Skocz do zawartości
Pante

700 L Tomka - Autonomia Galicyjska

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jeszcze nie ma się czym chwalić ale od czegoś trzeba zacząć :-)

Po 35 latach przygody z akwarystyką w ogóle (nie liczę pierwszych 5 lat robienia w pieluchy ;-) ) i pierwszego akwarium na brzęczku z gramofonu i grzałce U kształtnej ...

Po 3 latach przygody a akwarystką morską i ..... 5 latach przymusowej przerwy :( znowu w salonie stoi kawałek przyszłej .... rafy :) który ma być wynikiem złych i dobrych doświadczeń zdobytych przez ostatnie kilka lat.  

Sprzęt ( na razie w zasadzie nie ma  o czym się rozpisywać):

akwarium: 155x75x60h 10 mm Opti z kominem zewnętrznym widoczne z 3 stron dzieli salon na pół :). Akwarium ma pełnić rolę widokową i wszystko co się w nim znajdzie ma być po to i tylko po to aby cieszyć oko

Sump: To ma być serce systemu i odpowiadać za wszystkie parametry wody.  NO3, NO2, NH4, pH, temp, PO4, Ca, KH, Mg, fitoplankton itd ...  tu będą reaktory wszelkiej maści, złoża biologiczne ROWY etc...  Na dzień dzisiejszy na początek w sumpie jest grzałka :P , BK 250 DeLux, 20 L Siporaxu (to ma być podstawa biologicznej nitryfikacji, żadne tam "żywe skały") i Red Dragon 4500 bo pompa ma być taka i tylko taka jak wydajny jest odpieniacz, pompa ma przetoczyć tyle wody ile jest w stanie w tym samym czasie przetoczyć odpieniacz. Nie ma sensu wg. mnie robić pralki z akwarium ani sztormowej strefy przyboju ...

Nad akwarium wisi Diuna 10x54W T5 bo ma być na twardo na skale planuje tylko SPS na dnie będzie miejsce dla ładnych zoa. Dlaczego Diuna? Bo ma wiele zalet i tylko jedną wadę czyli chłodzenie T5 ale tą wadę łatwo usunąć....

Dlaczego nie "żywa skała" ? Bo ma więcej wad niż zalet ... nie będę się tu teraz rozpisywał ale myślę, że z czasem ten temat w tym wątku na pewno powróci. Powiem tylko tyle dużo łatwiej jest osiągnąć w inny sposób równowagę biologiczną w akwarium niż wytępić wszelkiego rodzaju plagi i OBCYCH jakie z "żywą skałą" sobie przynosimy ... Moja skała 5 lat czekała w garażu na nowe otwarcie i dziś jest na pewno martwa ... Za to udało mi się zdobyć 10 L wypracowanego siporaxu z działającego zdrowego systemu  i mam nadzieję że to będzie dobry początek dla biologi w tym zbiorniku teraz tylko trzeba szybko zdobyć pierwszych dostarczycieli NH4 do tego systemu bo bakterie też muszą z czegoś żyć ...

Na koniec dlaczego Bubble King? Miałem Deltecki, Shurany, DIY itd ... w czym wg. mnie tkwi tajemnica BK? W konstrukcji pomp ... Niemcy robią duże głowice do pomp w których wirniki 4 razy zmielą wodę zanim ją pompa wyrzuci to powoduje że bombelki są małe a co za tym idzie piana jaką uzyskuje ten odpieniacz jest "kremista" jak to niektórzy określają.... Body BK250 z AquaBee Up 2000 a RD 2000 to nie ten sam efekt, wiem bo miałem okazję testować i eksperymentować. Moim zdaniem tajemnica jest w pompach a nie w wymiarach body ....

Na koniec chciałbym zaznaczyć ważną rzecz .... wszystko co tu napisałem jest moja i tylko moja opinią a opinia jest jak d*pa ... każdy ma swoją ....

 

Mam nadzieję że z czasem będzie to ciekawy wątek i uda mi się tu coś wnieść nowego...

serdecznie wszystkich pozdrawiam

P.S.

RO zalewało ten system 5 dób ... mam nadzieję że było warto :) Posoliłem AF ... kiedyś miałem przyjemność osobiście poznać i podyskutować z twórcą tej marki i wiem że wiedzą co robią poza tym trzeba wspierać polskie produkty :)

Tomek

 

 

 

20180827_143256.jpg

20180824_202141.jpg

Edytowane przez Pante (wyświetl historię edycji)

700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się zapowiada, liczę na regularne uaktualnienia wątku. Kilka  ciekawych „tez” postawiłeś, zobaczymy czy się je uda udowodnić?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Jacek56 napisał:

Kilka  ciekawych „tez” postawiłeś, zobaczymy czy się je uda udowodnić?

Jestem wbrew pozorom daleki od tego aby mówić komukolwiek że mam patent na sukces. Nie twierdzę że wiem wszystko. Wiem tylko z racji zawodu jaki wykonuje że umiem utrzymać stałe parametry wody w tym zbiorniku a to dopiero połowa sukcesu. Resztę będę uczył się razem z wami. Mam nadzieję na życzliwą i merytoryczną dyskusję oraz wymianę doświadczeń. Chciałbym żeby za 3-4 lata był to zbiornik na miarę akwarium Pana Tryca. Wiem że mierzę wysoko ale tylko tak można cokolwiek osiągnąć.

