Skocz do zawartości
Nik@

[756] All inclusive

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam problem podobny z wargaczem ten oto przewraca wszystko co może,od miesiąca potrafi przewrócić skałki z koralem,i też go nie potrafię złapać zakopuje się w piasku pod skały,jedynie chyba restart,pułapka nic,już nie mam pomysłu jak go złapać,jest chętny aby przyjąć go do fish akw.ale nie ma jak złapać:D

 

 

Ja też odkryłam u siebie aiptasie szt 3 skąd to się bierze cholerstwo! Próbuje z pipety wrzątkiem ale nic..:(boję się kupić brzydala mam za dużo Lps boję sie że będzie skubał? 

 

 

 

20180930_212750.jpg


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Nik@ napisał:

Tak, wiem, jaka to przyjemność łapać zagiewkę, bo przeprowadzałam ją z 360. Ale nikt nie pobije chrysusa. Zupełnie puste akwa, tylko piach, a skubany się zakopywał, wzbijając detrytus i robiąc sobie z niego zasłonę dymną. Ostatnia ryba, jaką przeprowadzałam i najdłużej się mordowałam, żeby go złowić. 

Już myślałam, że będę musiała cały brudny piach odessać, żeby go wyłowić. Biedny był bardzo wykończony (ja też, nie lubię łowić ryb, a musiałam ich kilkanaście sztuk wyjąć w odpowiedniej kolejności, zaaklimatyzowac i wpuścić do nowego), od razu po przeprowadzce się zakopal w nowy piach i chyba dopiero na drugi albo na trzeci dzień wyszedł. 

Nie cierpię łowić rybek. Robię to nieudolnie i ryby się stresują i ja też.

Strzykwa gdzieś zniknęła, widziałam ja jeszcze tylko na drugi dzień po wpuszczeniu i słuch po niej zaginął.  Może gdzieś się schowała. Berghii też długo po wpuszczeniu nie widziałam a dziś znów jedną namierzylam, jak w biały dzień opindalała sporą aiptasię z euphylli. Wydaje mi się, że tam żyją 2 sztuki, każda na innej konstrukcji. 

Te, które wyłowiłam z różnych dziwnych miejsc ciągle noszą jaja, ale nie mam małych aiptasii, żeby tyle maluchow wychować:(

Żeby chociaż kilkanaście sztuk się udało :bow

Jak tam wychodzisz już na tą prostą? Dużo tekstu, mało fotek ;) a ja len jestem i wolę fotki oglądać ;)

A tak na serio to wpadaj po tą Stylopore weź tam jakieś berghie na wymianę, ja je wykarmie w sumpie mam sporo różyczek


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coris to diablica, podobnie jak hexataenia. Dlatego ja o każdej rybie czytam, zanim kupię, bo wpuścić łatwo, wyłowić ciężko.  Zwłaszcza wargacza. 

O zagiewce też przed zakupem czytałam, że może polować na małe ryby i małe krewetki. Wtedy jednak nie planowałem zakupu oceanops. No i trochę liczyłam na to, że stworzen czyszczących w ochronnych barwach zagiewka nie będzie łowić, bo ich potrzebuje. Okazalo sie, ze jednak nie potrzebuje ;) młodocianych krewetek czyszczących ani debeliusa nawet nie "powąchała" więc miałam nadzieję, że babek czyszczących też nie ruszy. Widać takich ryb "nie znała" że swojego otoczenia.

 

 

6 minut temu, Moljzesz napisał:

Jak tam wychodzisz już na tą prostą? Dużo tekstu, mało fotek ;) a ja len jestem i wolę fotki oglądać ;)

A tak na serio to wpadaj po tą Stylopore weź tam jakieś berghie na wymianę, ja je wykarmie w sumpie mam sporo różyczek

Nie mam jeszcze małych berghii, tylko jaja. Dorosłych mam tylko kilka sztuk dla siebie, aż uda się rozmnozyc 

Baniak jeszcze dochodzi do siebie, parametry nadal do pupy :( zmniejszyłam karmienie, powiększyłam wkład siporaxu, dozuje no3po4x, czekam... ospa i jej leczenie bardzo dały w kość. 

