Skocz do zawartości
J@cekWro

RODI Szybkie zużycie żywicy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Tds wody w kranie 570.

2 litry żywicy MB400 wystarczają na 2-2.5 tygodnia na samych dolewkach bez podmian.

 

Membrana 50, ogranicznik 300, pompa do osmozy dla podniesienia ciśnienia...

 

Tds po membranie 20-30...

 

Ogolnie mam dolewke na elektrozaworze. Woda dolewa się co kilka minut. Taka kilkuminutowa przerwa powoduje że na starcie ponownego dolewanie tds po membranie początkowo skacze 110-170 potem spada do 18-20. Nie wiem czemu taki początek ale może rozładowanie ciśnienia po wyłączeniu dolewania... Nizsze ciśnienie przez chwilę przez membrane coś tam poleci ale nie tak jak przy wysokim skutecznym ciśnieniu..?

 

Tak czy inaczej niestety ten początek wody po włączeniu idzie w żywice.

 

Myslalem o dolewce ze zbiornika ale kurcze znów zabawa w napełnianie spuszczanie początkowo wody itd...

 

Owszem mogę postawić zbiornik na żywice 5 litrów i wymieniać co miesiąc ale na samych dolewkach to i tak porażka.... O podmianach już nie myślę. Kupować wodę w sklepie to też bez sensu...

 

Mogę jeszcze brać wodę z ziemi z hydrofiru z ogródka tam mam tds 120 :)

 

Ktoś ma jakiś pomysł na zmniejszenie zużycia żywicy...? Coś inaczej podłączyć jakoś zakombinowac ?

 

Pewnie nic nie poradze ale zapytać trzeba...


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To normalne, że po włączeniu filtra TDS jest wysoki. I jest tak po zaniki ciśnienia po obu stronach. Twister to dobrze opisał tutaj:

https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/

500 TDS w czystej wodzie to rzeczywiście grubo. ale jak membrana czyści z 500 do 20-30 to ładnie. Tylko niestety żywica będzie padać.

Jacek masz zaworek do płukania założony na ujściu?

12.jpg

Ja jak otwieram filtr to najpierw płuczę membranę i dopiero puszczam na filtr.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o płukaniu ale przy automatycznej dolewce to najlepiej jakiś automat też do płukania... Coś musze wykombinować żeby się nie dolewało i płukało jednocześnie.

Próbowałem nawet wodę z membrany puścić jeszcze raz na membranę ale to już nic nie daje... Te 20 na tds to widać coś czego odfiltrować się nie da... tylko żywica.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zrób elektrozawór, żeby dolewało np. raz dziennie lub rzadziej do dolewki? wtedy będzie filtr chodził co jakiś czas a nie cały czas.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jednak pomyśleć o zbiorniku na dolewkę... W ten sposób żywica zawsze się szybko skończy... Mały zbiornik (10l wystarczy) z elektrozaworem to BĘDZIE najprostsze rozwiązanie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Dzięki.. Coś mi tam świta w głowie. Poprobuje, protestuje jeszcze kilka opcji, może coś na raspbery zrobię...


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popatrz sobie jak to zrobili ludzie z Vertexa w filtrze Puratek - z komputerem sterującym - tam są conajmniej dwa elektrozawory, i po odpaleniu filtra robi się płukanie wsteczne membrany, dodatkowo płukanie następuje co godzinę pracy ciągłej, po uzyskaniu skrajnego ciśnienia w filtrze następuje zamknięcie elektrozaworów woda pod ciśnieniem zostaje w filtrze i czeka na spadek ciśnienia ( odpalenie elektrozaworu dolewki ) 

ja też mam mega twardą wodę w kranie - w herbacie robi się grubaśny kożuch, i żywica starcza mi na około 6 miesięcy - akwa 250 L z podmiankami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastosowałem zbiornik ciśnieniowy na wodę RO. Dolewka pobiera wodę zgromadzoną w zbiorniku. Dopiero po spadku ciśnienia następuje załączenie popy w systemie RO.

W zbiorniku magazynuję już wodę po żywicy. Dzięki temu system załącza się rzadziej , ale i dłużej pracuje aby zgromadzić odpowiednią ilość wody w zbiorniku.

