Skocz do zawartości
Arrooss1

Reef Max by Stalowa Wola

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

Do dłuższych rozważaniach zdecydowałem się na RM T5. W najbliższą sobotę planuję wystartować, myszę tylko poskładać RODI iwyprodukować trochę wody.

Do startu akwarium posiadam:

- zestaw reef maxa T5 z szafka,

-kompletny zestaw RO4 (muszę tylko dokupić 2 zaworki kulowe: na wyjście brudnej wody i oczyszczonej)

-cyrkulator jebao RW4 (czy będzie się  dało poprawnie ustawić cyrkulację wody, czy lepiej dokupić jakieś maleńswo by wspomogło RW-4?)

-medium filtracyjne matrix 1l

-wata

-bakterie Seachem Stability

- żywy pisasek Red Sea  Ocean White 10 kg (wiem, pewnie powiecie, że dużo za dużo ale podoba mi się grubsza warstwa piachu...)

-sucha skała trochę ponad 9 kg (nie jest jakoś bardzo zbita i wydaje mi się jej naprawdę sporo)

-sól Red Sea Salt

-ogrom zapału i chęci (przynajmniej na start)

 

Dokupić muszę:

-2 zaworki kulowe 1/4" na wężki,

-salimetr,

-miernik TDS-3,

-jakiś czyścik magnetyczny na szybę,

-chwytak, by nie babrać łap w baniaku,

-testy: jakie firmy polecacie

Reasumujać czy możecie:

1. polecić jakiś czyścik,

2. polecić jakiś chwytak,

3. podpowiedzieć czy wystarczy jeden RW-4,

4. polecić czyścik,

5. Czy podstawowy salimetr za kilkanaście zł, max 30 wystarczy (pewnie za jakiś czas kupie refraktometr),

6. Testy, co kupić i jakie firmy polecacie, czy na PO4 tylko Mała Hanka (która niestety trochę kosztuje, może ma ktoś używkę i chce się jej pozbyć), czy zwykły zjadacz chleba połapie się w tych odcieniach,

czy możecie polecić jakiś zestaw testów, np. JBL TESTLAB, czy ZOOLEK AQUASET, badź jakiś inny ?

Poza tym miałbym jeszcze parę pytań co do RM. Planuje w pierwszej komorze(wyliczam od dołu) zostwić trochę bio bali w 1 koszyku i dorzucić kawałek skały, 2 koszyku 1l Matrixa, w 3 górnym węgiel aktywny, na to kratka i wata (do wymiany 2x w tygodniu). Kiedyś pomyślę nad autodolewką, ale zbiornik mam na gwarancji i nie chciał bym jej stracić poprzez jakieś modyfikacje. 2 komora odpieniacz z zestawu, 3 na starcie zostawię te patyki, po pewnym czasie mam zamiar założyć tam refugium, jaką zieleninę tam polecacie i czym je doświetlić.

Jak pojawi się życie to będą dalsze pytania o żarcie dla ryb i korali.

Pozdrawiam i dzięki za wytrwałość tym, którzy przekopali się przez cały wpis.

Arek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Arrooss1 napisał:

- żywy pisasek Red Sea  Ocean White 10 kg (wiem, pewnie powiecie, że dużo za dużo ale podoba mi się grubsza warstwa piachu...)

to że się podoba zmienisz zdanie póżniej :) przy 10kg to ponad 5cm bedziesz miał i potrzebna niezła ekipa aby to przerobić 

4 godziny temu, Arrooss1 napisał:

-cyrkulator jebao RW4 (czy będzie się  dało poprawnie ustawić cyrkulację wody, czy lepiej dokupić jakieś maleńswo by wspomogło RW-4?)

w zestawie powinien być orginalny :) przy jednym cyrkulatorze problemy aby obrobił całe akwarium :)

4 godziny temu, Arrooss1 napisał:

-jakiś czyścik magnetyczny na szybę,

ja operowałem tunze , każdy ogarnie tylko aby nie rysował szyby no i czyzczenei w poprzek przedniej szyby bo wypukła 

4 godziny temu, Arrooss1 napisał:

6. Testy, co kupić i jakie firmy polecacie, czy na PO4 tylko Mała Hanka (która niestety trochę kosztuje, może ma ktoś używkę i chce się jej pozbyć), czy zwykły zjadacz chleba połapie się w tych odcieniach,

kup aliferta N02, N03,P04 chcociaz pierwsze testy i tak zrobisz za kilkadziesiat dni :P

 

 

Biobale wywal daj skałe + mitrax :) bez dolewki automatycznej bedzie wielki problem, szybko w nim poziom wody ucieka zwłaszcza przy tych temperaturach :)

A i z patyków z fizeliną szybko zrezygnujesz jak bedziez musiałczesto zmieniac :)

A tak ogólnie to co Ty planujesz w tym baniaku mieć bo widze ze startujesz na Red Sea Salt 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W worku nie wydaje się by było piasku aż tyle :D:D, najwyżej po jakimś czasie odessam i uśmiercę go przez osuszenie.

