Skocz do zawartości
odan

Projekt "Niemo" 81L

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Będzie duża różnica w temperaturze zbiornik-pomieszczenie to pojawi się kolejny problem dużego parowania wody. Dolewka automatyczna wody przydała by się tym bardziej ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, fresz33 napisał:

Będzie duża różnica w temperaturze zbiornik-pomieszczenie to pojawi się kolejny problem dużego parowania wody. Dolewka automatyczna wody przydała by się tym bardziej ;) 

Przy ponad 100L w obiegu bez dolewki byłoby trochę męczące :) Dolewka oczywiście jest w tym zbiornik na 18litrów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak się sprawdza oświetlenie? Bardzo się grzeje? Pytam ponieważ po Twoim temacie zacząłem zastanawiać się nad taką samą żarówką - litraż podobny. Wspomniałeś że wymieniłeś czerwone diody - ciężko było to zrobić? Możesz zamieścić zdjęcie uchwytu? Dzięki z góry za odpowiedź i ewentualne zdjęcie.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, goclik napisał:

A jak się sprawdza oświetlenie? Bardzo się grzeje? Pytam ponieważ po Twoim temacie zacząłem zastanawiać się nad taką samą żarówką - litraż podobny. Wspomniałeś że wymieniłeś czerwone diody - ciężko było to zrobić? Możesz zamieścić zdjęcie uchwytu? Dzięki z góry za odpowiedź i ewentualne zdjęcie.

Po wymianie Led'ów, z kolorów jakie daje lampa jestem zadowolony. Co prawda żałuję, że nie dałem z jednej diody UV, ale będzie okazja jak któraś padnie :) A jeśli chodzi o grzanie przez lampy, to przy tej wysokości nad taflą wody praktycznie nie występuje.

Co do samej wymiany to sprawiło mi to trochę kłopotu i udało się też trochę przypadkowo. Najpierw próbowałem je odlutować, ale nie bardzo chciały się ruszyć (średni ze mnie elektronik), ostatecznie wziąłem do ręki obcęgi i rozwaliłem je na kawałki, na końcu została mała metalowa podstawka z takim wystającym trzpieniem, który chciałem odciąć przy pomocy dremela i tarczy ciernej, ostatecznie jak dochodziłem do połowy cięcia to cała metalowa podstawka odpadała sama, prawdopodobnie przez nacisk połączony z rozgrzaniem i tym samym następowało przypadkowe odlutowanie :) Podejrzewam, że ktoś z większym doświadczeniem w lutowaniu by sobie poradził samą lutownicą.

Mocowanie mam tymczasowe (dlatego takie paskudne), docelowe będzie podobne tylko nie będzie trytytek (opasek zaciskowych) i wszystkie kable będą biegły w środku uchwytu. Docelowe mocowanie będę robił jak tylko stwierdzę, że lampy wiszą tak jak trzeba, bo dołożyłem jeszcze stare małe T5, w dodatku jedyne mocowania linek jakie miałem, to pod linki 3mm, więc dużo za dużo jak na taką małą lampkę.

Samo mocowanie to połączenie profila aluminowego (w tej chwili stalowy) i mniej więcej takiego uchwytu do mocowania półek https://www.stolmet.pl/pl/p/Niewidoczne-mocowanie-polek/1238, tylko trzeba pamiętać żeby uchwyt z profilem skleić. Jak zrobię wersję finalną to wrzucę zdjęcie.

MTTrm4u.jpg

Edytowane przez odan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, odan napisał:

Mocowanie mam tymczasowe (dlatego takie paskudne), docelowe będzie podobne tylko nie będzie trytytek (opasek zaciskowych) i wszystkie kable będą biegły w środku uchwytu. Docelowe mocowanie będę robił jak tylko stwierdzę, że lampy wiszą tak jak trzeba, bo dołożyłem jeszcze stare małe T5, w dodatku jedyne mocowania linek jakie miałem, to pod linki 3mm, więc dużo za dużo jak na taką małą lampkę.

Też myślałem, żeby wykonać mocowanie, w którym kable biegną w środku. Można wiedzieć czemu dołożyłeś T5? Sama lampa była za słaba jak na taki litraż?

Dzięki za opis wymiany ledów. Trochę doświadczenia mam z lutownicą, może pójdzie sprawnie. A jak nie to oddam do jakiegoś elektryka.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, goclik napisał:

Można wiedzieć czemu dołożyłeś T5? Sama lampa była za słaba jak na taki litraż?