Filmik jest sprzed kilku dni wyżej, możesz sobie zerknąć, bieda jest. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Nik@ napisał:

Nie mam jeszcze małych berghii, tylko jaja. Dorosłych mam tylko kilka sztuk dla siebie, aż uda się rozmnozyc 

Baniak jeszcze dochodzi do siebie, parametry nadal do pupy :( zmniejszyłam karmienie, powiększyłam wkład siporaxu, dozuje no3po4x, czekam... ospa i jej leczenie bardzo dały w kość. 

Filmik jest sprzed kilku dni wyżej, możesz sobie zerknąć, bieda jest. 

A no chodziło mi o młode oczywiście.. Hmm z mojej strony mogę polecić biopellets AIO XL bo tego używam nie wiem jak to się ma do no3po4x bo nie stosowałem nigdy. A filmik zobaczę sobie później bo teraz odtwarzam bajki na dobranoc dzieciakom ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie berghie raczej mają marne szanse w starciu z odpieniaczem i silnym przepływem. Te ślimaki się słabo kleją podłoża i mocny wiatr je zdmuchnie w pompy.

U mnie się jeden maluch w sumpie zaplątal, dobrze, że znalazłam w porę bo by pewnie skończył w odpieniacza albo obiegowce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mimo wszystko podziwiam odwagę jeśli chodzi o coris. Dochowałem się kiedyś większej sztuki i już pal licho te ślimaki i krewetki. Szczepki leżące na dnie i nawet mniejsze skałki latały po całym akwarium. Póki nie jest duża jest ok, a kiedy dorasta powoli tracisz kontrolę nad wystrojem zbiornika. Uwielbiała odwracać każdą skałkę do góry nogami szukając robactwa, a szczęki to ona ma silne.

Pzdr


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.09.2018 o 15:57, Nik@ napisał:

Ktoś prosił o fotki sumpa:

fxSdQFz.jpg

6qtNDMu.jpg

Takie gąbeczki tam sobie rosną. Też miła niespodzianka, wcześniej ta skałki była odwrócona.

VTgeTJp.jpg

Coś za dużo wody masz w tej komorze pompy, chyba że to nie jest komora pompy powrotu?

Ten siporax i to drugie słabo pracuje w takim miejscu, dźwignij to do góry i zmniejsz poziom wody w komorze w ten sposób woda będzie przepływać przez siporax a tak to tylko syf tam się zbiera a złożę nie pracuje


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika powyrywałas swoje rurówki? Czy się nie odbudowały po przeniesieniu do nowego akwarium?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Nik@ napisał:

W sumpie berghie raczej mają marne szanse w starciu z odpieniaczem i silnym przepływem. Te ślimaki się słabo kleją podłoża i mocny wiatr je zdmuchnie w pompy.

U mnie się jeden maluch w sumpie zaplątal, dobrze, że znalazłam w porę bo by pewnie skończył w odpieniacza albo obiegowce. 

U mnie widywałam właśnie w sumpie, w akwa coś je szamie. Złapałem w sumpie i przeniosłem do akwa i znikły


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie zniknęły, tylko się chowają? Ja po 2 miesiącach zaczęłam je widywac w akwarium. Mam 3 wargacze, nie interesują się berghiami.

Dziś zobaczylam dwie wielkie aiptasie luzem na piachu, podejrzewam, że spieprzaly przed berghią :) capnęłam je oczywiście i przełożyłam do hodowli aiptasii. Już wiem, dlaczego ta hodowla zanika, wczoraj odkryłam tam dwa ślimaki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominika @Nik@ jak strzykawa i babeczki?:smile_wink:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strzykwa gdzieś wsiąkła, a babeczki nadal w zastępczym zbiorniku czekają, aż zagiewkę złapie, zabezpieczę sitko spływu i zamontuję drobną siatkę.  To takie mikrusy, że przez dziurkę od klucza przeskocza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam za sobą kilka drobnych podmian na nowej soli royal nature i szczerze przyznam, że jestem zadowolona. To za krótki czas i za mało soli, żeby stwierdzić, czy zwierzakom pasuje, ale krzywda widzę się na razie nie dzieje.