Jeśli chodzi o cyrkulator to nie miałem nic w zestawie (i to chyba standard), więc zanim jakaś obsada wpadnie to wystarczy, może dokupię jakąś używkę na forum (może coś się pojawi)

Co do czyścika to powinno się przednia wypukłą szybę czyścić w azymucie, czy elewacji (czytaj w pionie czy poziomie)

Co do obsady to na starcie miekkasy i jakis LPS, mam nadzieję, że kiedyś przyjdzie czas i spróbuję z SPS-em :D

Pozdrawiam
Arek

Jeszcze jedno pytanie, Mój zbiornik pochodzi ze sklepu z ekspozycji jest w nim trochę śmieci, jakiś brudek, kurz. Przed zalaniem mam zamiar to ogarnąć tylko jak?
Na starcie myślę odkurzyć (odessać) śmietki, poźniej opłukać zbiornik i cały osprzęt woda, i osuszyć, następnie opłukać wodą RO i osuszyć.

Liczę na wasze doświadczenia...
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
z mojego doświadczenia z RM wynika, że dolewka to podstawa. Przy tak małym litrażu wodę musisz codziennie dolać ręcznie. I każdy ubytek wody większy niż 1-2l powoduję odczuwalne zmiany w parametrach. Nie musisz ingerować w RM żeby dać tam dolewkę. Na boku masz miejsce na kable. Są wężyki, które się tam zmieszczą. Lub poprowadź dolewkę od prawej strony(nad prętami filtracyjnymim, nawiasem mówiąc to jedyne miejsce na karmnik). Jak trafi Ci się jakiś nagły wyjazd albo coś się stanie i nie będziesz mógł przez 3dni dolać wody odczujesz to dość mocno. Po za tym jest tam słaby odpieniacz, który wyraźnie lepiej działa jak jest więcej wody. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Woda się sączy w filtrze RO/DI i jak widać na załączonym obrazku baniak powoli się napełnia. Skała już się trochę moczy w RO opłukiwane przez RW-4, matrix też się moczy, jeszcze tylko przepłukać wkład węglowy i ruszamy. Mam nadzieję, że wody zdąży mi nakapać i jeszcze przed północą wystartuje. Startuje na soli Red Sea i bakteriach Seachem Stability... Wish me luck

akwa1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jejku,jakie to ładne takie nowe swieże, pełne nadzieji:ball:

Oby sie udało i było fajne akwarium:thumbup:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam taką nadzieję, woda nadal się filtruje... co wy na to
a ja dalej zgłębiam wiedzę :book:

W dalszym ciągu myślę od czyściku i natrafiłem na Tunze 0220.010 Care Magnet Nano, co wy na to?

 

Edytowane przez Arrooss1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda posolona, skała włożona, ze dwa dni pohula samo i dodam piasek. Jak na razie to najlepsze co udało mi się ustawić z posiadanej skałki. 

akwa2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Też mam ReefMaxa i tak:

-wg mnie skała fajna tylko odsuń trochę od szyby żeby czyścikiem dojść od przodu

-wg mnie daj cyrkulator po drugiej stronie żeby wodę dawał do filtra.

Powodzenia

Edytowane przez gsz6 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 
Ustawienie skały zawsze może uleć niewielkiej zmianie, jak zamówię czyścik i przymierze to będę wiedział czy przesuwać.
Cyrkulator po lewej, ponieważ po prawej jest (będzie) część widokowa i nie chciałem zasłaniać szyby.

Możesz polecić jakąś listwę antyprzepięciową, na razie jadę na zwykłym przedłużaczu, ale przymierzam się coś zamówić, najlepiej na 8 wtyków, tylko że wtedy ciężko coś znaleźć by każdy wtyk miał osobny wyłącznik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Mały upgrade:

 

akwa3.JPG

akwa4.JPG

Jak widać doszedł piach, zgodnie z opiniami koleguff z forum troszkę go za dużo, ale najwyżej się go trochę odessa przy czyszczeniu.
Listwa antyprzepięciowa zakupiona i zamontowana, bakterie lane zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Światło załączone tylko dla potrzeb zdjęcia, nominalnie będę zaczynał świecić dopiero po tygodniu. Co do skały to czekam na Klej Milliput TERRACOTTA i myślę coś pokleić. Patrząc na wprost zbiornika mam duża leżącą skałkę i myślę ja trochę ustawić po skosie, oprzeć o tą środkową i połączyć. Dzięki temu zabiegowi uzyskam coś wolnego piasku na ułożenie małych skałek co urozmaici trochę wygląd.
Zapraszam do dyskusji.... i pozostaje tylko czekać, czekać i czekać...

Edytowane przez Arrooss1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jeśli nie planujesz jakiejś rozgwiazdy - odessaj połowę piasku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Powyżej mały update:

Coś się zaczyna dziać. Testy pokazały:

NO2: 0,1

NO3: 10

PO4: 0,5

Jak dla mnie to dojrzewanie przebiega dość łagodnie, tylko czekać aż wywali glonami, że się nie pozbieram. Póki co cisza przed burzą. Na skale początki glonów, na piachu troszkę okrzemek, chyba że się mylę i to co innego. Mam nadzieję, że ktoś przerwie moje monologi...

