Skocz do zawartości
Rastapasta

Reaktor Wapnia czy warto?

Rekomendowane odpowiedzi

Rozumiem ze niezbedny sprzet ale tez wazne zeby to nie byly beznadziejne chinczyki.... tylko porzadny sprzet sprawdzonych marek ... no i dobre spostrzezenie brak dawkowania innych preparatow buteleczek itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Mam pytanie o reaktor. Mam nowe akwarium a w nim dokupiłem używany reaktor ca. W zestawie mam teraz reaktor weipro 400, zasyp ARM plus trochę żwiru koralowego, komputer lajon z sondą ph, butla co2, reduktor i elektrozawór (otwarty pod napięciem). Obecnie czekam aż KH spadnie do 8 i uruchamiam reaktor na 24h, później zaczynam dozować odciek. Ale mam wątpliwości.

1. Jak ustawiacie reduktor? Pierwszy zegar wskazuje mi ok 60 bar/800psi - czy to dużo? Ile powinna mieć nowa butla? Na drugim zegarze ile podajecie na zawór? 10l/min CO2 to dużo? Mogę max dać 30, ale nie chciałbym też przesadzić
2. PH w reaktorze 6.4 +/-0.1 histereza będzie okej?
3. Nie mam pompy dozującej do odcieku. Mogę dozować ilością kropli/płynu na zamknięciu zaworu, ale wolałbym precyzyjniej. Czy mogę użyć do tego swojej starej pompy jebao dp-4?


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@9866666 Pozwolę sobie odpowiedzieć pomimo, że nie mam reaktora.
Butle mało kiedy mają więcej niż 80at, zimą tym bardziej. Ale spokojnie, taka ilość gazu wystarczy Ci na długo (chyba, że masz butlę 1L)
Skoro masz elektrozawór to ustawiasz przepływ gazu na niskim poziomie (komputer powoli będzie podawał CO2 aż do uzyskania zadanego pH), ogólnie wolniejszy przepływ- elektrozawór włączy się na dłużej, ale dozowanie co2 dokładniejsze)
Pompa DP4 nie nadaje się do pracy ciągłej, a ta jest wymagana do prawidłowego działania reaktora. Metoda kropelkowa  nie jest zła, czytałem tutaj o ludziach którzy od lat ją stosują. Kwestia wyczucia na początku,
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Zastanawia mnie tylko jeszcze ta pompa. Jebao niby nie jest do ciągłego dozowania, ale czy takowe musi być? Może wystarczy że będzie uruchamiać się 10 razy na dobę po xxx ml?


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wystarczy. Ponieważ wtedy będą skoki pH w reaktorze. Pomiędzy podaniami kwas węglowy będzie cały czas się tworzył. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario - nie do końca chyba tak. Na forum są tacy u których pompa nie pracuje ciągle a pracuje cyklicznie. 
Dlaczego mają być skoki PH ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopatrzyłem się że mam pompę dozującą fish-street, i ma do 24 dawek na dobę 1-4999ml każda. Więc co godzinę gdybym miał podawać xxxml? Ewentualnie kupić samą pompkę i pod własny sterownik podpiąć


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@VDRponieważ będzie ciągle w reaktorze krążyć woda o niskim ph , ale co jakiś czas szybko zostanie zastąpiona taką o ph sporo wyższym przez pompę. Ciężko stwierdzić, czy będzie to 50ml co godzinę czy 500...Nie znamy szczegółów zbiornika. Moim zdaniem kluczem do spokojnego użytkowania reaktora to właśnie "powoli ale stale"...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dadario napisał:

@VDRponieważ będzie ciągle w reaktorze krążyć woda o niskim ph , ale co jakiś czas szybko zostanie zastąpiona taką o ph sporo wyższym przez pompę. Ciężko stwierdzić, czy będzie to 50ml co godzinę czy 500...Nie znamy szczegółów zbiornika. Moim zdaniem kluczem do spokojnego użytkowania reaktora to właśnie "powoli ale stale"...

