Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, Raffy14 napisał:

Filtr

zdjecie.jpg

Zasolenie

zdjecie.jpg

Nie muszę nawet pisać...

zdjecie.jpg

 

 

6 minut temu, Raffy14 napisał:

zdjecie.jpg

Masakra.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Raffy14 napisał:

kroki jakie trzeba podjąć -

Zamontować poprawną osmozę (wkłady nowe wsadzić) sediment 5 -> węgiel -> sedi 1 -> membrana -> żywica

 

Odessać cały piach, ciągle wodę podmieniać na odpowiednim zasoleniu (35) -> podmiana i podmiana, do tego jakieś bakterie

Zamontować filtrację biologiczną = wódka, biopellet, wanna osmozy - zbić no3 i po4

 

Inaczej tego nie widzę, można i restart i za 1 zamachem zrobić wszystko na nowej wodzie

To tak jako, że byłem na miejscu. Osmoza to najmniejszy problem bo wystarczy podjechać wymienić wkłady dodac jeden korpus i będzie prawidłowy filr RO.
Piachu nie ma jest jakaś pianka...
Filtracje myśle, że wspólnymi siłami doradzimy koledze co tu zrobić.
Dodatkowo kolega nie miał nawet zbiornika na dolewki/podmiany po prostu woda z filtra ro przez pływka szła do zbiornika...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ten wspaniały serwis wyciorał po sądach... I kazał wrócić kasę za to bagno i niech posprzatają po sobie. A w miedzy czasie postawił bym właściwy baniak. Albo odliczyć kasę tylko za zbiornik główny bo reszta to istna fuszera. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, sith114 napisał:

moderacje proszę o rozum i godność człowieka i nie moderowanie

Ależ czemu miałbym moderować :) wcześniej były wulgaryzmy i dlatego kilka wypowiedzi doczekało się zastąpienia części tekstu ___ . Rozumie całość poruszenia bo trudno inaczej nazwać to z czym tutaj się spotykamy. Ale nie zapominajmy o naiwności właściciela. Bo trudno inaczej też to nazwać chciał mieć dla miecia. Żywe stworzenie zawsze wymaga opieki i nie wystarczy doglądanie raz na dwa tygodnie przez "profesjonalistę". Bądźmy sprawiedliwi.

Co do filtra czy faktycznie była kolejność jaką podejrzewałem wg zdjęć? tj żywica na początku filtracji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, sith114 napisał:

Dodatkowo kolega nie miał nawet zbiornika na dolewki/podmiany po prostu woda z filtra ro przez pływka szła do zbiornika...

Ja mam takie rozwiązanie, ale w baniaku 3000L (spora ilość osmozy potrzebna), w takim małym to zwyczajne marnowanie wody. W moim 500L dziennie ucieka jakieś 8L, a przy ciągłej pracy osmozy wkłady się zużywają ale nie na tyle, żeby ponad 100 było! Membrana koniecznie do wymiany i zamontować wszystko porządnie. U mnie kilkanaście tys. się przelało, DI dawno zużyte i jest max 010 na mierniku.

 

Pianka to nie wiem co to, w każdym razie skłaniam się bardziej ku restartowi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

113 TDS to niektórzy w kranie mają. Na hance raz przez rok miałem inny odczyt niż 0.00 a NO3 zawsze bezbarwne.

Jak Raffy jest na miejscu to niech mu poradzi co i jak. Żeby nie było, że każdy 5 groszy ze swojej metody. kolega ma małą wiedzę, to trzeba mu zalecić jakieś standardowe rozwiązanie typu odpieniacz + pellety. I to najlepiej na świeżej wodzie i skale. Jak oni taką popelinę zrobili, to czort wie co to za skała. może też odzyskana z jakiegoś likwidowanego, zapuszczonego akwarium i stąd takie parametry.

Teraz, dla syna napisał:

Ja bym ten wspaniały serwis wyciorał po sądach... I kazał wrócić kasę za to bagno i niech posprzatają po sobie. A w miedzy czasie postawił bym właściwy baniak. Albo odliczyć kasę tylko za zbiornik główny bo reszta to istna fuszera. 

Dokładnie, niech sobie to zabiorą w czorty w całości i oddadzą hajs.

