Skocz do zawartości
flexin

330-tka 9 pięter nad poziomem morza

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

W związku z tym, że postęp prac jest widoczny postanowiłem, że się przedstawię i podzielę swoim kawałkiem rafy. Na dzień dzisiejszy to jeszcze zbyt dalece powiedziane ponieważ dopiero co zalałem skałę do moczenia zatem ze 3 tygodnie mi zostały do zrobienia porządku w szafce pod zbiornikiem. Od ponad roku zaglądam na forum pogłębiając swoją wiedzę w temacie domowej rafy- wiele się nauczyłem i z biegiem czasu mogę śmiało powiedzieć, że sporo błędów uniknąłem chcąc na gorąco budować swoją odskocznię na podstawie zaledwie kilku postów. Ten czas poświęciłem także na kompletowanie sprzętu. Dziś są problemy i pytania ale innego gatunku, natomiast efekt przemyśleń zaprezentuję poniżej. Z racji na wykonywany zawód przede wszystkim stawiam na estetykę, dlatego niektóre rozwiązania mogą być dyskusyjne w związku ze stosowaną praktyką. Akwarium na miarę moich możliwości- nie za duże nie za małe. Nie obiecuję regularnych update natomiast prowadzenie wątku z pewnością będzie dawało mi kopa i motywację do dalszego działania. Na dzień dzisiejszy zapominam o wcześniejszych zgryzliwościach i zaczepkach zwyczajnie, Witam i zapraszam:

  • AKWARIUM 330L 120x50x55 cm 3XOW na stelażu stalowym, fronty lakierowane biały połysk- całość wykonana przez Przemka z AKWARIUM SZCZECIN.
  • SUMP 80x45x45 cm
  • OŚWIETLENIE KESSIL AP700 docelowo + 2x39W
  • ODPIENIACZ TWISTMAN OB 150 IN 
  • POMPA OBIEGOWA REEF OCTOPUS VARIO S2
  • CYRKULACJA MAXSPECT GYRE XF-230, JEBAO RW8 do falowania, 2x TUNZE 6015 raczej do mieszania soli bo gyre radzi sobie sam 
  • KORE 5TH wspomagająco + AWC
  • 20 KG SUCHEJ SKAŁY FIJI PUKANI klejona z drobnych kawałków

Tyle teorii, jak wspomniałem skała się moczy, ja biorę się za organizację szafki i sumpa + uruchomienie refugium. Całość ruszy pewnie na koniec września na żywej wodzie. Docelowo akwarium będzie LPS z miękkimi oraz kilka prostych SPS. Nie zakładam dominacji SPS aby zachować przyjemność z prowadzenia akwarium (oczywiście w odniesieniu do mojego wolnego czasu). Zapraszam co jakiś czas na małą aktualizację,

AHOJ, TOMASZ

FB.jpg

Edytowane przez flexin
CAPS (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny projekt, nawet szafka podobna do mojej:D

będzie tło ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, adam63 napisał:

fajny projekt, nawet szafka podobna do mojej:D

będzie tło ? 

Minimalistyczna! :) Przemek wykonał ją w standardzie który bardzo mi odpowiada. Z założenia tła nie będzie, docelowo ścianki po bokach komina będą obklejone lacobelem. Pomimo kontrastu przy czarnym tle, wydaje mi się, że jego brak będzie powodował większe poczucie głębi. Jak będzie- wyjdzie w praniu być może przegram walkę z glonami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Ładna aranżacja ze skały. Da radę jeszcze zdjęcie z góry? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ensso, jak wypłuczę skałę i zaleję zbiornik to zrobię zdjęcie z góry, obecnie moczy się plus odpieniacz w zbiorniku zalanym do połowy do napowietrzania oraz przyzwyczajenia się i oswojenia z dźwiękami na noc hahha :D

lukas_gr, korale na pewno podstawowe miękasy sarco, rico, zoa w centrum (zoa w zatoce), LPS euphyllia, dunka, goniopora w centralnej części i bliżej komina, acany, favia, scolymia w zatoczce. Poza tym quadri w centrum czerwony i kilka SPS na szczycie i w pobliżu cyrkulacji tj komina monti, milka, hystrix, pavona. Co jeszcze to z czasem się okaże- podobają mi się bardzo briareum fluo i xenia ale boję się, że nad nimi nie zapanuję. Jak docelowo będzie obsadzona skała to się okaże po zakupach na razie jest wizja a jak wiadomo rzeczywistość czasami jest brutalna haha 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, flexin napisał:

Poza tym quadri w centrum czerwony

To, że Ty go tam chcesz nie znaczy, że on tam będzie chciał siedzieć  ;)

Zbiornik elegancki. Dodaję do obserwowanych i będę sledził postępy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, aTomek napisał:

To, że Ty go tam chcesz nie znaczy, że on tam będzie chciał siedzieć  ;)

W skale przygotowana jest półeczka z ograniczoną cyrkulacją ale z mocnym oświetleniem co by nie zachciało mu się spacerować :) Jak nie to inni będą chętni na miejscówke VIP :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem: sucha skała+ swieża solanka = długie dojrzewanie  (niemal zawsze z jakimiś plagami) a to już niekoniecznie jest estetyczne.

