Skocz do zawartości
divennn

Kostka 30l i jej przygody , v2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :)
a więc rozpoczynam temat który będzie dotyczył mojej pierwszej solniczki :)

Aquael nano reff 30l ( 29x29x35 )

oświetlenie: (Aquael DECOLIGHT z modułem ECOLIGHT MARINE 11W oraz ACTINIC 11W wymienione)  Sirius Nano Slim 30

filtr: (Aquael VERSAMAX FZN-3 wymieniony)  Aquael VERSAMAX FZN-1

media filtracyjne: sera siporax (25mm wymieniony) 15mm w obydwu koszyczkach , na wierzchu JBL Symec wata filtracyjna

grzałka: Aquael Easy Heater 50W 

cyrkulator: Hydor Coralia 900

automatyczna dolewka: Aqua-Trend Levelautomatic EYE

czyścik: Tunze 0220.006 Care Magnet Pico

elektroniczny programator czasowy: AZE PC-02

żywa skała: "Ekologiczna skała Real reef rock" , 2,5kg/3kg

Skała klejona klejem cyjanoakrylowym oraz Deltec AquaScape dwuskładnikowym klejem do skały/korali

żywy piasek: NATURE'S O CEAN BIO-ACTIV LIVE NATURAL , około 2kg

sól: Aquaforest Reef Salt

zasolenie: 1,025

temperatura: 25°C/25,5°C

Bakterie: Seachem Stability , dawkowane według zaleceń producenta

Start: 26 września 2018

jT3FUbdP36OVinWPrlcrsBlbHmV6i_poLJ7jtvb0

Pierwsze glony na piasku pojawiły się 2 października i znikły na drugi dzień , w tedy też dokonałem zmiany wyglądu żywej skały

(zdjęcia z aktualnego wyglądu na dzień 6 października)

 

LB800MjTgva79SZ-I-8VoWgmCXAOM7x-oP5zyyhl

tAFUzDx3dJG-30QZ1XCWoT6dodxqn4tF2zM-xODp

 

Na obecną chwilę jest delikatny zielony nalot glonów na piasku oraz glony tak jakby "w" piasku (które pojawiły się dziś, 6 października) co prawdopodobnie spowodowane jest wcześniejszym  przekładaniem oraz modernizacją skały po pokazaniu się pierwszych glonów

Czy z tymi glonami "w" piasku poradzą sobie w późniejszym etapie ślimaki oraz krewetka? Czy od razu wymienić go na nowy piasek?

8mEh4w4e_vO9TGYNmzzKJ0qAOJeJYxle4dADE36K

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez divennn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nic nie rób z tym piaskiem, daj akwarium dojrzeć. Lej bakterie i czekaj na rozwój sytuacji. 

Poziom wody masz trochę za niski. 

Edytowane przez Rafael31 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzałka do filtra nie zmieści się? Jeszcze glony przed Tobą, to dopiero początek. Nic na razie nie rób, daj akwarium spokojnie dojrzewać. Ślimaki może sobie poradzą z glonami, a krewetka raczej nie bo ma inną dietę, prędzej jakiś krab.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna Skała teraz tylko przeczekać swoje i można zacząć zasiedlac:D.  Osobiście dodałbym jeszcze jedną lampkę aktynike,  bądź coś DIY. Na forum są naprawdę fajne projekty:)a w oparciu o power ledy bądź  cree można uzyskać naprawdę fajny efekt.  Zdecydowanie lepszy niż lampki Aquaela.  Sam miałem w kostce DIY 6 W,  ale robiła super robotę.  Na przyszłość warto też zainwestować w cyrkulację,  gdyż sam filtr będzie za mało.  Do kostki super sprawdza się Hydor Coralia 900.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Rafael31 napisał:

Poziom wody masz trochę za niski.

Wody na razie nie dolewałem więcej gdyż zostawiłem przestrzeń na włożenie cyrkulatora + ręki przy jakimś początkowym układaniu aby się nic nie wylewało, na pewno doleje więcej wody teraz gdy już nie będę grzebał w środku :)

 

15 godzin temu, maciej01 napisał:

Grzałka do filtra nie zmieści się?

