Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

To co "byś chciał" jest z grubsza nierealne. Za dużo ryb. Firma ci to powinna powiedzieć.

Akwarium z opti white z fajną szafką  + sump to koszt 7k

Odpieniacz Bubble King Double Cone 200 RD3 Speedy 4k

4 pompy Vortech MP 40QD to 6 tysięcy

Pompa obiegowa Red Dragon® 3 Speedy 65 Watt / 7,0m³ 2500

lampa ATI LED-Powermodule 8x80W T5 4x75W LED 7500

Skała żywa top quality 50kg x 60zł, 3000zł

fitr do RO 700zł

hydraulika z zaworami bramowymi, dodatkowymi złączami na lampę UV, podmianę wody itd. 1000-1500zł.

pompa dozująca 1000-2000zł

34000 I to jest topowy sprzęt.

Zostaje kilkanaście tysięcy na życie i wszystkie inne pierdoły które są potrzebne, dodatkowe pompy, wężyki, testy, spektrometry itd. Nawet w tej cenie byś się zmieścił z komputerem profilux.

I to wszystko zaokrąglając w górę. Bo spokojnie w tej cenie można by zmieścić dużo więcej. Bo wcale nie trzeba pomp Vortech czy red dragon, można pociągnąc na Tunze czy tańszym odpieniaczu.

A biorąc pod uwagę takie zakupy to każdy sklep da ci 10-20% upustu.

A ty masz:

pompę obiegową za 400 zł, (prawdopodobnie) Aqua Nova N-RMC 7000

cyrkulację, prawdopodobnie Aqua Nova NWM-13000 z kontrolerem 2x 400zł

Odpieniacz za 1300

sump za grosze

Szkło jest optiwhite czy zwykły float?

lampe UV za 200-300zł

lampę oświetlnie cholera wie co to za model ale to są raczej tanie lampy max kilkaset zł.

filtr do osmozy za 300zł.

Ten sprzęt kosztował nie więcej niż 5000. I to też zaokrąglając w górę. Kolejnych kilka tysięcy życie cię kosztowało, i kolejnych kilka tysięcy serwis. Więc licząc 5k na sprzęt, 5k, na życie, 5k na serwis (we Wrocławiu za wizytę firmy biorą po 150-250zł za przyjazd, więc liczę czas spędzony na kompletowaniu i ustawieniu zbiornika 2500zł + 10 wizyt serwisowych po 250zł każda) to sklep wydał 15k, a ściągnął 50. Do tego ściągnęli marżę na sprzęcie i życiu. Brawa dla sprzedawcy.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sith114.... ja cię proszę, przecinki wstawiaj bo trzeba się domyślać o czym piszesz....

Cykl azotowy zapewni...... spokój, którego tu nie ma... ale żadnych gwałtownych ruchów to podstawa. Akwarium ma już coś około pół roku chyba ?

Należy zacząć od odpieniacza. Albo kupić porządny albo sklecić coś samemu. Na forum jest milion propozycji dla takiego akwarium. To jest priorytet i robienie czegokolwiek przed wymianą odpieniacza nie ma sensu. Gdy właściwy odpieniacz zawita w akwa/sumpie to należy poczekać kilka tygodni na efekty, ale bakterie i pożywkę można podawać.Z podmianami wody też bym teraz nie szalał... niech biologia zaskoczy. Potem się zobaczy czy one (te podmiany) sens mają.

Oczywiście wyłączyć UV. 

Życia bym teraz nie wyciągał bo to ro______ (lepiej już restart zrobić), ale z karmieniem 'cza' się wstrzymywać (testy). Jakieś bakterie, zgodnie z zaleceniem producenta. I pożywka dla tych bakterii, ale to, przynajmniej teraz gdy właściciel nie wie o co chodzi, musi być weryfikowane testami robionymi co tydzień. Test na NO3 Saliferta. W tym temacie należy się podszkolić. Bakterie wystarczy raz czy dwa podać ale pożywka musi być dostarczana regularnie. Są gotowe do kupienia pożywki, może też być VSV lub którykolwiek ze składników VSV. Zależy co zaskoczy, ale to wymaga tygodni obserwacji i testów na obecnym etapie. Piszę to wszystko co w dziale dla początkujących już dawno napisano, aby uzmysłowić s1angle, że to nie taka prosta sprawa. No i piszę bardzo pobieżnie, można to o wiele bardziej skomplikować.

Jaka jest ta cyrkulacja, ile l/h.  

Jakie średnice rur spływowych i powrotnej zastosowano ?

