Skocz do zawartości
Nik@

[756] All inclusive

Rekomendowane odpowiedzi

Dsb nie było i nie będzie. Nie bardzo rozumiem, w czym dodatek glonów czy algaescrubber miałyby szkodzić? To naturalne wsparcie w walce z azotanami i fosforanami, stanowią też schronienie dla drobnego życia w sumpie. Wydaje mi sie, ze dodatkiem glonow wlasnie pomagam i to w sposob naturalny. Głównym elementem filtracji jest odpieniacz i siporax, glony służą tylko, jako wsparcie.

Co do chemii to zgoda, lepiej jej nie używac, choć nie wiem, czy preparat wiążący fosforany w jakiś sposób destabilizuje biologię?

Być może się mylę, proszę o wyprostowanie, jeśli w czymś źle myślę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Nik@ napisał:

Głównym elementem filtracji jest odpieniacz i siporax

Twój siporax nie jest elementem filtracji raczej dekoracji sumpa to już prędzej :P

Woda ma przepływać przez siporax inaczej jest on nic nie warty

Skoro masz już ten siporax i ceramikę, wydałaś na to kasę to dlaczego nie dajesz mu zapracować na siebie i na Twoje parametry? Wystarczy obniżyć poziom wody w komorze pompy i podnieść trochę te koszyczki tak żeby woda się przez nie przelewała a nie nad nimi. Woda w tej chwili idzie górą bo tam ma lżej, woda i prąd idą po najniższej lubi oporu..

Co do dolewki to jedziesz TIRem bez hamulców :o

Niestety ale zasolenie to podstawa wszystkich podstaw wiedz nie dziw się że jest jak jest, skoki zasolenia przez ręczne dolewanie nawet miękkie może dobijać :popo:

Wierz mi że biologia może zdziałać cuda, nigdy żadnej chemii ni lałem (oprócz ballinga oczywiście), wystarczy dać jej szansę..

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja daje szansę biologii. Po prostu po leczeniu ospy pozostało spustoszenie, które próbuje nadrobić.  W najbliższym czasie spróbuję coś z tym przepływem zrobić.  Musiałabym chyba dać mniejsze pojemniki na siporax i odsunąć je od ścianki sumpa. 

Dolewka będzie, sprzęt oczywiście mam po 360l, tylko czekam aż tata wpadnie i powiesi mi uchwyty na lampy. Dolewka na razie będzie stała z boku akwarium a nie chce tam zastawiać miejsca, żeby można było postawić krzesło i wiercic w ścianach. Na dniach ma tatko to juz zrobić:)

Z czasem dam zrobić zbiornik na wymiar na dolewke i będzie on w szafce. Jeszcze nie zamawiam, bo ciągle nie mogę się zdecydować, co konkretnie chcę mieć pod spodem. Czy ten sump zostawić, czy zrobić inny, tego jeszcze nie wiem. Póki co obserwuje, co się dzieje, czytam wasze rady i myślę nad tym, jak to zrobić optymalnie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek ma sporo racji, wyjściem "na teraz" jest ułożenie siporaxu w koszyczkach poziomo (wszystkie w tym samym kierunku) a do środka cyrkulatorem dodatkowym skierować strumień wody. Zmniejszy to też ilość ewentualnego detryfusu w ostatniej komorze. 

Swojego czasu jak planowałem własne akwarium, @Stani poradził mi aby zdecydować się na jedną-dwie metody filtracji i je maksymalnie rozbudować, a nie stosować kilku różnych w małych ilościach. Po 2 latach z solniczką, muszę przyznać mu rację. Postawiłem na siporax oraz odpieniacz. Jedynie co teraz ulepszam, to jak maksymanie wykorzystac to co mam. siporaxu mam 5litrów, część w przegrodzie sumpa a część w koszyku, te jednak wylecą a na ich miejsce mam już filtr przepływowy. Odpieniacz też zmienię na mocniejszy bo ryb przybywa a wolę nie czekać na wzrost parametrów. 

