Skocz do zawartości
wojtassm

Problem z wprowadzeniem SPS, LPS

Rekomendowane odpowiedzi

21 minut temu, grzegorz.k napisał:

Na wartość pH ma wpływ ilość tlenu w pomieszczeniu a co za tym idzie dostarczanie go do pomieszczenia gdzie stoi akwarium. 

Jeżeli masz akwarium w pomieszczeniu gdzie często się gotuje, jest słaba wentylacja itd. to możesz mieć problem z niskim ph a to negatywnie wpływa na kondycje korali które prowadzą kalcyfikacje, czyli SPS i LPS bo z nimi masz problem jak piszesz. Tutaj z forum:  "pH- powyżej 7,75 (czy coś koło tego) zachodzi kalcyfikacja, poniżej- dekalcyfikacja czyli rozpuszczanie szkieletów wapiennych." poniżej dyskusja: 

 

Coś może być na rzeczy. Ja mierzę ph Seneye i on ma zakres dolny ustawiony na 7.80. jak spada poniżej to jest wysyłany alert mailowy. Czyli z jakiegoś powodu uznali, że już taki poziom jest niedobry dla korali.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chemia to dziedzina w której czuję się raczej nie jak ryba w wodzie, ale jak ryba w oleju, ale temat ciekawy. W sumie racja... skoro w reaktorze rozpuszczają się wapienne skały to koralowca przy niskim pH spotka to samo. Coś mi się wydaje, że czeka mnie kolejna inwestycja na kolejną sondę pH lub ustawienie reaktora "na czuja"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, katani napisał:

Coś może być na rzeczy. Ja mierzę ph Seneye i on ma zakres dolny ustawiony na 7.80. jak spada poniżej to jest wysyłany alert mailowy. Czyli z jakiegoś powodu uznali, że już taki poziom jest niedobry dla korali.

Też o tym słyszałem. Ale biorąc pod uwagę takie wartości micro i macro w wodzie to ph może znacznie schodzić poniżej tego poziomu. A w zbiorniku autora tematu widać że podstawowe parametry są bardzo rozjechane. Autor musi najpierw uporać się z tymi parametrami a dopiero później mierzyć ph gdyż obecna wartość tego parametru może być nie do ogarnięcia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, katani napisał:

Coś może być na rzeczy. Ja mierzę ph Seneye i on ma zakres dolny ustawiony na 7.80. jak spada poniżej to jest wysyłany alert mailowy. 

No dobra... dostajesz takiego maila. I co robisz? Masz na to jakiś wpływ? 

 

9 minut temu, dla syna napisał:

Też o tym słyszałem. Ale biorąc pod uwagę takie wartości micro i macro w wodzie to ph może znacznie schodzić poniżej tego poziomu. A w zbiorniku autora tematu widać że podstawowe parametry są bardzo rozjechane. Autor musi najpierw uporać się z tymi parametrami a dopiero później mierzyć ph gdyż obecna wartość tego parametru może być nie do ogarnięcia. 

W sumie to ja chyba wielkiej tragedii z pH nie mam. Ilekroć mierzyłem to był to poziom w okolicach 7.9... tyle, że po zakupie reaktora przestałem to mierzyć w trybie ciągłym

Edytowane przez wojtassm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik stoi blisko kuchni, gotowanie, pieczenie, zabiera tlen a uwalnia CO2.

Przyczyn oczywiście może być wiele stąd ja bym zaczął od podmiany co tydz po 20-30% na soli np. IO (miękasom to nie zaszkodzi), sprawdził czy cos nie rdzewieje (przejrzał sprzęt), dodał bakterii, plus pożywkę, zaczął karmić korale intensywnie codziennie jakimś miksem no i przede wszystkim ten tlen - jak masz możliwość to wystaw wężyk od odpieniacza na zewnątrz za okno, otwieraj okna na przestrzał, na noc zostawiaj otwarte drzwi, okna itd.

Powodzenia


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, wojtassm napisał:

No dobra... dostajesz takiego maila. I co robisz? Masz na to jakiś wpływ?

Doraźnie żadnego wpływu. Bardziej informacyjny. Można otworzyć okno, ale w zimie to słabe rozwiązanie ;]

Ale kilka rzeczy zrobić można ogólnie, żeby poprawić pH w akwarium. Dobra wentylacja pomieszczenia w którym stoi akwarium. W to się wlicza dobór wielkości akwarium do wielkości pomieszczenia - u mnie latem jak są pootwierane okna pH jest notorycznie powyżej 8-8,2 Zimą jak 7,8-7,9. Niższa temperatura pomieszczenia - chłodniejsze powietrze jest gęstsze - ma więcej cząsteczek w tej samej objętości. lepszy ruch tafli wody - lepsza wymiana powietrza - nie tylko przenikanie tlenu do wody, ale również CO2 do powietrza. Nieprzykrywanie akwarium, żeby powietrze nad akwarium lepiej krążyło.