Bardzo ciasno by było , na razie nie przeszkadza mi ona jakoś bardzo w akwarium, jeśli jednak chciałbym ją umieścić w filtrze, normalnie ją włożyć pomiędzy siporax? ( mam go w obydwu koszyczkach bez woreczków wrzucony luzem)

 

15 godzin temu, maciej01 napisał:

Nic na razie nie rób, daj akwarium spokojnie dojrzewać.

Tak też robię , bez pośpiechu na spokojnie :)

 

4 godziny temu, natan2012 napisał:

Bardzo fajna Skała teraz tylko przeczekać swoje i można zacząć zasiedlac:D.  Osobiście dodałbym jeszcze jedną lampkę aktynike,

Bardzo dziękuję ^_^ do zdjęć wyłączyłem aktynike , z włączoną aktyniką wygląda to tak:

 

SAcymZL_Qi4Pl9yqTU1_js2JAsvinelm6wjsbOfG

ujekuOmaLPvkzq8bEstluukwTDzvAtXwjAvpyBMq

 

4 godziny temu, natan2012 napisał:

Na przyszłość warto też zainwestować w cyrkulację,  gdyż sam filtr będzie za mało.  Do kostki super sprawdza się Hydor Coralia 900.  

Właśnie rozglądałem się za cyrkulatorem , na pewno jakaś cyrkulacja oprócz filtra pojawi się w kosteczce , wezmę Twoją propozycję pod uwagę ^_^

Wielkie dzięki wszystkim za udzielenie się w wątku :)

Edytowane przez divennn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduły Aquaela używane???  Nowe już chyba nie do dostania.  Pamiętaj, że  tracą swoje wartości z czasem.  Miałem takie i dopiero zauważyłem różnicę  jak zmieniłem na ledy  

Edytowane przez natan2012 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, natan2012 napisał:

Moduły Aquaela używane???  Nowe już chyba nie do dostania. 

Całość kupiona jako nowa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, divennn napisał:

 

Właśnie rozglądałem się za cyrkulatorem 

Jeszcze możesz pomyśleć o sicce voyager nano 1000. Jest trochę mniejszy od korali i bezgłośny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

W kosteczce pojawił się cyrkulator :)  ostatecznie kupiłem oraz postawiłem na Hydor Coralia 900 , mała , zgrabna cyrkulacja pasująca do akwarium

iwKx2Rk0ryLicCHWmlcEzx1Zi6dz8rMlV7w9gmg3

uOa9O5TcpVFpOKapqaKJTNCgYit9QinMM1X4QWAu

UlV6vbnspqyF_aluRvRWVcuyZ7z0_RkhWBJbqQ9y

Obecnie ustawiony po prawej stronie akwarium , jednakże w przyszłości gdy będą korale wyląduje prawdopodobnie po lewej 

Grzałkę w całości schowałem za skałą, zrobiło się bardziej estetycznie ^_^

Kupiłem też czyścik Tunze 0220.006 Care Magnet Pico , świetnie sprawdza się w takim litrażu

Kulki w piasku które myślałem że są glonami okazały się być zwykłymi bąbelkami powietrza , których się pozbyłem :)

SRvNME2h8LuP9sO5tzVIlZLF1kJh3ZnhwMwVvefa

 

To tyle na teraz :)

Edytowane przez divennn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.10.2018 o 20:05, divennn napisał:

czyścik Tunze

Czyścik rewelacja. Zastanawiam się, jak będzie z trwałością tych plastikowych ostrzy. Na razie używam z pół roku i nie zauważyłem zużycia jakiegoś.

W dniu 9.10.2018 o 20:05, divennn napisał:

bąbelkami powietrza

Znaczy, że piach już pracuje:-) To raczej normalny widok będzie, te pęcherzyki. Lepiej się przyzwyczaić, albo zasłonić dolną krawędź akwarium paskiem jakieś tworzywa.

