Skocz do zawartości
odan

Projekt "Niemo" 81L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po czterech latach przerwy (przerwa podyktowana budową, pojawieniem się dwóch córek i masą innych rzeczy) od morszczyzny rozpoczynam projekt “Niemo” - czyli tłumacząc z języka mojej 2 letniej córki “nemo”. Jak sama nazwa wskazuje akwarium będzie nastawione głównie na parę tych ryb (w których to jest zakochana moja starsza 4 letnia córka) i wszystko co się znajdzie w zbiorniku, ma im nie przeszkadzać w spokojnym życiu:)

Zbiornik o wymiarach 45x45 na 40cm wysokości. Z przelewem przez tylną szybę.

Do tego sump o wymiarach ok 40x28x30 oraz zbiornik na dolewkę 23x40x15.

Sump z trzema przegrodami, pierwsza to komora odpieniacza i spływu, druga komora - media filtracyjne i filtr glonowy, trzecia powrót i dolewka (grawitacyjna Aquatrend)

Stelaż trochę może nietypowy, bo z profili aluminiowych połączonych łącznikami z tworzywa, z wnętrzem zbrojonym włóknem szklanym (akurat takie miałem). Całość obudowana płytą mdf oklejoną...no właśnie jeszcze nie do końca wiem jaka okleina drewnopodobna będzie, muszę to przedyskutować z żoną, co jej w oczy razić nie będzie :)

Skała RRR ok 7-9kg. Co do skały cały czas się jeszcze zastanawiam, bo ciągle ciągnie mnie w stronę żywej, parę minusów ma, które przerobiłem, ale ta świadomość życia, które tam jest…

Jeśli chodzi o ilość skały to będzie dość mało, ok 10-12% lubię zbiorniki dość “puste”, z większą ilością otwartej przestrzeni.

Do tego żywy piasek.

Filtracja oparta na AF Life Bio Fil, lubię wspierać polskie produkty, a w dodatku AF ma bardzo ładne opakowania, a jako że z zawodu jestem grafikiem, to kupuje często wzrokiem, choć oczywiście mam nadzieję na równie wysoką skuteczność działania. Trochę później dojdzie filtr glonowy, chyba że szybko nastąpi nieopanowany wysyp glonów(choć przy skale RRR raczej nie powinno). Oczywiście będzie odpieniacz początkowo BOYU WG-310 , został mi ze starego akwarium, pienić pieni, czy dobrze? To już temat na osobną dyskusję :) Tak czy inaczej jeśli zajdzie potrzeba (a pewnie zajdzie) zostanie wymieniony, większy ma już przewidziane miejsce w sumpie. 

Za obieg będzie odpowiadała pompa Jabao DCS-1200. A za cyrkulację Jecod SW-2, chociaż co do cyrkulacji być może dokupię drugą, bo jedna coś mi się zdaje może nie dać rady.

Oświetlenie: żarówka/lampa REEF LED E27 45W, dostępna w sklepie Aquatrendu. Potem pewnie coś ciekawszego dokupię, ale na początek może starczy.


Obsada:

Ryby:

  • amphiprion ocellaris x2

Korale

  • jakiś dom dla błaznów...i tu się zastanawiam albo Xenia, Sinularia, Sarcophyton albo Rhodactis

 

Jak się błazenki zaadoptują do domu, to potem dojdzie.

  • Duncanopsammia

  • Blastomussa

  • Euphyllia glabrescens

  • Caulastrea

  • Pocillopora Damicornis

  • i jakieś zoa, bo pewnie dziewczyny będą chciały “kwiatki”

 

Bezkręgowce

  • rozgwiazda piaskowa Archaster angulatus

  • krab pustelnik Calcinus elegans

  • Mithraculus sculptus

  • krewetki - zastanawiam się nad jakąś/jakimiś ale nie jestem jeszcze pewny czy w ogóle będą

 

Oczywiście co do obsady to lista wyjściowa, bo pewnie jeszcze trochę dojdzie z biegiem czasu :)
 

No i na tą chwile to wszystko :) Jako że muszę dokończyć stelaż i szafkę, a czasu jak na lekarstwo to pewnie start akwarium nastąpi za ok 2 miesiące.

A poniżej kilka szybkich wizualek. To coś wiszące w środkowej przegrodzie sumpa to filtr glonowy, nie chciało mi się wszystkiego dokładnie modelować :)

Pozdrawiam!










