Skocz do zawartości
Trurl

Dolewka - ile ml dziennie w czasie upałów

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejne pytanie dotyczące projektowania powierzchni pod akwarium. Aby zaplanować rozmiar zbiornika na dolewkę, pytanie ile Wam dziennie/tygodniowo wody bierze dolewka w te upały? Proszę również o informację ile macie wody w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 400l w obiegu zbiornik dolewki mam 34l. Przed upalami wystarczało na ponad tydzień, teraz różnie bywa ale czasem uzupełniam częściej niż raz w tygodniu. Zbiornik mam niezależny obok sumpa i w każdej chwili mogę zrobić większy i wyższy, ale uzupełnianie nie jest szczególnie uciążliwe więc na razie nie zamierzam.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Trurl napisał:

Kolejne pytanie dotyczące projektowania powierzchni pod akwarium. Aby zaplanować rozmiar zbiornika na dolewkę, pytanie ile Wam dziennie/tygodniowo wody bierze dolewka w te upały? Proszę również o informację ile macie wody w obiegu.

Zadałeś pytanie trochę dziwne,jak mamy Ci pomóc jak nie napisałeś o jakie Ci akwariuch chodzi(litry) np umnie na dobę w takie upały dolewka pobiera okolo 6-7litrów w obiegu okolo 640_660  litrów

Edit akwarium na dolewke mam15litrow

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, @Beti napisał:

Zadałeś pytanie trochę dziwne,jak mamy Ci pomóc jak nie napisałeś o jakie Ci akwariuch chodzi(litry) np umnie na dobę w takie upały dolewka pobiera okolo 6-7litrów w obiegu okolo 640_660  litrów

Edit akwarium na dolewke mam15litrow

Odpowiedzi pozwolą mi oszacować dla mojego litrażu (około 600 l) jaki maksymalnie zbiornik na wodę RO zaplanować. Znam zalecenia z innych wątków forum (1 - 2% dziennie) ale interesuje mnie jak to się ma do rzeczywistych danych. U Ciebie potwierdza się  około 1% wody w obiegu dolewki dziennie. Dzięki za odpowiedź.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobnie, na 500l w obiegu paruje około 5-6l wody dziennie, zbiornik na dolewkę mam 50l i jakbym tylko miał gdzie to bym dał większy, chyba, że będziesz miał dolewkę też wody RO to wtedy i 15l starczy jak się samo napełnia ciągle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam ze zbiornika dolewki podczas robienia podmiany. W zbiorniku jest nieduży cyrkulator i grzalka które uruchamiam przy soleniu wody. Mam filtr w szafce sumpa więc tylko odkrecam zaworek i zbiornik się zapełnia. Po podgrzaniu i dobrym wymieszaniu wody przełączam pompę dolewki i wlewam całość do sumpa. Oczywiście przy uprzednim zlaniu  tej samej ilości starej wody. Pompa dolewki to Tunze 12V która pobiera wodę od dołu. Stoi na samym dnie zbiornika i wybiera praktycznie cała wodę. Po podmianie zalewam dolewke świeżą wodą.

Jeżeli takie rozwiązanie cie interesuje to dolewka powinna mieć około 10% objętości obiegu. Wtedy w chłodniejsze dni (parowanie 1%) wystarczy wody na ponad tydzień a w letnie upały na trochę krócej.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam malutkie wiadereczko 10l na dolewkę. Akwarium 375l i dziennie paruje ok. 3-4l. Do tego trzeba doliczyć ballinga - 3x80ml (i będzie rosło), czyli prawie 0.3l dochodzi dolewanej wody dziennie.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Trurl napisał:

Odpowiedzi pozwolą mi oszacować dla mojego litrażu (około 600 l) jaki maksymalnie zbiornik na wodę RO zaplanować. Znam zalecenia z innych wątków forum (1 - 2% dziennie) ale interesuje mnie jak to się ma do rzeczywistych danych. U Ciebie potwierdza się  około 1% wody w obiegu dolewki dziennie. Dzięki za odpowiedź.

Mniej więcej sie to sprawdza,a co do dolewki,jest wiele szkół,ja mam 15litrow raz że z miejscem słabo,a dwa wolę dolewać codziennie świeżą wodę,jeśli Ci akwarium będzie pobieralo 6lit w upały zimą bedzie połowę mniej(prawie),więc czy warto dawać baniak 60litrow i pakować pełno wody,na cały tydzień,ja uważam że nie,woda tam nie ma ruchu w takie upały może troszkę nie być świeżą.Nastepnie jak Ci nwali pompka w dolewce(A może prawda) wpompuje Ci całą wodę do akwarium np te 60 litrów,i teraz pytanie czy przyjmie Ci tyle sump?dodatkowej wody,jak nie to pujdzie na mieszkanie,oczywiście pisze to dla świadomości tylko,nie mówię że ma tak się stać,juz pominę ze zasolenie spadnie.Zakładając najgorszy scenariusz.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 Chyba bardziej niz pojemnosc akwarim wypadalo by zapytac o powirzchnie lustra wody bo wysokosc akwarium raczej nie ma wplywu na parowanie.