Oprócz tego coraz bardziej popularne są filtry CO2 zakładane na wlot powietrza do odpieniacza.

No i Refugium. Rośliny pobierają CO2 i produkują tlen. Ja w refugium święcę w nocy, bo w nocy najbardziej spada pH. W dzień korale pobierają CO2 dla zooksantelli. A nocą CO2 wydalają, jak każde zwierzę.

Gdzieś kiedyś czytałem, że pH to parametr na który akwarysta ma najmniejszy wpływ i o ile rzeczywiście nie spada do wartości bardzo niskich nie warto nim sobie głowy zawracać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, grzegorz.k napisał:

Zbiornik stoi blisko kuchni, gotowanie, pieczenie, zabiera tlen a uwalnia CO2.

Przyczyn oczywiście może być wiele stąd ja bym zaczął od podmiany co tydz po 20-30% na soli np. IO (miękasom to nie zaszkodzi), sprawdził czy cos nie rdzewieje (przejrzał sprzęt), dodał bakterii, plus pożywkę, zaczął karmić korale intensywnie codziennie jakimś miksem no i przede wszystkim ten tlen - jak masz możliwość to wystaw wężyk od odpieniacza na zewnątrz za okno, otwieraj okna na przestrzał, na noc zostawiaj otwarte drzwi, okna itd.

Powodzenia

Grzegorz. Nie lepsza byłaby sól RC? Tak sobie czytam o tej IO i coś piszą, że jest super ale na start... że później nie daje rady. Niby ja startuje z twardzielami, ale akwa stoi już od lat.

 

10 minut temu, katani napisał:

Doraźnie żadnego wpływu. Bardziej informacyjny. Można otworzyć okno, ale w zimie to słabe rozwiązanie ;]

No i Refugium. Rośliny pobierają CO2 i produkują tlen. Ja w refugium święcę w nocy, bo w nocy najbardziej spada pH. W dzień korale pobierają CO2 dla zooksantelli. A nocą CO2 wydalają, jak każde zwierzę.

Refugium mam podobnie... tylko w nocy. Z tym wietrzeniem to nie jest prosta sprawa. Okna to mam otwarte praktycznie cały rok, ale mieszkanie jest jednostronne więc jest mało przewiewne. Wentylacja grawitacyjna która mam zrobioną też nie zdaje egzaminu. Trzeba do tego wentylatora o wyjątkowo dużym sprężaniu powietrza. Od dawna go szukam, ale póki co nie znalazłem

Koledzy... to te wszystkie "dobre zmiany" warto by obserwować. Jakiej firmy testy kupić do pomiaru np. jodu, żelaza, potasu? Takie parametry jak amoniak czy miedź też mierzycie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny, że używanie reaktora wapnia w akwarium w którym nie ma ani jednego "twardego" korala jest potrzebne?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jest bo jest tam jeszcze wkład magnezowy. Poza tym stabilizuje KH. Może się mylę, ale coś na rzeczy jest bo bez niego KH miałem 3, z nim mogę mieć nawet 15

3 godziny temu, grzegorz.k napisał:

Ph nie mierze ciągle ale zauważyłem że brak odpowiedniego wietrzenia i dostaw tlenu ma negatywny wpływ na kondycje korali, więc obstawiam że tutaj też może leżeć przyczyna.

Grzegorz... no to idąc Twoim tropem kupiłem porządny wentylator. Będzie pchał powietrze znad akwarium do komina wentylacyjnego. Więc nie dosyć, że będzie ruch powietrza to do tego będzie chłodniej od lampy i samej lampie:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, wojtassm napisał:

Myślę, że jest bo jest tam jeszcze wkład magnezowy. Poza tym stabilizuje KH. Może się mylę, ale coś na rzeczy jest bo bez niego KH miałem 3, z nim mogę mieć nawet 15

Grzegorz... no to idąc Twoim tropem kupiłem porządny wentylator. Będzie pchał powietrze znad akwarium do komina wentylacyjnego. Więc nie dosyć, że będzie ruch powietrza to do tego będzie chłodniej od lampy i samej lampie:)

Czyli nad akwarium powstanie podcisnienie, a opary z nad kuchenki będą wlatywać częściowo w stronę akwarium. Moim zdaniem błędne koło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, wojtassm napisał:

Jakiej firmy testy kupić do pomiaru np. jodu, żelaza, potasu? Takie parametry jak amoniak czy miedź też mierzycie? 