Ale zauważ jedną rzecz. Jeśli będziesz podawał nawet te pół litra raz na 2h - to przez 2h nie będzie odcieku z reaktora. Woda tam będzie się mieszać przez 2h. Teraz kwestia jaka jest pojemność reaktora i o ile to ph się podniesie. Ponieważ ph się podniesie to CO2 zostanie dostarczony do reaktora aby obniżyć ph. Pytanie czy 2h będą wystarczające do tego by nasycić wodę w reaktorze zanim znowu pompa zapoda do baniaka nowa dawkę odcieku. Ale jeśli tak to różnicy nie widać. Rolą reaktora jest utrzymanie stałego kH, Ca w baniaku a nie ph w reaktorze. PH w reaktorze pilnujemy aby odciek kH miał stałe parametry.  I jak ktoś dobierze te czasy tak by to kH było stałe w baniaku na jakims poziomie to czy pompa podaje ciągle czy w cyklach nie ma IMHO znaczenia.

U Fala pompa chodziła w stosunku 1:3 - 1 minuta z hakiem podawania odcieku, 3 minuty przerwy.  Zbiornik Darka tutaj:

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, VDR napisał:

PH w reaktorze pilnujemy aby odciek kH miał stałe parametry.  I jak ktoś dobierze te czasy tak by to kH było stałe w baniaku na jakims poziomie to czy pompa podaje ciągle czy w cyklach nie ma IMHO znaczenia.

U Fala pompa chodziła w stosunku 1:3 - 1 minuta z hakiem podawania odcieku, 3 minuty przerwy. 

Dlatego właśnie skoki będą problematyczne... Im mniejszy reaktor a większe zapotrzebowanie na kh to skoki będą większe. 

Zauważ, że dawka co trzy minuty to dużo częściej niż dawka co godzinę... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dadario napisał:

Dlatego właśnie skoki będą problematyczne... Im mniejszy reaktor a większe zapotrzebowanie na kh to skoki będą większe. 

Zauważ, że dawka co trzy minuty to dużo częściej niż dawka co godzinę... 

Skoki będą większe ale nie koniecznie muszą generować problemy. Nie wiadomo jakie będzie zapotrzebowanie zbiornika na kH. Nie wiadomo jakie kh odcieku będzie przy takiej pracy. Równie dobrze kH w zbiorniku może trzymać się stabilnie a odciek może nasycać się w ciągu pół godziny a nie 2h. Częstość dawki to też jest kwestia teoretyczna.  Darek długością pracy pompy regulował kH w zbiorniku. Jeśli ktoś poda w ciągu 1 minuty 100ml i zrobi przerwę na 3 minuty. To w ciągu godziny poda 1500ml odcieku do zbiornika. Przy zbyt małym reaktorze to może generować problemy.

Wszystko będzie się więc sprowadzało do tego - czy do kolejnego podania odcieku do zbiornika - odciek w reaktorze uzyska odpowiednie parametry. Skok ph może nie mieć znaczenia jeśli CO2 obniży ph w komorze do takiego stopnia, że odciek będzie je miał. A ma Lajona który będzie dbał o dozowanie CO2 i będzie mógł sprawdzać jakie ma ph w komorze. Jak będzie miał małe zapotrzebowanie bo nie będzie lasu acropor to może się okazać, że co godzinę podaje  i tak niewielkie dawki by trzymać kH w ryzach.

Nie ma złotej zasady na reaktor - u każdego pracuje inaczej ;)
 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a możecie polecić jakieś pompy do regulacji odcieku? W sklepach widziałem chyba tylko jeden dostępny w dość zaporowej cenie ok 1300zl

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, 9866666 napisał:

No dobrze, a możecie polecić jakieś pompy do regulacji odcieku? W sklepach widziałem chyba tylko jeden dostępny w dość zaporowej cenie ok 1300zl

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

Ja używam i proponuje DOSER MILESTONE 6, cena niestety jest wysoka. Widziałem na targowisku, że ktoś ją sprzedawał.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo pacific Sun calcfeeder... Ten to akurat kombajn do pełnego sterowania reaktorem... Ale cena... Chociaż, przy zbiorniku z sps wartym kilka tyś minimum cena nawet taka wydaje się logiczna... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Ja używam i proponuje DOSER MILESTONE 6, cena niestety jest wysoka. Widziałem na targowisku, że ktoś ją sprzedawał.

