Skocz do zawartości
kanio10

Sprzątanie sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam dla niektórych pewnie proste pytanie ale jednak... 

Czym czyscicie sumpa? Na dnie mam trochę "syfu" którego chce się pozbyć. Wężykiem nie da rady bo sump stoi na wys podłogi, więc jak wypompowac wodę z niego przy okazji czyszcząca?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wyciągam skałę z sumpa i większe kawałki a resztę wyciągam miniaturową pompą obiegową maxi jet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Ostatnimi czasy wlasnie myslalem o czyszczeniu nie tylko sumpa ale i dna akwarium (nie mam piasku) 

Mialem juz pare zbiornikow i kazdy z nich byl innym doswiadczeniem, zrozumialem co to znaczy ze kazde akwarium jest inne, niby zawsze wiedzialem, jednak nie myslalem ze to moze dotyczyc mnie, gdzie w poprzednich zbiornikach z powodzeniem stosowalem vodka method a w innych ta metoda byla zupelnie nieskuteczna...

W jednym akwarium wyciagnalem piasek do czyszczenia i byla taka gnojowka ze powiedzialem nigdy wiecej, jednak nawet bez piasku detrytus, ktory nie zostal wywalony przez przewymiarowany odpieniacz gdzies musi sie zbierac no i sie zbieral...

Zrobilem dokladne czyszczenie sumpa i wszystkiego co w nim jest i nie chcac by sytuacja sie powtorzyla, zrobilem cos co zawsze krytykowalem i nie chcialem, czyli skarpeta na splywie, wymieniana kazdego ranka a teraz tak okolo trzech dni...

Przyszedl czas na dno akwarium w ktorym mimo bardzo wydajnej cyrkulacji, zawsze te dziadostwo gdzies sobie znajdzie miejsce i trzeba dmuchac, wiec dmucham codziennie rano i wieczorem pipeta do karmienia korali cale dno a ze nie podobala mi sie stycznosc skaly z dnem, gdzie zawsze dostal sie detrytus, wiec cala konstrukcje podnioslem na platikowych, przezroczystych rurkach, zwracajac przy tym uwage, by magnes wszedzie wszedl zarowno po bokach jak i na dnie...

Doszedlem do prostego wniosku by miec czysto to powinno sie to robic codziennie po troche i nie magazynowac brudu na natepny weekend...

Mi taka ceremonia zajmuje moze dziesiec minut rano i tyle samo wieczorem (przejechanie magnesem po szybach, to samo z dnem, wlaczenie pompy na maxa i dmuchanie)...

Nawet nie wiem czy wogole mi sie cos na szybach pojawia, bo po prostu nie zdazy...

Mialem troche czasu na experymenty i nie spieszylo mi sie, gdyz wiem jak boli kiedy wszystko idzie nie tak jak trzeba i wiem jakie to uczucie kiedy idzie gladko...

Ja bym sugerowal dokladne przemyslenie co chcemy miec i jak ma to wygladac...

Wiem ze nie da sie zupelnie uniknac bledow, gdyz kazde akwarium uczy nowych rzeczy, jednak chce by to w cudzyslowiu porzadki dawaly mi satyswakcje...

Nadmienie jeszcze o bakteriach, nigdy nie zauwazylem by lanie ich cokolwiek zmienialo, wiec nie leje, ale sa jedne bakterie, dzieki ktorym mozna pozbyc sie smieci w sumpie i zbiorniku Korallen zucht Bio -Mate...Bylem bardzo zdziwiony ze po wlaniu jednej kropelki wieczorem, rano ubylo ponad polowe detrytusu...

Na tym forum sa ludzie, ktorzy czyszcza, ktorzy nie czyszcza i kazdy ma tam jakis swoj sposob...Wydaje mi sie ze warto szukac swojego...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody w sumpie jest powyżej poziomu podłogi więc zasysasz mocno wężykiem. Jak zassie to drugi koniec węża na dno wiadra i po sprawie. Robię tak przy każdej podmianie i woda leci bez problemu.

