Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Zając morski miał by co robić przez długie miesiące 

Ale z glonami by sobie poradził, tylko co dalej? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda, restart najszybciej rozwiąże sprawę. Natomiast moja upartość kazała by mi walczyć o odrodzenie bańki. Pierwsze to bym ryby odsprzedał/dał. Wprowadził zająca morskiego i zwiększył filtrację. Po uporaniu się z parametrami poprawił bym światło. Potem nawsadzał duuużo korali i dopiero zarybiać. Na tylnej ścianie strukturę bym zostawił, tylko trzeba o to dbać. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@s1ngle

@s1ngle

Chłopie jak jesteś z Gdańska odezwij się na priv.
Pierwsze co powinieneś zrobić to testy niezależnie czy będzie restart czy nie. Nauczysz się je robić + będziesz miał na przyszłość.
Sump wydaje mi się strasznie mały.
Jak na moje do tego co tu masz będziesz musiał zainwestować jeszcze sporo kasy, niezależnie czy będziesz chciał wyprowadzić ten baniak na prostą czy go restartować.

 

@dla syna Powiem wprost h... nie robota z takim tłem syf się będzie za tym zbierał. Pozbyć się tego jak najszybciej! Jak jest opcja dokleić tło od zewnątrz z foli.

Edytowane przez sith114
Pisownia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, dla syna napisał:

kazała by mi walczyć o odrodzenie bańk

Do tego trzeba doświadczenia, którego tu jest totalnie brak u autora tematu.

 

Wyprowadzenie baniaka to długa i żmudna droga (i kosztowna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Raffy14 napisał:

Do tego trzeba doświadczenia, którego tu jest totalnie brak u autora tematu.

 

Wyprowadzenie baniaka to długa i żmudna droga (i kosztowna).

No właśnie pierwsze pytanie czy autor chce zainwestować bo  tu trzeba włożyc kolejne kilka tysięcy żeby ten Baniak miał prawo chodzić jak należy w sam sprzęt...
I niech poda publicznie kto mu takie coś zmontował bo to jest kryminał...

Mam czas i chęci zaoferowałem autorowi pomoc tylko niech się odezwie bo sam nic nie zdziała...

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, katani said:

To wygląda, jak to samo co na tylnej ścianie, tylko zarosło na grubo glonami, z przodu może garść piasku przy szybie jest. Widać Jakby gniło.

Tak, to ta 'pianka' co na tylnej scianie, jest tez na podlozu.
Natomiast to biale to sa 'odlamki' zywej skaly, afaik, tak powstaje w przyrodzie piasek :)
 

3 hours ago, dla syna said:

To prawda, restart najszybciej rozwiąże sprawę. Natomiast moja upartość kazała by mi walczyć o odrodzenie bańki. Pierwsze to bym ryby odsprzedał/dał. Wprowadził zająca morskiego i zwiększył filtrację. Po uporaniu się z parametrami poprawił bym światło. Potem nawsadzał duuużo korali i dopiero zarybiać. Na tylnej ścianie strukturę bym zostawił, tylko trzeba o to dbać. 

Jezeli chodzi o swiatlo, to w drodze jest drugi 36W Slim Led Aqua Marine
Jezeli chodzi o korale, to jest ich wiecej, w sumie, chyba z 15. Ale przez te glony to juz nie jestem niczego pewien :(
 

20 hours ago, tomcio said:

Sorry, ale odpieniacz do d*py, światło do d*py, firma do d*py, a właściciel duuuuu... laik. Niestety, ale to hobby wymagające, musisz coś wiedzieć na ten temat. Ty nie potrafisz powiedzieć nawet jaką masz cyrkulację. Poczytaj dział dla początkujących albo włóż do akwarium sztuczną skałę, sztuczne korale, muszelkę puszczającą bąbelki ..... jakiegoś nurka obok szesnastowiecznego wraku....

pozdrawiam

T

Inwektywy nie wnosza nic do tematu, wiec prosze sie od nich powstrzymac.
Przyznalem, ze sie na tym nie znam, nie mialem nigdy zadnego akwarium. Jezeli chodzi o ryby to bylem wedkarzem, to moje doswiadczenie -_-
Podpisalem umowe, zgodnie z ktora, akwarium ma byc dostarczone, ustabilizowane i zarybione i byc bezobslugowe (poza karmieniem) lub ewentualnym sporadycznym serwisem firmy montujacej.
Robilem to w dobrej wierze, bo osoba montujaca jest osoba znana i obslugujaca ogromne projekty w Polsce i za granica.