Było chyba kilka powodów, żarówka ledowa nie jest sterowalna, więc jak jest sama to oświetlenie działa zero-jedynkowo, T5 daje takie miłe stonowane światło wieczorem (pali się 2 godziny przed i po wyłączeniu ledów), więc wizualnie jest przyjemniej. Co do mocy, trochę też się tym kierowałem, żarówa ma 45W zbiornik 81L, więc wg "ogólnych zasad oświetlenia ledami" jest ok, ale też nie byłem pewien jak wysoko żarówka zawiśnie, a trzeba ją trochę wyżej wieszać żeby doświetlić brzegi, i tutaj też T5 pomaga bo daje taki miły ambient, niwelując duży kontrast jaki dają LEDy, ale to takie moje chyba subiektywne odczucia :)

Inna sprawa, że nie mam doświadczenia z ledami, bo poprzednio moją przygodę skończyłem jak wybór ledów był mocno ograniczony i miałem same świetlówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już zapomniałem jaką radość wzbudza pierwsze życie w akwarium, nawet jeśli to okrzemki, dino i pierwsze glony :D. Niestety przy suchej skale na więcej nie mam co liczyć :)

Zrobiłem też pierwsze testy NO3 - 10, PO4 - 0.1, zasolenie lekko podniesione do 1024.

NPDN2f4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sobotę po niestety krótkiej wizycie u @nanokaczor, pojawił się pierwszy nabytek, czyli planowany dom dla błazenków, Xenia.

Przy okazji zakupiłem trochę piachu z życiem, który poleciał do DSB.

LHobgiR.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatnich dwóch tygodniach względny spokój w akwarium. Wywaliło cyjano i dino, na szczęście cyjano stwierdziło, że lepiej mu w sumpie na DSB więc specjalnie nie przeszkadza :)Dino dość mocno się rozgościło, ale jakoś tragicznie nie wygląda.

Xenii chyba u mnie bardzo dobrze, bo po trochę ponad dwóch tygodniach wygląda jak na zdjęciu po prawej (po lewej w momencie zakupu)
rZEyHgn.jpg

W sobotę odwiedziłem z córkami Korale.pl i wzięliśmy kraba pustelnika, nie wiem czemu ale mam straszną słabość do krabów :D Niestety krab strasznie nie ruchliwy, ciągle siedzi w jednym miejscu i tylko merda kończynami.

sVKqM7Q.jpg

Testy w miarę ok, ale coś kh poleciało ostatnio w dół, więc to aktualnie najbardziej kontroluję.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.12.2018 o 14:17, piotr07 napisał:

Jak tam akwa?

Bardzo dobrze, podłączyłem pompy dozujące...choinka zadowolona :D

yohB1qV.jpg

A tak na poważnie to napiszę wieczorem, albo jutro co się działo, bo w ostatnich dniach trochę mało czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, piotr07 napisał:

A są nowe korale?Ryby?

Już piszę :)

 

W zbiorniku parę zmian, niestety jedna smutna, odszedł na wieczną rafę krab, w zasadzie już po trzech dniach od zakupu. Podejrzewam że coś było z nim nie tak (choroba, starość nie do końca da się ustalić). Aklimatyzacja była powolna i kropelkowa (zawsze taką robię bez względu co wprowadzam), więc to raczej nie to. Po zakupie przeszedł parę centymetrów, usiadł i już tak siedział, łapkami machał, coś tam skubał pod sobą, ostatniego dnia “odpadły” mu szczypce i po paru godzinach przestał się ruszać. Raczej nic go nie zjadło, skała sucha, a przez kolejne dni nic się do niego nie zbliżało, bo i nic poza jednym dzikim ślimakiem i koralami w akwarium nie ma.

Xenia rośnie jak szalona, a ostatnio po wizycie w Seafrags przybyły Caulastrea fuo i zoa. Zoa jeszcze nie są przymocowane w docelowym miejscu, ciągle się zastanawiam gdzie je umieścić, aby pasowały do...koncepcji zbiornika :)

rBkL6im.jpg

Zaczęły się też pojawiać glony wapienne. Dino już prawie ustąpiło, podobnie cyjano z sumpa. Niestety w głównym zbiorniku pojawiło się w paru miejscach trochę zielono sraczkowatych glonów.

Zaliczyłem też mały spadek zasolenia, pewnie spowodowany dość częstym wylewaniem wody z kubka odpieniacza jak i aklimatyzacją nowych zwierzaków. Kh nadal leci w dół, jeśli jeszcze trochę spadnie zacznę delikatnie podbijać.

Z nowości sprzętowych przyszła pompa OW-10 oraz Jebao DP-4.