 

akwa2.jpg

akwa1.jpg

akwa3.jpg

Edytowane przez odan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałeś na żywo jak świeci ta żarówka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam żywą skałę, na takiej startowałem moje pierwsze akwarium morskie i taką dołożyłem do drugiego akwarium po przekładce. W pierwszym dojrzewanie przebiegło dość szybko i bez dużej ilości glonów i plag. Teraz jestem pięć tygodni po przekładce i dołożeniu żywej skały i nie widać praktycznie objawów ponownego dojrzewania. Moje błazenki próbowały zamieszkać w sarcophytonie, rhodactis i w dunce, a na końcu wybrały xenie i już tak w niej mieszkają od ponad trzech lat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Wonski napisał:

Widziałeś na żywo jak świeci ta żarówka 

Widziałem, bo akurat ją mam :) Czy jestem z niej zadowolony, tego jeszcze nie jestem w stanie ocenić, bo nie wisiała nad zbiornikiem, na tą chwile wydaje mi się może trochę za bardzo różowa...ale ciężko ocenić na sucho. Inna sprawa że to moje pierwsze LEDy, więc też zupełnie inaczej to wygląda niż wcześniejsze świetlówki (kompakty). Tak czy inaczej nie sądzę żeby to było rozwiązanie docelowe, bo jednak coś z kontrolą LEDów by się przydało.

5 godzin temu, maciej01 napisał:

Ja polecam żywą skałę,(...) Moje błazenki próbowały zamieszkać w sarcophytonie, rhodactis i w dunce, a na końcu wybrały xenie i już tak w niej mieszkają od ponad trzech lat.

Żywa ciągle mi chodzi po głowie, ale na tą chwilę bardziej się skłaniam ku RRR, choć pewnie jakiś fragment żywej poleci do sumpa.

Co do błazenków, to szczerze mówiąc też chyba najbardziej wolałbym żeby wybrały xenie, bo poza nią i zoa, nie chciałbym więcej miękkich w akwarium, jakoś nie mam do nich serca :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, odan napisał:

 

Co do błazenków, to szczerze mówiąc też chyba najbardziej wolałbym żeby wybrały xenie, bo poza nią i zoa, nie chciałbym więcej miękkich w akwarium, jakoś nie mam do nich serca :)

A ja właśnie mam serce do miękkich, a do patyków/SPS jakoś nie mam, nie kręcą mnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na żywej plus RRR. Teraz startowałbym na suchej Marco Rocks, fajnie tez obserwować jak taka skala zaczyna żyć. Z żywa zawsze jest ten problem,  że nie wiesz jaki zabójca w niej siedzi. Ja trafiłem na kraba który nie miał pokojowych zamiarów ;) 

Nie polecam tez sw-2, mi padła po kilku miesiącach , wymienili i teraz znowu padła. 

A moje błazenki siedzą w xenii, problem tylko że trzeba mocno kontrolować populacje tego korala.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, kanio10 napisał:

A nie lepiej naturalny dom dla Błazenkow? Chodzi o ukwial rzecz jasna.

Może lepsze, ale ukwiała nie chcę, za duże ryzyko jak dla mnie :/

20 godzin temu, mmaadd napisał:

Ja startowałem na żywej plus RRR. Teraz startowałbym na suchej Marco Rocks, fajnie tez obserwować jak taka skala zaczyna żyć. Z żywa zawsze jest ten problem,  że nie wiesz jaki zabójca w niej siedzi. Ja trafiłem na kraba który nie miał pokojowych zamiarów ;)

Nie polecam tez sw-2, mi padła po kilku miesiącach , wymienili i teraz znowu padła. 

A moje błazenki siedzą w xenii, problem tylko że trzeba mocno kontrolować populacje tego korala.

Marco Rocks też brałem/biorę pod uwagę, tak naprawdę kwestia wyboru skały pozostaje jeszcze otwarta, bo szczerze mówiąc to najtrudniejsza decyzja z jaką się zmagam.

SW-2 wybrałem bo ją już mam, opinie są różne. Zapewne jest to związane z niską kontrolą jakości u chińczyków, raz się trafi egzemplarz sprawny, a raz nie koniecznie. W dodatku udało mi się ją kupić w promocji za 100pln z gorszami, także jakoś bardzo nie będzie szkoda :)

Z Xenią problemów raczej nie będę miał, bo podoba mi się ułożenie skały oparte na wyspach, także pewnie błazenki dostaną swoją "własną"

15 godzin temu, kanio10 napisał:

Ja startowalem na Pukani i mogę w 100% polecić - bardzo porowata i lekka.

