Skocz do zawartości
TomekSz

Makroglon w głównym, czy wyrzucać ?

Rekomendowane odpowiedzi

Taki oto piękny glonik mi wyrósł ze skały :) Wywalać ? Tępić ?

12657154_2018-08-1811.49.36.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy lubią makro w zbiorniku ale może zdominować cała skalę. Twoja decyzja


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem taki na jednej skale przez dwa lata. Nawet jak urwiesz caly ze skaly, dokładnie miejsce po nim wyszorujesz jakąś szczotą to i tak odrośnie. Będzie się też rozrastał. Generalnie jeśli nie chcesz mieć go w głównym i cały czas obrywać to skała do usunięcia lub do potraktowania na zewnątrz czymś bardziej drastycznym, choć sam tego nie zrobiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyglada jak Halimeda,  prawda, że trudno go wyrwać, ale nie jest to glon z tych inwazyjnych jak caulerpy.  Ja bym zostawiła.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wywalilem. Skała jest i tak raczej do wysuszenia bo cała jest zawalona różnym paskudztwem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W ostatnim tyg rozpuscila mi sie cala chaetomorpha w reaktorze... kilka dni wczesniej nagle zaczely mi sie podnosic fosforany a korale kurczyc. Teraz wiem dla czego. Skutek niestety taki ze czesc korali i quadri juz padlo a czesc wlasnie pada. Woda mleczna i smierdzi.

Nigdy wiecej glonow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
8 godzin temu, Stefan85 napisał:

W ostatnim tyg rozpuscila mi sie cala chaetomorpha w reaktorze... kilka dni wczesniej nagle zaczely mi sie podnosic fosforany a korale kurczyc. Teraz wiem dla czego. Skutek niestety taki ze czesc korali i quadri juz padlo a czesc wlasnie pada. Woda mleczna i smierdzi.

Nigdy wiecej glonow.

Nie dozujesz mikroelementów więc glony ci nie rosną tylko padają. Normalne. Tak samo jest z koralami. Dokładnie tak samo jest ze wszystkimi roślinami nawet ze słodkowodnymi roślinami, pomidorami, kartoflami. Bez odpowiedniego zestawu pierwiastków nawet trawa nie urośnie. 

Glony to najlepszy - najbardziej wydajny, najtańszy i wymagający najmniej pracy sposób filtracji wody.  Glony do wzrostu potrzebują zestawu mikroelementów, których jest mało w wodzie morskiej. Trzeba dozować te mikroelementy i wtedy glony nie padają. 

W dniu 18.08.2018 o 16:13, TomekSz napisał:

Taki oto piękny glonik mi wyrósł ze skały :) Wywalać ? Tępić ?

12657154_2018-08-1811.49.36.jpg

Ja bym wywalił halimede. Strasznie ciągnie wapń i kH. 

Fajne glony. Miałem kiedyś kilka rodzajów ale wywaliłem właśnie dlatego że okropnie wyciągały wapń i węglany. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, nanokaczor napisał:

Nie dozujesz mikroelementów więc glony ci nie rosną tylko padają. Normalne. Tak samo jest z koralami. Dokładnie tak samo jest ze wszystkimi roślinami nawet ze słodkowodnymi roślinami, pomidorami, kartoflami. Bez odpowiedniego zestawu pierwiastków nawet trawa nie urośnie. 

Glony to najlepszy - najbardziej wydajny, najtańszy i wymagający najmniej pracy sposób filtracji wody.  Glony do wzrostu potrzebują zestawu mikroelementów, których jest mało w wodzie morskiej. Trzeba dozować te mikroelementy i wtedy glony nie padają.  

To juz slyszalem nie raz tylko ciezko znalezc info czego wlasciwie potrzebuja glony zelazo jod cos jeszcze? te dwa podawalem. Filtrem glonowym uwalilem zbiornik i nie mam ochoty eksperymentowac dalej z glonami i magicznymi buteleczkami.

Wole biopolimery zrobione z... skrobi ziemniaczanej. koszt kilka groszy na kilka mies:). fosforany i azotany znikaja w oczach a woda klaruje sie w kilka dni. zawsze sa niedobory azotanow (przynajmniej u mnie) ale to latwo podbijam saletra magnezowa. wazne jest tylko regularne dozowanie. dzien zapomnienia i woda metnieje pewnie bakterie padaja. najlepiej podlaczyc roztwor pod pompe dozujaca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z glonami to jak z ludżmi - jedni żyją jak cyganie z dnia na dzien, a inni potrzebuja organizacji, planowania, calej infrastruktury.. trzeba troche wiedzy i doswiadczenia by wiedziec czym są glony - i je polubić i docenić - one zyją w takich samych warunkach jak inne formy życia w akwarium, nie wspmne o morzu, wiec trzeb im dac warunki do rozwoju.

Glony mogą współpracować z resztą życia jak im dasz warunki - nieraz to sie dzieje samo - ale czesciej jednak widzi sie jak cos umiera i wine ponoszą glony a nie czlowiek ktory sie kawarium opiekuje i tak naprawde jak pies czy kot jest panem sytuacji..

halimeda jest chyba jednym z najbardziej popularnych glonow - dodaj spagetti, kilka caulerpas jak paprocie czy zielone winogrona i masz podstawowy sklad glonow - ok, moze kodium..halymenia.. i jeden czy dwa z czerwonych - malo kto wie o istnieniu innych glonow bo ich w polsce po prostu nie ma a jak sa to rzadko.

Są akwarysci majacy imponujacy zestaw glonow, ale jest ich moze kilku w polsce. 

Wracajac do utrzymania glonow - no to juz jest jak z koralami - od a do z - ale glownie to wapn, zelazo jodyna, magnez - ile czego to zalezy od glonow i pozostalego zycia w wodzie i soli jaka sie uzywa.. w zasadzie od wszystkiego co tworzy nam zbiornik...witam w klubie - tak, wszystkiego - trzeba robic testy i uwaznie obserwowac wszystko co sie dzieje w akwarium - chyba po to mamy zbiornik by go codziennie obserwowac - jak zrobisz to raz w tygodniu lub w miesiacu bo jestes zajety - to lepiej oddaj zbiornik i popatrz w tv lub ksiazke.

Powodzenia - glony to też ludzie! hahaha

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.