Skocz do zawartości
s1ngle

[720L] Ojjj, tak to sie zaczelo moje szeryfowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Byl u mnie RS, bardzo profesjonalna usluga, dala mi do myslenia.

Udalo im sie wlaczyc filtr UV, ktory mimo "podlaczenia" nie dzialal przez ostatnie 5 miesiecy.

Parametry wody, po kilku dniach kuracji:
No3 = 10
PO4 = 1
No2 = 0
NH3 = 0
KH    = 10,9

Wielkie dzieki dla Sith114, udalo nam sie razem ulozyc filtry RO w odpowiedni sposob i dolozyc zywice.
Udalo sie tez naprawic pompe, ktora bardzo gniewnie warczala, juz myslalem, ze to ryby z powodu wody :D
DTS spadl do 0 (https://imgur.com/a/1GTqy5L), miernik dziala, byl testowany przed, jak i rowniez na kranowce (220) :)
Zasolenie ciagle spada (21.5), ale to wynika z czynnikow technicznych, wspomnianych przez RS - czeka mnie dolewka, sol zakupiona.
Temperatura tez niska (21.3), ale zobacze rano, bo automatycznie jest dolewana zimna woda, przy zwiekszonym obiegu jej przybylo i obnizylo zasolenie.
 

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość




Zasolenie ciagle spada (21.5), ale to wynika z czynnikow technicznych, wspomnianych przez RS - czeka mnie dolewka, sol zakupiona.
Temperatura tez niska (21.3), ale zobacze rano, bo automatycznie jest dolewana zimna woda, przy zwiekszonym obiegu jej przybylo i obnizylo zasolenie.



Naucz się tego że wszystkie parametry powinny być stałe i nie powinno się dopuszczać do ich skoków. Temp stała 25, zasolenie stałe 35 ppt!. To co piszesz to nadal jak dla mnie trochę absurd.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, s1ngle napisał:

Byl u mnie RS, bardzo profesjonalna usluga, dala mi do myslenia.

Udalo im sie wlaczyc filtr UV, ktory mimo "podlaczenia" nie dzialal przez ostatnie 5 miesiecy.

Parametry wody, po kilku dniach kuracji:
No3 = 10
PO4 = 1
No2 = 0
NH3 = 0
KH    = 10,9

Wielkie dzieki dla Sith114, udalo nam sie razem ulozyc filtry RO w odpowiedni sposob i dolozyc zywice.
Udalo sie tez naprawic pompe, ktora bardzo gniewnie warczala, juz myslalem, ze to ryby z powodu wody :D
DTS spadl do 0 (https://imgur.com/a/1GTqy5L), miernik dziala, byl testowany przed, jak i rowniez na kranowce (220) :)
Zasolenie ciagle spada (21.5), ale to wynika z czynnikow technicznych, wspomnianych przez RS - czeka mnie dolewka, sol zakupiona.
Temperatura tez niska (21.3), ale zobacze rano, bo automatycznie jest dolewana zimna woda, przy zwiekszonym obiegu jej przybylo i obnizylo zasolenie.
 

Dokładnie pierwsze kroki poczynione. Wywaliliśmy wszystkie prefiltry daliśmy nowe 5 -> węgiel ->1, membranka została stara (nowa czeka jakby coś nie grało),  za tym żywica.
Sól zakupiona w postaci AF Sea Salt. Na dniach pierwsza podmiana. Co do podmiany jak teraz najlepiej się za to zabrać dodam fakt, że zostanie wprowadzone leczenie ryb o tym czym itd niech powie kolega @s1ngle bo nie przyglądałem się specyfikowi. Wode dolewana utrzymywać na zasoleniu 35ppt czy może więcej?
Pierwsza podmiana 20%?

@fresz33
To może po wymianie sumpa kolega Ci go sprezentuje i zobaczysz jak z takim cudem utrzymać coś stałego... Poza poziomem wkurwienia ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, ze nikt nie chce stresowac ryb, ktore w dodatku choruja. Staramy sie robic wszystko gradualnie, ale sa automatyczne procesy zainstalowane w akwa, ktore, coz, nie sa prawidlowe. Mozemy tylko reagowac na ten czas.

Preparat to Oodinex, ale klopot w jego stosowaniu jest taki, ze trzeba podac ilosc wody (nie brutto, tylko faktyczna, bez skal, urzadzen itd).
Tak na oko wychodzi mi okolo 500L (532 - 100 skaly itd + 65 w sumpach i rurach)

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja może wyjaśnię nadgorliwcom, żeby nie było hejtu na kolegę.
Błędów w tym cudzie akwarystycznej inżynierii jest dużo:
poprawione:
-Filtr RO-DI z prawdziwego zdarzenia TDS pokazuje 0.
-obieg podkręcony woda nie kisi się w sumpie czy w akwarium.
-wata idze w ruch na bieżąco (codziennie wymieniana, a może nawet 2x dziennie.)

Do poprawienia:
-sump  kto widział ten wie... choćby rewizja sumpa podpięta do kanalizacji + za mały litraz + za mały przepływ pomiedzy jego dwiema częściami....