W dniu 9.10.2018 o 20:05, divennn napisał:

Obecnie ustawiony po prawej stronie akwarium , jednakże w przyszłości gdy będą korale wyląduje prawdopodobnie po lewej

To to już zobaczysz jak ustawić, jak zacznie się dojrzewanie, pierwsze osady zaczną się zbierać, okrzemki i glony zaczną na piasku wyłazić. Ogólna zasada jest taka, że ma nie być martwych stref, czyli miejsc gdzie woda stoi i zbierają się osady, a jednocześnie prąd wody nie wywiewa nigdzie piasku i najlepiej jak nie uderza nigdzie bezpośrednio w skałę (na której kiedyś będą korale), tylko zostaje wcześniej odbity od ścianki czy powierzchni wody. Dobrze jest też skierować cyrkulator na powierzchnię wody, wtedy robi Ci ładną falę (lepsza wymiana gazowa, nie zbiera się kożuch, efekty świetlne ładne). Generalnie - nie jest łatwo:-) Szczególnie z pojedynczą cyrkulacją. No ale będziesz miał dużo czasu na próby.

Pasowałoby zrobić jakąś koronę, żeby zasłonić graty na górze i żeby światło nie świeciło w oczy nad wodą. I sugeruje zdjąć szybę pokrywową. Światełko bez szału, to szkoda go tracić dodatkowo na zbędnej szybce. O lepszej wymianie gazowej (szczególnie, że nie masz odpieniacza) nie wspominając. A że ciut więcej wody wyparuje? Zamontuj po prostu automatyczną dolewkę jakąś i będziesz miał temat dolewania z głowy. Na dłuższa metę to i tak bez tego będzie trudno. Weekendy, różne kilkudniowe nieobecności... Zwierzaki takie okresy spokojnie przetrzymają bez specjalnej opieki i karmienia. Ale bez uzupełniania wody to już słabo.

Ułożenie skały teraz bardzo fajne i ogólnie ładnie to wygląda wszystko:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.10.2018 o 11:56, Słony leszcz napisał:

Pasowałoby zrobić jakąś koronę, żeby zasłonić graty na górze i żeby światło nie świeciło w oczy nad wodą.

Na obecną chwilę korony mi nie podchodzą , nie przeszkadza mi taki surowy wygląd akwarium i graty na wierzchu :)

W dniu 11.10.2018 o 11:56, Słony leszcz napisał:

sugeruje zdjąć szybę pokrywową. Światełko bez szału, to szkoda go tracić dodatkowo na zbędnej szybce.

Słuszna uwaga , w takim razie tak zrobię :)

 

Aktualizacja

Na wodzie utworzyła się jakaś dziwna warstwa , tak jakby kożuch , nie wiem dokładnie co to jest i jak się tego pozbyć , nie miesza się z wodą tylko na niej utrzymuje

Na zdjęciu dobrze widać jak odróżnia się od czystej wody wypływającej z kaskady

uvyubl-83fJ4f5J0cWH-C-upkq5YTWJKmsVZh41F

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To film bakteryjny. Miałem to samo i samo przeszło. FZN nie ma skimera żeby to zbierał więc czasem się tworzy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj mały skimer lub przerób troszkę kaskade.  Wejdź na targowisko i w dziale sprzedam zestaw  ( 54l )zerkni na moje fotki. Jest kaskada z dołączonym skimerem. U mnie sprawdzała się super:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, pawellb napisał:

Daj mały skimer lub przerób troszkę kaskade.  Wejdź na targowisko i w dziale sprzedam zestaw  ( 54l )zerkni na moje fotki. Jest kaskada z dołączonym skimerem. U mnie sprawdzała się super:).

Jak to zrobiłeś? Tzn widzę że dorobiłeś rurkę do tej fabrycznej ale w jaki sposób to połączyłeś? I czy nie zmniejszyło to zbyt "zasysania" dolną częścią?

Edytowane przez LordMatthew (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodanie tego skimera nic nie zmieniło w działaniu kaskady. Jurto zrobie dokladne fotki jak to zrobiłem i ci wyślę . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, LordMatthew napisał:

To film bakteryjny. Miałem to samo i samo przeszło. FZN nie ma skimera żeby to zbierał więc czasem się tworzy. 

Okej :)

 

2 godziny temu, pawellb napisał:

Daj mały skimer lub przerób troszkę kaskade.