21 hours ago, chwialek said:

I jak oceniasz pomoc i profesjonalizm tej firmy jako laik?

Moja cierpliwosc sie konczy, stad wpis na forum i rozpoczecie procesu doszkalania sie.

Quote

Pokażesz zdjęcie jak "firma" rozwiązała spływ wody z akwarium głównego do sumpa.

https://i.imgur.com/uam7gKD.jpg

Quote


Czego oczekujesz od nas - forumowiczów? Chcesz osiągnąć efekt wow w postaci rafy czy efekt wow w postaci ruchu ryb ?

Martwie sie tym co sie dzieje. Umarla mi ryba (18cm wargacz) 3 dni po wpuszczeniu nowych, mimo, ze 3 miesiace hasala po calym akwarium.
A moim marzeniem jest:

 

7 hours ago, katani said:

Co to jest to coś z tyłu i na dnie w akwarium? Ewidentnie gnije, z początku wyglądało to na piasek w środku, ale to nie piasek tylko jakiś inny materiał. Ja bym to wywalił.

Nie jestem pewien o co chodzi, ale to jest sztuczna pianka, do tego piasek powstaly ze skal i glony.

Quote

Skała jest dosyć przestrzennie ułożona, poza tym żywa skała koralowa, o ile to jest żywa,  jest lżejsza od skał syntetycznych robionych z betonu lub wapieni.

Filtry są pewnie dobre, mierzysz TDS? TDS pokazuje jaka jest przewodność wody. Im większa tym więcej rozpuszczonych substancji mineralnych w wodze = tym gorzej.

Wkrotce powinienem miec te dane.

 

Quote

Woda na filmikach jest brudna, pełno w niej zawiesiny, wnoszę po tym, że brak porządnej filtracji mechanicznej. Wata jest zamontowana na końcu sumpa, przed pompą powrotu, czyli odwrotnie niż powinna. Watę montuje się na spływie, po to żeby cały syf się na niej zatrzymywał i nie osadzał w sumpie. Watę wymienia się jak się zapcha, ja to robię co drugi dzień z reguły. Cała lub prawie całą woda powinna przepływać przez watę.

To akurat wynika z tego ze ciagle przestawiam falowniki by dmuchaly na glony, stad ta zawiesina. Jak ich nie ruszam to woda jest czysta.

Quote

Pod takim światłem w akwarium morskim możesz trzymać glony, korale raczej będą rosły bardzo słabo i tylko te najmniej wymagające. Światło full spectrum nie bardzo nadaje się do akwarium morskiego, za do używa się je do oświetlania glonów, na przykład w refugium.

Ma dojsc jeszcze jeden 36W Smil Led Aqua Marine

Quote

Korale na razie w twoim akwarium można pominąć. O ile przeżyją w takich warunkach to nic na razie nie wnoszą ani nie przeszkadzają.

Nie no, budza sie i zasypiaja. Jeden koral z 8x5x5 w nocy w dzien zajmuje  20x20x20 cm

 

Quote

32 ryby w zbiorniku 720 litrów. Co najmniej 2x za dużo. Albo inaczej. Tyle to można przy dobrze zarośniętym koralami akwarium z dobrze przemyślaną, wydajną filtracją biologiczno mechaniczną. Spójrz na akwarium @DarekB30 Darek ma dużo ryb ale ma dobrze przemyślaną filtrację i dużo korali.

Korali jest chyba z 15. 90% ryb to maluszki 2-5cm

 

Quote

Do ryb trzeba doliczyć inne zwierzaki. Ile masz ślimaków, jakich, krewetki, rozgwiazdy, inne zwierzęta?

Chcialbym miec:
Mithraculus sculptus    5
Lysmata wurdemanni    5
Astraea snail    5
Trochus snail    10
Tuxedo urchin    1
Serpent starfish    1
Tigertail cucumber    1
Fighing Conchs    1
Red leg hermits    10
Scarlet hermits    5
Blue leg hermits    5

A mam tylko 3 rozgwiazdy asterie, przypadkiem, wraz z zywa skala.

 

Quote

Microbelift Special Blend podaje się 7.5 ml co 14 dni na 100l. czyli ty powinieneś lać ok 50ml co 14 dni. A nie 20 dziennie. Dajesz bakteriom jaką pożywkę? Zakładam, że nie.

