Skocz do zawartości
tygrysco

MATRIXX II - 8 x 80 Watt - DIMTEC - nie gasną świetlówki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , 

Mam pytanie co do lampy jak w temacie gdyż mam od wczoraj mam problem z nie gasnącymi świetlówkami .

Objaw jest taki że na 4 kanały 3 wyłączają się po ściemnieniu a jeden świeci cała noc na minimalnej jasności - dwie świetlówki . 

Czy ten objaw świadczy o uszkodzeniu kontrolera czy o wypaleniu świetlówki ?? 

Lampę mam na gwarancji bo ma dopiero 8 miesięcy . 

Dziękuję za pomoc . 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

"grzebałeś" w oprogramowaniu ? np. w Lunar Cycle  ? poszukaj w instrukcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , 

Ustawiłem lampę ze 6 miesięcy temu bez zaznaczania lunar cycle i dopiero teraz wystąpił taki problem .

Wyłączyłem lampę z prądu na cała noc ale rano włączyłem i od razu wskoczyła na świecenie przy minimalnym świeceniu kanału .

Odpaliłem oprogramowanie do lampy ale niby wszystko ok - czyli nie powinna świecić w danym przedziale czasowym a świeci .... 
Na logikę jakby kanał sterownika no bo chyba nie balast bo by w ogóle nie świeciła . A z drugiej strony może jest jakiś próg palenia się świetlówek i może wypalone maja niższy próg zapalenia się czyli nie wyłączają się ?? 

Macie jakiś sposób na takie akcje z oświetleniem akwa na czas zwrotu lampy do naprawy ?? 

K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj podpiąć wtyczkę odwrotnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tan typ tak ma, po pewnym czasie padają przekaźniki odpowiadające za całkowite odcięcie zasilania na świetlówkach. jak jest na gwarancji zapytaj producenta, płytka odpowiedzialna za ta funkcje jest wbudowana w pobliżu podejścia zasilania trochę trudno sie tam dostać. A inne rozwiązanie to czasówka na głównym zasilaniu (biała wtyczka - nie elektronika czarne trafo), zegar działa i ustawienia zostają zachowane ja tak zrobiłem gdyż nie chciało mi się za bardzo grzebać w lampie a efekt ten sam.


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kareks -dzięki za odpowiedz .  

Wpadłem na ten sam pomysł po przeanalizowaniu problemu ale generalnie lipa że tak się dzieje .

Lampa za tyle kasy i firmowa , podejrzewam że lampa na arrudino lepiej by się sprawowała :)  
Coś czuje że zaraz uderzę do E-rybki :) bo w sklepie Giesamanna płytka jest za 128,5 euro http://shop.giesemann.de/epages/Giesemann-Aquaristik.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/Giesemann-Aquaristik/Products/20.900.131
Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

czym droższy sprzęt  tym większy szajs  -  jak na gwarancji to oddaj niech się tym badziewiem gwarant męczy. Problem jest takie, że czym będziesz świecił jak oddasz do naprawy ?  poproś o coś zastępczego na czas gwarancji.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie nawaliło po trzech latach, łatwiej i taniej było kupić czasówkę za 15 pln niż szarpać sie z płytką którą nie jest łatwo zdemontować . Wiem ze fajnie mieć full automat ale zostać bez lampy na kilka dni to trochę słabo.

Pozdrawiam


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok mała aktualizacja stanu lampy - właśnie się spaliła :crybaby: najpierw przez 10 minut podejrzanie zaśmierdziało koło akwa a potem zwara i brak prądu w całym domu ....

rozebrałem lampę i ... przekaźniki spalone jak mówił ''kareks'' , tylko że teraz po podłączeniu lampy wywalają mi korki . 

Wcześniej zgłosiłem usterkę w e-rybce ale na razie rozpatrują ?? Chyba wyślę im sama płytkę  bo

po drugie nie mam lampy a w akwa korale za kilka tysiaków :/ i tu wpadłem na pomysł czy potrzebna jest ta płytka żeby odpalić stateczniki ... ktoś wie ??  

ważne żeby odpalić je na sztywno , jak będą świecić na 100 % to wyreguluję wysokością nad akwa i tyle . 