Polecam - dostałem w swoje łapki jakiś czas temu. Testuje ja sobie na razie bez reaktora i nie ma sie do czego przyczepic !  Można kupić poniżej 1k ;) IKSa  widziałem za 600zl ostatnio albo jeszcze mniej - ale IMHO bardzo subiektywne odczucie po opiniach w internecie wybrałbym pompę od Łukasza.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem pracę DM 6 i również nie ma do czego się przyczepić, zresztą to aquatrend :)

Ostatnio bawię się reaktorem AM 1000, używka, lekko stuningowana za 250 - nie zamieniłbym na inny reaktor póki co :) odpaliłem i zapomniałem. Pracuje pompa grotech, tez używka z targowiska :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a jeżeli bym nie chciał pompy, to czym regulujecie odciek?

Znalazłem takie coś jak Zawór precyzyjny VERTEX oraz Zaworek precyzyjny camozzi do co2. Co będzie lepsze? Czy camozzi do regulacji odcieku się nada?

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.04.2019 o 09:43, 9866666 napisał:

No dobrze, a jeżeli bym nie chciał pompy, to czym regulujecie odciek?

Znalazłem takie coś jak Zawór precyzyjny VERTEX oraz Zaworek precyzyjny camozzi do co2. Co będzie lepsze? Czy camozzi do regulacji odcieku się nada?

Camozzi jest do precyzyjnej regulacji CO2, jest z metalu.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Milwaukee MP815 używam od roku najtańsza pompa na rynku do reaktora 300 zł.Narazie jestem zadowolony, jest precyzyjna .Reaktora CA używam od 12 lat 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbiję ponownie temat. Nie mogę się zdecydować.

W dniu 20.04.2019 o 07:11, krzlew napisał:

Milwaukee MP815 używam od roku najtańsza pompa na rynku do reaktora 300 zł.Narazie jestem zadowolony, jest precyzyjna .Reaktora CA używam od 12 lat 

Czy ta pompa jest bardzo głośna?

 

Zastanawiam się nad zakupem jednego z poniższych:

  • Milwaukee MP815 - podobno nie nadaje się do pracy ciągłej (wg. Bulk Reef Supply)
  • Pacific Sun CALCFEEDER PRO CONTROLLER - na plus ma wyświetlacz
  • Aqua Trend milestone 6 - na minus brak wyświetlacza. Obawiam się że za mocno przekręcę regulator i będzie masakra?

Różnica w cenie jest niewielka pomiędzy PS a Aquatrend. Milwaukee jest 1/4-1/5 ceny więc super, ale niewiele opinii.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ogolnie to znam wiele reaktorów chodzących na by-passie regulowanym mikrozaworkiem. Zeby uniknąc zapychania wpinasz filterek do paliwa za 5zł :)

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tester napisał:

ogolnie to znam wiele reaktorów chodzących na by-passie regulowanym mikrozaworkiem. Zeby uniknąc zapychania wpinasz filterek do paliwa za 5zł :)

 

Dzięki za odpowiedź :) Teraz mam na zwykłym zaworku, ale mam problem z regulacją tego - dlatego też pomyślałem o pompie. Wydaje mi się że jak podkręcam/przykręcam to za bardzo lub za mało.

Próbuję podnieść teraz KH (spadło do 6.1 przez dolewkę i zacięty komputer PH) podkręcam, mierzę KH dwa razy dziennie i KH stoi w miejscu. Obawiam się że jak za mocno odkręcę zaworek to zaraz mi zbyt dużo tego poleci :/


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od razu wystartowałem z Calcfeeder Reactor wapnia AC3 i przy moim zapotrzebowaniu chodzi na minimum,czyli 0,100 l/h .Ręcznie bym tego nie ustawił,później pewnie taka dokładność nie będzie już  potrzebna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Milwaukee jak najbardziej nadaje się do pracy ciągłej u mnie cały czas kręcić im dłużej tym ciszej ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.