 

EDIT

No i oczywiście daruj sobie:

1. rogatnice - poszukaj na forum, nawet wstawiłem fotkę jak roganica zżera babkę.... ;) dziwnie brzmi, nieprawdaż ?

2. chcesz mieć korale (nie sztuczne) to chaetodony, ustniki i centropygi też odpuść.... czytaj, czytaj, czytaj.....

T

Edytowane przez chwialek
słowa niecenzuralne zostały wypunktowane na prośbę użytkowników forum. (wyświetl historię edycji)

akwarium: 140x60x60 OW (500l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam akurat jeatem za podaniem firmy za zrobienie takiej fuszerki 

Przynajmniej bede wiedział jaki sklep omijać ( zawsze możesz podać na pw ) 

Co do akwa - szkoda 

Reatart 

Pozdr.

Co do sprzętu 

Katani - rozpisał :) 

tomcio - też byś sie w_____

Nie broń czegoś , ... 

Firma z_____  i tyle 

 

 

 

Edytowane przez chwialek
słowa niecenzuralne zostały wypunktowane na prośbę użytkowników forum. (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, tomcio napisał:

sith114.... ja cię proszę, przecinki wstawiaj bo trzeba się domyślać o czym piszesz....

Cykl azotowy zapewni...... spokój, którego tu nie ma... ale żadnych gwałtownych ruchów to podstawa. Akwarium ma już coś około pół roku chyba ?

Należy zacząć od odpieniacza. Albo kupić porządny albo sklecić coś samemu. Na forum jest milion propozycji dla takiego akwarium. To jest priorytet i robienie czegokolwiek przed wymianą odpieniacza nie ma sensu. Gdy właściwy odpieniacz zawita w akwa/sumpie to należy poczekać kilka tygodni na efekty, ale bakterie i pożywkę można podawać.Z podmianami wody też bym teraz nie szalał... niech biologia zaskoczy. Potem się zobaczy czy one (te podmiany) sens mają.

Oczywiście wyłączyć UV. 

Życia bym teraz nie wyciągał bo to ro***erducha (lepiej już restart zrobić), ale z karmieniem 'cza' się wstrzymywać (testy). Jakieś bakterie, zgodnie z zaleceniem producenta. I pożywka dla tych bakterii, ale to, przynajmniej teraz gdy właściciel nie wie o co chodzi, musi być weryfikowane testami robionymi co tydzień. Test na NO3 Saliferta. W tym temacie należy się podszkolić. Bakterie wystarczy raz czy dwa podać ale pożywka musi być dostarczana regularnie. Są gotowe do kupienia pożywki, może też być VSV lub którykolwiek ze składników VSV. Zależy co zaskoczy, ale to wymaga tygodni obserwacji i testów na obecnym etapie. Piszę to wszystko co w dziale dla początkujących już dawno napisano, aby uzmysłowić s1angle, że to nie taka prosta sprawa. No i piszę bardzo pobieżnie, można to o wiele bardziej skomplikować.

Jaka jest ta cyrkulacja, ile l/h.  

Jakie średnice rur spływowych i powrotnej zastosowano ?

T

Sorry za brak przecinków obiecuje poprawę.

Tylko zobacz co napisałem o sumpie tam nie ma praktycznie żadnych złóż dla bakterii. Jest DSB, które nie wiadomo czy już zaskoczyło i parę kawałków skały. Dodatkowo w obiegu była załączona lampa UV która sterylizowała wodę tylko w tym przypadku było to niekorzystne - zabijała pożyteczne bakterie. Dodatkowo w obiegu jest za mało wody + od początku zamontowana była za słaba pompa( Aqua Nova N-RMC 7000 )  + tak jak wspominałem skręcona była na 50%. Jak każdy obeznany obczaił odpieniacz jest za słaby... Testy będą robione JBL i Sera nie były bo takie ktoś miał widzimisię tylko nie było innych pod ręka. Zamierzamy zbadać zasolenie, PO4 Hanka, No3 Saliferta. Cyrkulacja jest 2x  Aqua Nova NWM-13000. Akwarium miało być bezobsługowe. Jedyny automatyzm to pływakowy zawór RO, który po lekkim ochłonięciu po zobaczeniu tego "dzieła" stwierdzam, że pewnie wypadałoby wymienić i użyć czegoś porządniejszego... Ciekawi mnie czy ten majster od obsługi kiedykolwiek zrobił podmianę? Szczerze zakładam, że nie...