Z czego jestem wiec zadowolona? Bo ta sól się świetnie rozpuszcza. Kilka razy zamieszam "łapą" i gotowe. Woda klarowna. W poprzedniej soli irytowały mnie nierozpuszczalne cząstki. Pal sześć, gdyby zostawał tylko osad na dnie, ale część tego, co nie chciało się rozpuścić plywało na powierzchni wiaderka i wpadało mi do sumpa. Tam to pół biedy, zostawało na wacie, ale kiedy potrzebowałam do kwarantanny dla ryby lub do hodowli artemii/wrotka/widłonogów/berghii, to musiałam przez siteczko przecedzić. 

Teraz luzik, podgrzewam rodi, pomieszam dłonią kilka razy i wlewam :strutin

Okrzemek mam też mniej na piachu, ale to pewnie nie z powodu zmiany soli, może woda w kranie się poprawiła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się grzebać w temacie, więc zapytam tutaj. Jakiej soli używałaś wcześniej? 

Ps gotowa na clavularię? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, dadario napisał:

Nie chce mi się grzebać w temacie, więc zapytam tutaj. Jakiej soli używałaś wcześniej? 

Ps gotowa na clavularię? 

AF Reef Salt z tego co pisała:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario tak, af reef salt. Na clavularie jeszcze wolę poczekać.  Jeśli te, które mam przeżyją to przylece na skrzydłach.  Na razie są marne, coś im nie pasuje :( azotananów mam masakrycznie dużo, dolozylam dzis ze 3 litry caulerpa.  Z fosforanami powalczę atramentem.  Z okrzemkami na razie nic nie robię. Jest ich niedużo a gąbki w sumpie zadowolone.  Mam silicarbon, ale z ciekawości chce przeczekać, czy same odejdą. Na razie zmniejszyły populację i nie wiem, czy to za sprawą nowej soli, czy moze woda w sieci lepsza ciurka :)

clavularie mi bardzo ciężko utrzymać, trudniej, niż tubastrea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@ @@Beti dzięki za info. Ciekawe z tą solą od AF, ja już mam któreś wiaderko(reef salt) i nie zauważyłem problemów z rozpuszczalnością. RODI podgrzewam w 20l zbiorniku z grzałką i cyrkulatorem do temp 27st (zwykle przez noc), rano w dzień podmianki wsypuję sól i zaczynam spuszczać wodę, jakieś 20minut później wlewam nową wodę i jest idealnie klarowna. 
PS: co do Twoich parametrów. Zanim zaczniesz stosować chemię, moim zdaniem warto było by poprawić cyrkulację przez siporax i zwiększyć światło nad glonami...Myślę, że te dwa zabiegi pomogą w pozbyciu się nadmiaru azotu i fosforu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario no ja też używam tą sól ale 15min i gotowa,może jakieś wiadro było nietypowe,natomiast z ballingiem kh i Ca mam podobny problem,mieszam rozpuszcza się ale po 2-3dniach robi sie spory osad  tego środka na dnie w pojemnikach, zadałam pytanie do Af ale nikt nie zechciał odpisac chyba że to normelne... ten osad tylko czy ma takie same działanie jak sie zrobi spory osad,bo jak przemieszam wszystko sie ładnie rozpuści ale za kolejne 2dni znów to samo.

Edytowane przez @Beti
Literowka (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używałam 25kg kartonów z workiem. Nazbierało mi się z dziesięć kubeczkow, więc wychodzi na to, że zuzyłam ćwierć tony tej soli :D

Pamiętam, że i we wczesniejszych zdarzały się pływające po wierzchu niedopuszczalne cząstki. 

Ale nie chcę o starej soli mówić, bo zaraz będzie atak, że mieszałam brudną łopatą w lodowatej solance, albo inną krzywdę temu produktowi wyrządziłam ;)

Sól zmieniłam, bo chciałam spróbować czegoś innego i zobaczymy, jak będzie dalej.

Ten mój diy algae scrubber coś nie chce zaskoczyć.  Ale pojawiły się jakieś zielone ogniska na siatce, poczekam jeszcze.

