Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Braci Pasjonatow! :)

Jestem poczatkujacym akwarysta i jakies 2-3 miesiace temu zalozylem zbiornik z zywa skala.

Czytalem rozne artykuly i przegladalem blogi, ale mam problem z identyfikacja kilku zyjatek i bylbym niezmiernie wdzieczny za pomoc.

1. Ten zielony to jest chyba zolty koral, ktory spi. Ale nie jestem pewien tego czerwonego ponizej.

Yzz1vDo.jpg

2. Takie brazowe wloski, na glony to nie wyglada...

kwA1oBD.jpg

3. Jednego dnia taka mala muszla sie pojawila, pusta. Wiecie moze co z niej moglo wyjsc?

01Whiyp.jpg

4. I teraz najwazniejsze, nie wiem co to za "grzybek", ale bardziej mnie martwia te takie biale "kielichy" na nim, poniewaz wyglada na to, ze po calym akwarium mi sie to rozprzestrzenilo.

JKH0yVA.jpg

5. Czy to nie za duzo glonow? Czy to jednak normalne dla mlodego akwarium?

https://vimeo.com/293344394

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1 wygląda na sinularię

2 anthelia

3 znikają ślimaki ? - np. masz płazińca

4 nie kielichy a polipy - (chyba) sarcophyton  a jak się "rozsiewa" to albo rurówki albo aiptasie - ale bez porządnej fotki ...

5 glony na tym etapie to norma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie!

1. Sinularia to pewnie to po lewej, a ja mowilem o tej "malzowinie usznej" :) ponizej zielonego
2. anthelia, utrzymac to? niektorzy strasza, ze to xenia, ktora jest chwastem
3. Slimakow nie mam jeszcze, obawiam sie ze moglo to cos zostac zjedzone bo mam wargacza (18cm)
4. Ciezko zrobic porzadka fotke 2mm okazom :( ale mam tego chyba ze 100 rozsiane po calym akwarium
5. Ok :) zauwazylem ze 3 rozgwiazdy, to one pewnie pomoga, ale sa malutkie


Ad 4
xYVK17M.jpg
xGE6xhk.jpg

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, s1ngle napisał:

ja mowilem o tej "malzowinie usznej" :)
 

ja też :) - są różne odmiany 

- zerknij porównaj

https://www.google.com/search?client=firefox-b&biw=1280&bih=886&tbm=isch&sa=1&ei=fCu2W933J4WjsgHny4vICw&q=Sinularia+dura&oq=Sinularia+dura

anthelię najlepiej mieć na osobnej skałce

to rozsiane "ze 100" to rurówki

na te glony to np. ślimak dolabella - ale jak zeżre wszystko to padnie z głodu  - ewent. stado (po co najmniej kilka sztuk)  turbo i  trochus

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiscie, to na 100% to :) dzieki!

Ta anthelia mi sie rozrasta po podlozu, nie na skalce. To moze byc potencjalny problem?

Rozumiem, ze rurowki to sprawa pozytywna i nie powinienem sie przejmowac tym, ze pojawilo sie ich tak wiele?


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 to sarcophyton lub lobophytum. Te 3 malutkie rozgwiazdy to z dużym prawdopodobieństwem będą asteriny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, s1ngle napisał:

Ta anthelia mi sie rozrasta po podlozu, nie na skalce. To moze byc potencjalny problem?

 łatwiej zapanować jakby chciała gdzieś "wleźć" , ale skałkę łatwiej przestawić w inne miejsce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam aktualnie problem z glonami, akwarium juz kilka miesiecy funkcjonuje. Kazda sugestia, jak sobie poradzic bedzie przydatna :)

https://vimeo.com/300781456

https://vimeo.com/300341181


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

o matko ...

po pierwsze TESTY - bo na oko to wiesz ...

po drugie opisz zbiornik - wszystko ! jaka skała kiedy zalane filtracja .. po co te ryby tam wpuszczone skoro zbiornik wygląda jak szambo (bez urazy) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Znowu szeryf hornet? [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o_O, nieżle...

1) Szyby się czyści

2) Dbałeś o wodę, że takie glonowisko masz?

