytkich podłożach się osadzają beztlenowe w głębszych. Niby rachunek prosty wszystko na korzyść. A jednak ludzie pozbywają się podłoża.

Czy problem zaczyna się w momencie gdzie podłoże powinno być utrzymane w odpowiednich warunkach? Czy poprostu część osób poszła na łatwiznę i podłoże zostało zastąpione innym medium filtracyj ym?

Niby banał ale czy takim osobom można ufać jeżeli podpowiadają sposób prowadzenia zbiornika? Bo co mogą powiedzieć o parametrach i stosowanych metodach do szkła? Nie chcę nikogo negować ale zastanawiam się czemu akwaruści uznawani za guru czy pro pozbywają się podłoża? Nie podołali? Czy zdjęcia robione w czasie full cacy skończyły się?

Oglądam wszystko na bieżąco na YT i jal widzę zbiornik full sps obojętnie jakie ale z podłożem i akwarium trwa ponad rok jestem pod wrażeniem. Da się. Pytanie czy takie osoby pro nie podołały zadaniu?

Niby banalna sprawa podłoże czy bez. Ale jak tworzymy kawałem rafy to w żadnyn filmie dokumentalnym nie widziałem szyby.

Mam wrażenie że za chwilę jak kiedyś pytano który piasek żywy kupić to będzie ile m2 szyby dać. Pytania retoryczne poprostu po kilku latach na forun zauważyłem pewną domenę w zakładaniu zbiornika.

 

P.s. dla mnie zbiornik okazały z podłożem zasługuje na pro. Osoba prowadząca taki zbiornik wie co robi i co z czego się je.

 

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek, poruszyłeś temat który mnie nurtuje od jakiegoś czasu.

Zbiornik z piaskiem niewątpliwie ma wielkie zalety estetyczne, w końcu naturalny kawałek rafy a i przy okazji, wiele ryb potrzebuje piasku do realizacji swoich naturalnych zachowań. Niektóre inne, zjadają piasek by rozdrabniać pokarm jak np. pokolce. O bakteriach nawet nie pomyślałem, bo niby jakieś specjalne bakterie siedzą w podłożu, a inne w skale? Uważam, że to bez różnicy. Bakteria osiądzie się wszędzie.

Wielkim plusem dla zbiorników bez podłoża, jest dowolne ustawianie cyrkulacji bez walki z wirującym piaskiem. Moim zdaniem brzydko wyglądają "łyse" placki, już lepiej wcale nie mieć. Ale z drugiej strony, jak się ma wargacze, babki... to dla nich już lepsze są "placki", niż wcale.

Wielkim MINUSEM z którym walczę, jest zbieranie syfu w podłożu. Do tego, jeśli ustawiasz cyrkulację, żeby nie dmuchało piasku to jest spora szansa, że gdzieś powstają martwe strefy gdzie będzie się gromadzić syf. A ten syf NIE jest obojętny dla kondycji akwarium, barw koralowców. W końcu w takich miejscach postaje coś takiego jak depozyt fosforanowy, w starszych literaturach się o tym wspomina.

Pan Krzysztof Tryc również wspominał o tym w swoim temacie, olał piasek i regularnie odsysa detrytus z sumpa. Napisał także parę słów o piasku, że nie jest dobry na dłuższą metę (grubsza warstwa, czy dsb). A jego zbiornik uważam za ligę światową. Sam zresztą, zauważyłem ogromną poprawę w barwach korali, gdy zacząłem odsysać syf z sumpa i regularnie odmulać piasek.

Piasek można mieć, tylko trzeba o niego D B A Ć ! ! !

Wspomniał o tym też Damian z AF, regularnie wzrusza piasek jeśli dobrze pamiętam, wszystko po to dlatego, żeby nie kisił syf.

 

Po prostu bez piasku łatwiej, z piaskiem da się tylko ciut więcej roboty jest plus problem z cyrkulacją.

Ja mam piasek, teraz odchodzę od niego z dwóch powodów - czyściej i łatwiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Dziękuję Raffy14 za wyczerpującą odpowiedź.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
14 godzin temu, laszek napisał:

 

Na początku pewnie z wielu Was zaraz mnie ochrzci. Ale zauważyłem przez kilka lat pozbywanie się podłoża w morszczyźnie.

Niejeden miał problemy z parametrafi a po pozbyciu się podłoża niby jest dobrze. Ciekawe jest to że bakterie również w podłożu egzystują. Czy tak teudne jest utrzymanie akwarium z spsami z podłożem że wielu z tego forum (nicków nie chcę przedstawiać) pozbyło się niby tego problemu. Zakładając że bakterie tlenowe q płytkich podłożach się osadzają beztlenowe w głębszych. Niby rachunek prosty wszystko na korzyść. A jednak ludzie pozbywają się podłoża.

Czy problem zaczyna się w momencie gdzie podłoże powinno być utrzymane w odpowiednich warunkach? Czy poprostu część osób poszła na łatwiznę i podłoże zostało zastąpione innym medium filtracyj ym?

Niby banał ale czy takim osobom można ufać jeżeli podpowiadają sposób prowadzenia zbiornika? Bo co mogą powiedzieć o parametrach i stosowanych metodach do szkła? Nie chcę nikogo negować ale zastanawiam się czemu akwaruści uznawani za guru czy pro pozbywają się podłoża? Nie podołali? Czy zdjęcia robione w czasie full cacy skończyły się?

Oglądam wszystko na bieżąco na YT i jal widzę zbiornik full sps obojętnie jakie ale z podłożem i akwarium trwa ponad rok jestem pod wrażeniem. Da się. Pytanie czy takie osoby pro nie podołały zadaniu?