Jakie sa pozywki dla bakterii? Myslalem, ze maja sie zywic tymi glonami :x

 

Quote

W akwarystyce morskiej nie ma czegoś takiego jak miernik uniwersalny. Kup testy na NO3, Ca, Mg, PO4, KH, termometr, spektrometr do pomiaru zasolenia, czujnik TDS żeby zmierzyć wodę RO. A w międzyczasie możesz podjechać ze swoją wodą do jakiegoś sklepu akwarystycznego, niech ci zrobią testy na szybko.

Sith114 zaoferowal sie, ze mi pomoze.

 

Quote

Musisz wiedzieć, ile wody ci się podmienia. To możesz sprawdzić, bo do zbiornika na podmianę automatyczną musisz sypać sól, żeby ją zasolić, co za tym idzie, wiesz ile jest wody, ile soli i na ile wystarcza. Możesz policzyć ile wody jest automatycznie podmieniane.

Ja sam nic nie robilem, ani z woda, ani z sola :x

 

Quote

Aczkolwiek na zdjęciach nie bardzo widzę jakiś system do autopodmiany. Może to mylisz z uzupełnianiem odparowanej wody?

Bardzo mozliwe.

Quote

Takiej ilości ryb trzeba dać papu. Co zjada krewetki koktajlowe, jak masz same nieduże ryb?

Wczesniej byl to wargacz, teraz pokolce, rogatnica i foxface rabbitfish. A strzepki zjadaja blazenki i 6-line wrasse.

 

Quote

Zdecydowanie dużo karmisz w porównaniu do filtracji jaką masz.

Jedzenie znika w 30 sec.

 

Quote

Cyrkulacja to jest są urządzenia poruszające wodą w akwarium. Widać, że na bokach masz dwie pompy. Jakiej firmy i jaki model? Jaką masz pompę obiegową? To pompa, która pompuje wodę z sumpa do akwarium.

Falowniki:

Aqua Nova Wavemaker 13000, 40W, Qmax: 13000L/H
Pompa:

Aqua Nova Marine Pump 7000 N-RMC 55W

Quote

Jeśli znasz angielski to polecam

 

Dzieki! Doceniam to :)

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, s1ngle napisał:

Podpisalem umowe, zgodnie z ktora, akwarium ma byc dostarczone, ustabilizowane i zarybione i byc bezobslugowe (poza karmieniem) lub ewentualnym sporadycznym serwisem firmy montujacej.

No to jest wszystko oprócz ustabilizowane. Takie glony to nie jest stabilność.

Jeśli ten filmik to akwarium osoby, która stawiała ci baniak, to sam porównaj, jak oba wyglądają i czy zapłaciłeś za to, co chciałeś. U ciebie jest tragedia, nie wiem czy jest sens dorzucać cokolwiek.

Fajnie, że znalazł się chętny do pomocy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, katani said:

No to jest wszystko oprócz ustabilizowane. Takie glony to nie jest stabilność.

Jeśli ten filmik to akwarium osoby, która stawiała ci baniak, to sam porównaj, jak oba wyglądają i czy zapłaciłeś za to, co chciałeś. U ciebie jest tragedia, nie wiem czy jest sens dorzucać cokolwiek.

Fajnie, że znalazł się chętny do pomocy.

Szczerze mowiac, to wszystkie problemy zaczely sie od tego, jak padl jeden z falownikow i zajelo tydzien dostarczenie nowego. I od tego czasu robi sie coraz gorzej.


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze do karmienia.

Ryby zjedzą tyle ile dasz. Mi na grzebieniu rośnie jakiś typ glona nitkowatego. Długie cienkie nawet 15-20 cm. Dosyć inwazyjne dziadostwo, rośnie szybko, ale pokolce za tym przepadają. Nawet próbowałem przeszczepić do sumpa ale się nie przyjęło niestety. Codziennie zrywam po trochę i rzucam żółtkowi. Wciąga jak Reksio szynkę. Wczoraj urwała mi się taka spora kępa, dałem mu nieco a resztę zahaczyłem za grzebień na później. Skubany wypatrzył, pół wieczora to targał , ale zjadł wszystko. Śmialiśmy się z żoną, że po takiej dawce z żółtka zrobi nam się żółta rozdymka. A ten skubany w porze karmienia jeszcze się na mysis załapał.

Teraz, s1ngle napisał:

Szczerze mowiac, to wszystkie problemy zaczely sie od tego, jak padl jeden z falownikow i zajelo tydzien dostarczenie nowego. I od tego czasu robi sie coraz gorzej.