3) Włóż watę do filtra/sumpa nie wiem co tam masz

3) Co to za ryba 00:23 w drugim filmie? :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium ma juz 5 miesiecy, o to setup:

- 12 'test fish' - those gray kinda freshwater angelfish | 2 inch /5 cm
- 11 Chrysiptera parasema | 1 inch/2.5 cm
- 3 Anemonefishes | 1.5 inch / 3.5cm
- 1 Six-line wrasse | 1.5 inch / 3.5 cm
- 1 Lunar wrasse | 6 inch | 16 cm
- 1 Foxface rabbitfish | 3.5 inch / 9 cm
- 1 Lagoon triggerfish | 3.5 inch / 9 cm
- 1 Zebrasoma flavescens | 3.5 inch / 9 cm
- 1 'brown tang' | 2.5 inch / 6.5 cm

Korali jest 9 malych (2-6cm) i 1 duzy (9 cm w nocy, do 20 w dzien).

A tutaj zdjecia techniczne ;) 
https://imgur.com/a/aZAn6fP

Po czyszczeniu szyb:

https://imgur.com/a/bRzepyV

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

szyby to akurat NAJMNIEJSZY problem

piasek (kupiłeś czarny?) na piasku SYF (słyszałeś o odmulaczach ?)  , skały zaglonione na max , tło strukturalne .. szkoda gadać

przydało by się to wszystko wyjąć wyczyścić i ... praktycznie zacząć od zera

wpuściłeś ryby zanim dojrzewanie "się rozbujało" ?

(zbiornik tej wielkości potrafi dojrzewać i z rok)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, s1ngle napisał:

Akwarium ma juz 5 miesiecy, o to setup:

- 12 'test fish' - those gray kinda freshwater angelfish | 2 inch /5 cm
- 11 Chrysiptera parasema | 1 inch/2.5 cm
- 3 Anemonefishes | 1.5 inch / 3.5cm
- 1 Six-line wrasse | 1.5 inch / 3.5 cm
- 1 Lunar wrasse | 6 inch | 16 cm
- 1 Foxface rabbitfish | 3.5 inch / 9 cm
- 1 Lagoon triggerfish | 3.5 inch / 9 cm
- 1 Zebrasoma flavescens | 3.5 inch / 9 cm
- 1 'brown tang' | 2.5 inch / 6.5 cm

Korali jest 9 malych (2-6cm) i 1 duzy (9 cm w nocy, do 20 w dzien).

A tutaj zdjecia techniczne ;) 
https://imgur.com/a/aZAn6fP

Po czyszczeniu szyb:

https://imgur.com/a/bRzepyV

Tutaj nic nie ma poza obsadą.

gdzieś był taki post z opisem akwarium do wypełnienia w przypadku problemów, ale go teraz nie mogę znaleźć. @silviapewnie ma gdzieś w ulubionych. 

EDIT:

Godzinę temu, chwialek napisał:

Podejrzewam iż mówisz o tym temacie...
Metryczka nowicjusza

Dokładnie o to mi chodzilo.

1. Wymiary akwarium (dl x szer x wys) i jego obietosc brutto

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie (np woda w sumpie + woda w akwarium - skala)

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniales filtry?

4. Jakie stosujesz metody filtracji ( model odpieniacza, refugium, wegiel, rowa etc)

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa)

6. Jaka obsade korali posiadasz?

7. Jaka obsade ryb posiadasz?

8. Kiedy zbiornik wystatowal?

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku?

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc)

11. Uzywasz ozon, UV?

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy?

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola?

14. Ile i czym karmisz ryby?

15. Ile i czym karmisz korale?

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc)

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)?

18. Jaka masz cyrkulacje?

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, katani napisał:

gdzieś był taki post z opisem akwarium do wypełnienia w przypadku problemów

Podejrzewam iż mówisz o tym temacie...
Metryczka nowicjusza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie, akwarium jeszcze nie odebralem, to nie ja je montuje, ale zewnetrzna firma, takze wybaczcie moj brak wiedzy, ciagle sie doszkalam.
Temat zalozylem, poniewaz martwi mnie to, co widze i bierna postawa firmy montujacej.

 

1. Wymiary akwarium (dl x szer x wys) i jego obietosc brutto

200x60x60, do 720L, podejrzewam 640L (minus filtr, pianki, i pare cm od gory)

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie (np woda w sumpie + woda w akwarium - skala)

Skaly w akwarium jest podobno 37kg, ale wyglada jakby zajmowala 1/4, wiec wyglada na wiecej.