Pomyśl jak to ogarnąć a na pewno z czasem będzie lepiej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam rozwiązanie ceramiki i innych tego typu wynalazków na swoim przykładzie. W moim przypadku było trochę jak walka z wiatrakami. Niestety mam panel filtracyjny i ułożenie siporaxu w równe rurki było niemożliwe. Zmieniłem siporax na matrix, dzięki temu mogłem worek z zawartością włożyć do komory pompy (siporax tam się nie mieścił). Woreczek wsparł się na pompie co wymusiło szybszy przepływ wody przez złoże. Woda wpadająca od góry do tej komory dodatkowo wyplukiwala kamyczki (coś w stylu reklamy czyszczenie z siłą wodospadu, pomijam nazwę tego produktu, ale każdy wie o czym mówię ;-)). Efekt był taki że po trzech tygodniach musiałem zmniejszyć dozowanie nitraphos minus z 3,6ml/100l do 1,8ml. Na dodatek złoże jest całkowicie czyste a wczesniej miałem zalepiony woreczek że kamykow nie było widać po tygodniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już mówiłam podstawą filtracji ma być odpieniacz i ceramika. Glony są tylko dodatkiem, wsparciem i domem dla drobnego życia. Ja bardzo lubię glony, cieszą moje oczy i nadal nie wiem, w czym mogłyby zaszkodzić? Parametry u mnie nigdy nie będą zerowe, a glonów ma być niewielka ilość.  

Nie zamierzam pchać do sumpa pelletek, dsb i innych wynalazków. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam poczekać do niedzieli na weekendowe fotki, ale mnie dziś moje blastomussy zaszokowały. Zwykle były ładne i napompowane (poza tym, kiedy jedna złapała jakąś chorobę i cudem odratowalam) ale dzis pokazały, co mają pod sukienką. Nowe morduchny :animier:Te duże mordki mają około 6-7 cm wielkości, nie miałam pojęcia, kiedy je kupowałam, że potrafią być aż tak duże. Zwykle widywalam blasto wielkości 5 złotych. 

VuQLZCU.jpg

AmRVuhu.jpg

Tricolor jakoś się trzyma, nawet powolutku rośnie 

m9XNzyg.jpg

No i ładnie pompuje się ta sinularia. Powinna być biała z brązowymi polipkami, taką ją kupiłam. Niestety cała zrobiła się brązowa przez kiepskie parametry. Mam nadzieję, że kiedyś wróci do pierwotnej bieli, bo gylo jej w niej bardzo ładnie. 

w6bcg88.jpg

Nie otrzymałam nadal odpowiedzi, w czym dodatek glonów mógłby szkodzić mojej filtracji... A bardzo bym chciała wiedzieć, dlaczego powinnam się pozbyć glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pozbyłem się glonów z powodu wyprania wody z micro. Potas 270, jod i zelazo na zero przy cotygodniowych podmianach kiedy podmiany uzupełniały w całości macro. Glon rósł jak szalony, no3 (w 3 miesiące z 36) i po4 (z 1,0) na zero. Jak glon przestał rosnąć to go usunąłem. Potem pół roku zajęło mi aż spsy zaczęły rosnąć. O dziwo obeszło się bez strat. 

Może poprzednik to miał na myśli. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bardzo duży zapas no3 niestety, choć nie wiem, jakim cudem, bo rybek na ten litraz jest niewiele i staram się karmić mniej, ale częściej.  Rybki podczas karmienia wszystkie monitoruję, czy każda coś złapie i czy nie chudną.  Pokolce i wargacze są szybkie, o nie się nie martwię, ale babeczki i ślizg są bardziej slamazarne więc trzeba na nie zwracać uwagę.

Jakoś od 2-3 tygodni korale wyglądają lepiej. Czy to ta nowa sól, czy coś innego, to nie wiem. Okrzemki prawie juz do zera zniknęły, żadnego glonika czy choćby skrawka cyano nie widzę. Tylnej szyby nie czyszcze od startu, a na zdjeciach wyglada na czystą. Obawiam się o ślimaki, już nie mają co jeść praktycznie. 

Strzykwy nadal nie widzę. Myślę, że chyba w nocy woli grasowac, bo dlaczego miałaby paść? Podobno żywi się detrytusem, a w piachu jest go sporo.

