Skocz do zawartości
r91

Skała na piasku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Niecały miesiąc temu zalałem swoje pierwsze akwarium, do założenia zbiornika użyłem żywej skały. Jakiś czas po zalaniu przeniosłem część skały w inne miejsce umieszczając ją bezpośrednio na piasku. Czy umieszczanie skały na piasku może mieć jakikolwiek negatywny wpływ na funkcjonowanie akwarium? Czy cała skała musi koniecznie opierać się o dno zbiornika? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi o stabilność konstrukcji. Jeśli zamierzasz mieć jakieś zwierzęta które będą przekopywać piasek to lepiej aby skała stała na szkle.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak nie planujesz zwierząt, które kopią to sama cyrkulacja wody z czasem może lekko przesuwać piach ... tak czy inaczej ja bym nie spał spokojnie wiedząc że skała może mi się ruszyć :x 


b92d252d1cb9323c7717535c6689f494u1709a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak koledzy wyżej piszą, zwierzaki lub prąd wody może Ci piasek spod skały usunąć, a w efekcie skała się może jakoś obsunąć, przekręcić itd. Jak taki kawałek będzie stanowił podstawę większej konstrukcji, to się wszystko może rozsypać jak domek z kart (szczególnie, jak konstrukcja nie poklejona). W najlepszym przypadku taka "katastrofa budowlana" spowoduje przygniecenie jakiegoś zwierzaka, w gorszym - uszkodzenie szybki przez uderzenie jakaś ostra krawędzią skały.

No ale po prostu weź ten kawałek podnieś, rozgarnij piasek pod spodem, postaw skałę na dnie bezpośrednio i z powrotem obsyp piaskiem dookoła. I już. Możesz na koniec spróbować ręką, czy jest stabilny (nie buja się, nie przesuwa pod naciskiem, oczywiście nie za mocnym:-). Masz młode akwarium, to bym się nie przejmował za bardzo, że uwolnisz jakieś pokłady fosforu z podłoża czy coś. I tak tam się jeszcze wszystko stabilizuje dopiero. Jak wyłączysz pompy, będzie wygodniej, bo Ci woda nie będzie piasku przesuwała. Inna sprawa, że z zasady wszystkie urządzenia elektryczne powinno się wyłączyć z gniazdek przed włożeniem łapki do akwa pełnego słonej wody. Zawsze sobie obiecuję, że będę już o tym pamiętał i następnym razem to na pewno wszystko wyłączę;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.