60x40x23 (55L): woda, piasek, skala, wata
60x40x24 (57L): odpieniacz, wata, woda, skala

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniales filtry?

Z tego co wiem, filtry nie byly wymieniane.

4. Jakie stosujesz metody filtracji ( model odpieniacza, refugium, wegiel, rowa etc)

Tunze DOC Skimmer 9410
Reszta, jak na zdjeciach

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa)

3x65W Full Spectrum Jecod/Jebao
1x36W Slim Led Aqua Marine

staram sie utrzymywac 8h dziennie

6. Jaka obsade korali posiadasz?

1 x Sinularia
1 x Clove polyp
1 x Anthelia coral
1 x Xenia 
1 x Sarcophyton 
3 x toadstool leather coral

Poza tym jeszcze: 3 asterie i chyba z 50 feather dusters

7. Jaka obsade ryb posiadasz?

- 12 'test fish' - those gray kinda freshwater angelfish | 2 inch /5 cm
- 11 Chrysiptera parasema | 1 inch/2.5 cm
- 3 Anemonefishes | 1.5 inch / 3.5cm
- 1 Six-line wrasse | 1.5 inch / 3.5 cm
- 1 Foxface rabbitfish | 3.5 inch / 9 cm
- 1 Lagoon triggerfish | 3.5 inch / 9 cm
- 1 Zebrasoma flavescens | 3.5 inch / 9 cm
- 1 'brown tang' | 2.5 inch / 6.5 cm

8. Kiedy zbiornik wystatowal?

Czerwiec/Lipiec 2018

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku?

Piasek jest tylko w sumpie, zywej skaly j/w powinno byc 37kg

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc)

Dodaje Microbe Lift Special Blend 20 mm na wieczor.

11. Uzywasz ozon, UV?

Jak na zdjeciu.

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy?

Nie byly :( Szukam miernika, ale nie ma uniwersalnego z tego co widze, przynajmniej nie potrafie znalezc. Widzialem takie tylko do slodkowodnych.

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola?

Woda jest podlaczona do wymiany stalej, nie wiem jak okreslic ilosc.

14. Ile i czym karmisz ryby?

2 krewetki koktajlowe, 5 klikow Maripearls, 2 kostki Sekstet Morski

15. Ile i czym karmisz korale?

Swiatlem? :x

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc)

Po wpuszczeniu nowych ryb juz 3 padly w ciagu paru dni :( Wyglada jak przyprowadzona choroba wirusowa :(

17. Czy stosujesz suplementy (jesli tak to jakie)?

Patrz 14 + 10.

18. Jaka masz cyrkulacje?

Nie wiem jak odpowiedziec na to pytanie.



 

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, s1ngle napisał:

Dzieki wielkie, akwarium jeszcze nie odebralem, to nie ja je montuje, ale zewnetrzna firma, takze wybaczcie moj brak wiedzy, ciagle sie doszkalam.
Temat zalozylem, poniewaz martwi mnie to, co widze i bierna postawa firmy montujacej.

I jak oceniasz pomoc i profesjonalizm tej firmy jako laik?
Pokażesz zdjęcie jak "firma" rozwiązała spływ wody z akwarium głównego do sumpa.

Czego oczekujesz od nas - forumowiczów? Chcesz osiągnąć efekt wow w postaci rafy czy efekt wow w postaci ruchu ryb ?
 

W dniu 15.11.2018 o 20:29, katani napisał:

Tutaj nic nie ma poza obsadą.

zerknij na zdjęcie po czyszczeniu szyb...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale odpieniacz do d*py, światło do d*py, firma do d*py, a właściciel duuuuu... laik. Niestety, ale to hobby wymagające, musisz coś wiedzieć na ten temat. Ty nie potrafisz powiedzieć nawet jaką masz cyrkulację. Poczytaj dział dla początkujących albo włóż do akwarium sztuczną skałę, sztuczne korale, muszelkę puszczającą bąbelki ..... jakiegoś nurka obok szesnastowiecznego wraku....

pozdrawiam

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku zrobiłbym kompletny restart baniaka. Ryby przekaż na ten czas do znajomego lub niech firma przetrzyma. Wyjmij wszystko z baniaka i wyszoruj skałę z tego zielska. Wyjmij ten nieszczęsny plastik z tyłu , bo tło strukturalne nie jest potrzebne. I tak z czasem zarośnie algami. Szkoda korali, ale niestety nie wróżę nic dobrego. Niestety musze Ci to napisać ,bo miałem taki syf w pierwszym baniaku. Zawierzyłem firmie i prawie wszystko poleciało. Dzięki kolegom udało się sporo uratować , ale był prawie restart. Korale i tak są powciągane więc też co można na tą chwilę bym przekazał na czas restartu. Strasznie masz dużo syfu w wodzie,pewnie przez to co się rozkłada (glon) stąd ryby mogły polecieć.Cierpliwości życzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nawet ciężko powiedzieć, co masz zrobić. Światło jest złe, filtracja jest zła, za dużo ryb.