 

z mojego 100l (80x35) ostatnio paruje ok 10l na 4 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie schodzi ok 40-50 litrów. Ale idzie za mało bo temp za wysoka jest. Mam za mały ruch powietrza nad taflą przez koronę i lampy.

40-50l tygodniowo***


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO oprócz powierzchni tafli wody i rodzaju oświetlenia (a tak naprawdę ile oddaje ciepła) to istotna jest temperatura otoczenia zbiornika.

u mnie wygląda to następująco przy powierzchni zbiornika 130x60 i powierzchni sumpa 90x50 i dolewce 50l:

zima starcza na 2 tygodnie (średnia temperatura 21 stopni)
lato około 10 dni (średnia temperatura 25 stopni)

co do ewentualnej  awarii dolewki to moja ma dodatkowe zabezpieczenie przed przelaniem, a sump jest wystarczający na przyjecie dodatkowej wody (gorzej z odpieniaczem)

 

 


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, @Beti napisał:

Mniej więcej sie to sprawdza,a co do dolewki,jest wiele szkół,ja mam 15litrow raz że z miejscem słabo,a dwa wolę dolewać codziennie świeżą wodę,jeśli Ci akwarium będzie pobieralo 6lit w upały zimą bedzie połowę mniej(prawie),więc czy warto dawać baniak 60litrow i pakować pełno wody,na cały tydzień,ja uważam że nie,woda tam nie ma ruchu w takie upały może troszkę nie być świeżą.Nastepnie jak Ci nwali pompka w dolewce(A może prawda) wpompuje Ci całą wodę do akwarium np te 60 litrów,i teraz pytanie czy przyjmie Ci tyle sump?dodatkowej wody,jak nie to pujdzie na mieszkanie,oczywiście pisze to dla świadomości tylko,nie mówię że ma tak się stać,juz pominę ze zasolenie spadnie.Zakładając najgorszy scenariusz.

Mam przelew z sumpa do kanalizacji, poza tym planuję oprócz automatycznej dolewki dodać odcięcie zasilania pompy w przypadku przekroczenia poziomu awaryjnego. Moim zdaniem uzupełnianie wody co 3 - 4 dni jest OK, na wyjazdy i tak planuje podstawienie obok akwarium czegoś większego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

60l zbiornik + niecałe 20l zaplecze i włączone chłodzenie (wentylatory) w takie upały jak ostatnio "schodzi" koło 2l dolewki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Trurl napisał:

Mam przelew z sumpa do kanalizacji, poza tym planuję oprócz automatycznej dolewki dodać odcięcie zasilania pompy w przypadku przekroczenia poziomu awaryjnego. Moim zdaniem uzupełnianie wody co 3 - 4 dni jest OK, na wyjazdy i tak planuje podstawienie obok akwarium czegoś większego.

Jeszcze nie masz akwarium a twierdzisz że będzie ok,to po co te pytania:) jesli i tak ktoś coś podpowie to i tak zrobisz po swojemu.

Pozd


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, kb9 napisał:

IMHO oprócz powierzchni tafli wody i rodzaju oświetlenia (a tak naprawdę ile oddaje ciepła) to istotna jest temperatura otoczenia zbiornika.

Jak najbardziej temperatura ma znaczenie, tyle że nie sama temperatura, co różnica temperatur. Każdy z nas pewnie zaobserował znikające zimą zamarznięte kałuże, które rozpływają się w powietrzu. Przy silnym mrozie i silnym wietrze lód znika z dróg i chodników zamoistnie. Odparowuje bo wszystkie warunki parowania są spełnione.

Z fizycznego punktu widzenia aby zachodziło parowanie z powierchni cieczy muszą zajść 3 warunki:

- ruch wody ponad cieczą (dlatego latem jak jest 35 stopni i lekki wiaterek, to jest przyjemniej, niż jak jest 25 a powietrze stoi nieruchomo)

- różnica temperatur

- niedosyt wilgotności w powietrzu (względna wilgotność powietrza musi być niższa niż 100%) (dlatego w tropikach wszystko się do nas lepi, bo powietrze ma powyżej 90% wilgotności)

W praktyce w warunkach innych niż laboratoryjne powietrze zawsze się nieco rusza. Różnica temperatur nawet mikroskopijna zawsze powstaje, w praktyce zawsze powietrze ma inną temperaturę niż woda. Trzecia składowa - w warunkach Polski wilgotność względna osiąga 100% tylko przy gwałtownych zmianach temperatury.

W domu zazwyczaj mamy nieduże szanse na kontrolę temperatury - chyba, że mamy klimę. Wtedy w domu jest niższa temperatura powietrza, w akwarium niższa temperatura wody i wolniejsze parowanie mniej energii do uwolnienia z cieczy).