Pozdrawiam,
Arek

Co do piachu, to dawałem żywy piach i chce by wszystko co pożyteczne w nim było "przeszło" na zbiornik. Wiem, że jest za dużo ale na razie zostawię (może do pierwszej podmianki, albo odessania syfu z powierzchni). Czy będzie rozgwiazda to nie wiem, na pewno ślimaki, które to trochę przekopią i jakaś babka.

Edytowane przez Arrooss1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzień 24

 

Witam,

Kolejny wpis (monolog). 2 Dni nie było mnie w mieszkaniu i okrzemki zaczęły bardziej przypominać dino... a oprócz tego w 2 miejscach widzę coś co przypomina cyjano (to coś różowo-fioletowe w kółeczku xD). Teściki będą jutro... dziś fotorelacja

Widok przód (szyby po czyszczeniu, oprócz tyłu... sama natura)

widok_przód.jpg

Dino?

dino.jpg

Cyjano (w kółku)?

cyjano.jpg

Edytowane przez Arrooss1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 25

Wszystkie plagi dalej w natarciu.

Testy:

NO2: 0

NO3: 10

PO4: 0.25

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dziękuje, to na razie wszystko co udało mi się wyhodować.... Myślę, że idzie w dobrą stronę. Dziś trochę lepiej zbiornik wygląda niż na zdjęciu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciał bym pochwalić twoją "pięknie mocząca się skałę" coś fantastycznego ;-) sprawdź KH, w okresie dojrzewania miałem trochę podwyższone i nie wiem kiedy dojrzało. Jeszcze moment jeszcze post a .... ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 31,

Wczoraj nastąpiły wielkie zmiany, do baniaka trafiły pierwsze korale, makro glony i kilka ślimaków (chyba columbella). Poniżej relacja foto.

A poza tym to po wpuszczeniu zwierzyny i wlaniu trochę wody od dawcy życie podskoczyły mi parametry, martwi mnie wzrost NO2, który był wcześniej niewykrywalny.

NO2: 0.25

NO3: 25

PO4: 0.1

Ponadto po pomiarach dolałem extra bakterie i preparat za zbicie NO3 i PO4 (ReeFlowers Bioclean I), pewnie niepotrzebnie, ale nie wytrzymałem.

Pytanie poza tematem: jak dodać więcej zdjęć!!!!

widok główny.jpg

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez Arrooss1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie spadnie :)

Dzień 31,
Wczoraj nastąpiły wielkie zmiany, do baniaka trafiły pierwsze korale, makro glony i kilka ślimaków (chyba columbella). Poniżej relacja foto.
A poza tym to po wpuszczeniu zwierzyny i wlaniu trochę wody od dawcy życie podskoczyły mi parametry, martwi mnie wzrost NO2, który był wcześniej niewykrywalny.
NO2: 0.25
NO3: 25
PO4: 0.1
1519003472_widokgwny.thumb.jpg.8df452b8711a3dceaa1bf486272987b0.jpg
1.thumb.jpg.c8f101317c49d93a10f3c8e78a445ba9.jpg
2.thumb.jpg.92af1c1988731804d3d9256fa10fca3f.jpg


Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj. 

Ładnie się prezentuje akwarium, bądz wytrwały i będzie piękna rafa.

Uważaj na Pavone, bo bardzo lubi się rozrastać, warto ją na osobną skałkę ułożyć.

Wydaje mi się że  to za wcześnie na spsy. Zobaczysz jak się patyk zachowa.

 

Dalej używasz Red Sea Saln niebieskiej? Kontroluj poziom Mg. W tej soli jest troche mniej magnezu. U mnie oscyluje na poziomie 1250.

Dla miękasów spoko, ale jak będziesz dokładał LPS i SPSy to warto dozować Mg.

Powodzenia

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Leonkrwawy napisał:

Witaj. 

Ładnie się prezentuje akwarium, bądz wytrwały i będzie piękna rafa.

Uważaj na Pavone, bo bardzo lubi się rozrastać, warto ją na osobną skałkę ułożyć.

Wydaje mi się że  to za wcześnie na spsy. Zobaczysz jak się patyk zachowa.

 

Dalej używasz Red Sea Saln niebieskiej? Kontroluj poziom Mg. W tej soli jest troche mniej magnezu. U mnie oscyluje na poziomie 1250.

Dla miękasów spoko, ale jak będziesz dokładał LPS i SPSy to warto dozować Mg.

Powodzenia

 

Patyki to wynik szczodrości kolegi z forum :D Mam nadzieję, że się utrzymają

Co do soli to stosuje RED SEA, ale czerwoną.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arrooss1 napisał:

Patyki to wynik szczodrości kolegi z forum :D Mam nadzieję, że się utrzymają

Co do soli to stosuje RED SEA, ale czerwoną.

 

Można kupić 2 rodzaje soli od Red Sea. 

- niebieska (podejrzewam że to taka jaką używasz)        https://www.bulkreefsupply.com/aquarium-salt-mix-red-sea.html

- coral pro - która więcej mikro i makro elementów niż zwykła niebieska       https://www.bulkreefsupply.com/red-sea-coral-pro-salt.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.