Skocz do zawartości
kamsolik

Oświetlenie a korale

Rekomendowane odpowiedzi

Czy zbyt intensywne oświetlenie może szkodzić koralom miękkim i lps?

Mam 2 lampy led ghl mitras ustawione na 80% i mam wrażenie że korale wyraźnie chowają polipy, kiedy lampy palą na Max. Kiedy lampa wschodzi lub zachodzi polipy są bardziej widoczne. 

Podnieść ją?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem to samo u siebie. Jeżeli światło jest za mocne, to LPS-y mniej sie pompują, bo - jak myslę -  potrzebując określoną ilość światła do procesów metabolicznych, z,mniejszaja powierzchnie "odbioru" tego światła. Przy słabszym świetle - żeby złapać go tyle samo - potrzebują zwiększyć powierzchnię, którą to światło będą odbierać. Trzeba poprostu wyczuć, w którym miejscu ich ustawić i jaką moc wyregulować na lampie. 

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Mysle ze swiatlo trzeba dawkowac powoli, obserwujac korale a jesli chodzi o LPS-y to one nie potrzebuja wiele swiatla by wygladac dobrze...

Zauwazylem tez ze latwiej jest progresywnie dodawac moc,kiedy jest niebiesko, nizeli bialo...

Moja lampa po dlugim czasie podkrecania w szczycie to 60% mocy i 30% bialego, czyli dosc niebiesko, lecz widze ze moje LPS-sy czuja sie w tym dobrze...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z waszymi obserwacjami, u mnie w akwarium jest podobnie. Kiedyś widziałem akwarium z bardzo ładnymi LPS'ami - mega niedoświetlone, taki praktycznie półmrok, ale korale napompowane jak szalone.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dwa słowa o Lps,są to korale bardzo delikatne ale i taż bardzo wrażliwe na światło,za dużo światła źle,za mało też źle,trudno wyczuć każdy Lps jest inny np goniopora przy świetle bardzo słabym już się otwiera,jedne nie lubią za dużo wiatru;-) inne światła itp zazwyczaj jak poprzednicy napisali Lps-y nie potrzebują mega Watów! :)

Może chcesz zapytać o jakiś Lps? który cię interesuje...

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej martwią mnie  miękkie  - ostatnio chwast xenia pulsujaca mi zmarniała  i właśnie wydaje mi się że przez zbyt intensywne światło?

Edytowane przez kamsolik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xenia to chwast no racja,ale nie jednemu nie chcę rosnąć a jednemu za bardzo,chyba nie ma reguły...u mnie światło jest średnie jodu wystarczająco parametry ok a chwast stoi w miejscu nie zanika ale i też bez przyrostu,i być tu mądry, może No3 masz 0? 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.