16 godzin temu, s1ngle napisał:

Dzieki wielkie, akwarium jeszcze nie odebralem, to nie ja je montuje, ale zewnetrzna firma, takze wybaczcie moj brak wiedzy, ciagle sie doszkalam.
Temat zalozylem, poniewaz martwi mnie to, co widze i bierna postawa firmy montujacej.

Co to znaczy, że akwarium nie odebrałeś? Zapłaciłeś? Stoi u ciebie w domu? jak nie zapłaciłeś to nie płać ani grosza, bo cię ktoś grubo naciągnąć chce. Ciekaw jestem co to za firma. Ale szału nie ma.

16 godzin temu, s1ngle napisał:

1. Wymiary akwarium (dl x szer x wys) i jego obietosc brutto

200x60x60, do 720L, podejrzewam 640L (minus filtr, pianki, i pare cm od gory)

Co to jest to coś z tyłu i na dnie w akwarium? Ewidentnie gnije, z początku wyglądało to na piasek w środku, ale to nie piasek tylko jakiś inny materiał. Ja bym to wywalił.

 

16 godzin temu, s1ngle napisał:

2. Calkowita ilosc wody netto w systemie (np woda w sumpie + woda w akwarium - skala)

Skaly w akwarium jest podobno 37kg, ale wyglada jakby zajmowala 1/4, wiec wyglada na wiecej.

60x40x23 (55L): woda, piasek, skala, wata
60x40x24 (57L): odpieniacz, wata, woda, skala

Skała jest dosyć przestrzennie ułożona, poza tym żywa skała koralowa, o ile to jest żywa,  jest lżejsza od skał syntetycznych robionych z betonu lub wapieni.

 

16 godzin temu, s1ngle napisał:

3. Posiadasz filtr RODi i kiedy wymieniales filtry?

Z tego co wiem, filtry nie byly wymieniane.

Filtry są pewnie dobre, mierzysz TDS? TDS pokazuje jaka jest przewodność wody. Im większa tym więcej rozpuszczonych substancji mineralnych w wodze = tym gorzej.

16 godzin temu, s1ngle napisał:

4. Jakie stosujesz metody filtracji ( model odpieniacza, refugium, wegiel, rowa etc)

Tunze DOC Skimmer 9410
Reszta, jak na zdjeciach

Na odpieniaczach się nie znam, ale ewidentnei nie radzi sobie z taką ilością ryb.

Woda na filmikach jest brudna, pełno w niej zawiesiny, wnoszę po tym, że brak porządnej filtracji mechanicznej. Wata jest zamontowana na końcu sumpa, przed pompą powrotu, czyli odwrotnie niż powinna. Watę montuje się na spływie, po to żeby cały syf się na niej zatrzymywał i nie osadzał w sumpie. Watę wymienia się jak się zapcha, ja to robię co drugi dzień z reguły. Cała lub prawie całą woda powinna przepływać przez watę.

Gdzie w sumpie jest piasek? pod skałą? Tam nie spełnia swojej funkcji, możesz go odessać.

16 godzin temu, s1ngle napisał:

5. Jakiego oswietlenia uzywasz i jak dlugo swiecisz? (moc, rodzaj, barwa)

3x65W Full Spectrum Jecod/Jebao
1x36W Slim Led Aqua Marine

staram sie utrzymywac 8h dziennie

Pod takim światłem w akwarium morskim możesz trzymać glony, korale raczej będą rosły bardzo słabo i tylko te najmniej wymagające. Światło full spectrum nie bardzo nadaje się do akwarium morskiego, za do używa się je do oświetlania glonów, na przykład w refugium.