Akwarium jest niewątpliwie wykonane niezgodnie ze sztuką, co jest podstawą do reklamacji.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam moją wizję po to jest forum, żeby każdy się wypowiedział.
Po pierwsze kolega musi doprowadzić sprzęt do ładu (niezależnie czy podejmie się restartu, pamiętajcie tylko, że ma x ryb z którymi musi coś zrobić. A to wymaga czasu żeby nawet je oddac/sprzedac/dac na przetrzymanie. A dobry sprzęt będzie potrzebny niezależnie od tego czy będzie walczył z tym co jest czy restartował.

Co do sprzętu zacząć od podstaw filtr ro, zaopatrzyć się w porządna dolewkę, sól, sprzęt do podmiat, testy itd.
Ogarnąć filtracje odpieniacz złoża itd. Cyrkulacje, pompę obiegową. 
Prawdopodobnie będzie potrzebny na spokojnie nowy przemyślany sump.

Nie mówcie koledze słowa restart i tylko restart w tym zbiorniku nic nie było zgodnie, ze sztuką a ryby masowo nie padają trzeba poprawić parametry jak najszybciej żeby mieć czas na spokojne decyzje czy restart czy walka z tym co jest.
 

@Raffy14
Tak naprawdę nie wiadomo od kiedy te Ro tak kapie, jakie było zasolenie na starcie nic. A ta pianka to wiadomo jakie każdy ma o tym zdanie...

 

@katani
Żyjemy w Polsce jak ten serwis przez 5 miesięcy nic nie robił poza "założeniem" i braniem kasy to jakie są szanse ze coś ich ruszy. A kasy znając życie to już nie maja. Sprawa będzie  pewnie trwała miesiącami jak nie lepiej.  A zbiornikiem trzeba się zająć na cito.

Edytowane przez sith114
Dodawałem odpowiedź (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie to najbardziej ciekawi to kto to taki znawca akwarystyki jest ,,,  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw to niech właściciel akwarium upora się z serwisem, żeby nie było w sądzie później, że to przypadkowi ludzie rozwalili mu baniak. 

Miałem kiedyś już taką podobną akcję, trzeba najpierw rozwiązać umowę z serwisem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to ta firma robiła co najwyżej zbiorniki morskie max 200l i nie wiedzieli jak rozwiązać sump w wiekszym zbiorniku. To zaczęli wymyślać. A co do sprzętu i dekoracji to w ogóle chyba znaleźli jakiś pierwszy lepszy link na googlu i coś próbowali zrobić pod tym kątem. 

Najlepiej wziąć zrobić ekspertyze setupu i do sądu. Oczywiście jednoczesnie prześledzić umowę pod kątem prawnym. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sith114  rozsądnie gada,    najwazniesze jest  zachowanie przy zyciu ryb.  one nie  powinny cierpieć za ludzkie  błędy.

Co do reszty kto jest biegłym sądowym od akwarystyki morskiej?

Sprwa wcale nie jest prosta bo bardzo często klienci chcą zupełnie nierealnych rzeczy,  a jak się nie zgodzisz to  idą gdzie indziej.Może w akwarystyce tak nie ma, ale   ogólnie takich przypadków  jest duzo.

 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Quote

Sith114  rozsądnie gada,    najwazniesze jest  zachowanie przy zyciu ryb.  one nie  powinny cierpieć za ludzkie  błędy.

Generalnie rybki plywaja i jedza, juz kilka miesiecy. 3 padly, ale to przy transporcie (1 dzien od wrzucenia)

Quote

Co do reszty kto jest biegłym sądowym od akwarystyki morskiej?

Tak! Bardzo potrzebuje.

Quote

Sprwa wcale nie jest prosta bo bardzo często klienci chcą zupełnie nierealnych rzeczy,  a jak się nie zgodzisz to  idą gdzie indziej.Może w akwarystyce tak nie ma, ale   ogólnie takich przypadków  jest duzo.