Wezmę jeszcze pod uwagę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż gotowy.

Zrobiony z profili aluminiowych 25x25x1,5, profile połączone łącznikami z tworzywa zbrojonymi włóknem szklanym. Uprzedzę potencjalne pytania, jest mega sztywny:)

Wymiary stelaża 440mm szerokość, 400mm głębokość, 900mm wysokość.

Teraz czas na obudowę :)

stelaz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ nadal czekam na zbiornik, może w tym tygodniu będzie, tym samym niestety trochę stoję w miejscu. Pokleiłem co prawda zbiornik na dolewkę i mam już prawie sumpa gotowego. I właśnie pracując nad nim, wprowadziłem parę zmian do projektu. Szukałem odpowiedniego dla siebie Algaescrubbera, ale niestety ze względu na małą ilość miejsca w sumpie ciężko coś dobrać. Tym samym postanowiłem zrobić wersję DIY. Opisując pokrótce: algaescrubber w wersji wodospadu, całość pudełka wykonana z plexi, rurki hydraulika 16mm, i jakaś bliżej nie określona pompa z niewielką wydajnością. Skrobaczka jest tak pomyślana, aby dało się każdą z dwóch siatek wyjmować oddzielnie i bez konieczności ruszania drugiej. Do oświetlenia (na wizualizacji - takie dwa małe białe pudełka na przeciw siatki), posłużą diody Cree 660nm, dla każdej siatki oddzielna. Całość będzie mocowana na szybach sumpa. Dodatkowo stwierdziłem że skoro skrobaczka będzie pionowa to zrobię refugium w środkowej komorze sumpa :)

hdTw7S8.jpg

oFOJ46B.jpg

crs30Ss.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli zbliżam się do zalania akwarium.

Szafka prawie gotowa, sump wstawiony. jeszcze tylko podłączenie hydrauliki i zamontowanie oświetlenia, no i czekam na skałę, powinna być w tym tygodniu, ostatecznie zdecydowałem się na Fiji Pukani.

Z filtra glonowego się wycofuję na rzecz bardzo skromnego DSB, człowiek ma dużo czasu na przemyślenia przed zalaniem akwarium, to koncepcje się zmieniają trochę :)

Wstawiam dwa zdjęcia, jeszcze takie ładne "sterylne" (uwielbiam białe szafki od środka), bo jak tylko osprzęt dojdzie to zaraz będzie milion kabli, które zawalą wszystko, nie wspominając już o hydraulice.

Mówiąc szczerze, mimo że nie jest to moje pierwsze akwarium to i tak stwierdzam, że nie wszystko jest tak jakbym chciał. Za mało miejsca na elektrykę, gniazdek wyszło na styk, głownie z winy prostych sterowników czasowych, które niestety blokują inne gniazdka. No i muszę pomyśleć gdzie i jak zamontować zbiorniki na bailinga, ale to na to mam jakieś 3-4 miesiące...więc coś się wymyśli :)

zI9hZ8x.jpg

WT0BhGu.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.09.2018 o 21:39, odan napisał:

Z Xenią problemów raczej nie będę miał, bo podoba mi się ułożenie skały oparte na wyspach, także pewnie błazenki dostaną swoją "własną"

Tu się mylisz. Xenia jak jej podpasuje to i tak się rozsieje po całym akwarium. Będziesz musiał być czujny i szybko ją usuwać z miejsc, w których jej nie chcesz. U mnie błazenki też mieszkają w xeni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, maciej01 napisał:

Tu się mylisz. Xenia jak jej podpasuje to i tak się rozsieje po całym akwarium. Będziesz musiał być czujny i szybko ją usuwać z miejsc, w których jej nie chcesz. U mnie błazenki też mieszkają w xeni.

Wezmę radę do serca :) Xenii nigdy nie miałem więc nie mam doświadczenia z nią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, fresz33 napisał:

Henia w dużej kępie pulsując wygląda zaje....

No nie da się ukryć, ma swój urok :)

A ja właśnie siedzę, tnę i układam skałę :D Radocha jakbym Lego dostał, tylko bez instrukcji :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i po trzech dniach przemyśleń i układania klocków udało się skonstruować coś takiego. Osobiście jestem zadowolony z tego co wyszło, aczkolwiek wyszło tego sporo (chociaż zamówiłem 7kg skały, to wykorzystałem pewnie z 4-5kg), wolałbym żeby te wieże były tak z 20% węższe...no ale co zrobić. 

eFIOnqS.jpg

BLjGoFT.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, odan napisał:

wolałbym żeby te wieże były tak z 20% węższe...no ale co zrobić. 