Od tego raczej nie. W akwarium morskim to co wrzucisz w postaci jedzenia musisz wyciągnąć w postaci glonów/na wacie/w odpieniaczu. I to się potrafi nawarstwiać, powoli rośnie, powoli coraz więcej a potem jest bum, jak nie zareagujesz.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, s1ngle napisał:

Inwektywy nie wnosza nic do tematu, wiec prosze sie od nich powstrzymac.

Przyznalem, ze sie na tym nie znam, nie mialem nigdy zadnego akwarium. Jezeli chodzi o ryby to bylem wedkarzem, to moje doswiadczenie -_-
Podpisalem umowe, zgodnie z ktora, akwarium ma byc dostarczone, ustabilizowane i zarybione i byc bezobslugowe (poza karmieniem) lub ewentualnym sporadycznym serwisem firmy montujacej.
Robilem to w dobrej wierze, bo osoba montujaca jest osoba znana i obslugujaca ogromne projekty w Polsce i za granica.

Hmmm ..... W mojej wypowiedzi nie było inwektyw. Tylko same suche fakty powiedziane wprost. Mogłem trochę delikatniej ( czy to coś zmienia ???? ), czyli:

1. odpieniacz za słaby,

2. światła zdecydowanie za mało i złe,

3. cyrkulacja również za słaba na tak duże akwarium,

4. obieg - 7.000 litrów może i wystarczy gdy będzie chodzić na maksa i rury są odpowiedniej średnicy. Po czasie wydajność pompy i tak spadnie,

5. o innych sprawach typu tło strukturalne, przerybienie itp pisali już inni forumowicze,

6. właściciel - laik. To chyba jednak za mało powiedziane. Gdybyś, zamiast doszukiwać się inwektyw, skoncentyrował się na faktach i posłuchał mojej rady to teraz wiedziałbyś, że zadna dodatkowa "36W Slim Led Aqua Marine " nic nie zmieni jeśli chodzi o ilość światła i jego jakość. Wiedziałbyś również co zacząć egzekwować od firmy zakładającej to akwarium lub co zmienić samemu. 

Naprawdę wystarczy trochę poczytać. W dziale dla początkujących znajdziesz odpowiedzi na większość twoich pytań.

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z jakiej części Gdańska jesteś? Ja z Zaspy, jeśli po sąsiedzku to mogę pomóć sprawnie :)

o "firmie" nic nie napiszę, szkoda ust na to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.

Parametry sa dosc tragiczne:
- PO4: 1.4
- No3: 20mg

Testy wykonane za pomoca JBL.

Odpieniacz to: https://www.morskie.com/tunze-9410-doc-skimmer.html

Czy odlaczyc filtr UV poki mam tyle glonow?

PS Wielkie dzieki dla sith114 za pomoc

3 hours ago, tomcio said:

Hmmm ..... W mojej wypowiedzi nie było inwektyw. Tylko same suche fakty powiedziane wprost. Mogłem trochę delikatniej ( czy to coś zmienia ???? ), czyli:

Wybacz, ale jestem przyzwyczajony do innego stylu konwersacji.

3 hours ago, tomcio said:

1. odpieniacz za słaby,

Zgodnie ze specyfikacja techniczna, jest odpowiedni do akwariow do 1000L.

3 hours ago, tomcio said:

2. światła zdecydowanie za mało i złe,

Zgadzam sie, wyczytalem, ze powinienem miec z 360W, a mam z 220W.

3 hours ago, tomcio said:

3. cyrkulacja również za słaba na tak duże akwarium,

Chodzi o falowniki, czy pompe?

3 hours ago, tomcio said:

6. właściciel - laik. To chyba jednak za mało powiedziane. Gdybyś, zamiast doszukiwać się inwektyw, skoncentyrował się na faktach i posłuchał mojej rady to teraz wiedziałbyś, że zadna dodatkowa "36W Slim Led Aqua Marine " nic nie zmieni jeśli chodzi o ilość światła i jego jakość.

Nie chce byc protekcjonalny, ale ton wypowiedzi jest obrazliwy.

3 hours ago, tomcio said:

Wiedziałbyś również co zacząć egzekwować od firmy zakładającej to akwarium lub co zmienić samemu. 

Tak, to jest odrebna kwestia, prawdopodobnie bardzo skomplikowana.

3 hours ago, tomcio said:

Naprawdę wystarczy trochę poczytać. W dziale dla początkujących znajdziesz odpowiedzi na większość twoich pytań.

T

Dzieki Tomcio, doceniam, ze poswieciles swoj czas, aby udzielic sie w moim temacie. Dopiero zaczalem sie doksztalcac, poniewaz zalozenie bylo takie, ze nie bedzie takiej potrzeby. Ale jak zwykle, rzeczywistosc weryfikuje oczekiwania.