Rozważ w planach wlanie 100% żywej wody z innego dojrzałego zbiornika o niskich nutrenach oraz żywą skałę w ilości maksymalnej do sumpa.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arturro kolega zaznaczył, że planuje "żyjącą " wodę ;). Fajny baniaczek się zapowiada. Daj fotkę sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Si, czytałem; pozwoliłem sobie na komentarz bo dobrze życzę każdemu początkującemu a nielicznym ziomalom szczególnie ;)

A "żyjąca woda" jest również odsprzedawana w sklepach z pojemników/akwariach, niekoniecznie najlepsza droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arturo, wstępnie jestem dogadany z Mirkiem na zakup wody- żeby zalać całość to miesiąc zejdzie. Jeszcze jest chwila na przemyślenie jak to zorganizować.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa woda tak jak i żywa skała. Dobre źródło to podstawa. Można sobie bałaganu narobić i męczyć się. Kupujesz super skałę. Ale ta superowość jest tylko handlowa. Startujesz z akwa. Cieszysz się. Mija pół roku a tu ciągle bagno. :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na suchej skale akwarium o podobnym rozmiarze (300l) Miałem tylko kilka kawaków (ok 5kg) żywej skały w sumpie i do tego robiłem co 2 tyg przez miesiąc z kawałkiem podmiany ok 10-15l z działąjącego dojrzałęgo zbiornika, w którym parametry wcale nie były takie idealne. Na start poleciał również zestaw Microbe Lift Blend I nite Out II. Efekt?? ZERO  plag i ZERO efektu dojrzewania. Sam byłem zaskoczony :) Akwarium na dziś dzień po pol roku funkcjonowania wygląda super zdrowo, parametry stabilne i aż za niskie dla LPS, które stanowią główną obsadę zbiornika.

Pozdrawiam i życzę powodzenia, piękny projekt:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo mi się podoba takie ułożenie :) nie za dużo, za to ryby mają gdzie szaleć. Sam u siebie muszę troche zmniejszyć obsade bo quadri to już dzrzwiami oknami mi wychodzą :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi sie ta przestrzeń, również wole jak skały jest mniej i dookoła duuużo miejsca. Rewelacja, z pewnością będę śledził.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, fajnie że się podoba- starałem się :) Prace zwolniły- kilka obowiązków wskoczyło ale 2 tydzień września podrzucę kolejne zdjęcia już myślę z piaskiem i uruchomionym sumpem :) To z nim teraz walczę- obecnie organizacja kabli, jest tego masa :/ Pamiętam o zdjęciach z góry będą razem z kolejną aktualizacją :) Suchej skały jest ok 20 kg, z 4 kg żywej trafi jeszcze do sumpa i być może jakiś fajny brunch do głównego ale jak uda mi się namierzyć coś odpowiedniego. Raz jeszcze dzięki za doping!

ps. miał być start na żywej wodzie ale z uwagi na pewne okoliczności będzie to świeża woda na soli Tropic Marin Pro Reef. Dojdzie żywa skała i być może będzie dolewka z działającego akwarium. Narazie jak widać wszystko się zmienia :)

AHOJ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek argonitowy jest (Colombo S), woda posolona, i tu problem bo przesypało mi się lekko soli ponieważ nie znałem dokładnego litrażu. Poza tym zapomniałem, że czytałem o TM PR, że po wymieszaniu parametry mogą się jeszcze zmienić i tak podskoczyło po posoleniu do 38 PPT. Dodałem trochę RO/DI zobaczymy czy coś zbije. Jutro na spokojnie zacznę lać bakterie Brightwell Aquatics MicroBacter7 wg zaleceń producenta. Z organizacyjnych rzeczy to muszę uruchomić jeszcze auto- dolewkę na zaworze elektrycznym prosto z filtra, oraz skalibrować i ustawić Kore 5th. Poniżej skała z boku oraz lekko "z góry"- niestety nie widać ale patrząc na wprost jest przelot przez który ryby śmiało będą przepływały i mają 4 różne drogi ucieczki. Sump niemalże skończony obok mejsce na zbiornik do podmiany wody ok 40L, być może docelowo miejsce na pojemniki na ballinga i inne "potrzebne" rzeczy. 

