Skocz do zawartości
Dephire

Różnica w testach NO3 AF/Salifert

Rekomendowane odpowiedzi

38 minut temu, dadario napisał:

Beti: fiolka ma znaczenie, dlatego powinno się używać tej z danego zestawu. 

Temu pytam,choć tak przypuszczałam że ma znaczenie ale ale...może warto próbować i pytać...:)

Pytasz czemu to ten test a nie inny,no inne mają już swoje lata praktyki opini itp,mowa o no3,więc nie dziw się ze prawie każdego rozczarował nowy test..próbuje różnych sposobów zrozumieć ten test,a jesli mam być szczera to swoj winik znam i wiem ze jest stabilny,ale kupilam ten test z czystej ciekawosci.

Paleta kolorów dla zaawansowanych plastyków,pamientam taki test na no3 zooleka tam byla fajna paleta kolorów..choć Salifart też złej nie ma.wiesz mamy to forum aby czasem wymienic parę zdań o nowosciach i innych produktach, czasem warto pytać testować itp...a czasem wiele sie wyjasni:)

Edit test JBL też ma fajna paletę kolorów

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem jeszcze testu NO3 od AF.  Co do innych testów (CA i KH), u mnie pokrywały się praktycznie jota w jotę  zarówno z testami  salifierta jak i wynikami ICP z MarinLab. Dziwią mnie za tym takie rozbieżności w wynikach, o których wspominane było wyżej.

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również porownywałem sobie testy AF z testami które miałem w domu. PO4 z małą Hanką oba testy pokazały identyczny wynik i no3 salifert i Colombo ale w tm przypadku af i salifert pokazały zbliżone wyniki natomiast test Colombo miał zdecydowane inne zdane (jak zwykle) dlatego był to moment który zadecydował o umieszczeniu go w koszu na śmieci.

 

Jakie wnioski - przyznaję że jestem zdziwiony metodą wykonywana tych testów. Wydawać by się mogło że Ameryki już odkryć się tu nie da a jednak okazuje się że można inaczej niż inni. To dobry dowód na to że nie jest to kolejna kopia tego samego produkty tylko w innym opakowaniu a coś nad czym sami popraciwali i wymyślili technologie - dla mnie to duży plus. Co do samych wyników nie mam zastrzeżeń bo jak pisałem wcześniej pokrywają się z innymi (wiarygodnymi w mojej ocenie ) testami jakie mam w domu. Oczywiście było mi to łatwiej sprawdzić bo w obu przypadkach miałem winik 0 lub bliski 0. (no3).

Odnosząc się teraz do niektórych opinii powyżej mam pytanko - jaka jest różnica czy no3 macie w akwarium 10,25 czy 50? Przepraszam ale dla mnie żadna, na dobrą sprawę jesli test pokazuje 50 to może byc i 51 i 151.... Ja już jestem stary i leniwy i marzy mi się test który zamiast tych wszystkich kolorków miał proste wyniki typu:

SPS - OK

LPS - OK

POZIOM ZA WYSOKI

I tyle ;-)

Testy kropelkowe wszystkich producentów są jedynie wyznacznikiem jakości wody i nie należy spodziewać się że będą z jakąś mega dokładnością mierzyć te parametry. Do tego są przecież inne urządzenia. Jeśli chidzi o gradient mi się akurat bardzo podoba taka "nowość" a co za tym idzie jeszcze ta dodatkowa mniejsza podziałka. Tak jak mówiłem wyniki wszystkich testów należy traktować raczej w przybliżeniu i zastosowanie takowego gradientu moim właśnie to sugeruje uzytnikowi. Zresztą tak myślę że na przestrzeni kilku testów łatwiej bedzie użytkownikowi określić w którą stronę ten parametr "idzie". A nawet jakby traktować ten pasek jako elementy ozdobny to fajnie bo salifert od ponad 20 wygląda tak samo więc mamy ciekawą odmianę ;-)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@Walker uwierz na słowo że 10ppm, 50ppm a 150ppm ppm NO3 to jest różnica... sorry, głupoty piszesz. Testy są po to żeby dawały informację. Konkretną i na miarę możliwości w warunkach nielaboratoryjnych dokładną. Oczywiście że miejsca po przecinku są bez znaczenia ale rozrzut jaki podałeś ciężko nawet komentować. Po Tobie spodziewałem się więcej powagi i konkretów. Twierdzisz że testy to taka moda, nie wiele dają ale wszyscy robią? Bzdura.