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zbiornik 720l brutto to światła led powinno być ok 700w w technologi soczekwek jak maxpect rsx. W systemie t5 powinno oscylować w okolicach 800-1000W. Pompa obiegowa 10000l/h lub wiecej ze sterowaniem. Cyrkulacja typu gyre 2x20000l/h ze sterowaniem żeby móc ustawić dobrze cyrkulację. Sump ok 400l brutto to wcale nie przesada. I w taki sprzęt powinieneś się zaopatrzyć po/w trakcie modernizacji. Na czas rewolucji w zbiorniku powinieneś przenieść ryby, aby woda wróciła do jakiś rozsądnych granic w parametrach. Resztę bym zostawił z sumpem technicznym co masz na czas rewolucji. Niestety koszt sprzętu trzeba liczyć na poziomie 10-14 tys. Czy jesteś przygotowany na taki zabieg? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, s1ngle napisał:

Dzieki.

Parametry sa dosc tragiczne:
- PO4: 1.4
- No3: 20mg

Testy wykonane za pomoca JBL.

Odpieniacz to: https://www.morskie.com/tunze-9410-doc-skimmer.html

Czy odlaczyc filtr UV poki mam tyle glonow?

PS Wielkie dzieki dla sith114 za pomoc

 

Miałem okazje przyjemność odwiedzić kolege S1ngle i nie przyjemność zobaczyć wykonanie zaprezentowane przez tego Janusza akwarystyki który prowadzi firmę zakładającą te akwarium. Na wstępie dodam testy były wykonywane PO4 JBL NO3 Sera - jedyne dostępne pod ręką na ten moment. Proszę was nie czepiajcie się kolegi o niewiedzę został rzucony na głęboką wodę, gdy zobaczył, że z akwarium źle się dzieje przyszedł do nas po ratunek i choćby w trosce o życie akwarium zachowajcie spokój i starajcie się prowadzić konwersacje ze spokojem. Czy to wina kolegi, że trafił na oszustów, a nie profesjonalna firmę?

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to :

Moim zdaniem styl konwersacji był/jest odpowiedni do twojego zaangażowania w temat. Nie lubię podejścia typu płacę to chcę a jak nie to pomóżcie wszyscy forumowicze bo ja nic nie wiem.

1. Odpieniacz - specyfikacje specyfikacjami a doświadczenie doświadczeniem. Jeśli się nie mylę to w dziale dla początkujących znajdziesz informację, że odpieniacz powinien być przewymiarowany. Mam akwarium 500 litrów. mój odpieniacz (mam ciągły pomiar poboru powietrza) pobiera w tej chwili 3.183 litry powietrza. wody pobiera około półtora razy więcej. Więc twój odpieniacz dla twojego akwarium to zabawka.

2. Światło - standardowo przyjmuje się, że watów tyle ile litrów ma akwarium. Dla bardzo wymagających korali (jak się weźmiesz za to akwarium porządnie to może za parę lat takie korale u ciebie zagoszczą) watów dwa razy tyle co litrów. To też w dziale dla początkujących znajdziesz.

3. Cyrkulacja to falowniki, obieg to pompa podająca z sumpa do akwarium. Dział dla początkujących. Weź się za siebie chłopie, pogrążasz się.

6. Ton wypowiedzi jest obraźliwy. Sorry, ale twój wątek, a raczej twoja ignorancja, jest obraźliwa dla forumowiczów. Nie chciało ci się nawet poczytać o podstawach podstaw, a zadałeś pytania i czego oczekiwałeś ??????

Jeśli chodzi o firmę i umowę to jeśli przeczytałeś tę umowę i ją odpowiednio negocjowałeś (w co niestey wątpię, bo przeczytać o podstawach podstaw ci się nie chciało) to nie powinno być żadnego problemu.

Ucz się, czytaj, to nie jest żadna czarna magia ..... zajmij się tym akwarium sam, przy pomocy forumowiczów/akwarystów z okolicy i akwarium zacznie funkcjonować jak należy.

 

A akwarium, które jest twoim marzeniem to chyba akwarium, które znam.... :) 

 

T

EDIT:

No i nie do końca się kieruj kosztami, które niektórzy ci tu podają. Jak dobrze poszukasz, jeśli masz troszkę zdolności manualnych to podawane koszty możesz dzielić prze przynajmniej trzy.

