Skocz do zawartości
BitaSmietana

Afrykański pomór koralowców.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy ktoś z Was miał podobny przypadek albo może podpowiedzieć co mogło być przyczyną że w ciągu 5 dni straciłem dwie piękne kolonie Seriatopory histrix w kolorze czerwonym i zielonym. W sobotę zauważyłem że czerwona zaczyna bieleć od góry a na miejscu bielenia pojawił się brazowy glut (zdjęcie nr 1) Odłamałem z naddatkiem kawałek ze zmianą ale na drugi dzień zmiana pojawiła się w innym miejscu, po odłamaniu kolejnego kawałka bielenie jakby ustało a wczoraj zaatakowało z podwojną siłą obie kolonie, na dzień wczorajszy jak sprawdzałem rano z dwóch kolonii wielkości piłki siatkowej zostało wspomnienie i kilka zdjęć. Ryby i inne korale bez zmian, nawet rosnąca obok Seriatopora caliendrum wygląda dobrze.

Temperatura w akwarium pomimo upałów w okolicach 27° - 28°, Zasolenie 1.024, Mg 1400, Ca 400, Ph 8, KH spadło z 9.8 na 8.2 ale nie był to gwałtowny spadek, NO2, NO3, PO4 niewykrywalne (testy Salifert).
Dwie poprzednie 10% podmiany zrobilem na innej soli ale o bardzo podobnych parametrach co poprzednia RSCP, przed wystąpieniem zmian podczas podmiany wywaliłem stary Silicate Clear, dołożyłem Seroskiego Phosvec'a i wymieniłem Phosguarda.

Drugie zdjęcie z soboty, trzecie z wtorku a dziś rano nie zostało już nic. Zdjecie nr 1 cały baniak.

Aktualizacja:

Wczoraj po Seriatoporze Caliendrum również zostało tylko wspomnienie a dzisiaj z rana zauważyłem że zaczyna od dołu lecieć Montipora samerensis.

Jak to zatrzymać i co to może być??

Pozdrawiam.

 

 

 

Edytowane przez BitaSmietana (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.08.2018 o 09:33, c-sys napisał:

moze temperatura wody przez upały

Niestety temperatura 26° - 27° to u mnie standard, kiedy zmieniłem ledy na T5 zawsze utrzymywała się na podobnym poziomie, na zdjeciu nr 2 widać jakiegoś brązowego gluta, wczoraj zauważyłem że smakuje on zwierzakom.

Edytowane przez BitaSmietana (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak dużo karmisz ?  przy zerowych NO3 i PO4 to może być po prostu zagłodzenie korali. dozujesz wódkę/NOPOX?

przy okazji: gdzie kupujesz podstawki pod koralowce na magnesach?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze że PO4 i NO3 mam zerowe tylko że testy Saliferta nie wykrywają tych związków, pewnie na Hance coś by tam wyszło.

 Korale karmie co drugi dzień po zgaszeniu światła na przemian raz AF Power Food i AF Amino mix.

Jeśli chodzi o podstawki to nie sa one na magnesach tylko kleiłem je po chamsku kropelką w żelu do szyby ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś miesiąc miałem to samo. Miałem Histrix'a różowego wielkości męskiej dłoni i szlak go trafił w przeciągu 3-4 dni, niestety nie doszedłem czemu - skoków parametrów napewno nie miałem.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj . Mialem to samo okolo pol roku temu  parametry niby ok . Lecial balling po okolo 90ml kazdego na dobe. Il nagle wszystlo zaczelo leciec pierwszy wlasnie hystrivx potem calendrium i samarensis. Dalem wode do badania Icp li okazalo sie malo micro . Przeczytaj moj temat tam napisalem co zrobilem i wszystko wrocilo do normy . Uratowaly sie nawet korale ktore myslalem ze juz sa bezpowrotnie martwe. Jedynie hystrix odszedl na zawsze . :(  .tak w skrocie zaczolem lac strad i af witality itd 6 roznych kropelek af . Reszty nie pamietam . A nie ma mnie jestem w marsa alam na cudownej rafie ;)   bo napisalbym jakie  .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niski jod, być może niski potas. Wygląda na niedobór micro. Pytanie co ze strontem. Kapnął bym jodu i strontu na początek. Ale zanim go kapniesz weź wodę do zbadania icp żeby nie zaburzyć wyniki. Na wynik bym już nie czekał z dozowaniem jodu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, dla syna napisał:

Niski jod, być może niski potas. Wygląda na niedobór micro. Pytanie co ze strontem. Kapnął bym jodu i strontu na początek. Ale zanim go kapniesz weź wodę do zbadania icp żeby nie zaburzyć wyniki. Na wynik bym już nie czekał z dozowaniem jodu. 

Nie dodałem że zakraplam codziennie Aquaforestowym Strontem, Jodem i Potasem po dwie krople a na dodatek przy co tygodniowych podmianach leję Grotecha ABC+M po 25 ml.

Edytowane przez BitaSmietana (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, BitaSmietana napisał:

Nie dodałem że zakraplam codziennie Aquaforestowym Strontem, Jodem i Potasem po dwie krople a na dodatek przy cotygodniowych podmianach leję Grotecha ABC+M po 25 ml.

Może właśnie przedawkowanie jest problemem. Robiłeś jakieś ICP? W tej sytuacji myślę że warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Stefan85 napisał:

Może właśnie przedawkowanie jest problemem. Robiłeś jakieś ICP? W tej sytuacji myślę że warto.

Dokładnie. Objawy niedoboru i nadmiaru mogą się wydawać identyczne. Myślałem że nie dodawał nic. A tu dozowanie było. W takim przypadku tylko icp ratuje sytuację. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisalem ze trzeba zrobic testy ICP wtedy bedzie wszystko wiadomo. Ja do teraz leje po 1kropli w tygodniu strontu jadu vitality energy i jeszcze 2 ktorych nie pamietam , potas kupilem ale nie leje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.