 

Godzinę temu, pawellb napisał:

Jurto zrobie dokladne fotki jak to zrobiłem i ci wyślę

Jeśli byś mógł również poproszę o zdjęcia dokładnie co i jak ^_^

 

Dzięki za odpowiedź chłopaki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Jak widać na załączonych fotkach zrobiłem otwór w rurce kaskady na to mniejsze kolanko (kolanka od deszczowni). "Korona" w rurce wycięta nożykiem. Wszytko spasowane na wcisk . Gdybyś miał pytania, pisz.

kaskada 1.jpg

kaskada 2.jpg

kaskada 3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.10.2018 o 19:18, divennn napisał:

Na wodzie utworzyła się jakaś dziwna warstwa

Jakby Ci się nie chciało kombinować ze "skimerem" na rurce zasysającej, to możesz spróbować skierować cyrkulację bardziej w górę, pod skosem na lustro wody. Powinno spokojnie ten film powierzchniowy rozbić, a dodatkowo będziesz miał ładne fale:-) Z innych opcji (poza przeróbką rurki, dodaniem skimera dodatkowego, przestawieniem cyrkulacji) można też przesiąść się na kaskadę sachema tidal - ma od razu skimer powierzchniowy, a dodatkowo trochę więcej miejsca na media.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.10.2018 o 10:19, Słony leszcz napisał:

Jakby Ci się nie chciało kombinować ze "skimerem" na rurce zasysającej, to możesz spróbować skierować cyrkulację bardziej w górę, pod skosem na lustro wody. Powinno spokojnie ten film powierzchniowy rozbić, a dodatkowo będziesz miał ładne fale:-) 

W pierwszym akwarium tak miałem i nie do końca film bakteryjny znikał, zawsze trochę go tam było w miejscach bardziej odległych od cyrkulatora.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.10.2018 o 10:19, Słony leszcz napisał:

możesz spróbować skierować cyrkulację bardziej w górę, pod skosem na lustro wody. Powinno spokojnie ten film powierzchniowy rozbić

Już tak zrobiłem jednakże to nie pomogło w 100%

Tak jak to pisze maciej01 

15 minut temu, maciej01 napisał:

zawsze trochę go tam było w miejscach bardziej odległych od cyrkulatora

 

Obecnie stwierdziłem że nie będę kombinować z przeróbką kaskady i dorabiać skimmer od jej rurki zasysającej

Kupiłem osobny skimmer eheim skim 350 który  będę  wkładał co jakis czas gdy tylko utworzy mi się kożuch , zobaczymy z jaką czestotliwością będę musiał go tak umieszczać w akwarium 

Aktualizacja 

Jutro mijają  4 tygodnie od założenia  , oprócz delikatnych glonów które pojawiły się na samym początku na piasku i znikły po 1 dniu nic się nie dzieje..

Czy to normalne i czy wszystko ok?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, divennn napisał:

Już tak zrobiłem jednakże to nie pomogło w 100%

U mnie to działa, choć nie twierdzę że to jakaś 100%-owa metoda. Fakt, że nie przyglądam się aż tak dokładnie, czy gdzieś tam w narożniku nie ma czasem odrobiny kożucha. Praktycznie całe lustro mam wolne od kożucha a woda na powierzchni ładnie się bełta i faluje.

11 godzin temu, divennn napisał:

skimmer eheim skim 350

Jak już masz ten skimer, to zamontuj go na stałe. Takie wkładanie go i wyjmowanie co chwila szybko Ci się znudzi. A miejsce wolne od korali i tak będziesz musiał tam trzymać pod skimer, nawet jak będzie poza akwa akurat. No i stara zasada - jak najmniej grzebania w akwarium, jak najmniej zmian. Takie podłączanie i odłączanie skimera to też zmiana (chociażby pH będzie się zmieniało z uwago na lepsze natlenienie). Z tego co widzę, ten skimer ma 300l/h przepływ. To może odpuść sobie cyrkulator a zostaw sam skimer? W kostce 30-tce kaskada i taki skimer powinny zrobić wystarczającą cyrkulację.

11 godzin temu, divennn napisał:

Czy to normalne i czy wszystko ok?

Każdy zbiornik jest inny:P Może być tak, że już nic specjalnego więcej się nie pojawi, a mogą glony za pół roku nie wiadomo skąd uderzyć tak, że Ci się akwarium odechce. Spoko osób pisze, że dojrzewanie to im się tak na prawdę po roku mniej więcej zakończyło. A i to nie znaczy że się potem jakieś cyjano czy glon nie może pojawić. Taki już chyba urok morskiego, że ciągle trzeba uważać.