 

EDIT II

12 minut temu, sith114 napisał:

Miałem okazje przyjemność odwiedzić kolege S1ngle i nie przyjemność zobaczyć wykonanie zaprezentowane przez tego Janusza akwarystyki który prowadzi firmę zakładającą te akwarium. Na wstępie dodam testy były wykonywane PO4 JBL NO3 Sera - jedyne dostępne pod ręką na ten moment. Proszę was nie czepiajcie się kolegi o niewiedzę został rzucony na głęboką wodę, gdy zobaczył, że z akwarium źle się dzieje przyszedł do nas po ratunek i choćby w trosce o życie akwarium zachowajcie spokój i starajcie się prowadzić konwersacje ze spokojem. Czy to wina kolegi, że trafił na oszustów, a nie profesjonalna firmę?

Testy JBL i SERA są nie za dobre. A kolega sam się na głębokie wody rzucił. Tak jakby nie umiejąc pływać wskoczył do Sanu czy innej Wisły. ;)

 

EDIT III

Ja bym UV-kę wyłączył. Moim zdaniem, w tej chwili, niepotrzebnie zaburza jakąkolwiek równowagę w tym akwarium.

Edytowane przez tomcio
chciałem dodać jeszcze coś (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że kolegi (autora tematu) nie uraziłem swoimi postami. Chcę nakreślić na jakim etapie się znajduje i jaki przypuszczalny koszt będzie potrzebny. @sith114 odnoszę się teraz do Twojego posta :-). Jestem świadomy tego że autor został trochę nabity w butelkę i zastanawiam się jak mu pomóc. Bo to co ta firma odwalila nadaje się do sądu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, tomcio napisał:

No to :

Moim zdaniem styl konwersacji był/jest odpowiedni do twojego zaangażowania w temat. Nie lubię podejścia typu płacę to chcę a jak nie to pomóżcie wszyscy forumowicze bo ja nic nie wiem.

1. Odpieniacz - specyfikacje specyfikacjami a doświadczenie doświadczeniem. Jeśli się nie mylę to w dziale dla początkujących znajdziesz informację, że odpieniacz powinien być przewymiarowany. Mam akwarium 500 litrów. mój odpieniacz (mam ciągły pomiar poboru powietrza) pobiera w tej chwili 3.183 litry powietrza. wody pobiera około półtora razy więcej. Więc twój odpieniacz dla twojego akwarium to zabawka.

2. Światło - standardowo przyjmuje się, że watów tyle ile litrów ma akwarium. Dla bardzo wymagających korali (jak się weźmiesz za to akwarium porządnie to może za parę lat takie korale u ciebie zagoszczą) watów dwa razy tyle co litrów. To też w dziale dla początkujących znajdziesz.

3. Cyrkulacja to falowniki, obieg to pompa podająca z sumpa do akwarium. Dział dla początkujących. Weź się za siebie chłopie, pogrążasz się.

6. Ton wypowiedzi jest obraźliwy. Sorry, ale twój wątek, a raczej twoja ignorancja, jest obraźliwa dla forumowiczów. Nie chciało ci się nawet poczytać o podstawach podstaw, a zadałeś pytania i czego oczekiwałeś ??????

Jeśli chodzi o firmę i umowę to jeśli przeczytałeś tę umowę i ją odpowiednio negocjowałeś (w co niestey wątpię, bo przeczytać o podstawach podstaw ci się nie chciało) to nie powinno być żadnego problemu.

Ucz się, czytaj, to nie jest żadna czarna magia ..... zajmij się tym akwarium sam, przy pomocy forumowiczów/akwarystów z okolicy i akwarium zacznie funkcjonować jak należy.

 

A akwarium, które jest twoim marzeniem to chyba akwarium, które znam.... :) 

 

T

 

 

Tomcio, a gdzie kolega ma się udać w takiej sytuacji. Jak idziesz do mięsnego też płacisz i wymagasz świeżego mięsa... Jeśli ktoś zamówił usługę zapłacił za nią, a został zrobiony w _______  to gdzie ma się ratować może ma bez żadnego rozeznania zapłacić kolejne grube tysiące nastepnej firmie... z nie wiadomo jakim efektem. Co to za zwyczaje żeby czepiać się usługobiorcy który został oszukany zamiast piętnować oszustów i ________ a no tak zapomniałem w Polsce żyjemy "Jak nie kombinujesz to nie masz".  Ludzie siedzą miesiącami na forum przed założeniem akwarium, a wy wymagacie w bardzo specyficznej sytuacji nie wiadomo czego od kolegi. Z bezpośredniej rozmowy wiem, że kolega ma zamiar poznać tajniki morskiej wiedzy, ale  to wymaga czasu.