Jodu i żelaza nie zmierzysz testami domowymi.  Do potasu używam Colombo.

Amoniak jest be sensu jak masz zamknięty cykl azotowy, u ciebie to kuleje bo masz No2, jego nie powinno być!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie zmierzysz domowym sposobem? To dlaczego np. Colombo produkuje takie testy? Salifert również, Fe nie widziałem, ale test jodu mają.

A mierzyłeś kiedyś NO2? Jakim testem? 

20 minut temu, dla syna napisał:

Czyli nad akwarium powstanie podcisnienie, a opary z nad kuchenki będą wlatywać częściowo w stronę akwarium. Moim zdaniem błędne koło. 

Nie do konca. Kuchnia ma swoją wentylację aktywną i są klapy zwrotne. Jak uruchomię wentylator wewnątrz akwarium to powietrze będzie zasysał z pokoju. Tak przynajmnie zostało to wymyślone. A czy zadziała... zobaczę jak go przyślą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, wojtassm napisał:

Dlaczego nie zmierzysz domowym sposobem? To dlaczego np. Colombo produkuje takie testy? Salifert również, Fe nie widziałem, ale test jodu mają.

A mierzyłeś kiedyś NO2? Jakim testem? 

Wiele jest produktów które nie zdają egzaminu.

Mierzyłem kiedyś no2, testem colombo.  U Ciebie wynik kosmos. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapń jak napisałeś masz powyżej 600, ale nie dlatego, że  nie ma go co konsumować, tylko dlatego, że Ty go codziennie dozujesz, a nie ma go co konsumować. Pomijając wszystkie micro nad którymi piszą tutaj koledzy,(również uważam, że są niezmiernie ważne  dla wzrostu korali) to wg mnie koral wrzucony do wody z wapniem na poziomie >600, czyli tak naprawdę może być i 700 lub 800 nie ma prawa przeżyć. Zrzuca tkankę w ciągu doby, a chyba braki mikro tak szybko korala (chyba) nie unicestwią. Za to poziom wapnia wyższy o około 100% po nawet godzinnej adaptacji już tak.

Z zasadzie tak zakładam, nigdy tego nie sprawdzałem.

Uważam, że w pierwszej kolejności powinieneś doprowadzić makroskładniki do jakiś akceptowalnych wartości, a dopiero potem zająć się tymi "mniejszymi".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz potwierdza tezę z pH ale nic nie zrobisz dopóki nie będziesz miał stałego pomiaru, AM ma tanio bo za parę stów przyrząd do ciągłego mierzenia pH, myślę że w Twoim przypadku warto w to zainwestować.

Co do soli RC może być ale bez obsady twardzieli to będzie słabo z konsumpcją mikro więc polecam IO dlatego, zresztą ja przy pełnej obsadzie SPS/LPS czasami na IO na zmianę  z RC lecę, przy Ballingu czy reaktorze jest ok.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, elespero napisał:

Wiele jest produktów które nie zdają egzaminu.

Mierzyłem kiedyś no2, testem colombo.  U Ciebie wynik kosmos. 

Prawdę mówiąc też mnie ten pomiar zdziwił bo nigdy wcześniej NO2 nie miałem. W takim przypadku start twardzieli kompletnie nie ma sensu

16 minut temu, grzegorz.k napisał:

To co piszesz potwierdza tezę z pH ale nic nie zrobisz dopóki nie będziesz miał stałego pomiaru, AM ma tanio bo za parę stów przyrząd do ciągłego mierzenia pH, myślę że w Twoim przypadku warto w to zainwestować.

Co do soli RC może być ale bez obsady twardzieli to będzie słabo z konsumpcją mikro więc polecam IO dlatego, zresztą ja przy pełnej obsadzie SPS/LPS czasami na IO na zmianę  z RC lecę, przy Ballingu czy reaktorze jest ok.

Kupiłem właśnie super tanio kartę pH do Profiluxa. Nie wiem czy to nie jakaś ściema, bo tylko 184PLN a wszędzie indziej 345PLN. To chyba najtańsze rozwiązanie, bo do tego jutro w AM dokupię elektrodę i nie wyjdzie nawet 400PLN.

 

19 minut temu, Przemo999 napisał:

Uważam, że w pierwszej kolejności powinieneś doprowadzić makroskładniki do jakiś akceptowalnych wartości, a dopiero potem zająć się tymi "mniejszymi".

Wiadomo, że się z Tobą zgadzam. Doprowadzę wszystko do wartości książkowych.... przynajmniej się postaram. Wiem, że łatwo nie będzie ale warto spróbować. Wapń jest też wywalony w kosmos. Tyle, że od przeszło tygodnia reaktor chodzi na zupełnie innych zasadach. Dolewkę włączam co 50 minut 10 minut. Czasem coś zmieniam, bo po dobie od każdej zmiany sprawdzam KH.