-pianka

- cyrkulacja dołożenie 1-2 pomp, w przyszłości wymiana tych Aqua Nova.

 

 

 

 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak co mi pierwsze przyszło do głowy w kwesti sumpa.

Jest opcja aby wstawić tam to?

Kawał fajnego sumpa w dobrej cenie :) i jest pod ręką.

Na shoutboxie pisałem już w sprawie zasolenia. Na wszelki wypadek jeszcze raz tutaj zamieszczę:
W dużym skrócie pomagałem kiedyś przy badaniach naukowych i tam według metodyki opracowanej na podstawie literatury bezpiecznie jest podnosić zasolenie w zakresie od 1 do 3 promili na dobę. Najlepiej podając roztwór przesycony kropelkowo. Jest tam szansa postawić jakieś wiadro z solanką i rurką aby sobie powoli kapało?

Brawo dla Ciebie s1ingle za upartość i podwinięcie rękawów :)

No i myślę że wszyscy dziękujęmy sith114 za ciągłe trzymanie ręki na pulsie, na miejscu.

Jeżeli wykonawcą jest pewna legendarna firma z Gdańska mogą być bardzo duże problemy z uzyskaniem piniędzy. Właściciel ma tzw "żółte papiery" i nie odpowiada za swoje czyny. Także s1ingle uprzedź swojego prawnika że może być jeszcze taki psikus. 


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, kris88 napisał:

Tak co mi pierwsze przyszło do głowy w kwesti sumpa.

Jest opcja aby wstawić tam to?

Kawał fajnego sumpa w dobrej cenie :) i jest pod ręką.

Na shoutboxie pisałem już w sprawie zasolenia. Na wszelki wypadek jeszcze raz tutaj zamieszczę:
W dużym skrócie pomagałem kiedyś przy badaniach naukowych i tam według metodyki opracowanej na podstawie literatury bezpiecznie jest podnosić zasolenie w zakresie od 1 do 3 promili na dobę. Najlepiej podając roztwór przesycony kropelkowo. Jest tam szansa postawić jakieś wiadro z solanką i rurką aby sobie powoli kapało?

Brawo dla Ciebie s1ingle za upartość i podwinięcie rękawów :)

No i myślę że wszyscy dziękujęmy sith114 za ciągłe trzymanie ręki na pulsie, na miejscu.

Jeżeli wykonawcą jest pewna legendarna firma z Gdańska mogą być bardzo duże problemy z uzyskaniem piniędzy. Właściciel ma tzw "żółte papiery" i nie odpowiada za swoje czyny. Także s1ingle uprzedź swojego prawnika że może być jeszcze taki psikus. 

Sump się projektuje. Będzie nowy szklany, przemyślany zgodny ze sztuką. Na pewno zrobimy podmianę 10-20%, myślałem o normalnym zasoleniu 35. A potem odłączyłbym dolewkę z Ro i zrobił dolewkę z solanki o większym stężeniu np po 10 litrów dziennie (zależnie od parowania wody).

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak planujecie zostawienie tej  skały to można ją szorować z tych glonów. niech idą na watę. zawsze to zmniejszanie ilości organiki w obiegu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani Co do skały zobaczmy nie chcemy tez rozwalać wszystkiego na raz bo trzeba każdy krok przemyśleć i robić z głową. Taki fakt przytoczę, że kolega dopiero zaczyna kompletować podstawowy sprzęt do obsługi akwarium. Także powoli, ale do przodu.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W drodze jest filtr glonowy wraz z wkladami, licze, ze on zatrzyma ten zalew glonow.



Caly dzien ze szczoteczka do zebow i wiekszosc skal oczyszczona (filmik jest z przed czyszczenia, tylko po czyszczeniu szyby).

Ale teraz rogatnica tak glosno nawala/atakuje cos na tych skalach, ze mnie, az zeby bola.
 

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, s1ngle napisał:

W drodze jest filtr glonowy wraz z wkladami, licze, ze on zatrzyma ten zalew glonow.



Caly dzien ze szczoteczka do zebow i wiekszosc skal oczyszczona (filmik jest z przed czyszczenia, tylko po czyszczeniu szyby).

Ale teraz rogatnica tak glosno nawala/atakuje cos na tych skalach, ze mnie, az zeby bola.
 

Nagraj jak to po czyszczeniu wygląda ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, placze.

7h czyszczenia i wyglada tak samo.


Tzn.nie wyjmuje skal tylko czyszcze je szczoteczka w akwarium. 
Jak wyczyszcze lewa strone, to te syfy osiadaja na prawej i tak w kolko Macieju. 


Wata czarna, chociaz tyle, tylko ze mi sie skonczyla -_-

No i odkrylem pare korali, pod ta trawa z glonow.

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
44 minuty temu, s1ngle napisał:

nie wyjmuje skal tylko czyszcze je szczoteczka w akwarium. 

Jak wyczyszcze lewa strone, to te syfy osiadaja na prawej i tak w kolko Macieju.

i właśnie dlatego czyści sie POZA zbiornikiem ...

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, silvia said:

i właśnie dlatego czyści sie POZA zbiornikiem ...