 

@tomcio apropo testów wiem, że nie jest to szczyt. Jak będę miał okazje odwiedzę kolege z zupelnie innym sprzętem. Albo polece mu wysłanie wody do ICP.
Ale przy takich wskazaniach ewentualnie przekłamanie wg mnie ma średnie znaczenie.

 

Edytowane przez chwialek
słowa niecenzuralne zostały wypunktowane na prośbę użytkowników forum. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem też osoby które nie znają się i chcą mieć akwarium. W takim przypadku płacą za projekt i wykonanie (często nawet za okresową obsługę techniczną zbiornika). Dla przykładu: właściciel hotelu chce mieć piekne akwarium rafowe w głównym holu. Więc robi to co autor. Taki inwestor może się nie znać i ma do tego pełne prawo. Widać że autor stara się rozwiązać problem i to jest dla mnie najważniejsze. Bo chce zadbać o zwierzaki które cierpią. Inaczej olał by to i zlikwodował zbiornik nie zważając na los zwierząt w zbiorniku. Wg mnie autor jest w porządku i przy okazji nauczy się jak prowadzić zbiornik i na co zwracać uwagę przy zakupie sprzętu. Dlatego uważam że trzeba takiej osobie pomóc. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sith114

Wiesz., jak widzę, że mięso nieświeże to nie płacę i nie kupuję. Ale to zły przykład. 

Natomiast, oczywiście każdy się myli i nie każdy zna się na wszystkim. Ale po pierwszej wtopie większość się nauczy tematu i jak będzie miała kolejny raz zapłacić to będzie już wiedziała za co. Teraz to wygląda tak jakbyś mając kupę kasy kupił, nie wiem, fiata lub dacię, a potem miał pretensje, że nikt ci nie powiedział, że nawet takie zwykłe VW jest lepsze nie mówiąc o Mercedesie czy BMW. I nadal byś się nie chciał dowiedzieć niczego w tym temacie. 

NIestety podejście usługodawców jest takie samo na całym świecie, dziś oczywiście.

Ja się usługobiorcy nie czepiam, tylko mu jasno i dosadnie mówię co ma zrobić  żeby następnym razem.... itd itp. Z mojego doświadczenia taki sposób tłumaczenia przynosi najlepsze wyniki. ;) 

I nie mów mi, że autor tego wątku siedział miesiącami przed forum, bo sam chyba w to nie wierzysz .... 

T


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialem tego uniknac, poniewaz zalozylem ten temat, aby tyczyl sie stricte akwarium, ale bez wytlumaczenia mojego stanowiska sie chyba nie obejdzie.

Kocham rafe koralowa, uwielbiam snorkelowac, uwazam to za lepsze nawet od seksu.
Przebywalem wiele lat za granica, ale niestety sytuacja rodzinna zmusila mnie do powrotu.
Nie pracuje odkad wrocilem (od maja) i poza prywatnymi sprawami, postanowilem, ze takie akwarium da mi namiastke zycia o ktorym marze.
Napisalem do wielu firm w Polsce i ta firma (osoba jest bardzo znana w swiecie akwarystyki) obiecala mi bezobslugowe akwarium, gdzie poza karmieniem, bedzie serwis raz na 2 tygodnie w jakiejs tam cenie.
Wydalem okolo 50.000zl na to cale przedsiewziecie, ktorego mialem byc tylko odbiorca, a firma miala zajac sie cala obsluga (jak kolega "dla syna" trafnie stwierdzil - jak w hotelu).
Nigdy nie sugerowalem, ze wiem cokolwiek na ten temat. Po prostu doznalem pierwszych smierci rybek i mnie to przerazilo i stracilem zaufanie do tej firmy, dlatego postanowilem sie doszkolic i poszukac pomocy.
Wasze forum wydaje sie aktywne i chetne pomocy, dlatego tez postanowilem tutaj jej poszukac.
Przepraszam, jezeli moja ignorancja kogokolwiek urazila, rozumiem, ze to hobby wymaga wiedzy i poswiecenia, ale liczylem na to, ze firma, u ktorej zamowilem te uslugi mnie przeszkoli i dostarczy odpowiednich narzedzi.
 

23 minutes ago, tomcio said:

NIestety podejście usługodawców jest takie samo na całym świecie, dziś oczywiście.

Nie. Przykro mi, po prostu nie. Dla mnie to jest szok.

