Skocz do zawartości
xyz2017

Łagodny Restart? 2 lata od zalania od ponad roku nie mogę zbić NO3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zalałem moja kostkę dwa lata temu 625 brutto. Od półtora roku nie mogę zbić NO3 (podam link do wątku) Praktycznie skończyły mi się pomysły co mogę zrobić. W ostatnich tygodniach SPSy maja się coraz gorzej... Bardzo poważnie zastanawiam się nad restartem i mam związku z tym kilka pytań.

 

1. Jak zrobić restart tak dużego zbiornika gdzie jest sporo LPS, kilka SPSow i sporo ryb..[emoji848]

Chciałbym przejść z ZEO na DSB

 

2. Za rok będziemy się przeprowadzać, chciałbym DSB ale takiego sytemu nie będziemy w stanie przewieźć do innego mieszkania..? (Na to pytanie znam odpowiedz[emoji6]

 

 

 

Tutaj podłej link do próby rozwiązania problemu:

Wysokie NO3/ podawanie Zeostart3 ogólna ocena dawkowania Zeo

https://r.tapatalk.com/shareLink?share_fid=35441&share_tid=96050&url=http://nano-reef.pl/index.php?/topic/96050-Wysokie-NO3--podawanie-Zeostart3-og%C3%B3lna-ocena-dawkowania-Zeo&share_type=t

 

W tym poście chciałbym się skupić jak zrobić restart i na co się przerzucić..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu według mnie dsb dojrzewa kilka miesięcy a ty jak masz zamiar sie przeprowadzać to dsb po przeprowadzce załóż inaczej to bez sensu według mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może spróbuj dodać pelletki AiO XL te duże brązowe - ja miałem rok ponad no3 25  a po dodaniu spadło mi do 5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad wymiana całej skaly..tylko nie wiem jak to zrobić..

Samo ZEO jest raczej ok..wole DSB, ale nie ma sensu przed przeprowadzka nic robić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tej łagodności resetu nie przewidzisz.

W nowym zbiorniku potrzeba sporo czasu aż bakterie się osiedlą i zaczną pracować więc musisz tak przygotować reset aby już od pierwszych dni bakterie zabrały się do roboty. Zminimalizuje to dojrzewanie i skok parametrów.

Użył bym jałowego podłoża (żadnego żywego piasku) i jałowej sztucznej skały np Marco Rocks (startowałem większy zbiornik w maju na niej i jestem super zadowolony). Naturalna żywa, a w szczególności sucha skała oddaje sporo do wody, żywy piach również.

Nową skałę wrzucił bym do starego zbiornika lub sumpa na co najmniej miesiąc. Dosłownie upychaj gdzie się da. Warto też pomyśleć o siporaxie. Wymoczyć razem ze skałą. Nawet jeżeli nie planujesz opierać na nim filtracji to można go potem wywalić. Im większa masa zamieszkała przez bakterie tym lżej życie odczuje reset. Oczywiście 100% wody z działającego zbiornika. Jak najwięcej wody od innych a resztę uzupełnisz swoją. Pozwoli to obniżyć wartości NO3 w twojej wodzie.

W dniu resetu nową wymoczoną skałę do pojemnika razem z wodą i grzałką, życie do drugiego, woda do beczki i zbiornik z sumpem do mycia i zalewamy od nowa...

Oczywiście jest to tylko moje zdanie.

 

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O coś takiego mi chodziło, zastanawiam się tylko czy zostawać na ZEO czy zmieniać sposób filtracji..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może właśnie zrób małe dsb na zastrzyk po przeprowadzce


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tej metody więc się nie wypowiem. Mam teraz 325l+100 i w sumpie Refugium + DSB, odpieniacz i 8l siporaxu. W Głównym 30 kg MR i 10kg AM Coral Sand 2-5mm. Zbiornik jeszcze młody ale od początku NO3 i PO4 na zero. Po miesiącu musiałem zacząć balinga bo wapń spadł do 370. Skała złapała koloru już po 6 tygodniach co mnie zdziwiło.

2 godziny temu, azgar napisał:

Bez sensu według mnie dsb dojrzewa kilka miesięcy a ty jak masz zamiar sie przeprowadzać to dsb po przeprowadzce załóż inaczej to bez sensu według mnie

Moje DSB ma 4 miesiące i poza gąbkami nic w nim jeszcze nie widzę. Też uważam że robienie DSB na rok czasu nie ma sensu. Przenosiny DSB to zły pomysł. Jeżeli w rok procesy beztlenowe ruszą i wytworzą się związki siarki i inne w dolnych warstwach to przenosząc wzruszysz wszystko i pójdzie to w obieg. Lepiej przygotować komorę pod DSB i zrobić refugium z ewentualnym rozszerzeniem w przyszłym roku.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może właśnie zrób małe dsb na zastrzyk po przeprowadzce


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nie rozumiem, chodzi ci żeby później zrobić DSB?