Masz poziom 0 i porównujesz testy?? bez sensu, jeżeli zrobisz testy na roztworach wzorcowych np. 0ppm 0,5ppm, 5ppm itd to ok ale przy zerach nie masz żadnej informacji. Dla mnie wartość mają testy @Beti i reszty bo one odnoszą się do porównania wyniku testu wartości mierzalnych i dają informację o zbieżności wyników. Wyrzucanie Colombo na podstawie zerowych testów delikatnie nazwę nieprzemyślanym i lekkomyślnym, być może właśnie one dawały prawidłowy niezerowy wynik.

Od lat akwaryści używają Saliferta i twierdzą że to najlepsze i najdokładniejsze dostępne testy. Niedawno pojawiły się Colombo i też mają dobrą opinię. Nie wierzę że nowy gracz, udostępnia testy których wyniki wychodzą kosmicznie inne i niby nowy ma rację a starzy doświadczeni, renomowani idą w odstawkę... AF spalił tym razem albo wykaże że jednak ma rację. Pewnie przed premierą a po badaniach laboratoryjnych testy nie zostały udostępnione małej grupie testowej która sprawdziła by je w praktyce. Może w produkcji coś zawiodło i następne partie będą mierzyć jak należy. Niestety wieść już poszła w świat i rzutuje nie tylko na testy firmy ale też jej na opinie/ markę w ogóle. Teraz mówi się "AF jest drogi i do d...y". Ludzie zawsze mówią o tym co złe i długo to pamiętają. Dobre, przyjmuje się że po prostu tak ma być i o czym tu mówić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy właśnie jestem tych wieści ze świata @Stefan85, ponieważ większość produktów @Aquaforest� w Polsce była raczej negatywnie komentowana (na przykład tu na forum) a na świecie wysoko oceniana i lubiana. Co do samego tematu. Zgadzam się z @Walker. Testy powyżej 25 powinny po prostu pokazywać "ŹLE" i koniec. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pracuję w laboratorium i zgadzam się ze Stefanem.Oczywiście testy nie podają dokładnego stężenia NO3 ale w przybliżeniu,po nich powinniśmy wiedzieć czy mamy ich w zbiorniku mało,średnio czy dużo.Śmieszy mnie gdy ktoś pisze że z testu mu wyszło że ma np.7,5 mg/l NO3,z testu możemy wnioskować że np.zawartość azotanów mieści się np.w granicach od 5 do 10 mg/l.Niestety z tego co widzę na załączonych obrazkach to w przypadku produktu AF ciężko odróżnić 10 od 50 mg/l,a to nam mówi że zawartość jest albo średnia albo duża.Rozbieżność między innymi testami jest też ogromna.I na koniec,test przeprowadza się na wzorcach które mają jakieś stężenie badanej substancji.Oczywiście można zrobić test na próbie zerowej,i to polecam tym co mają ten test,zbadajcie zawartość azotanów w wodzie RO/DI jeżeli wyskoczy wam jakaś wartość oznacza to że coś nie tak z odczynnikami dodanymi do testu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stefan85 to że nie zrozumiałeś tego co napisałem nie znaczy że nie mam racji ale proszę nie przekrecaj moich wypowiedzi ani nie wcisksj mi rzeczy których nie powiedziałem. Nie zamierzam wydawać się z Tobą w polemikę bo nie operujesz faktami tylko naginasz rzeczywistość pod swoje teorie a to wybacz nie jest poważne. (choć miło że spodziewałeś się po mnie czegoś więcej niż tylko szczerej oceny)

Co do testów to nie wiem jaki masz problem z tym że mam "0" to przecież też jest wartość do zmierzenia tymi testami więc czym się dla Ciebie różni moje 0 od 50 Beti nie mam pojęcia ale chyba nie chce żebyś mi to tłumaczył ;-)

I tak jak pisałem nie widzę żadnej różnicy pomiędzy tym że wynik testu jest fatalny czy bardzo zły bo powinien być po prostu dobry i do tego powinniśmy dążyć. W końcu to forum akwarystyczne a nie chemiczne.