A ilość ryb? Prawie ich nie widać, choć na zdjęciu nie widac tylko leucotaenia i małej elacatinus:)

eDNQw1A.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow:clappingpiękne są...

 

 

Uważam jesli masz nadal problem z no3 to glony wskazane w pomocy z tą walką,ja mam reaktor glonowy i chwalę sobie bo jest stabilniejsze no3 i po4 choć wielu nie popiera tej metody to jednak ja sobie chwalę:smile_wink: ale pod kontrolą, i tak widać że twoje akwarium z dnia na dzień jest w lepszej formie..jeszcze jedno, nie każda metoda jest powiedziane że się sprawdzi u każdego jak to się mówi każde akwarium jest inne.

 

@dla syna jeśli miałeś duża dawkę glonów na twoje akwarium to nie dziwne,ja mam podobną dawkę ale na większe akwarium więc  może tu miałeś problem? Musiałeś mieć spory reaktor w stosunku do akwarium,bo jakoś u mnie glony nie pozbawiają wody z micro mimo też dużego odpieniacza,raz na 60dni icp 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nika a co tak oszczędnie z tym światłem? Mi się wydaje że za bardzo się pieścisz z tymi rybkami i nadal przekarmiasz.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prawej, gdzie jest ciemnawo, to jest strefa dla niefotek. 

Mam 14 rybek, w tym spory borsuk i 3 pokolce plus leucotaenia z brzuszkiem bez dna plus niefotki. Nie wspomne o wargaczach i lpsach oraz gąbkach, kielzach i rurowkach w sumpie, które chętnie dojadaja resztki.

Rano daje szczyptę suchego  lub płatków dla wegetarian i troszkę fito, po poludniu  idzie max 4 kostki mrożonki na raty plus trochę fito/wrotka, co kilka dni nori na klipsie lub zywy glon, czasem reefbooster lub naupliusy artemii.

To nie jest przekarmianie. To jest za mało, jak na zwierzaki, które mam, a przypomnę, że mam też niefoto.

Przekarmiałam zwierzaki w apogeum ospy, tu się przyznaję. Ale jak ktoś mi powie, że daje 3 kostki mrozonek na taką samą masę ryb i korali i nic więcej, to będę zdziwiona.  

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 7pokolcy plus drobnica na 660 w obiegu i da się no3 i po4 mieć w normie,i Ty też będziesz mieć jeszcze troche i zaskoczy,ja karmie teraz 4 kostki rano w południe suchy wieczorem 4-5 kostek mrożonki,więc nie dajesz dużo na tyle rybek spoko:)

w mniej stabilnym systemie są właśnie te problemy ale jeszcze trochę,jesli korale się tak pieknie pompują czyli im zle nie ma:smile_wink:

a jak odpieniacz uważasz że daje radę??dużo wydala? na mokro jest?...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz staram się trzymac na mokro i max co dwa dni opróżnianiac kubek, pieni bardzo dobrze, choć syfu wydala niedużo. Taka zielonkawa lura wychodzi, zamiast czarnego espresso. Winą obarczam słaby przepływ. Na razie nie chcę majstrowac przy cyrkulacji bo wydaje mi się, że koralowcom taka odpowiada. Widać po blasto chociażby:) 

Będę się starała wprowadzic zmiany w kwestii cyrkulacji, ale najpierw muszę sobie to jakoś przemyśleć. Czy cos dołożyć, czy zamienić na mocniejsze? No i nie może to być zmiana gwałtowna, bo moje koralowce i ryby są przyzwyczajone do delikatnego wiatru. Nie chce im z dnia na dzień z zefira zafundować tornada.  Mimo tego, że cyrkulacja jest słaba to i tak dla niektórych korali trudno było znaleźć miejsce, gdzie im za bardzo nie wieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.11.2018 o 21:32, Nik@ napisał:

Po prawej, gdzie jest ciemnawo, to jest strefa dla niefotek. 

Mam 14 rybek, w tym spory borsuk i 3 pokolce plus leucotaenia z brzuszkiem bez dna plus niefotki. Nie wspomne o wargaczach i lpsach oraz gąbkach, kielzach i rurowkach w sumpie, które chętnie dojadaja resztki.