OW-10 pracuje w tej chwili na 90% i myślę, że jest ok.

DP-4 jeszcze nie podłączona, na razie robi jako…dolewka wody w podstawce choinki, ale o tym pisałem wcześniej.

Całe akwarium na tą chwilę wygląda tak:

4divxMt.jpg

Szału nie ma, korali raczej powoli będzie przybywać :)

 

Edytowane przez odan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mało czasu ostatnio żeby pisać, ale postaram się opisać co ostatnio się działo.

Po kolejnej wizycie w Seafrags, przybyła w końcu para Amphiprionów, straszne z nich maleństwa o długości ok 1,5cm. No i bardzo są strachliwe, upatrzyły sobie miejsce przy cyrkulatorze i tam siedzą, co prawda powoli i niemrawo zaczynają już badać teren, ale raczej przypomina to scenę z Gdzie jest Nemo, jak ojciec uczy Nemo wypływania z ukwiała: "wypływamy i cofamy się...wypływamy i cofamy się", także na razie dużo ich nie widać. Dodatkowo obraziły się na suchy pokarm i żrą jedynie artemię.

53nAbfp.jpg

Pojawił się również nowy koral, od dwóch miesięcy o nim myślałem i w końcu po przeanalizowaniu mojego trybu życia (czyli czy będę miał czas karmić) kupiłem Tubastree, strasznie mi się ten koral podoba, mam nadzieję że będzie mu dobrze u mnie.

fNM3PEc.jpg

Edytowane przez odan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tle tego cyrkulatora to faktycznie maleństwa :) A próbowałeś je "zaaklimatyzować" w xenii za pomocą rury szklanej/z pcv? Na youtubie jest film jak ktoś je tak "umieszcza" w ukwiale. Film krąży też gdzieś po forum. Jak znajdę to wyedytuje wiadomość i wkleję. 
A Tubastreea to mój absolutny must have.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, goclik napisał:

Film krąży też gdzieś po forum. Jak znajdę to wyedytuje wiadomość i wkleję.

Będę wdzięczny, nie wiedziałem o tej metodzie, a sam jakoś na to nie wpadłem :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.01.2019 o 13:16, goclik napisał:

Bardzo proszę

Dzięki, na tą chwile staram się je wywabić jedzeniem i szybko łapią o co biega, bo obecnie przeniosły się na czas jedzenia pod przednią szybę, teraz muszę je zacząć zbliżać w kierunku Xenii :)

 

Tym razem trochę o tym co ogólnie słychać w akwarium.

Parametry wody bardzo zadowalające, no może poza wapniem, który ostatnio trochę spadł, a to znaczy, że czas zacząć lać baillinga. Trochę mi zajmie jednak przygotowanie miejsca dla pomp dozujących, bo niestety nie sądziłem, że będą aż tak duże i w szafkę ich za nic nie upchnę.

Trochę problemów się też pojawiło, a mianowicie lekko zaatakowało znów dino, ale na tyle lekko że jakoś strasznie nie przeszkadza.

Większy problem to długie glony, mimo refugium, mają się dość dobrze i muszę chyba zacząć się ich pozbywać. Trochę wyrwałem, ale to sposób dość mało wydajny, dlatego zmieniłem metodę na bardziej skuteczną, czyli usuwam je szczoteczką do mycia zębów, zostaje po niej goła skała :D

Myślałem o jakimś zjadaczu glonów, ale na nic się nie mogę zdecydować. Odpadają ślimaki, bo nie specjalnie je lubię, a dodatkowo są mało wydajne. Brałbym salariasa fasciatusa, bo strasznie mi się ta ryba podoba, ale w jednym miejscu piszą że zbiornik 80L, w dwóch innych że 120L, a w kolejnych że 400L. Więc stwierdziłem, że mam jednak trochę za małe akwarium.

Kolejny problem to piasek, nie mam obecnie nic co by go czyściło. Ślimaków nie chcę, bo znów tak jak przy glonach mało wydajne, a dodatkowo żona ma złe wspomnienia, z czasów gdy chodziły nassiariusy po starym akwarium i kręciły swoimi długimi trąbkami, strasznie ich nie lubi :D Planowałem rozgwiazdę piaskową, ale zastanawiam się nad jej wydajnością, myślałem też o babce piaskowej, najlepiej jakiejś takiej, która zrobi mi demolkę z piaskiem, ale nie bardzo mam przekonanie co do moich 80L by się nadało. Poza tym jeśli wezmę babkę to nie wezmę rozgwiazdy, bo raczej już nie będzie miała co jeść, ach te dylematy :)

Korale mają się bardzo dobrze, ryby też. Jeden problem mam tylko z zoa, na jednej podstawce mam zielone i pomarańczowe, i o ile pomarańczowe pięknie się otwierają, o tyle zielone od jakiegoś czasu są w połowie pootwierane, czemu jednym odpowiada a drugim nie? Ciężko stwierdzić.