 

Mam nadzieję że bez urazy ;-)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Walker napisał:

@Stefan85 to że nie zrozumiałeś tego co napisałem nie znaczy że nie mam racji ale proszę nie przekrecaj moich wypowiedzi ani nie wcisksj mi rzeczy których nie powiedziałem. Nie zamierzam wydawać się z Tobą w polemikę bo nie operujesz faktami tylko naginasz rzeczywistość pod swoje teorie to wybacz nie jest poważne. (choć miło że spodziewałeś się po mnie czegoś więcej niż tylko szczerej oceny)
Co do testów to nie wiem jaki masz problem z tym że mam "0" to przecież też jest wartość do zmierzenia tymi testami więc czym się dla Ciebie różni moje 0 od 50 Beti nie mam pojęcia ale chyba nie chce żebyś mi to tłumaczył ;-)
I tak jak pisałem nie widzę żadnej różnicy pomiędzy tym że wynik testu jest fatalny czy bardzo zły bo powinien być po prostu dobry i do tego powinniśmy dążyć. W końcu to forum akwarystyczne a nie chemiczne.

Mam nadzieję że bez urazy ;-)

Kilka razy przeczytałem twój tekst,mam nadzieję że ze zrozumieniem,i niestety ale zgadzam się ze Stefanem.Może i według Ciebie nie wbiliśmy się w klucz,ale to że dla Ciebie zawartość miedzy 10 a 50 nie ma znaczenia to neguje w ogóle stosowania jakichkolwiek testów,i mówię to jako akwarysta i jako laborant chemik.To że dla ciebie dużym plusem jest to że odkryli inna metodę mierzenia NO3 mimo tego że wyniki pokazuje od Sasa do Lasa też mnie dziwi.I jeżeli chodzi o wynik zerowy to oczywiście jest to wartość mierzalna,ale sprawa ma się inaczej jeżeli sprawdzamy test.Powiedzmy wszystkie testowane testy na NO3 na wodzie RO/DI która zawiera zero azotanów wykażą ci że ich nie ma,natomiast jeżeli podamy wzorzec certyfikowany o konkretnej zawartości NO3 to już ich wyniki mogą sporo od siebie odbiegać,i na tej podstawie odrzuca się najgorszy,pod warunkiem że sporo odbiega od zawartość azotanów we wzorcu.Dlatego jest różnica w testowaniu przy 0 i 50 mg/l.A co do forum to akurat w przypadku testów główną rolę odgrywa chemia a nie akwarystyka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
24 minuty temu, Walker napisał:

@Stefan85 to że nie zrozumiałeś tego co napisałem nie znaczy że nie mam racji ale proszę nie przekrecaj moich wypowiedzi ani nie wcisksj mi rzeczy których nie powiedziałem. Nie zamierzam wydawać się z Tobą w polemikę bo nie operujesz faktami tylko naginasz rzeczywistość pod swoje teorie a to wybacz nie jest poważne. (choć miło że spodziewałeś się po mnie czegoś więcej niż tylko szczerej oceny)

Nie wydaje mi się.

32 minuty temu, Walker napisał:

Co do testów to nie wiem jaki masz problem z tym że mam "0" to przecież też jest wartość do zmierzenia tymi testami więc czym się dla Ciebie różni moje 0 od 50 Beti nie mam pojęcia ale chyba nie chce żebyś mi to tłumaczył ;-)

Nie zachodzi żadna reakcja chemiczna a próbki nie zabarwiają się. Nie ma informacji o sile reakcji, pokryciu barw na skali i żadnego odniesienia do konkurencji przy mierzalnych poziomach. Równie dobrze mógłbyś próbować mierzyć wodę RO i na podstawie zerowego wyniku pisać że jest prawidłowy. To nie ma sensu.

 

28 minut temu, Walker napisał:

I tak jak pisałem nie widzę żadnej różnicy pomiędzy tym że wynik testu jest fatalny czy bardzo zły bo powinien być po prostu dobry i do tego powinniśmy dążyć. W końcu to forum akwarystyczne a nie chemiczne.

~0 =>fajnie wybarwione, życie się kręci

>5 =>średnie kolory, fajnie rośnie, może być.

10 =>korale bure, średnio rośnie, w akwarium robi się syf, może samo się ustabilizuje, może coś podziałam.

25 => zbijam powoli systematycznie.

50 => natychmiast wymieniam połowę wody, leję bakterie i pożywki.

100 => czekam aż wszystko zdechnie bo i tak już zatrute.