Rano daje szczyptę suchego  lub płatków dla wegetarian i troszkę fito, po poludniu  idzie max 4 kostki mrożonki na raty plus trochę fito/wrotka, co kilka dni nori na klipsie lub zywy glon, czasem reefbooster lub naupliusy artemii.

To nie jest przekarmianie. To jest za mało, jak na zwierzaki, które mam, a przypomnę, że mam też niefoto.

Przekarmiałam zwierzaki w apogeum ospy, tu się przyznaję. Ale jak ktoś mi powie, że daje 3 kostki mrozonek na taką samą masę ryb i korali i nic więcej, to będę zdziwiona.  

 

 

 

@Nik@ Ja na 20 ryb, 3 pokolce i reszta też duże ryby, oprócz dwóch z 7 chromisów i dwóch mandarynów, daję na całą ekipę 2 małe kostki mrożonek na dzień i to jest wszystko.

Czasem szczypta suchego ale tylko od czasu do czasu, raz na tydz algi

Edit zapomniałem o kreweci i też raz/dwa razy na tydz korale na noc karmię 1 kostka

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzątając się przy akwarium zauważyłam na podłodze plastikowy pojemnik z wodą z nalotem. Myślałam że tam wylewalam kiedyś wodę z gruszki, którą czysciłam małym babeczkom kwarantannę. Już miałam wylać, kiedy pod tym kożuchem zobaczylam jaja berghii. Całkiem o tym pojemniku zapomniałam, nie dolewalam rodi, wyparowało ponad centymetr wody. Rzuciłam się na ratunek, dodałam rodi, podmieniłam trochę wody.

Chyba akurat zaczęły się wykluwac:

VDE90dU.jpg.

Ciekawe czy przeżyją, bo biegają w tej wodzie jakieś oczliki czy widlonogi. Z jednego pojemnika mi jaja zniknęły i znalazłam winowajcę: kiełż. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leptastrea o poranku:

sH2RR7A.jpg

Koralowiec przyjechał do mnie kilka tygodni temu w wodzie o temperaturze 18 stopni i zupełnie się tym nie przejął.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.11.2018 o 10:43, Nik@ napisał:

Leptastrea o poranku:

sH2RR7A.jpg

Koralowiec przyjechał do mnie kilka tygodni temu w wodzie o temperaturze 18 stopni i zupełnie się tym nie przejął.

fajniutka :thumbup:


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika NO3 spada? Czy kroki które podjęłaś dają spodziewane efekty?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Jacek56 napisał:

Nika NO3 spada? Czy kroki które podjęłaś dają spodziewane efekty?

Niestety, nic się nie poprawia :( Karmie coraz mniej, już tylko 3 kostki i trochę suchego. 

Za to trochę lepiej z aiptasią, z jednej skały poznikała całkiem, z drugiej w połowie, a na trzeciej nie ma dużo, kilka sztuk. Nie widuję berghii, ale widać żyją i pracują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Nik@ napisał:

Niestety, nic się nie poprawia :( Karmie coraz mniej, już tylko 3 kostki i trochę suchego. 

A nie chcialabyś spróbować metody probiotycznej?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem  od początku na metodzie probiotycznej Beti. Daje bakterie i pożywkę.  

Edit: właśnie odkryłam, że ktoś mi wyżarł zielone zoaski :( była już fajna kolonia a zostało kilkanaście łebków i skałka wyjedzona do białości. Podejrzewam porcelankę... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Nik@ napisał:

Ja jestem  od początku na metodzie probiotycznej Beti. Daje bakterie i pożywkę.  

Ale mysle też o soli


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól probiotyczną testowałam w 360, tam tez miałam problem z no3 i nie było efektu. Poszło 25 kg tej soli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Nik@ napisał:

Sól probiotyczną testowałam w 360, tam tez miałam problem z no3 i nie było efektu. Poszło 25 kg tej soli.

To spróbuj NitraPhosMinus Af ?musi działać,to jest niemożliwe cos zadziałać musi:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.