Fragment rozmowy przy skladaniu zamowienia:
Ja: Interesują mnie akwaria bezobslugowe (takie jak w restauracjach)
Firma: Obecnie akwaria mogą  być tak zautomatyzowane że faktycznie mogą uchodzić za samoobsługowe. Najprostrzym akwarium są pielegnice z biotopu Jeziora Malawii. Przy podłączeniu do wody i kanalizy i wykonaniu tzw stałej podmiany wody , obsługa jest w zasadzie niepotrzebna.  Akwaria morskie też już sa mocno zautomatyzowane, nawet z nasza kontrolą parametrów on-line, przy pomocy komputera Profilux. Ale jednak jakaś opięka jest potrzebna, chociażby  do wsiedlania ryb i koralowców. Jest to dość szeroki temat.


Moim priorytetem bylo to, abym nie musial sie na tym znac i zajmowac oraz miec skrzydlice i murene wstegowa. Wszystko.

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@s1ngle Szkoda, że nie napisałeś wcześniej na for z prośbą o założenie zbiornika, taki prosty zbiornik byśmy ogarnęli w kilka chwil :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, s1ngle napisał:

Fragment rozmowy przy skladaniu zamowienia:
Ja: Interesują mnie akwaria bezobslugowe (takie jak w restauracjach)
Firma: Obecnie akwaria mogą  być tak zautomatyzowane że faktycznie mogą uchodzić za samoobsługowe. Najprostrzym akwarium są pielegnice z biotopu Jeziora Malawii. Przy podłączeniu do wody i kanalizy i wykonaniu tzw stałej podmiany wody , obsługa jest w zasadzie niepotrzebna.  Akwaria morskie też już sa mocno zautomatyzowane, nawet z nasza kontrolą parametrów on-line, przy pomocy komputera Profilux. Ale jednak jakaś opięka jest potrzebna, chociażby  do wsiedlania ryb i koralowców. Jest to dość szeroki temat.


Moim priorytetem bylo to, abym nie musial sie na tym znac i zajmowac oraz miec skrzydlice i murene wstegowa. Wszystko.

O nazwy sprzętu znają ciekawe czy patałachy go kiedyś na oczy widziały czy tylko przeglądali na forum...

Dodam ze w zbiorniku nie ma grzałki czy termometru, a oni o komputerach gadali... kurtyna!

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w sieci kiedyś dokument ze zdaniem. Wynika z tego że są takie osoby jak biegli w dziedzinie akwarystyki:

Sąd Rejonowy w niewielkim zakresie uwzględnił natomiast treść opinii biegłego sądowego z zakresu akwarystyki 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, potrzebuje twardych informacji:
1. Parametry wody sa nie do przyjecia:
- zasolenie za niskie: 25.8 (30-35)
- filtr RO za wysoki: 113 (0)
- PO4: 1.33 (0.01-0.08)
- NO3: 25 (2-10)
2. Swiatlo: Jest 267W, powinno byc min 600W (naprawde? wydaje sie to kosmiczna iloscia)
3. Odpieniacz: Air 600L/H, Water 900L/H, jest niewystarczajaco wydajny do tego litrazu (sa jakies artykuly to popierajace? nie znalazlem)
4. Pompa: 7000L/H, przy litrarzu 530 wydaje sie calkowicie wystarczajaca. Artykuly na google mowia, ze pojemnosc powinna byc czterokrotnie wieksza, wiec uzywanie polowy mocy pompy wydaje sie miec sens.

5. Za maly sump do tego litrazu (55L+57L) vs 530L
6. Zbyt wczesne wpuszczenie zycia, przed zakonczeniem cyklu azotanowego

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, s1ngle napisał:

Ok, potrzebuje twardych informacji:
1. Parametry wody sa nie do przyjecia:
- zasolenie za niskie: 25.8 (30-35)
- filtr RO za wysoki: 113 (0)
- PO4: 1.33 (0.01-0.08)
- NO3: 25 (2-10)
2. Swiatlo: Jest 267W, powinno byc min 600W
3. Odpieniacz: Air 600L/H, Water 900L/H, jest niewystarczajaco wydajny do tego litrazu (sa jakies artykuly to popierajace? nie znalazlem)
4. Pompa: 7000L/H, przy litrarzu 530 wydaje sie calkowicie wystarczajaca. Artykuly na google mowia, ze pojemnosc powinna byc czterokrotnie wieksza, wiec uzywanie polowy mocy pompy wydaje sie miec sens.