Nie rozumiem, chodzi ci żeby później zrobić DSB?



DSB zrobię po przeprowadzce.

Ile siporaxu kupić do siebie? (625l w obiegu)
Pytanie banalne, co ile lub czy w ogóle wymienia sie siporax?

Wywaliłem stara skale która kiedyś dodałem i od niej zaczął się problem z Derbesia (około 15kg)

Jako pierwszy krok zamówię 20kg Marco Rocks i 5l Siporaxu.

Jeśli nic się nie zmieni to dokupie kolejne 20kg suchej skaly i po 6-8 tygodniach zrobię cichy restart...


Proszę o opinie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporaxu nie wymieniasz. Jest to ceramika w której osiedlają się bakterie. Można go co jakiś czas przepłukać ze syfu w wodzie z podmianki który może się zbierać. Niektórzy trzymają go w siatkach inni luzem. ja mam ułożony piętrowo w jednej przegrodzie sumpa dzięki czemu woda przez niego przepływa i nie syfi się tak szybko.

20180617_103521_resized.jpg.305eced4e3219465540e8717d85c585a.jpg 

Niby wszędzie podają 1l siporaxu na 200l wody ale śmiało możesz dać więcej.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez myślałem żeby włożyć go w taki sposób do sumpa. Gdzie kupię takie kratki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z DSB przeszedłem na zeo w nowym akwarium i nie wróciłbym do innej metody.

Widocznie coś źle robisz w zeo że nie możesz opanować no3. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz link Wysokie NO3/ podawanie Zeostart3 ogólna ocena dawkowania Zeo
https://r.tapatalk.com/shareLink?share_fid=35441&share_tid=96050&url=http://nano-reef.pl/index.php?/topic/96050-Wysokie-NO3--podawanie-Zeostart3-og%C3%B3lna-ocena-dawkowania-Zeo&share_type=t

Już praktycznie nie ma nic co mógłbym zle robić odnośnie Zeo, przyczyna musi być gdzie indziej..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kratka rastrowa do oświetlenia w sufitach podwieszanych. Kupisz W castoramie na dziale budowlanym.


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz 'łagodnie' zbić parametry i nie robić gigantycznego przemeblowania w akwarium - polecam Ci rozwiazanie 'ekonomiczne' - wyguglaj temat 'donovan's nitrate destroyer' - kupujesz rurę FI 12-15 w markecie budowlanym, 2 kolanka i 2 pokrywki - chwila czasu z klejem i wiertarką i robisz sobie elegancki DIY nitra-reduktor. Zasupyjesz go gruzem koralowym/siporaxem/bioballami etc - wszystko opisane na reef2reef. Dla poprawy efektu zasilasz go wódką/VSV/nopoxem a nawet Zeostartem....w ciągu 1-2 tygodni bakterie sie tam osiedlą i zacznie się de-nitryfikacja. Sam zlikwidowałem na rzecz tego urządzenia pelletki - poza kilkudniowym skokiem NO3 na poczatku, kiedy reaktor jeszcze nie zaskoczyl obeszło sie bez dodatkowych fajerwerków. Cały trik polega na tym, żeby zasilić 'reduktor' niedużym przepływem wody i regularnie dozować źródło węgla.  Mega-tanie, b. wygodne i b. skuteczne. Jak podepniesz dozowanie węgla pod pompkę dozującą praktycznie zapominasz o temacie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ile masz skały? Próbowałeś lać biogro?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem z 60kg, lalem bioclean II (tzn leje)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z bio gro, to są najlepsze bakterie na rynku, dołożył bym też skały ze 20 kg premium. Wiesz jakie masz fosforany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wejdź do drugiego linka (tam jest opis, nie chciałbym robić offtopa) skale kupię Marco Rocks 20KG plus siporax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam pewności czy sucha to w tym wypadku dobry wybór, lepiej zamiast tego siporaxu i suchej wsadzić porządnej lekkiej żywej

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raz już dorzuciłem żywej i boje się zrobić to drugi raz- plagi plagi i 3miesiace walki z Derbesia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, xyz2017 napisał:

Miałem z 60kg, lalem bioclean II (tzn leje)

Te bakterie to akurat lipa. 

A po drugie jak masz zeo to dlaczego lejesz inne bakterie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi poradzono- w wielu miejscach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, xyz2017 napisał:

Tak mi poradzono- w wielu miejscach

Zeo w takim wypadku nie działa. W tej metodzie są delikatne bakterie, gdy dozujemy inne to one zeo "wypychają"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.