719480_PRO3200P.jpg

 


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem taki baniak :) do mojej instalacji wody do picia, ale po jakimś czasie woda z tego zaczynała śmierdzieć - jeśli chodzi o pitną ( ro / UV / mineralizator ) nie mam pojęcia jak z będzie z samym RO, ale zawsze to jakaś metoda sporo się do niego mieści z tego co pamiętam 25 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam taki do wody w kuchni... Tak czy inaczej to nie załatwia tematu... woda w zbiorniku jest uzupełniana rownie często jak przy dolewkach do sumpa...
Samo płukanie membrany też nie za wiele daje jeśli chodzi o jakość wody w tych pierwszych momentach od startu.
Ogólnie prócz płukania mam zamiar spuszczać wodę z wyjścia membrany, za każdym razem 20-30 sekund w kanał i dopiero po tym czasie w żywice. Zobaczymy czy żywica wytrzyma na samych dolewkach dłużej czy nadal tylko tydzień :)


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 13.08.2018 o 14:11, J@cekWro napisał:

Tds wody w kranie 570.

Tds po membranie 20-30...

dawno wymieniałeś prefiltry czy membranę ?

bo sprawność membrany powinna być wyższa (90% lub lepiej a Ty masz koło 80%) - przy (zawyżam) TDS 600 na wejściu - powinna dać wodę "naście" a nie "dzieścia/dzieści"

ja bym dołożył drugi prefiltr 1 mikron , drugi węgiel i wymienił membranę

2 godziny temu, J@cekWro napisał:

 mam zamiar spuszczać wodę z wyjścia membrany, za każdym razem 20-30 sekund w kanał i dopiero po tym czasie w żywice.

minuta - dwie a nie 20-30 sekund - chodzi o to by zlać "starą" wodę z korpusu membrany a w 20sek nie "zejdzie" nawet połowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie byś prefiltry nie założył nic to nie zmieni . Dużo zależy od jakości membrany , miałem sztukę z 380 us dawała 16 us , teraz mam 2x droższą i daje 6 - 7  us  . 
Nie mam żadnych  systemów płukania , nic nie spuszczam przed  odbiorem wody  . Robię po 200L tygodniowo .Cały zestaw działał 4 lata ( 18 us pod koniec) , wymiana na wydajniejszy który na dzień dobry  dawał 16 us ,znudziła mi się wymiana żywicy co chwila ( mimo że doiłem do 10 us ) .Nowa ,dobrej jakości membrana załatwiła problem . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie przedłużysz życie żywicy jeśli wywalisz przez 2 min do ścieku, ja mam miernik po membranie i żywicy na starcie jak wywalam z membrany to zaczyna od 80 po 2 min 4 woda przed membraną około 250-300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Membrana filmtec 50 nowa... Prefiltry też nowe... 5 mikronów węgiel i 0.3 mikrona. Na membranie 75 było gorzej. Jak pisałem puszczalem wodę po membranie jeszcze raz w membrane i nic to nie dawało czyli zostaje widać jakąś chemia której membrana nie odfiltruje. Dodałem elektrozawór, spuszczam 1 minute wodę z membrany - dłużej niż nie zmienia, tds schodzi do 20 czasami 17 mniej się nie da....potem to już na żywice.

 

... ale ok przedstawię na 3 minuty co mi tam :)


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kombinacjach... Mam dodatkowy zawór po membranie przed żywicą.
Nie ma już skoków typu tds 170-200 przed żywicą. Spuszczanie pierwszej partii wody daje mi na dzień dzisiejszy tds w okolicy 7-10 po membrabie.

Przy automatycznej dolewce która załącza się co kilka minut dolewalem do żywicy tylko i wyłączne brudną wodę.

Wcześniej miałem zbiornik na wodę do dolewki wtedy woda była bardziej rozcienczona - brudna z czystą i jakoś to było...

Rutyna mnie zabiła i kupe czasu straciłem zanim doszedłem do tego, że przy automatycznej dolewce żywica do wymiany co tydzień a nie co 3-4 miesiące.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, J@cekWro napisał:

na dzień dzisiejszy tds w okolicy 7-10 po membrabie.