AHOJ, TM

 

2018_09_10_WIDOK 2.jpg

2018_09_10_WIDOK 1.jpg

Edytowane przez flexin
dodano zdjęcia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie czyściutko Ci to wyszło i ułożenie skały też mi się podoba, aktualizuj jak najczęściej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewka prosto z filtra RO https://www.aquario.pl/automatyka/8080-automatyczna-dolewka-grawitacyjna-ma-100.html

Polecam mam taką, noc się nie wiesza i nie trzeba prądu. 

Za wysokie zasolenie zredukujesz odlewając trochę wody z akwa.

W dniu 10.09.2018 o 18:33, flexin napisał:

Piasek argonitowy jest (Colombo S), woda posolona, i tu problem bo przesypało mi się lekko soli ponieważ nie znałem dokładnego litrażu. Poza tym zapomniałem, że czytałem o TM PR, że po wymieszaniu parametry mogą się jeszcze zmienić i tak podskoczyło po posoleniu do 38 PPT. Dodałem trochę RO/DI zobaczymy czy coś zbije. Jutro na spokojnie zacznę lać bakterie Brightwell Aquatics MicroBacter7 wg zaleceń producenta. Z organizacyjnych rzeczy to muszę uruchomić jeszcze auto- dolewkę na zaworze elektrycznym prosto z filtra, oraz skalibrować i ustawić Kore 5th. Poniżej skała z boku oraz lekko "z góry"- niestety nie widać ale patrząc na wprost jest przelot przez który ryby śmiało będą przepływały i mają 4 różne drogi ucieczki. Sump niemalże skończony obok mejsce na zbiornik do podmiany wody ok 40L, być może docelowo miejsce na pojemniki na ballinga i inne "potrzebne" rzeczy. 

AHOJ, TM

 

2018_09_10_WIDOK 2.jpg

2018_09_10_WIDOK 1.jpg

 


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O Panie :bow Piotrek, to było tydzień temu chyba masz świadomość ile można zmajstrować przy morskim w tym czasie :coffee: haha dolewka ogarnięta :) mam elektrozawór do kore 5th, źle się wyraziłem, problem polegał na zrobieniu dziury między łazienką a przedpokojem haha :D Ale ogarnięte! ;] Zasolenie cóż teraz jest 34 ppt ale uważam, że też ogarnięte :D W min. czasie było już totalne zamgławienie po wrzuceniu omułka na start (swoją drogą on chyba żył trochę w tej wodzie i mu nie było źle :ninja:) i milion myśli na sekundę ale jest ogarnięte :D Czekam na pierwszego glona, leję bakterie, woda kryształ :) Parametry z nudów mierzę ale nie będę Was straszyć 0,25 mg/l NH3 czy 1mg/l NO2 :D Wszyscy mówią, że to morskie takie straszne a tu nie ma co robić :D. Nie no w sumie to mieszkanie muszę posprzątać po złożeniu tego wszystkiego do kupy... 

AHOJ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dojrzewanie chyba za sobą mam, dosyć łagodne o ile nie nadejdą dopiero plagi egipskie. Niewielka ilość cyjano była, zielone jeszcze delikatnie widoczne ale zdecydowanie w odwrocie. Na skale sporo jeszcze nalotu przeźroczystego taki jakby pędzelkowy glon który chyba związany jest z przedawkowaniem bakterii oraz odkładającą się organiką na skale. Poczekam, samo przyszło samo pójdzie. Zasiedlać zacząłem już jakiś czas temu, po mału po kilka sztuk zwierzaków. W zbiorniku zadomowił się ukwiał, a w nim krabik porcelanowy, są 2 błazenki które totalnie olewają jego obecność. Piasek przekopuje babka valenciennea puellaris- wynalazła sobie miejscówę, gdzie rozkopuje i zakopuje się pod skałą ale pozostałą część akwarium także przesiewa. Są ślimaki turbo, trochus i babylonia oraz krab pustelnik i 2 krewetki czyszczące Lysmata amboinensis. Na tę chwilę uzupełniam obsadę koralową jest LPS (goniopora australia), kilka ZOA i pare montipor, seriatopor i acropor- wszystko się super zaaklimatyzowało ostatnimi czasy tak się poczuło swobodnie, że balinga zacząłem dolewać 20ml/ dzień. 

Ze sprzętu do lampy LED dołożyłem 2xT5  39W ATI blue plus i coral plus. Jest bardzo jasno- za jasno ale w ciągu dnia nie ma mnie w domu. Planuję dołożyć jeszcze 2xT5 39W i chyba będzie już idealnie. Korale już teraz są bardzo zadowolone co wnioskuję po przyrostach. Jako że nie mam czasu na przyłożenie się do zrobienia zdjęć całości w zadowalającej jakości podsyłam jedynie małą aktualizację foto- postaram się to uzupełnić przynajmniej o całość:

Pozdrawiam, Tomasz

14008167_2018_01_06_new2_800.jpg

14008166_2018_01_06_new4_800.jpg

14008165_2018_01_06_new3_800.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam akwarium?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.