Gdyby tylko to bylo wykonalne. One leza jedna na drugiej i dotykam je mega delikatnie bo inaczej inne spadna i korale tez pospadaja i nie wiem jak je pozniej ulozyc, musialbym uzyc drabiny i pewnie spuscic wode.

Te z gory wyczyscilem poza zbiornikiem, ale one z kolei tez najszybciej sie brudza :/

rZVeALX.jpg

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, s1ngle napisał:

Gdyby tylko to bylo wykonalne.

Weź kup jakiś fitr przepływowy / mały kubełek  , napchaj gąbek i czyszcząc od razu odsysaj ten syf ...

np. coś takiego

HW-602B

https://allegro.pl/filtr-kubelkowy-hw-602b-akwarium-30-80l-prefiltr-i6868585512.html

 

(albo HW-603A tylko to sam prefiltr i trzeba dodatkową pompę )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest odsysacz? Taki odkurzacz czy cos? Bo reczna pompa, ktora mam, to w ogole nie ten poziom


6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 godziny temu, sith114 napisał:

Nagraj jak to po czyszczeniu wygląda ;)

 

18 minut temu, s1ngle napisał:

a więc tutaj jest ta walka o zasolenie i reszta kataklizmu, przyznam że glonarium niemiłosierne, nie myślałeś o cyrkulacji typu Crosflow czy to Jebao czy Gyre już na co Cie stać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Ja kiedys odkurzalem zbiornik silna pompa u wylotu ktorej byla doczepiona skarpeta a z przodu mozna doczepic kawalek weza silikonowego...

Rwiesz glony a "odkurzacz" lezy na dnie, ciagnie wode i filtruje a potem jedziesz rurka po skalach i dnie...

Ciezka i zmudna praca, ale powoli zacznie sie klarowac...

Powodzenia...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minutes ago, Iceberg said:

Hej...

Ja kiedys odkurzalem zbiornik silna pompa u wylotu ktorej byla doczepiona skarpeta a z przodu mozna doczepic kawalek weza silikonowego...

Rwiesz glony a "odkurzacz" lezy na dnie, ciagnie wode i filtruje a potem jedziesz rurka po skalach i dnie...

 

Super pomysl! Wyprobuje! Dzieki :)

 

Quote

Ciezka i zmudna praca, ale powoli zacznie sie klarowac...

 

Watpie by to przebilo 5h+7h ze szczoteczka do zebow po szybie i skalach ;)

 

Quote

Powodzenia...

Dzieki wielkie! :) Ahoj!

Edytowane przez s1ngle (wyświetl historię edycji)

6b9a2c21448c10d02a0e2143bd295ae9u1827a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@S1ngle -

owata 80g/m^2 lub 120g/m^2i do przodu kup sobie 4mb wystarczy na jakiś czas ;) dłuższy. Do sumpa a jeśli chcesz się szybko pozbyć pyłu z wody zawiń pasek owaty na cyrkulator. Przed moczeniem w zbiorniku obowiązkowe płukanie inaczej będzie szaleństwo odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakby wyjść z założenia, że rwać to można laski, a tutaj potrzeba większy kaliber. Co myślicie o flukonazolu? Oczywiście najpierw parametry w góre i wtedy kuracja?



Innym problem są srebrzyce z opinii akwarystów nikt tego nie będzie chciał. Ich zadaniem jest głównie sranie wiec teraz robią tylko kuku produkując resztki organiczne.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A da się wyciąć choć trochę tej pianki z dna, gdzie nie ma skał? Ona jest położona na dnie czy przyklejona? 

Glonami bym się mniej przyjmowała, ważniejsze, aby parametry poprawić dla zdrowia ryb i korali. Najpierw ratowanie życia, potem kosmetyka. Owszem glony wyglądają okropnie i duszą korale, może slimak dolabella byłby dobrym pomysłem albo jeżowce. 

Gdyby nie ta okropna pianka i tło, to aquaspapping całkiem fajny. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Nik@ napisał:

A da się wyciąć choć trochę tej pianki z dna, gdzie nie ma skał? Ona jest położona na dnie czy przyklejona? 

Glonami bym się mniej przyjmowała, ważniejsze, aby parametry poprawić dla zdrowia ryb i korali. Najpierw ratowanie życia, potem kosmetyka. Owszem glony wyglądają okropnie i duszą korale, może slimak dolabella byłby dobrym pomysłem albo jeżowce. 

Gdyby nie ta okropna pianka i tło, to aquaspapping całkiem fajny. 

 

Właśnie zapomniałem napisać to chyba jedna rzecz która się udała tej firmie fajnie wygląda ułożenie skały. Jeżowiec odpada niestety bo akryl... ale dolabella jest jakimś pomysłem. Nie przejmujemy się glonami zbytnio robimy dokładnie tak jak piszesz najpierw parametry potem kosmetyka. Pianka jest całościowo przyklejona mam nadzieje tylko, że na silikon akwarystyczny. Myślę że przy pustym akwa byłoby to upiorne zadanie a w zalanym....

Pytanie czy dolabella nie zostaniem obiadem rogatnicy?

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.