Edytowane przez Tomol (wyświetl historię edycji)

500L + sump 100L, obieg Jebao DCS 12000, odpieniacz-Vertex Omega 150, cyrkulacja- 2x Maxspect Gyre350, żywa skała 30 kg, oświetlenie ATI hybrid 6x54W +3x75W Led

Mój zbiornik: http://nano-reef.pl/topic/64326-300l-i-na-razie-musi-wystarczyc/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Tomol napisał:

Poziom wody w sumpie jest powyżej poziomu podłogi więc zasysasz mocno wężykiem. Jak zassie to drugi koniec węża na dno wiadra i po sprawie. Robię tak przy każdej podmianie i woda leci bez problemu.

Ale cały syf jest na dnie sumpa czyli jakieś 5cm od podłogi... w tym przypadku nie zassie wąż i tu jest ten problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, kanio10 napisał:

5cm od podłogi... w tym przypadku nie zassie wąż i tu jest ten problem.

to zasysasz wcześniej a nie jak już masz w sumpie 5cm wody  :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
to zasysasz wcześniej a nie jak już masz w sumpie 5cm wody  [emoji4] 
Brud jest około 5cm nad podłogą więc jeżeli wężyk zassa wode(wyzej) i jego końcówkę odpuszczę na dno wtedy się zapowietrzy i przestanie ciągnąć

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
26 minut temu, kanio10 napisał:

 końcówkę odpuszczę na dno wtedy się zapowietrzy i przestanie ciągnąć

guzik prawda - woda jak przekroczy "punkt krytyczny" czyli najwyższą cześć wężyka (i potem poziom wody pierwszego naczynia) zacznie płynąć w dół aż do wyrównania poziomów w obu naczyniach ... albo póki nie braknie wody (fizyka panie fizyka)

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
guzik prawda - woda jak przekroczy "punkt krytyczny" czyli najwyższą cześć wężyka zacznie płynąć w dół aż do wyrównania poziomów w obu naczyniach (fizyka panie fizyka)
Chyba nie do końca czaisz o co chodzi więc nie ucz fizyki.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, kanio10 napisał:

Chyba nie do końca czaisz o co chodzi

czyli źle coś opisałeś - bo ja dokładnie wiem o czym mówię : jeśli zassasz/odpowietrzysz i opuścisz wężyk (a dokładniej jego koniec) poniżej poziomu wody to woda popłynie w dół - ZAWSZE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra inaczej...
Ustaw na ten samej wysokości dwa pojemniki o pojemności 10l. Do jednego włóż koniec wężyka (pełen wody) zassaj wodę po czym oba końce wezyka wloz do obu pojemników na ich dno. Poleci woda czy wezyk się zapowietrzy?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

poleci woda :P aż do wyrównania poziomów w obu naczyniach - nie wierzysz sprawdź

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dobra inaczej...

Ustaw na ten samej wysokości dwa pojemniki o pojemności 10l. Do jednego włóż koniec wężyka (pełen wody) zassaj wodę po czym oba końce wezyka wloz do obu pojemników na ich dno. Poleci woda czy wezyk się zapowietrzy?

 

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

 

 

Oczywiście że woda poleci. Silvia ma rację i może uczyć tej fizyki płynów default_D.gif

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ło Panie pewnie, że poleci inaczej nie zrobiłbym nigdy podmiany ,bo wodę podmieniam w sumie. Widać nigdy tacie wina z gąsiora nie spuszczałeś[emoji23][emoji23][emoji41][emoji41][emoji23][emoji23]

 

Wysłane z mojego BV9000Pro-F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, ZiomEkk_ napisał:

 może uczyć tej fizyki płynów default_D.gif

nie mogę - nie mam na to "papierów" :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po takim gruntownym sprzątaniu nie macie wachań parametrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie gruntowne sprzątanie powinno się robić w miarę regularnie, wtedy nie ma wachań ;) Ja robiąc podmianę po prostu pompą odsysam brud z sumpa do wiadra, nie chce mi sie bawić w prawa fizyki bo zaciąg przy niedużej różnicy poziomów cieczy jest słaby. Skoro 40 litrów wody i tak idzie w kibel to wole żeby to była woda z brudami z sumpa niż zabierać czystą wodę z displaya.


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w taki sam sposób robię podmiany, oczyszczając sump ;)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.