Do sumpa chce dać naświetlacz halogenowy led, 20w, szukam o barwie 6500 już gotowy. W sklepach mają tylko z kawałkiem kabla. Gadałam z pracownikiem led byt, miał oddzwonić czy posiada w takiej barwie, ale zapomniał chyba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obiecałam sobie i Wam niedawno co tydzien w weekend fotki, więc poniżej rybka i koralowiec:

Jsj2cRN.jpg

 

GnPwrC2.jpg

 

Ta rybka jest u mnie bardzo niesmiala, chętnie wypływa się "pogapić" oko w oko, ale kiedy widzi telefon zaraz się chowa do nory :)

I jeszcze całość. Nie wyglada imponująco, ale lubię to moje morskie oczko ;)

NG20eH0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dadario napisał:

PS: co do Twoich parametrów. Zanim zaczniesz stosować chemię, moim zdaniem warto było by poprawić cyrkulację przez siporax

Też o tym pisałem ale olewka totalna :huh:

Podejrzewam że to komora pompy, w takim razie gdzie dolewka?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej, jaka olewka?? :D

Siporax jest w komorze pompy, w 2 koszykach. Pompa ciagnac wode wymusza przepływ przez te dziurawe koszyki. W tym z przodu prócz siporaxu jest jeszcze kila rolek ceramicznych na wierzchu.

Dolewka jeszcze ręczna ;)

FMGhSqA.jpg

Nie ma tam żadnego depozytu detrytusu, te ciemniejsze ślady to tylko pory w tych rolkach, jest więc w miarę poprawny przepływ.  Z czasem wymienię pompę na mocniejszą.

s3Dz3eX.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@ Tak, ale, żeby siporax w pełni mógł pokazać swoje możliwości, obmywany powinien być z każdej strony dosyć silnym strumieniem. Brak zalegania detryfusu w tym przypadku nic nie znaczy. Co do refugium, dodatkowy naświetlacz to dobry pomysł... 
PS: A jak po dłuższym czasie oceniasz swój odpieniacz??? Przymierzam się do zakupu mniejszego brata A5 i jakaś opinia się przyda. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby siporax miał być obmywany z każdej strony, to musiałabym go z 50% wywalić :( albo wymienić sump, żeby komora pompy była dużo większa.  Siporax to nie jedyna forma filtracji, mam tez spory odpieniacz, są glony i próbuje też odpalić algaescrubber. 

Pewnie trzeba cierpliwie poczekać, aż zbiornik załapie równowagę. Starałam się stopniowo dokładać korali i ryb, jednak ta ospa i wyłączony ze 3 miesiace odpieniacz narobiły bigosu... póki nie było ospy wszystko szło zgodnie ze szuka. Dlatego próbuje się ratować dodatkową filtracja, jak glony czy algaescrubber no i atrament plus pożywka dla bakterii w postaci no3po4x.

Od startu niestety było też za wysokie kh, żeby probiotyka zadziałała.  Już wcześniej o tym pisałam, kleiłam konstrukcje cementem portlandzkim, który mi sporo kh podwyższył. 

Trzeba przeczekać, aż zbiornik załapie równowagę. Matka natura pracowała miliony lat na to, co teraz możemy podziwiac w morzach i oceanach, więc ja nie oczekuję, że w ciągu kilku miesięcy  uda mi się zbudować tego namiastkę :)

Staram się naturze tylko trochę pomóc tak, żeby nie szkodzić, interweniować chemia tylko tam, gdzie robi się niebezpiecznie. 

A z odpieniacza jestem zadowolona. Jest dosc stabilny w swojej pracy, klei dobrą pianę, jedynie tłumik mi się rozsypal nie wiedzieć dlaczego. Jakoś go pokleiłam. Nie przećwiczylam 20tu odpieniaczy, żeby móc jakąś rzetelną opinię wydać, ale wydaje mi się ok, jak na moje potrzeby. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie piszesz ale robisz odwrotnie. Wysokie NO3 też bardzo negatywnie wpływa na ryby, stosowanie chemii nie pomaga budować biologii. Żeby zbiornik złapał równowagę trzeba biologii pomóc, a nie jej dokładać.  Brakuje Ci jeszcze magicznego DSB w sumpie, niestety z taką ilością wynalazków nie da się prowadzić akwarium. Za jakiś czas z przyjemności posiadania akwarium zrobi się obowiązek i będzie ciężko. 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.