Edytowane przez Pante (wyświetl historię edycji)

700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clap::thumbsup:


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada się ciekawie... wymiar taki jak ja chciałbym w przyszłym roku stawiać ... będę obserwował :D  

Trzymam kciuki, powodzenia ;)


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też wrzuciłem sobie do obserwowanych. Życzę powodzenia.

PS. Skałą to tak minimalistycznie czy jeszcze coś dojdzie? Jak obsadzisz koralami to szybko braknie miejsca.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do obserwacji,zapowaiada sie ciekawie,pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, katani napisał:

PS. Skałą to tak minimalistycznie czy jeszcze coś dojdzie? Jak obsadzisz koralami to szybko braknie miejsca.

Nie chciałem robić gruzowiska, mam nadzieję że jak te skały ładnie obrosną krzaczkami acropor to optycznie zwiększą swoją objętość 2x. Chciałem też zapewnić dużą przestrzeń do pływania dla Ryb tak żeby coś się działo w tym akwarium.


700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nie chciałem robić gruzowiska, mam nadzieję że jak te skały ładnie obrosną krzaczkami acropor to optycznie zwiększą swoją objętość 2x. Chciałem też zapewnić dużą przestrzeń do pływania dla Ryb tak żeby coś się działo w tym akwarium.

Mądra idea... Zapowiada się bardzo fajny baniaczek. POWODZENIA ŻYCZĘ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też preferuję tzw  lekkie konstrukcja skalne, jednakże trudno jest wtedy zachować balans: ilości ryb do wymaganego miejsca przebywania/odpoczynku/życia przy/w skale. Takie porównanie mi nawet chodzi po głowie, że ryby nie mając  swojego własnego komfortowego kąta na rafie to jak złota rybka w kuli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest ,w nowym systemie też mam mało skały  podoba mi się,ale ryby pomimo przestrzeni były wiecznie zestresowane ciagłe wieczorne przepychanki o miejsce na nockę 

No i jeszcze jedno ,miałem bardzo podobne założenia do Twoich .Mało skały i w dodatku sucha ,sporo siporaxu ,po 10 latach na żywej nie chciałem męczyć  się z "gosciami" .Mam też to samo zdanie odnośnie obiegu i pompy w odpieniaczu.Niestety nie pyłko, nigdy tak długo nie stabilozowałem systemu ,no i wspomniany wyżej stres ryb 

Edytowane przez krzlew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pokolcami możesz mieć problemy. Jak nie będą miały gdzie się pochować na noc to się będą tłukły :2guns: :) 

U mnie, mimo że mają gdzie sypiać w samotności to czasami się ganiają :mellow:

Projekt ciekawy :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a 10 mm szyba to nie za mało?myślę że 12 mm była by w sam raz


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu ‎2018‎-‎08‎-‎30 o 23:47, Pante napisał:

trzeba wspierać polskie produkty :) 

:thumbup:


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Czas na aktualizację bo widzę że się na forum uaktywniłeś ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach






Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

IMG_0092.jpg

700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Kto był wykonawcą akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naso elegans bajka.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tata: Akwarium podobno było klejone w Szczecinie ale nie wiem tego na pewno bo kupiłem po okazyjnej cenie jako używkę i przywiozłem z podkarpackiego, szafkę i stelaż zrobiłem sam a sprzęt kupiłem używany na olx jeżeli o to pytasz ....  Natomiast jeżeli pytasz dlaczego tak wygląda to odpowiedź jest prosta HQI + T5 (zrezygnowałem z Diuny na rzecz sprawdzonego parę lat temu Giesemanna i nie żałuję, nomen omen pierwszą lampę giesmanna miałem od Ciebie :) jak przeszedłeś na LED od ***) w ilości powyżej 1 W na litr, Tropoic Marin Pro-Reef i odpiernicz BK 200, mocna cyrkulacja oraz pełny Balling. Do tego Rowa i VSV. Cudów nie ma samo rośnie. Wystarczy wrócić do metod sprzed 15 lat i przestać udziwniać. Tak po prostu.... To jest taki projekt low-cost za 8 tyś. na tyle było mnie stać. Dla szczerości to nie od początku było wszystko OK sparzyłem się na biopeletach, NP Tropic Marin, Urządzeniach PS (jedyne dobre co mogę o nich powiedzieć to to że są ładne) prawie zlikwidowałem to akwarium, aż wróciłem do metod które były mi bliskie 8 lat temu .... acha i doceniłem produkty KZ jeżeli chodzi o bakterie i suplementy, AF używam do ballinga z sentymentu do właściciela, sól odstawiłem. No i to co moim zdaniem jest ważne to w tym akwarium jest prawdziwa żywa skała po części ta która przetrwała w garażu mój rozbrat z akwarystyką a po części od kolegów z Krakowa którzy mieli ją jeszcze z dobrych starych czasów, pełna wieloszczetów, robali, mysis i rurówek. Żadnych super ceramik etc ...

akwa.jpg

Edytowane przez Pante (wyświetl historię edycji)

700 L // Diuna 10x54 // BK250

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś, żeby zwiększyć różnorodność korali?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne akwarium. Podoba mi się że jest kilka dużych korali a nie kilkadziesiąt szczepek. Może jakaś aktualizacja? Chętnie zobaczę jak akwarium wygląda z drugiej strony. Jakie żarniki masz w HQI? 10 000k? a t5 tylko niebieskie? 4 szt.? Opisałbyś obsadę ryb?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.