- to jest to co powinno być :P mówiłem że sprawność membrany poprzednio była marna - i znalazłeś przyczynę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek to jak uzupelniasz odparowana wodę , nie korzystasz już z automatycznej dolewki 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jadę na automatycznej dolewce w celu uzupełnienia odparowanej wody... Tyle że spuszczam 3 minuty wodę po membranie zanim trafi do żywicy... Też automatycznie na elektrozaworze. Wszystko po to żeby żywica wytrzymała dłużej.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz te 2 litry żywicy rozdzielone czy w jednym pojemniku bo u mnie zauważyłem że jak mam rozdzielone na dwa korpusy to dłużej wytrzymuje żywicą 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa osobne standardowe pojemniki.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.08.2018 o 15:44, silvia napisał:

- to jest to co powinno być :P mówiłem że sprawność membrany poprzednio była marna - i znalazłeś przyczynę

7-10 po membranie mówisz... kupiłam tego lata dwie - po każdej z nich było ok. 30 ppm na TDSie, a początkowo, przed mocnym przepłukaniem bez ogranicznika, nawet >60 ppm :/ pech, czy typowa cecha 75 GPD? Może powinnam się przestawić na 50 GPD?

I jeszcze jedno pytanie, chyba z gatunku bardzo głupich, ale wolę się upewnić: po wymianie wkładu z żywicą spuszczamy to przysłowiowe wiadro wody w kanał (w ramach płukania wkładu) zanim zbierzemy do wykorzystania w akwarium, czy woda nadaje się do użytku od razu? - TDS wykazuje piękne zero.

Edytowane przez 12dot12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, 12dot12 napisał:

7-10 po membranie mówisz... kupiłam tego lata dwie - po każdej z nich było ok. 30 ppm na TDSie,

policz sobie sprawność - ile masz przed membraną a ile po

a potem sprawdź w specyfikacji / opisie membrany czy "trzyma" parametry

8 godzin temu, 12dot12 napisał:

po wymianie wkładu z żywicą spuszczamy to przysłowiowe wiadro wody w kanał

nie po wymianie żywicy a po wymianie prefiltrów (tych przed membraną i z odłączoną membraną by węgiel jej nie zatkał/zniszczył)

żywica nadaje się (a przynajmniej powinna) od razu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to chciałam wiedzieć :) prefiltry zawsze płuczę, membrany po jakimś czasie używania też - nie wiedziałam ino jak to jest z żywicą. Dzięki ^^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aby nie zakładać nowego tematu poradzę się w tym. Mam problem z DI.

Mianowicie zakupiony filtr RO DI po jakimś czasie po DI zaczął pokazywać na tds wynik 002 - 004 ....

Woda sprawdzona po membranie ma 006-007 czyli powiedziałbym, że dobrze. I teraz tak żywica którą zakupiłem z filtrem (około 3 tyg temu - w użyciu od 2 tygodni - wody przerobiła może z 400 l pokazywała 004 tds. Zakupiłem więc nową - oznaczenie chyba MB400 - najbardziej popularna na naszym portalu aukcyjnym. Zasypałem wymieniając poprzednią żywicę dziś i pokazuje mi TDS 002....:( Nie czyści do 000 i powątpiewam czy winna jest żywica czy sa korpus DI???

Ratujcie bo nie chcę ponownie kupować nowej żywicy aby się przekonać. Sumując - woda z kranu tds ok 150-160 tds, po membranie 006, po DI bez wymiany żywicy i z wymianą 002-004....Narazi spuszczone z niej ok. 10 litrów - czekać dalej wyklaruje się czy od razu powinna wskazywać 000...?

Z góry dzięki za rady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, pitpawel napisał:

Aby nie zakładać nowego tematu poradzę się w tym. Mam problem z DI.

Zasypałem wymieniając poprzednią żywicę dziś i pokazuje mi TDS 002....:( Nie czyści do 000 i powątpiewam czy winna jest żywica czy sa korpus DI???

1. to nie zakładaj tylko przeczytaj bo było o tym X razy

2. np uszczelka do wymiany (zależy jaki korpus), albo za słabo ubite, albo korpus jest poziomo albo ...  nie pamiętam bo u siebie mam taki korpus

puszka.png.da4672ac377e984cb859bed15310ec58.png

i nie mam problemów

 

3 godziny temu, pitpawel napisał:

Narazi spuszczone z niej ok. 10 litrów - czekać dalej wyklaruje się czy od razu powinna wskazywać 000...?

a co napisałem 1 post powyżej Twojego ?  :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.