Quote

I nie mów mi, że autor tego wątku siedział miesiącami przed forum, bo sam chyba w to nie wierzysz .... 

Tutaj sith114 chodzilo o to, ze inne osoby tak dlugo siedza, a ja dopiero zaczalem sie interesowac jak zauwazylem problem.







Jak tu nie plakac
 




46413083_2163838976994722_37745695077255

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium morskie od 1999/2000 roku (obecne to trzecie, startowało pod koniec 2010) i chyba nie wydałem nawet połowy kwoty, o której mówisz... ja pierdzielę.

W twojej okolicy jest całe mnóstwo morszczaków, którzy mogą ci pomóc, ale ucz się/czytaj także sam. Jest też tam (Trójmiasto ?) kilka bardzo dobrych firm, które prowadzą pasjonaci.

No i uważam, że powienieneś podać nazwę tej "bardzo znanej w świecie akwarystyki firmy". Tak dla potomnych, tak dla przyszłych akwarystów, którzy chcieliby "wejść w morszczyznę" i przypadkowo znów trafiliby na takich dyletantów/naciągaczy.  Przecież każdy, najbardziej początkujący morszczak tutaj, powie ci, że światło o mocy poniżej pół wata na litr wody to nadaje się tylko do akwarium 'fish only'.

 


akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, s1ngle napisał:

Wydalem okolo 50.000zl na to cale przedsiewziecie, ktorego mialem byc tylko odbiorca, a firma miala zajac sie cala obsluga (jak kolega "dla syna" trafnie stwierdzil - jak w hotelu).

Jak dla mnie to jest sprawa do sądu. Za 50 tysięcy można zrobić takie akwarium w topowym sprzęcie a nie najtańszym na rynku.

Też uważam, że powinieneś podać nazwę, bo to kpina, chociążby jako ostrzeżenie dla innych osób. Zostałeś po prostu oszukany.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn. To jest kwota laczna, wraz z ustabilizowaniem i obsada akwarium.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1rbMVqpQeQ96_TVbZie7UHbfgIFobXuvCy1axCevERiM/

Z tego wzgledu nie chce publicznie podawac tych informacji, poniewaz nie wiem, jak legalnie ta sprawa sie rozwinie.
W projekcie mam sprzety za tysiace zlotych a w realizacji sa sprzety za setki zlotych.

Jezeli to nie zostanie przez te firme poprawione i zrobione prawidlowo, to kazdy pasjonat akwarystyki bedzie znal te informacje, juz o to sie postaram, mozecie mi wierzyc :)

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, katani napisał:

Jak dla mnie to jest sprawa do sądu. Za 50 tysięcy można zrobić takie akwarium w topowym sprzęcie a nie najtańszym na rynku.

Też uważam, że powinieneś podać nazwę, bo to kpina, chociążby jako ostrzeżenie dla innych osób. Zostałeś po prostu oszukany.

 

Godzinę temu, tomcio napisał:

Mam akwarium morskie od 1999/2000 roku (obecne to trzecie, startowało pod koniec 2010) i chyba nie wydałem nawet połowy kwoty, o której mówisz... ja pierdzielę.

W twojej okolicy jest całe mnóstwo morszczaków, którzy mogą ci pomóc, ale ucz się/czytaj także sam. Jest też tam (Trójmiasto ?) kilka bardzo dobrych firm, które prowadzą pasjonaci.

No i uważam, że powienieneś podać nazwę tej "bardzo znanej w świecie akwarystyki firmy". Tak dla potomnych, tak dla przyszłych akwarystów, którzy chcieliby "wejść w morszczyznę" i przypadkowo znów trafiliby na takich dyletantów/naciągaczy.  Przecież każdy, najbardziej początkujący morszczak tutaj, powie ci, że światło o mocy poniżej pół wata na litr wody to nadaje się tylko do akwarium 'fish only'.

 

Dajcie koledze czas na rozpoznanie sytuacji prawnej potem niech ewentualnie to robi.

Pomoc w 3city się znajdzie nie damy koledze zginąć, po prostu firma tak bardzo nie wywiązała się z tego co było w umowie + popełniła błędy:
- ta pianka na dnie i jako "tło"
- w sumpie jest odpieniacz, lampa UV, nie ma podmiany wody jest tylko dolewka z RO.... , pare kawałków skały.

- obecnie w  obiegu jest za mało wody do tego pompa która jest z założenia za słaba przez serwistantów została skręcona na 50%...

Niech mi ktoś odpowie co i gdzie ma zapewniać cykl azotowy...



 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.