Pamiętaj, że jak tam włożysz koralowce to ta wieża okaże się za wysoka :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, calak napisał:

Pamiętaj, że jak tam włożysz koralowce to ta wieża okaże się za wysoka :) 

Zależy co się wsadzi :) Tam jeszcze jest jakieś 10cm do przelewu, lockline będzie bardzo płytko więc "cofka" to jakiś 1 cm, w razie wyłączenia pompy. No cóż najwyżej na czubku nic nie będę dawał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, skałę ułożyłeś na 5:). Projekt i wykonanie też na 5. Tylko, jeśli dobrze widzę (fotka tak to oddaje ) pojemnik na dolewke nie jest za wysoki. Ciężko ci będzie dolewać wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, pawellb napisał:

Nie, skałę ułożyłeś na 5:). Projekt i wykonanie też na 5. Tylko, jeśli dobrze widzę (fotka tak to oddaje ) pojemnik na dolewke nie jest za wysoki. Ciężko ci będzie dolewać wody.

Dzięki :) 

A co do dolewki to zbiornik faktycznie wysoki, ale z dolewaniem nie ma problemu, bo zainwestowałem ostatnio w 10m węża do RO i tylko wkładam go przez szczelinę :) Trochę gorzej z wyciągnięciem samego zbiornika, bo trzeba przelot rozkręcić, a miejsca mało, ale da się :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest źle :), całkiem ładnie ułożona skała. Teraz tylko zalewać i za jakiś czas myśleć o dołożeniu życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i w niedziele zbiornik został zalany (w zasadzie wstępne zalanie w sobotę, ale niestety pojawiły się dwa mikroskopijne wycieki, więc trzeba było poprawić). Jak już przecieków nie było, to ku uciesze mojej młodszej córki, która uwielbia różne rzeczy przelewać, wsypywać, przesypywać, także z jej pomocą akwarium zostało posolone.

Dzisiaj również odpaliłem oświetlenie. Ostatecznie oświetlenie lekko zmodyfikowałem, co prawda żarówka LEDowa została, ale wywaliłem wszystkie czerwone diody i zastąpiłem je diodami RB, zdecydowanie lepiej jest.

pe1XqDi.jpg

j9z3qOm.jpg

Żona mówi "ale ładnie się wyklarowała woda" więc wziąłem i zasypałem piachem i teraz wygląda tak :D

t5wBgwS.jpg

Niestety pojawiły się problemy z pompami. SW-2 okazał się ok bo ruch wody jest wszędzie, ale przy koralach chyba będzie tak jak sądziłem za słaby, więc zamówiłem już OW-10, przy niej przynajmniej będę miał zapas regulacji.

Pompa obiegowa daje radę i było by ok gdyby nie fakt, że musi sporo w górę podnosić, a to i obniża wydajność i morduje samą pompę, która w zasadzie jest w stanie pracować jedynie na 100% mocy. Także lada dzień zamówię DSC-2000. Wydatku mi nie szkoda, bo SW-2 przyda się jako mieszadło i pompa awaryjna, a DCS 1200 jako awaryjna, zawsze lepiej mieć zapas pod ręką :)

Edytowane przez odan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do sw-2 zgadzam się z tobą w [emoji817] procentach. W sklepie mówili kup sw-2 wystarczy , życie zweryfikowało. Myślę że do takiej kostki z Aquaela spoko. Również zamówiłem 0w 10. Jak będzie spoko to do kupie A SW w rezerwie. Obserwuje, dobry zamysł i dobracowane wykonanie. Powodzenia kolego

Wysłane z mojego NEM-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.10.2018 o 23:01, Luigi napisał:

Powodzenia kolego

Dzięki! :)

A w akwarium minął pierwszy tydzień, mocno spokojny. Niestety jeszcze jeden mały problem się pojawił, stara grzałka jest trochę za słaba na nowe akwarium, a dodatkowo w domu lubimy chłodniejsze powietrze, więc niestety trzeba dogrzewać. Tym samym pojawi się mocniejsza grzałka.

Założyłem też skarpetę filtracyjną, tymczasowo, żeby pozbyć się pyłu z piasku. Całkiem dobrze sobie poradziła.

Piasku z przodu dużo, z tyłu mało, jeszcze się wyrówna.

Temperatura na tą chwile 23,5 C, a zasolenie 1022, będę podbijał do 1024.

5WXosUs.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.