Na wilgotność też nie mamy za bardzo wpływu. jedyne na co możemy mieć wpływ to ruch wody nad cieczą. Nawet jeśli włączymy wiatrak to wieje on cały czas na nas ciepłym powietrzem. A czujemy się chłodniej bo wiatrakiem zwiększamy przepływ powietrza, więcej paruje = więcej energii oddajemy. Tak samo z baniakiem. Jak ustawimy wiatrak na taflę wody, to będzie więcej parować i spadnie temperatura.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium 150x60x50h
Sump 120x49x38h

Parowanie około 40l tygodniowo (obecnie pewnie jest to nieco więcej) Szafka wentylowana mechanicznie ruch powierzchni wody znaczny. Zbiornik dolewki 15L z automatycznym uzupełnianiem (zawór grawitacyjny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, @Beti napisał:

Jeszcze nie masz akwarium a twierdzisz że będzie ok,to po co te pytania:) jesli i tak ktoś coś podpowie to i tak zrobisz po swojemu.

Pozd

Beti!

post jest w dziale "Dla Nowicjuszy" mnie bez powodu :rolleyes:. Mam świadomość, że jeżeli "i tak zrobię po swojemu", nie słuchając Waszych rad, to narobię sobie kłopotów, a może i zmarnuję życie w zbiorniku., co nie jest już tylko moją sprawą.... Planuję tak jak Ty zbiornik uzupełniany co kilka dni, tylko na wyjazdy coś większego.

Napisałem, że będzie OK - na podstawie tego co mi odpowiedzieliście.

Tak czy inaczej bardzo dziękuję za wszelką pomoc :czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 godziny temu, Trurl napisał:

Kolejne pytanie dotyczące projektowania powierzchni pod akwarium. Aby zaplanować rozmiar zbiornika na dolewkę, pytanie ile Wam dziennie/tygodniowo wody bierze dolewka w te upały? Proszę również o informację ile macie wody w obiegu.

Widzisz nie tylko upały wchodzą w grę ale to czy akwarium odkryte czy zamknięte, czy jest duży ruch przy powierzchni ( u mnie falownik ustawiony delikatnie w taflę wody) powierzchnia akwarium (tafli wody) nawet wilgotność w domu wpływa na parowanie, raczej takie informacje są niemiarodajne, ja u siebie na początku sprawdzałem akwarium i sump jest zabudowany ale wentylowany łącznie z dodatkowym chłodzeniem w postaci wiatraków 12cm skierowanych na taflę wody i jak dobrze pamiętam miałem dolewki średnio 5-7 litrów na dobę

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Paragon napisał:

Widzisz nie tylko upały wchodzą w grę ale to czy akwarium odkryte czy zamknięte, czy jest duży ruch przy powierzchni ( u mnie falownik ustawiony delikatnie w taflę wody) powierzchnia akwarium (tafli wody) nawet wilgotność w domu wpływa na parowanie, raczej takie informacje są niemiarodajne, ja u siebie na początku sprawdzałem akwarium i sump jest zabudowany ale wentylowany łącznie z dodatkowym chłodzeniem w postaci wiatraków 12cm skierowanych na taflę wody i jak dobrze pamiętam miałem dolewki średnio 5-7 litrów na dobę

Zdaję sobie sprawę z praw fizyki  - moim zdaniem do rozważenia jest zbyt dużo parametrów. Ponieważ nie mam żadnych własnych doświadczeń staram się  dobrać objętość na podstawie informacji od forumowiczów - to co uzyskam postaram się uśrednić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upały ,chłodzenie przez odparowanie  100L w obiegu  do 1,5 L  RO  /24h + 0.28L balling  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na akwarium 450 litrów postaw sobie pojemnik 40-60 l w zależności od miejsca i będziesz miał z głowy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, Trurl napisał:

Zdaję sobie sprawę z praw fizyki  - moim zdaniem do rozważenia jest zbyt dużo parametrów. Ponieważ nie mam żadnych własnych doświadczeń staram się  dobrać objętość na podstawie informacji od forumowiczów - to co uzyskam postaram się uśrednić.

No to musiał byś zaznaczyć jak wspomniałem jakie akwarium będziesz miał bo różnice będą spore bo jak akwarium jak z podpisu to parowanie będziesz miał  spore do tego zależy jeszcze dużo od rzeczy o których wspomniałem wcześniej, więc te zebrane dane przez Ciebie od ludzi z różnymi zbiornikami będą po prostu nie miarodajne i tyle

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo Cię proszę tylko bez wykrzykników

20 minut temu, Trurl napisał:

Beti!

Każdy tu raczej dobrowolnie i z przyjemnością chcę Ci pomóc, i podzielic się wiedzą,nie musisz podkreślać emocjonalnych odczuć:secret:powracając do tematu jeśli planujesz dłuższy pobyt poza domem to np plastikowy karnister niebieski.:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej przyjac 10% zbiornika glownego tak np. glowny ma 400l to dolewke na 40l i bedzie spoko. 


600l netto, Ati PowerCone 200 , t5 10x54w plus 2x xr15wg4 pro, pompa balling ebtech, maxspect gyre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.