Skocz do zawartości
wojtassm

Prifilux 3 problem z kalibracją elektrody pH

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od jakichś 6 godzin kalibruję elektrodę pH i zaraz nie powiem co mnie strzeli. Elektroda raczej jest sprawna, bo kupiona miesiąc temu. Kalibruję ją tradycyjnie we fluidach o pH 4 i 7. Jak wiemy kalibracja każdego zakresu trwa 15 minut. Natomiast test po kalibracji wychodzi tak, że elektroda umieszczona w płynie o pH4  stabilizuje się po 40 minutach na wartości 3,78 a fluid  o pH 7 pokazuje 6,73.

Fluidy i elektrod pochodzą z AM. Po 6-godzinnych testach wnioski mam takie: albo jest to problem z seftem profiluxa (za krótki czas), albo elektroda ma taką konstrukcję, że bardzo długo reaguje na zmiany.

Ktoś to przerabiał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak długo już używasz tej elektrody? Duża bezwładność w wynikach sugeruje że elektroda ma juz swoje latka. Ogólnie przy założeniu, że elektroda jest non stop zanuzona w wodzie (czyli tak jak w naszym hobby) elektrode powinno się wymienić co dwa lata. Możesz ewentualnie wymienić sam elektrolit jeśli elektroda ma taka mozliwość.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektroda jest nówka sztuka. Kupiona miesiąc temu, bo poprzednia faktycznie się zrypała... profilux wywalał komunikat,  że jest uszkodzona i nie chciał jej skalibrować. Tą skalibrował. Zrobiłem to raz dwa i nie wnikając wpakowałem ją do reaktora. Wczoraj wyłączyłem reaktor, sonda trafiła do akwa i pokazała pH 8,44. Więc coś mi nie grało. Zacząłem ją kalibrować co trwało jakieś 6 godzin. A to dlatego, że tu zacząłem siędokładniej przyglądać. Jakiś koszmar. Moim zdaniem problem z profiluxem. Postanowiłem zmienić mu soft z 6.39 na niższy. Znalazłem 6.28. Jak to zwykle bywa z profiluxem przy upgradzie się wywalił, więc oczywiście "zepsuty". Udało się zrobić emergency update i na sofcie 6.28 jest troche lepiej. Tak czy inaczej uważam, że profilux działa źle, a nie elektroda. Czas 15 minut to za krótko na ustabilizowanie pH.

Rozumiem, że masz profiluxa? Robiłeś test, że po kalibracji zostawiasz sondę na 30-40 minut w płynie?

Edytowane przez wojtassm (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Dlaczego kalibrujesz elektrodę fluidami 4 i 7 a nie 7 i 9?


Wysłane z mojego HTC One M8s przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, a co za różnica? Taki jest zresztą default... 4 i 7 a nie 7 i 9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze tolerancja . jak za dokładnie to niektóre elektrody nie dają się skalibrować .

 

fluid 7i9 spowoduje dokładniejsze odczyty w wodzie morskiej .


450l , bk dc200 , ps pandora R2 2 x 150W 4 x 39 W , profilux 2 , schuran pico twice

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no sie nie zgodze. Moim zdaniem lepiej kalibrować przy wiekszym zakresie bo wtedy rośnie dokładność. Zwłaszcza, że jedna z sond jest w reaktorze i tam mam pH 6,5. Więc nie ma sensu kalibracja przy wartościach 7 i 9. Tak czy inaczej wciąż obstawiam ten zrypany czas. Sam powinienem decydować jaką wartość uznać za końcową przy kalibracji. Wtedy na 100% jak bym ustawił 7 to by było 7 non-stop. 

Uważam to za błąd programistów softu profiluxa

 

Bo niby skalibrowane 7, a to co pokazuje 30 minut po kalibracji czyli 6,8 to zaledwie 3%. Ale tu jest inny problem.... to jest 3% wynikające z błędu kalibracji, a nie dokładności sondy. Sama sond ma dokładność w ułamkach %. Może to nie wiele, ale skoro w akwa morskim poniżej 7,7 nie zachodzi kalcyfikacja to te 3% mają już bardzo duże znaczenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.