 

38 minut temu, Walker napisał:

Mam nadzieję że bez urazy ;-)

Niektóre szczegóły jednak mogłyby urazić... ale ostatnio staram się hamować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast tych drukowanych karteczek, wolałbym dostać w pudełku fiolki hermetycznie zamknięte z rzeczywistymi kolorami płynów. Kupowałoby się raz. A następnie same reagenty. Te karteczki mają zbyt nasycone kolory. Nie uważam, się  za daltonistę... ale  każdy test kończy się u mnie 'no to bez sensu'. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Stefan85 napisał:

0 =>fajnie wybarwione, życie się kręci

>5 =>średnie kolory, fajnie rośnie, może być.

10 =>korale bure, średnio rośnie, w akwarium robi się syf, może samo się ustabilizuje, może coś podziałam.

25 => zbijam powoli systematycznie.

50 => natychmiast wymieniam połowę wody, leję bakterie i pożywki.

100 => czekam aż wszystko zdechnie bo i tak już zatrute.

Sorki ale nie mogłam się powstrzymać ze śmiechu:rofl::rofl: gdzie Ci to do głowy przyszło...:gathering: dobre ja chce taki test

te 100 szczególnie jest dobre:D

Sorry za offa

Edit teraz znalazłam tabele zooleka na no3 jak dla mnie wyniki sa czytelne i jasne czy tak trudno jest zrobić coś podobnego?

 

20181005_133540.jpg

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, @Beti napisał:

Sorki ale nie mogłam się powstrzymać ze śmiechu:rofl::rofl: gdzie Ci to do głowy przyszło...:gathering: dobre ja chce taki test

te 100 szczególnie jest dobre:D

Sorry offa

Po prostu nie zgadzam się że informacja dobrze/ źle jest wystarczająca. Poza tym na skali salifera max to właśnie 100...

 

 

2 godziny temu, NAP napisał:

jeszcze fotki z przed chwili. bf64244dd30ef90372b6217424c62a39.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może coś przeoczyłem, ale widzę reakcji AF w tym wątku. A na forum ich dwie akcje marketigowe. Zbiornik mam zamiar zalewać niedługo i kompletuję akcesoria. Z tego co czytam to nie ekperymentujemy, tylko trzymamy się Saliferta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się komuś uzyskać wynik zgodny z salifertem? Wg saliferta mam ostatnio spadek NO3, a hanka potwierdza spadek PO4. Test aquaforest na azotany cały czas pokazuje 50. Testy saliferta mam dwa, stary i świeży - wyniki się pokrywają.

Może @Aquaforest� się do tego odniesie?

Dla ciekawskich - tak, prowadzę akwarium w większości na produktach AF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Pawel_Q napisał:

Udało się komuś uzyskać wynik zgodny z salifertem? Wg saliferta mam ostatnio spadek NO3, a hanka potwierdza spadek PO4. Test aquaforest na azotany cały czas pokazuje 50. Testy saliferta mam dwa, stary i świeży - wyniki się pokrywają.

Może @Aquaforest� się do tego odniesie?

Dla ciekawskich - tak, prowadzę akwarium w większości na produktach AF.

Paweł .myślę ze na ten temat zostalo już tu wiele powiedziane,i Aquaforest jesli by chciał włączył by się w rozmowę:)czy liczyleś na inny wynik? a może Cie zaskoczył:rofl:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ICP nie bada zawartości NO3

W dniu 4.10.2018 o 22:25, Dephire napisał:

Czyli jak widzę nie jestem jedynym przypadkiem z AF i taka roznica pomiedzy innymi testami. Jutro wezme ICP od nich i sprawdze bo w sumie i tak miałem zakupić aby okiełznać micro itd. Dam znać jaka wtedy wyjdzie różnica pomiedzy Salifert/ AF a ICP i będzie wiadomo co najbardziej przekłamuje. Bardzie mnie irytuje tonacja koloru pomiedzy wartosciami NO3 bo jest skrajnie  nie do rozroznienia. 

ICP Nie sprawdza zawartrości NO3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziś z ciekawości zrobiłem test no3 aquaforestem...i zdziwiłem bo wynik wyszedł prawidlowy. Może jednak z tymi testami nie jest tak źle? na Salifercie wyszło podobniec6826f0ff0a5606ee777fae8b0cc299f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.