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, katani said:

To co "byś chciał" jest z grubsza nierealne. Za dużo ryb. Firma ci to powinna powiedzieć.

Szczerze mowiac, to moje wymaganie bylo tylko takie: pare ribbon eel, skrzydlice i obstawa.

1 hour ago, katani said:

Akwarium z opti white z fajną szafką  + sump to koszt 7k

Odpieniacz Bubble King Double Cone 200 RD3 Speedy 4k

4 pompy Vortech MP 40QD to 6 tysięcy

Pompa obiegowa Red Dragon® 3 Speedy 65 Watt / 7,0m³ 2500

lampa ATI LED-Powermodule 8x80W T5 4x75W LED 7500

Skała żywa top quality 50kg x 60zł, 3000zł

fitr do RO 700zł

hydraulika z zaworami bramowymi, dodatkowymi złączami na lampę UV, podmianę wody itd. 1000-1500zł.

pompa dozująca 1000-2000zł

34000 I to jest topowy sprzęt.

Zostaje kilkanaście tysięcy na życie i wszystkie inne pierdoły które są potrzebne, dodatkowe pompy, wężyki, testy, spektrometry itd. Nawet w tej cenie byś się zmieścił z komputerem profilux.

I to wszystko zaokrąglając w górę. Bo spokojnie w tej cenie można by zmieścić dużo więcej. Bo wcale nie trzeba pomp Vortech czy red dragon, można pociągnąc na Tunze czy tańszym odpieniaczu.

A biorąc pod uwagę takie zakupy to każdy sklep da ci 10-20% upustu.

A ty masz:

pompę obiegową za 400 zł, (prawdopodobnie) Aqua Nova N-RMC 7000

cyrkulację, prawdopodobnie Aqua Nova NWM-13000 z kontrolerem 2x 400zł

Odpieniacz za 1300

sump za grosze

Szkło jest optiwhite czy zwykły float?

lampe UV za 200-300zł

lampę oświetlnie cholera wie co to za model ale to są raczej tanie lampy max kilkaset zł.

filtr do osmozy za 300zł.

Ten sprzęt kosztował nie więcej niż 5000. I to też zaokrąglając w górę. Kolejnych kilka tysięcy życie cię kosztowało, i kolejnych kilka tysięcy serwis. Więc licząc 5k na sprzęt, 5k, na życie, 5k na serwis (we Wrocławiu za wizytę firmy biorą po 150-250zł za przyjazd, więc liczę czas spędzony na kompletowaniu i ustawieniu zbiornika 2500zł + 10 wizyt serwisowych po 250zł każda) to sklep wydał 15k, a ściągnął 50. Do tego ściągnęli marżę na sprzęcie i życiu. Brawa dla sprzedawcy.

 

 

Nie, nie brawa. To jest kwestia renomy i potencjalnej rozprawy sadowej.

 

1 hour ago, tomcio said:

sith114.... ja cię proszę, przecinki wstawiaj bo trzeba się domyślać o czym piszesz....

Cykl azotowy zapewni...... spokój, którego tu nie ma... ale żadnych gwałtownych ruchów to podstawa. Akwarium ma już coś około pół roku chyba ?

Od czerwca w sumie, praktycznie rzecz biorac (skaly).

 

1 hour ago, tomcio said:

Należy zacząć od odpieniacza. Albo kupić porządny albo sklecić coś samemu. Na forum jest milion propozycji dla takiego akwarium. To jest priorytet i robienie czegokolwiek przed wymianą odpieniacza nie ma sensu. Gdy właściwy odpieniacz zawita w akwa/sumpie to należy poczekać kilka tygodni na efekty, ale bakterie i pożywkę można podawać.Z podmianami wody też bym teraz nie szalał... niech biologia zaskoczy. Potem się zobaczy czy one (te podmiany) sens mają.

Bardzo prosze o sugestie firm i modeli, nie znam sie, wiec bede wdzieczny za jakiekolwiek propozycje.

 

1 hour ago, tomcio said:

Oczywiście wyłączyć UV. 

Dzieki, tak myslalem. Skrecilem na 10%.