FzO8ij6.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.01.2019 o 21:10, odan napisał:

Mało czasu ostatnio żeby pisać, ale postaram się opisać co ostatnio się działo.

Po kolejnej wizycie w Seafrags, przybyła w końcu para Amphiprionów, straszne z nich maleństwa o długości ok 1,5cm. No i bardzo są strachliwe, upatrzyły sobie miejsce przy cyrkulatorze i tam siedzą, co prawda powoli i niemrawo zaczynają już badać teren, ale raczej przypomina to scenę z Gdzie jest Nemo, jak ojciec uczy Nemo wypływania z ukwiała: "wypływamy i cofamy się...wypływamy i cofamy się", także na razie dużo ich nie widać. Dodatkowo obraziły się na suchy pokarm i żrą jedynie artemię.

53nAbfp.jpg

Pojawił się również nowy koral, od dwóch miesięcy o nim myślałem i w końcu po przeanalizowaniu mojego trybu życia (czyli czy będę miał czas karmić) kupiłem Tubastree, strasznie mi się ten koral podoba, mam nadzieję że będzie mu dobrze u mnie.

fNM3PEc.jpg

Tytle ze to Dendrophyllia a nie Tubka,bylem ostatnio w seafrags,i zadnych tubek nie mieli ,tylko własnie Dendro...

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Peniek napisał:

Tytle ze to Dendrophyllia a nie Tubka

Masz absolutną rację :) Sądząc po wielkości polipów Dendrophyllia fistula. Dzięki za zwrócenie uwagi, jakoś mnie tak właśnie zastanawiało czemu polipy takie półprzeźroczyste :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam do ciebie pytanko  oprócz tego ze robie morszczaka 72l to posiadam jeszcze kostke 35x35x35 czyli 42L 

chodzi mi o dobór oświetlenia do tej kostki  w kostce głównie miały by być miękasy i coś z prostych LPS posiadam lampe syriusa 18w  ale zastanawiam się czy to nie zasłabe  oświetlenie i zastanawiam się nad kupnem takiej żarówki jak twoja tylko 36W  ale  czy ta zaś nie będzie za mocna jak na taki litraż

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, pawel23 napisał:

zastanawiam się nad kupnem takiej żarówki jak twoja tylko 36W

Wypada Ci wtedy trochę mniej niż 1W na litr wody, ja na Twoim miejscu brałbym ją pod uwagę i jeśli masz możliwość, to możesz ją w razie konieczności zawiesić wyżej, tym samym osłabiając jej moc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedz a mam jeszcze jedno pytanko tak jak pisałem jestem w trakcie składania 72 litrowego z sumpem odpieniaczem itp. posiadam do tego akwarium lampe na świetlówki T5 32x24 czyli 72W chodzi mi o to czy nie lepsze były by te dwie żarówki 45W  i czy konieczne jest usuwanie tych czerwonych diód

z góry dzięki za odpowiedz

pozdrawiam

sory za błąd miało być oczywiście 3x24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, pawel23 napisał:

T5 32x24 czyli 72W chodzi mi o to czy nie lepsze były by te dwie żarówki 45W  i czy konieczne jest usuwanie tych czerwonych diód

Na twoim miejscu zatrzymałbym lampę, wrzuciłbym tam 1-2 świetlówki T5 i dodatkowo 1-2 "świetlówki" LED, czego więcej to już kwestia do indywidualnego ustalenia. Oczywiście musisz zobaczyć czy są ledowe T5 w tym wymiarze, bo szczerze mówiąc nie mam pojęcia :)

A co do czerwonych diod, może konieczności nie ma, ale pod czerwonym światłem dobrze rosną glony, więc... a dodatkowo zdecydowanie akwarium ma przyjemniejszy kolor bez tych dodatkowych czerwonych diod :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

miał bym do ciebie jeszcze dwa pytania a mianowicie gdzie kupiłeś materiał na stelaż do szafki  chodzi mi o profile plus te plastikowe łączniki 

i ilu watowe diody RB wstawiałeś do tej żarówki zamiast czerwonych bo wczoraj ją zamówiłem  i chciał bym od razu zamówić RB

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.