https://www.plantica.pl/img/products/big/aquanova-1-043b.jpg

Pamiętaj żeby uwzględnić ten wykres zależności wydajności pompy od wysokości pompowania. A Ty masz dosyć wysoki stelaż + akwarium 60cm! Dodatkowo wydajność spada z czasem, masz bybassa do uvki. No i jednak zawsze chcemy mieć regulacje a nie pompę ustawioną na 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wylot jest na wysokosci 170cm, z wykresu wynika, ze to daje okolo 4300.
530L x4=2120. 4300*50%=2150.
Ciagle, wydaje sie ok.

Sump: 55L+57L=112L
530 * 25% = 132L
Czyli sump o 20L za maly, ale dochodzi UV, filtry, rurki, odplywy, przeplywy
Nie wiem czy tu cos ugram

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 100l w obiegu z czego 80l netto ma display i mam ustawioną pompę na 1800l/h. A podnoszenie wody powyżej lustra w komorze pompy ma zaledwie 15cm bo to panel. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, s1ngle napisał:

Swiatlo: Jest 267W, powinno byc min 600W (naprawde? wydaje sie to kosmiczna iloscia)

Światło jest zależne od tego, co chcemy mieć w akwarium. Inaczej się świeci fish only, inaczej SPS-owe, inaczej mieszaną rafę. 

 

26 minut temu, s1ngle napisał:

Odpieniacz: Air 600L/H, Water 900L/H, jest niewystarczajaco wydajny do tego litrazu (sa jakies artykuly to popierajace? nie znalazlem)

Odpieniacz też w zależności od potrzeb, im większe obciążenie w zbiorniku (więcej życia) im większy odpieniacz. Przy małej obsadzie można oprzeć się o dane "sklepowe".

 

Sump dziwny, za mały.

Dopisz do tego nieprawidłowe zamontowanie osmozy.

Parametry kosmos.

Ryby dziwnie dobrane.

 

Za 50tysięcy to spokojnie spsowe ze sprzętem górnej półki z achillesem na czele.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wydajność rzeczywistą pompy mają wpływ:

- wyoskość podnoszenia

- wydajnośc pompy,

- ilość zagięć

- zanieczyszczenie rur

- grubość hydrauliki

Z czasem rury zarastają rurówkai, gąbkami, innymi zwierzętami, glutem bakteryjnym itd.

Do tego często - szczególnie w przypadku tanich produktów wydajność podawana jest z kapelusza.

Jeśli pompę masz 7000l/h, to znaczy, że czysta, nowa pompa, pompując wodą poziomo, przez rurę nieograniczającą wydajności pompy powinna dawać 700l/h. Z wykresu powyżej, na 1,7 metra z 7000 zostaje ci już niecałe 5000. Tyle ścina sama grawitacja. Teraz rury, osad w rurach, zagięcia itd. mogą dalej ograniczyć wydajność. Więc twoja pompa pompuje w rzeczywistość 3, max 4 tysiące litrów na godzinę.

W akwarium nie masz żadnej filtracji. Teoretycznie skała powinna filtrować wodę, ale u ciebie jest tak zarośnięta glonami i zatkana detrytusem, że raczej nic nie filtruje. Do tego jeśli jest akwarium dobrze zarośnięte koralami to korale pobierają duże ilości detrytusu oraz składników pokarmowych (NO3 i PO4). Więc skała i korale w dobrze zarośniętym akwarium mogą robić za bardzo wydajną filtrację.  Cała twoja filtracja jest w sumpie. Co znaczy, że każdą rybią kupę i każdy niezjedzony kawałek jedzenia musisz przetransportować do sumpa.

W sumpie powinna być filtracja mechaniczna i biologiczna i ewentualnie chemiczna. Filtracja musi usunąć tyle samo składników ile wrzuciłeś. Dużo skały, ryby mają na skale sporo pożywienia, mniej musisz karmić, mniej musisz usuwać. Do tego na skale osadzają się organizmy filtrujace na przykład gąbki, rurówki, inne jamochłony, które filtrują non stop wodę pobierając składniki pokarmowe, które potem zjadają ryby i korale. Przy czym ze skałą nie można przesadzić, bo będzie problem z krążeniem wody między skałą.