 

1 hour ago, tomcio said:

Życia bym teraz nie wyciągał bo to ro***erducha (lepiej już restart zrobić), ale z karmieniem 'cza' się wstrzymywać (testy). Jakieś bakterie, zgodnie z zaleceniem producenta. I pożywka dla tych bakterii, ale to, przynajmniej teraz gdy właściciel nie wie o co chodzi, musi być weryfikowane testami robionymi co tydzień. Test na NO3 Saliferta. W tym temacie należy się podszkolić. Bakterie wystarczy raz czy dwa podać ale pożywka musi być dostarczana regularnie. Są gotowe do kupienia pożywki, może też być VSV lub którykolwiek ze składników VSV. Zależy co zaskoczy, ale to wymaga tygodni obserwacji i testów na obecnym etapie. Piszę to wszystko co w dziale dla początkujących już dawno napisano, aby uzmysłowić s1angle, że to nie taka prosta sprawa. No i piszę bardzo pobieżnie, można to o wiele bardziej skomplikować.

Jak wspominalem, dodaje microbelift special blend 20ml dziennie. Bede wdzieczny co moge zrobic innego.

 

1 hour ago, tomcio said:

Jaka jest ta cyrkulacja, ile l/h.  

Mowisz o pompie czy o falownikach?

1 hour ago, tomcio said:

Jakie średnice rur spływowych i powrotnej zastosowano ?

Splyw ma 4cm srednicy, ale do niego dochodza rozne odplywy

1 hour ago, tomcio said:

EDIT

No i oczywiście daruj sobie:

1. rogatnice - poszukaj na forum, nawet wstawiłem fotkę jak roganica zżera babkę.... ;) dziwnie brzmi, nieprawdaż ?

2. chcesz mieć korale (nie sztuczne) to chaetodony, ustniki i centropygi też odpuść.... czytaj, czytaj, czytaj.....

T

Wiem, ze musze sie doszkolic, ale bede bardzo, bardzo, wdziedzny za sugestie, ktore mnie nakieruja na odpowiednie artykuly lub chociaz cele poszukiwan.

57 minutes ago, AnT said:

Ja tam akurat jeatem za podaniem firmy za zrobienie takiej fuszerki 

Tak, ja tez, ale ta akcja bedzie zorganizowana :) dopiero jak sie skonsultuje z firma prawnicza.

57 minutes ago, AnT said:

Przynajmniej bede wiedział jaki sklep omijać ( zawsze możesz podać na pw ) 

na pw chetnie, ale wtedy confidentiality agreement :)

 

 


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój temat bardzo przypomina mi ten:

Zastanawiam się, czy to nie ten sam sprzedawca Ci tak urządził akwarium

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy jestem co to za firma. Ale mam propozycję. Zgadajcie się na prv z początkującą z linku, który podała Nika. I jeśli okaże się że to ta sama firma to nie miał bym skrupułów podać nazwy tej firmy oficjalnie tu na forum. Nazwy firm nie podlegają Rodo. Co do imion to już niestety tak. Ale nazwa tej firmy w zupełności nam wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się tam nie zamierzam szczypać z Rodo, bo podaje tylko oficjalną stronę sklepu. U @Poczatkujaca to była ta firma:

http://www.serwis-akwarystyczny.pl/galerie/w-obiektywie

Jej zdjęć już nie ma na tej stronie, widocznie zażądała ich usunięcia, ale ja ten temat dobrze pamiętam. Było tam pokazane jej akwarium w trakcie zakładania, nawet kawałek jej mieszkania 

Jeśli autor nie chce się wypowiadać publicznie, to prosiłabym o kontakt pw, dla ciekawosci, czy to ta sama firma. Pw można wyrażać swoje zdanie jakie się chce i o kim się chce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę o powstrzymanie słownictwa niecenzuralnego w piśmie...
@sith114@tomcio@AnT pomimo tego co tutaj widzimy proszę o poszanowanie języka forum.
Na wyraźną prośbę użytkownika forum nano-reef delikatnie zmodyfikowałem wasze wypowiedzi aby nie biły po oczach. Sam jestem wrogiem cenzury także proszę o wybaczenie. Mam nadzieję iż treści jakie staraliście się przekazać nie przekłamałem. Powód tego działania patrz punkt 10 regulaminu forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę jeszcze zdjęcia sumpa z zaznaczonym przepływem miedzy komorami.


Sump


Czyli tak jak widać kolega ma "dwa sumpy" Zaczynamy od zdjęcia górnego od prawej strony potem zdjęcie dolne tez od prawej strony

Mamy zrzut z akwarium ->
wate (Przypadkiem nie lepszy jest przepływ przez watę od góry?) ->
odpieniacz i skałę ( czy za odpieniaczem nie lepszy jest jednak przepływ góra?) ->
dwie puste komory ->
przejście do drugiego sumpa ->
pusta komora ->
dsb (Skałe na dsb to chyba wypadałoby wyrzucić?) Przy dsb jest zamontowana jakas lampa led to z boku podobno serwis miał dodać refugim, ale słabo im idzie :( ->
komorę pompy gdzie znajduje się Pompa + skała na której leży wata.