Edytowane przez wojtassm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, wojtassm napisał:

Prawdę mówiąc też mnie ten pomiar zdziwił bo nigdy wcześniej NO2 nie miałem. W takim przypadku start twardzieli kompletnie nie ma sensu

Doprowadź akwarium do porządku. Zjedź z No2, odstaw reaktor i jedź na balingu. Bo masz Ca za wysokie o 200, dawkuj mikro, zacznij od połowy dawek i co tydzień zwiększaj o krople dziennie.  Pamiętaj! Wszystko stopniowo!  Sól weź Red Sea niebieską i nie będziesz miał problemów. Zrób podmianę 30% i bakterie z pożywką.

Dziwnie to wszystko u Ciebie wygląda. Nie wiem po co Ci ta hanka? Ktoś Ci ją wcisnął? Po co robisz dwa pomiary Po4? Rób tylko 713 odczynnikiem.

KH nie ruszaj, trzymaj na takim poziomie jakim masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
39 minut temu, wojtassm napisał:

Dlaczego nie zmierzysz domowym sposobem? To dlaczego np. Colombo produkuje takie testy? Salifert również, Fe nie widziałem, ale test jodu mają.

Ty chcesz kupić to oni produkują. Jak zamówisz do morszczaka lampę na czerwonych diodach zamiast niebieskich, też większość firm wyprodukuje. ba, zaoferują ci kilka magicznych buteleczek które "rozwiążą problemy" zbiornika pod takim słoneczkiem a nawet szczepki korali w okazjonalnej cenie, tak po przyjacielsku na miejsce tych które padną a padną wszystkie...

 

Gdzieś wyżej pisaliście o tlenie i ph. PH jest zależne od CO2 a nie tlenu. rozpuszczający się w wodzie dwutlenek węgla tworzy z wodą bardzo niestabilny kwas węglowy (H2O + CO2 => H2CO3) a przez to ph spada. Związek z tlenem jest tylko taki że przy wysokim nasyceniu CO2 zaczyna się przyducha tak jakby tlenu brakowało chociaż to tak nie jest ale szczegóły są bardziej skomplikowane.

 

Ludzie z akwariami wypchanymi sps'ami zastanawiają się czy reaktor wapnia jest im potrzebny a ty go włączasz do w zasadzie pustego akwarium i się dziwisz że masz wysokie Ca... Trochę przekombinowałeś.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze @elespero, Wyłącz reaktor, kh i magnez wrzuć na pompę, regularnie podmieniaj wodę i przynajmniej na razie nie musisz się martwić o mikroelementy. Za kilka tygodni parametry ci się wyprostują, wtedy jak chcesz to wyślij wodę do ICP i wtedy zacznie się zabawa.

Na razie nie kombinuj za wiele. Masz zrobić trzy-cztery proste rzeczy i tyle w temacie na tą chwilę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Stefan85 napisał:

Ty chcesz kupić to oni produkują.

Skoro piszecie, że te testy nic nie testują to raczej już nie chcę ich kupić

45 minut temu, Przemo999 napisał:

Dokładnie tak jak pisze @elespero, Wyłącz reaktor, kh i magnez wrzuć na pompę, regularnie podmieniaj wodę i przynajmniej na razie nie musisz się martwić o mikroelementy. Za kilka tygodni parametry ci się wyprostują, wtedy jak chcesz to wyślij wodę do ICP i wtedy zacznie się zabawa.

Na razie nie kombinuj za wiele. Masz zrobić trzy-cztery proste rzeczy i tyle w temacie na tą chwilę.

Dzisiaj zacznę od pierwszej podmianki 10% bo większego baniaka nie mam i zresztą nie zdążę zgromadzić wody RODI. Muszę zbić NO2. Ostatnie pytanie, bo już chyba nie ma co więcej bić piany... jakieś w ogóle jest dopuszczalne? Ktoś wykrył kiedyś u siebie jakiś poziom? Czy jedyne dopuszczalne to 0,000ppm?

Reaktor masz rację... obecnie wyłączę, bo KH mogę trzymać stabilnie sypiąc KH Buffer a spadnie sobie wapń. Do tego zanim będzie druga sonda tą z reaktora zbadam dobowe wahania pH w zbiorniku

Docelowo jednak reaktor raczej zostanie. Balling vs reaktor. Czytam właśnie cały długi wątek temu poświęcony. Jestem na drugiej stronie i póki co wygrywa reaktor 

Edytowane przez wojtassm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.