Wracając do tematu... Ciesz się, że dobrze idzie i obserwuj. Zrób testy wody i jak będzie ok (NH4/NO2=0, NO3/PO4 w jakimś sensownym zakresie zbliżonym do akceptowalnego chociaż), to możesz coś tam powoli wpuścić, jakiegoś ślimaczka czy dwa, jakiegoś miękasa może. Odrobina życia tez dobrze wpłynie na układ, doda mu odrobinę paliwa. Tylko żeby nie przesadzić i na załadować od razu żarłocznej ryby czy lasu korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Słony leszcz napisał:

Z tego co widzę, ten skimer ma 300l/h przepływ. To może odpuść sobie cyrkulator a zostaw sam skimer? W kostce 30-tce kaskada i taki skimer powinny zrobić wystarczającą cyrkulację.

Tego faktycznie nie przemyślałem , żeby mi się pralka tam w środku nie zrobiła :) a co myślisz na temat zmiany kaskady na fz1 albo fz2 z fz3 którą obecnie mam? miałbym więcej miejsca na tylnej ścianie i mógłby sobie tam na stałe zostać skimmer , obecna kaskada fz3 zajmuje całą tylna ściankę (zdaję sobie sprawę że do mniejszej kaskady wejdzie mniej mediów filtracyjnych)

 

58 minut temu, Słony leszcz napisał:

Zrób testy wody i jak będzie ok (NH4/NO2=0, NO3/PO4 w jakimś sensownym zakresie zbliżonym do akceptowalnego chociaż)

Poczekam jeszcze z 2/3 tygodnie jeśli nic większego się nie wydarzy zrobię testy , jeśli wyjdą tak jak piszesz jakieś sensowne to w tedy dodam do akwarium 2 ślimaczki

 

Godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Tylko żeby nie przesadzić i na załadować od razu żarłocznej ryby czy lasu korali.

aż tak do przodu to mi się nie śpieszy spokojnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, divennn napisał:

a co myślisz na temat zmiany kaskady na fz1 albo fz2 z fz3

Kaskady to bym nie zmieniał na mniejszą raczej... Ja to myślę raczej nad wymianą fzn na tidal 110, bo ma ponad 3 litry pojemności. Miejsca nigdy za dużo. A może na części spływu z kaskady jakąś taką jakby tamę zrobić, żeby woda nie leciała całą szerokością? Np kawałek sztywnej foli wetknąć między obudowę kaskady z przodu i koszyk jeden... Albo po prostu na bocznej szybce zamontować go.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja

Dzisiaj w moje ręce wpadły dwa nowe przedmioty do akwa :)  

vYhMUViXRYcqiRZghrukhtA8qXwvCEpFUthd25Ls

Zdecydowałem się jednak na wymianę kaskady na mniejszą , stwierdziłem że nie potrzebuję aż tak dużej jaką była versamax fzn3 do mojego akwarium w którym mieści się około 24/25 litrów , fzn1 zajmuje dużo mniej miejsca przez co mam możliwość estetycznie umieścić choćby dolewkę , która jest kolejnym fantem na dziś :)

Aqua-Trend Levelautomatic EYE - nie spodziewałem się że ta dolewka będzie aż tak mała oraz zgrabna , nie rzuca się w oczy i wygląda całkiem ładnie na bocznej szybce :)

Pokrywkę kaskady zmodyfikowałem tak aby ukryć wężyk silikonowy dolewki  , znajduje się on na wylocie kaskady przez co woda z dolewki nie wpada mocnym strumieniem prosto do akwarium a delikatnie spływa wraz z wodą z kaskady :)

GaEPKwgnHuyqqiA7eOawd7yXMatsC4vDyD3HnYkz

Gk9OxrY7EwGjPNfXYAgMW6qrZknhmjSrhU3eibLy

hLSGxkoGZ_H8IBECpi2IhAP7Ojp8OSK2mUXp8WSp

 

Za dnia dodam kolejny wpis opisujący oraz pokazujący dokładnie jak wszystko jest umieszczone :) 

Oprócz tego w tym tygodniu pojawi się jeszcze jedna niespodzianka dla akwarium , kolejny sprzęt o którym też pojawi się wpis :)

To tyle na teraz , pozdrawiam wszystkich :)

Edytowane przez divennn (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.