@katani
Sump sumpem tutaj następny kwiatek komin:
https://imgur.com/a/ceWf1rR

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega dziwna konstrukcja tego sumpa. 2 akwaria z trzema przepustami.

Co zajmuje wolną przestrzeń w szafce? Bo akwarium ma 200cm, a sump 120 + pewnie parę cm na przepusty. Co zajmuje pozostałe 70-80cm?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

31 minutes ago, katani said:

Mega dziwna konstrukcja tego sumpa. 2 akwaria z trzema przepustami.

Co zajmuje wolną przestrzeń w szafce? Bo akwarium ma 200cm, a sump 120 + pewnie parę cm na przepusty. Co zajmuje pozostałe 70-80cm?

https://imgur.com/a/rq5R7Fa

Faktyczny litraz jest mniejszy, przez gruby akryl (2cm) i te strukturalne tlo:
196x54x54=570L - komin (36x20x54) 38 = 532L efektywnie

Podejrzewam, ze to tlo bylo specjalnie zrobione, aby uzyc tanszy/mniejszy sprzet.

W takim wypadku, moze te urzadzenia sa wystarczajace?
(Sump: 55L+57L)

Oswietlenie:
3 x https://erybka.pl/product-pol-15808-Jebao-Matrix-LED-AK-70.html
2 x https://sklep.aquaelzoo.pl/oswietlenie/10037-belka-oswietleniowa-leddy-slim-5w-sunny-5905546300117.html

To daje 267W czyli 1/2 litrazu

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@s1ngle
czy kolega @sith114 oglądał Twój filtr RODI... coś mi się nie podoba na tym zdjęciu...
Woda z sieci płynie przez żywicę, następnie 5 lub 1 mikron a na końcu węgiel skąd idzie na membranę, a następnie do akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, chwialek napisał:

@s1ngle
czy kolega @sith114 oglądał Twój filtr RODI... coś mi się nie podoba na tym zdjęciu...
Woda z sieci płynie przez żywicę, następnie 5 lub 1 mikron a na końcu węgiel skąd idzie na membranę, a następnie do akwarium ?

Oglądałem, ale przy ilości rzeczy i całej sytuacji na gorąco za pierwszym razem mam wrażenie ze dużo rzeczy przeleciało obok. Będę dzisiaj u kolegi jeszcze raz i już z chłodną głową będziemy dalej przeglądać się systemowi. Filtr Ro mam na uwadze mam zamiar zbadać TDS tej wody co leci do baniaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zerknij bo jeśli jest tak jak opisałem czyli kolejność patrząc od zasilania z sieci (a tak to jakoś wygląda na zdjęciu) to nigdy nie dojdziecie do ładu... 

Żywica ma być za membraną a przed zbiornikiem. Patrząc po wężykach to jest chyba nr1 w prefiltrach... Zacznij porządkować koledze system od źródła. Sprawdź też zasolenie. Swoją drogą ciekawe jakiej soli użyto do zasolenia zbiornika ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym filtrze to albo nie ma żywicy w ogóle, albo jest w pierwszym zbiorniczku tym brązowym. Też tego nie zauważyłem wcześniej.

Jeśli żywica jest w pierwszym, to znów pełna profeska. Jeśli nie ma wcale to jeszcze lepiej.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gratuluje serwisantom ,, idioci 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zycie w szambie ,,, wspaniale 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, lukaszra napisał:

zycie w szambie ,,, wspaniale 

Ktoś te szambo zrobił..., a przedstawiał się jako profesjonalista. A nie dość ze Debil! (moderacje proszę o rozum i godność człowieka i nie moderowanie) to oszust i złodziej....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kroki jakie trzeba podjąć -

Zamontować poprawną osmozę (wkłady nowe wsadzić) sediment 5 -> węgiel -> sedi 1 -> membrana -> żywica

 

Odessać cały piach, ciągle wodę podmieniać na odpowiednim zasoleniu (35) -> podmiana i podmiana, do tego jakieś bakterie

Zamontować filtrację biologiczną = wódka, biopellet, wanna spaghetti - zbić no3 i po4

 

Inaczej tego nie widzę, można i restart i za 1 zamachem zrobić wszystko na nowej wodzie

Edytowane przez Raffy14 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście rodi było popierpaier? Czyli żywica na przodzie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.