 

Jeśli masz słaby obieg, to znaczy mało wody trafia do sumpa, i cały syf zostaje w akwarium. Do tego mocna cyrkulacja powinna podnosić detrytus z dna i skały i pozwalać wymywać go obiegowi do sumpa. Więc jeśli masz słabą cyrkulację, i słaby obieg to syf zostaje w akwarium a w sumpie jest czysto.

Ja mam u siebie pompę Jebao DCP 10000l/h, podkręconą na 91%. Akwarium mam 550l brutto + 260 l sump. Szacuję, że mam 600l wody netto w obiegu. i szacuję, że moja pompa daje połowę max wydajności, czyli mam ok 5000l/godz. Czyli 10x akwarium.

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poza tematem - sprawdzaliście czy po wyłączeniu obiegówki woda pomieści się w sumpie? Niby oczywiste ale wszak to "profesjonaliści" odpalili ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, chwialek napisał:

Poza tematem - sprawdzaliście czy po wyłączeniu obiegówki woda pomieści się w sumpie? Niby oczywiste ale wszak to "profesjonaliści" odpalili ...

Piotr nie strasz ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, chwialek napisał:

Poza tematem - sprawdzaliście czy po wyłączeniu obiegówki woda pomieści się w sumpie? Niby oczywiste ale wszak to "profesjonaliści" odpalili ...

Tam jest za mało wody w obiegu w tej chwili... więc nie ma szans na przelanie, ale patrząc na rozmiary sumpa. To tak pi razy drzwi na lewo oko i chlopski rozum przy normalnym stanie wody powinno byc wszystko dobrze!

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy już ktoś wcześniej to napisał, ale udokumentuj na filmie i zdjęciach wszystko, zanim zaczniesz poprawiać. Podłączenie filtra, urządzenia, sump i główne akwarium. To, co tu pisałeś na forum pewnie też się przyda. Wysłałabym też próbkę wody do badania na icp oes. Pogooglaj marine lab. To kosztuje 100 zł a będziesz miał dodatkowy dokument w razie sprawy w sądzie no i dowiesz się, co jeszcze w tej wodzie siedzi, aczkolwiek podmiana mi pewnie to skorygujesz. To tylko luźna propozycja.

Pewnie koledzy rozpisali Ci szczegołowy plan ratowania, ja ze swojej strony tylko powiem: nie trać ducha i nie załamuj rąk. Zaczęło się fatalnie, ale choć czeka Cię sporo pracy, to jeśli wytrwasz będziesz miał piękne akwarium.

Nie zgadzam się z opiniami przedmówcow, że jak się chce mieć akwarium morskie to trzeba się na tym znać.  Po to są specjaliści, którzy zgodnie z ofertą powinni profesjonalnie założyć, a właściciela przeszkolić w takim zakresie, ile powinien umieć zrobić przy tym akwarium. 

Jak chcę zbudować dom, to nie studiuję budowlanki, tylko wynajmuję ekipę. Jak kupuję samochód, to nie studiuję motoryzacji. Jak boli mnie brzuch, to nie studiuję medycyny, tylko idę do lekarza.

Oglądam tylko i analizuje wcześniej, co chcę mieć, co mi się podoba i jakie funkcje będą mi przydatne, a które niepotrzebne.

Czytam głębiej dopiero wtedy, kiedy coś jest nie tak, a jak jest ok to i tak uczę się w miarę użytkowania. Wymieniam te filtry w aucie, ktore mogę i żarówkę, ale oleju nie muszę umieć wymienić. A nawet, jeśli nie chce mi się uczyć jak wymienić żarówkę, to oddaję auto do serwisu. Jak mi nie pomoże lekarz Nowak, to idę do Kowalskiego.

Każdy z nas się naciął na różnego rodzaju "fachowcow", ale nie da się przecież samemu wszystkiego umieć i zrobić. 

Dlatego proszę odpuścić autorowi takie teksty. Ważne, że próbuje ratować to, co ma i potrzebuje każdej rozsądnej pomocy, a nie krytyki.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.