16 godzin temu, s1ngle napisał:

6. Jaka obsade korali posiadasz?

1 x Sinularia
1 x Clove polyp
1 x Anthelia coral
1 x Xenia 
1 x Sarcophyton 
3 x toadstool leather coral

Poza tym jeszcze: 3 asterie i chyba z 50 feather dusters

Korale na razie w twoim akwarium można pominąć. O ile przeżyją w takich warunkach to nic na razie nie wnoszą ani nie przeszkadzają.

16 godzin temu, s1ngle napisał:

7. Jaka obsade ryb posiadasz?

- 12 'test fish' - those gray kinda freshwater angelfish | 2 inch /5 cm
- 11 Chrysiptera parasema | 1 inch/2.5 cm
- 3 Anemonefishes | 1.5 inch / 3.5cm
- 1 Six-line wrasse | 1.5 inch / 3.5 cm
- 1 Foxface rabbitfish | 3.5 inch / 9 cm
- 1 Lagoon triggerfish | 3.5 inch / 9 cm
- 1 Zebrasoma flavescens | 3.5 inch / 9 cm
- 1 'brown tang' | 2.5 inch / 6.5 cm

32 ryby w zbiorniku 720 litrów. Co najmniej 2x za dużo. Albo inaczej. Tyle to można przy dobrze zarośniętym koralami akwarium z dobrze przemyślaną, wydajną filtracją biologiczno mechaniczną. Spójrz na akwarium @DarekB30 Darek ma dużo ryb ale ma dobrze przemyślaną filtrację i dużo korali.

Ktoś wie, co to za rybki są i co one jedzą: 12 'test fish' - those gray kinda freshwater angelfish | 2 inch /5 cm

Do ryb trzeba doliczyć inne zwierzaki. Ile masz ślimaków, jakich, krewetki, rozgwiazdy, inne zwierzęta?

16 godzin temu, s1ngle napisał:

10. Czy stosujesz jakas metode probiotyczna (vodka, VSV, biopelety etc)

Dodaje Microbe Lift Special Blend 20 mm na wieczor.

Microbelift Special Blend podaje się 7.5 ml co 14 dni na 100l. czyli ty powinieneś lać ok 50ml co 14 dni. A nie 20 dziennie. Dajesz bakteriom jaką pożywkę? Zakładam, że nie.

16 godzin temu, s1ngle napisał:

12. Jakie masz parametry wody i kiedy ostatnio byly robione testy (NO3, PO4, KH, pH, Ca, Mg, zasolenie, temperatura) - testami jakiej firmy?

Nie byly :( Szukam miernika, ale nie ma uniwersalnego z tego co widze, przynajmniej nie potrafie znalezc. Widzialem takie tylko do slodkowodnych.

W akwarystyce morskiej nie ma czegoś takiego jak miernik uniwersalny. Kup testy na NO3, Ca, Mg, PO4, KH, termometr, spektrometr do pomiaru zasolenia, czujnik TDS żeby zmierzyć wodę RO. A w międzyczasie możesz podjechać ze swoją wodą do jakiegoś sklepu akwarystycznego, niech ci zrobią testy na szybko.

16 godzin temu, s1ngle napisał:

13. Jak duze podmiany wody robisz (procentowo - w przeliczeniu na tydzien) i jaka sola?

Woda jest podlaczona do wymiany stalej, nie wiem jak okreslic ilosc.

Musisz wiedzieć, ile wody ci się podmienia. To możesz sprawdzić, bo do zbiornika na podmianę automatyczną musisz sypać sól, żeby ją zasolić, co za tym idzie, wiesz ile jest wody, ile soli i na ile wystarcza. Możesz policzyć ile wody jest automatycznie podmieniane.

Aczkolwiek na zdjęciach nie bardzo widzę jakiś system do autopodmiany. Może to mylisz z uzupełnianiem odparowanej wody?

16 godzin temu, s1ngle napisał:

14. Ile i czym karmisz ryby?

2 krewetki koktajlowe, 5 klikow Maripearls, 2 kostki Sekstet Morski

Takiej ilości ryb trzeba dać papu. Co zjada krewetki koktajlowe, jak masz same nieduże ryb?

Zdecydowanie dużo karmisz w porównaniu do filtracji jaką masz.

16 godzin temu, s1ngle napisał:

15. Ile i czym karmisz korale?

Swiatlem? :x

Światłem nie karmisz, bo takie światło dla korali się nie nadaje. Na razie korali nie dokładaj. Te co są może przeżyją.