IMG-28822.jpg

IMG-2885 (1).JPG

IMG 1 .jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płytka odcina zasilanie 230 od stateczników, gdyż maksymalne ściemnianie nie gasi świetlówek, ja rozbierałem ta lampe jakiś rok temu ale z tego co pamietam na 90% mozna ta płytkę pominąć. Popatrz które kable idą od zasilania lampy do płytki pewnie niebieski i brązowy, a cztery kable w tym samym kolorze idą do zasilania stateczników (chyba brązowe), kabelki na małej wtyczce kolorowe to sygnał z regulatora  aktualnie nie istotne. Korki wywala bo ta płytka robi zwarcie. Powodzenia w naprawie.


650l w obiegu prowadzone na paletkach plus NoPOx, odpieniacz SKIMZ SM201, obieg Jebao 8000

f31473cc9dbf36503d2e9288bb38ee17u1843a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK .
Udało się , początkowo myślałem że nie działa balast bez sterowania bo założyłem tylko jedną świetlówkę co nie uruchamia balastu .

Już prawie odpuściłem ale wpadłem na pomysł że jeden balast na dwie świetlówki no i zaświeciła :)

 Zasilanie płytki 12 V podłączyłem do wentylatorów i też chodzą . 

Płytkę wyślę do E rybki a tymczasowo podłącze dobowy włącznik . 

 

Pozdrawiam i dzięki za pomoc . 

K. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy da się wymienić w tej płytce same przekaźniki ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nieopłacalna.
Spalona płytka pali się po kilku dniach w kolejnych miejscach. Jak już, to nową trzeba kupić. 

Ja zrezygnowałem z DIMM - mam 4 kanały które włączam przez włącznik Graslina za 15 zł każdy. 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie. 

Przerobiłem lampę na sztywno bez DIMM. 

K.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ja chyba zrobię tak samo, a podpowież jak to zrobić ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Trzeba każdy statecznik podłączyć osobno. Ja kupiłem kabel 5 żył - jedna żyła to ''O'' pozostałe żyły to zasilanie każdego kanału.

Problemem jest mały dławik - trzeba go wykręcić i powiększyć otwór na większy - dostępne są w większości sklepów elektrycznych. 

Niestety to nie wystarczy bo do włączenia potrzeba dostarczyć napięcie 10 V na stateczniki - ja wykorzystałem napięcie z wentylatorów.

Niestety zasilacz jest na 12 V więc za pomocą przetwornicy StepDOWN DC obniżyłem do 10 V .

Włączam za pomocą zegarów Graslin - pierwszy kanał włącza się wraz z zasilaczem wentylatorów, żeby jednocześnie  dać napięcie na stateczniki 10V.

Trochę jest grzebania ale potem te włączniki czasowe przydają się do włączenia innych medii wiec same plusy. 

Pozdrawiam i życzę powodzenia. 

K. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś w stanie zrobić jakiś prosty schemat, bo u mnie z elektryką trochę kiepsko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniłem płytkę jest nowsza i wyeliminowany został błąd z tymi półprzekaźnikami które się grzały i paliły. W starej płytce wymieniłem je ale jedna ścieżka była tak przepalona że nie dało się przylutować (dziura wypalona na wylot)  - lampa wtedy działała lecz nie palił się jeden zestaw świetlówek tzn. 6 szt. świeciło a 2 szt. nie dawały życia .

Edytowane przez PabloPicasso
Bład (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest link:

https://shop.giesemann.de/epages/Giesemann-Aquaristik.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/Giesemann-Aquaristik/Products/20.900.131

Wystarczy podać model oraz serie tej lampy oni wszystko podpowiedzą co zrobić aby złożyć zamówienie gdyby były problemy proszę pisać doradzę (mariusz.bytow@wp.pl)

Można w mailu też pisać o kontakt z : Patrykiem Białym ( wtedy bariera języku zostanie wyeliminowana )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.