Niby banalna sprawa podłoże czy bez. Ale jak tworzymy kawałem rafy to w żadnyn filmie dokumentalnym nie widziałem szyby.

Mam wrażenie że za chwilę jak kiedyś pytano który piasek żywy kupić to będzie ile m2 szyby dać. Pytania retoryczne poprostu po kilku latach na forun zauważyłem pewną domenę w zakładaniu zbiornika.

 

P.s. dla mnie zbiornik okazały z podłożem zasługuje na pro. Osoba prowadząca taki zbiornik wie co robi i co z czego się je.

 

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Ja mam około 5 cm żwiru o gradacji 3-5mm, przekopują to ślimaki i krewetka pistoletowa, od niedawna rozgwiazda nie za dużo mogę napisać bo akwarium ma raptem 5 miesięcy, ale nie wyobrażam sobie akwarium morskiego bez podłoża, tak jak wspomniałeś, miejsce dla bakterii robaczków itd., ale przede wszystkim wygląda jak prawdziwy kawałek morza, u mnie dno wyglada codziennie inaczej i to jest fajne :)

nodfzn.jpg

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.07.2018 o 19:01, laszek napisał:

 

Na początku pewnie z wielu Was zaraz mnie ochrzci. Ale zauważyłem przez kilka lat pozbywanie się podłoża w morszczyźnie.

Niejeden miał problemy z parametrafi a po pozbyciu się podłoża niby jest dobrze. Ciekawe jest to że bakterie również w podłożu egzystują. Czy tak teudne jest utrzymanie akwarium z spsami z podłożem że wielu z tego forum (nicków nie chcę przedstawiać) pozbyło się niby tego problemu. Zakładając że bakterie tlenowe q płytkich podłożach się osadzają beztlenowe w głębszych. Niby rachunek prosty wszystko na korzyść. A jednak ludzie pozbywają się podłoża.

Czy problem zaczyna się w momencie gdzie podłoże powinno być utrzymane w odpowiednich warunkach? Czy poprostu część osób poszła na łatwiznę i podłoże zostało zastąpione innym medium filtracyj ym?

Niby banał ale czy takim osobom można ufać jeżeli podpowiadają sposób prowadzenia zbiornika? Bo co mogą powiedzieć o parametrach i stosowanych metodach do szkła? Nie chcę nikogo negować ale zastanawiam się czemu akwaruści uznawani za guru czy pro pozbywają się podłoża? Nie podołali? Czy zdjęcia robione w czasie full cacy skończyły się?

Oglądam wszystko na bieżąco na YT i jal widzę zbiornik full sps obojętnie jakie ale z podłożem i akwarium trwa ponad rok jestem pod wrażeniem. Da się. Pytanie czy takie osoby pro nie podołały zadaniu?

Niby banalna sprawa podłoże czy bez. Ale jak tworzymy kawałem rafy to w żadnyn filmie dokumentalnym nie widziałem szyby.

Mam wrażenie że za chwilę jak kiedyś pytano który piasek żywy kupić to będzie ile m2 szyby dać. Pytania retoryczne poprostu po kilku latach na forun zauważyłem pewną domenę w zakładaniu zbiornika.

 

P.s. dla mnie zbiornik okazały z podłożem zasługuje na pro. Osoba prowadząca taki zbiornik wie co robi i co z czego się je.

 

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Ja akurat nie mam piasku, jest łatwiej z no3 i po4 (chyba) ale zamiast tego mam skoki kh. Z cyrkulacją nie ma problemu, ze szczpkami na dnie ustawianiem itd. Ale za to jest słaby kontrast dla korali no i niestety akwarium dużo traci na swym uroku.. 

Są plusy i minusy, da się z piaskiem, da się bez.

Mi się już znudziło bez, no i tego kh nie umie ustabilizować więc jakiś piasek się pojawi, tak jest plan..


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim low techu 200l leci juz 5ty rok od zalozenia. Od samego poczatku z zywym piachem nigdy nie odmulanym. Mam za to setki wieloszczetow, sporo spagetti worms i dzikie nassariusy ktore o to dbaja i takie bylo zalozenie ze ma sie ogarniac naturalnie przez drobne robale i bakterie a nie przez np. babki czy rozgwiazdy. Gdybym nim zamieszal wylecialo by na pewno duzo szarego  detrytusu po takim okresie. Nie zanosi sie na zmiany :)
także nie zgodze sie ze z piachem wiecej roboty.

Edytowane przez t2mek2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 godziny temu, t2mek2 napisał:

W moim low techu 200l leci juz 5ty rok od zalozenia. Od samego poczatku z zywym piachem nigdy nie odmulanym. Mam za to setki wieloszczetow, sporo spagetti worms i dzikie nassariusy ktore o to dbaja i takie bylo zalozenie ze ma sie ogarniac naturalnie przez drobne robale i bakterie a nie przez np. babki czy rozgwiazdy. Gdybym nim zamieszal wylecialo by na pewno duzo szarego  detrytusu po takim okresie. Nie zanosi sie na zmiany :)
także nie zgodze sie ze z piachem wiecej roboty.

dokładnie, dodam że akwarium z piaskiem może dla jednych wyglądać ładnie bądz nie ładnie kwestia gustu, ale na pewno jest naturalnie, a akwarium bez piasku zawiewa sztucznością, ale to moje zdanie na ten temat

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu macie fajne akwarium z piachem, w zasadzie z dsb

http://carlix.de/mw_forum_bay/maerz-2006.html


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem akwarium bez piachu to jak wycinek rafy na 10m glebokosci kiedy dno jest jeszcze 20m nizej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.