16 godzin temu, s1ngle napisał:

16. Przebyte plagi lub inne problemy w ciagu ostatniego miesiaca (skok temperatury, brak pradu, etc)

Po wpuszczeniu nowych ryb juz 3 padly w ciagu paru dni :( Wyglada jak przyprowadzona choroba wirusowa :(

Nie wpuszczaj tam na razie żadnego życia. Już masz dużo za dużo.

16 godzin temu, s1ngle napisał:

18. Jaka masz cyrkulacje?

Nie wiem jak odpowiedziec na to pytanie.

Cyrkulacja to jest są urządzenia poruszające wodą w akwarium. Widać, że na bokach masz dwie pompy. Jakiej firmy i jaki model? Jaką masz pompę obiegową? To pompa, która pompuje wodę z sumpa do akwarium.

Nie widać u ciebie w sumpie żadnej ceramiki. Ceramika pozwala czyścić wodę, bo osadzają się na niej bakterie.

Skałę to nie wiem nawet jak czyścić? Szorować to mechanicznie czy co? Glony nie znikną dopóki mają co jeść. A przy tylu rybach, braku konkurencji pokarmowej to raczej nie znikną.@Alfik1980 ma rację. Restart byłby chyba najtańszy i najskuteczniejszy w zrobieniu.

Ogólnie to sprzęt masz najtańszy możliwy, niedostosowany do wielkości akwarium i obsady rybnej. Tła strukturalne z tyłu i na dnie to zło. Wywal to. Akwarium morskie niestety wymaga minimum wiedzy, chyba, że masz firmę, która co dwa - trzy dni przyjeżdża i robi serwis. Ciekaw jestem jaka firma ci to wcisnęła. Jakbyś był z Wrocławia to na 99,99% bym wiedział która. Widać w Trójmieście też są "orły"

A tak na poważnie. W Gdańsku/Gdyni jest kilku dobrych akwarystów. poszukaj na forum, może się któryś zlituje i pomoże.

polecam czytać forum + https://reefhub.pl

na dobry początek:

https://reefhub.pl/jakie-ryby-do-akwarium-te-najbardziej-przydatne/

https://reefhub.pl/skala-a-dojrzewanie-w-akwarium/

https://reefhub.pl/organika-w-akwarium/

https://reefhub.pl/obsada-akwarium-morskiego/

https://reefhub.pl/ekipa-czyszczaca/

https://reefhub.pl/korale-miekkie-lpsy-spsy/

A potem całą resztę.

Jeśli znasz angielski to polecam https://reefbuilders.com/ i http://www.advancedaquarist.com/.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, katani napisał:

Ktoś wie, co to za rybki są

https://redro.pl/fototapeta-kolorowe-ryby-w-akwarium-swiata-morskich,9231662

12 'test fish' - those gray kinda freshwater angelfish | 2 inch /5 cm

Widząc zdjęcie zbiornika podejrzewam iż chodzi o rybę widoczną na przytoczonym powyżej linku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest Srebrzyca może żyć w słonej 

W morskim płacimy po 60 -80 zł/szt

W zoologicznym po 6-8 zł/szt

 

Kiedyś temat pisany na forum parę lat temu  

Linki - https://www.google.pl/search?q=srebrzyca+ryba&oq=Srebrzyca+&aqs=chrome.3.69i57j0l5.5743j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, AnT napisał:

To jest Srebrzyca może żyć w słonej 

W morskim płacimy po 60 -80 zł/szt

W zoologicznym po 6-8 zł/szt

 

Kiedyś temat pisany na forum parę lat temu  

Linki - https://www.google.pl/search?q=srebrzyca+ryba&oq=Srebrzyca+&aqs=chrome.3.69i57j0l5.5743j0j8&sourceid=chrome&ie=UTF-8 

Właśnie coś tak kojarzyłem, ze to ryba dwuśrodowiskowa jest tylko nazwy nie mogłem sobie przypomnieć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
18 godzin temu, s1ngle napisał:

9. Ile masz zywej skaly? Ile masz piasku?

Piasek jest tylko w sumpie,

a to na fotce to co - nie piasek ? (ewent. żwirek)

CmpCT19.jpg

 

bb53244742b3d.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda, jak to samo co na tylnej ścianie, tylko zarosło na grubo glonami, z przodu może garść piasku przy szybie jest. Widać Jakby gniło.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.