Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć i czołem wszystkim! :clapping

Po latach planów i marzeń, chyba wreszcie nadszedł czas, kiedy te marzenia i plany uda mi się zrealizować (data rejestracji na forum... 2007 :smilieA13:). Podejść do rozpoczęcia przygody ze zbiornikiem miałem co najmniej 3 - niestety za każdym razem z powodu braku wystarczającej ilości środków (jak to się w trakcie okazywało), pomysł spalał na panewce. To były jednak czasy począwszy od gimnazjum, przez liceum, aż po życie studenckie.

Teraz w końcu finansowo jestem "na swoim" i mogę swoje marzenia realizować.

A marzeniem tym (na początek) jest kostka 40 x 40 x 40. Po przemyśleniu sprawy, z powodu ograniczeń miejsca i zdroworozsądkowego spojrzenia na portfel zdecydowałem, że mój pierwszy zbiornik będzie z kaskadą - brak panelu i brak sumpa. Planowana obsada to LPS, miękasy i 2 nemo + wysokiej klasy ekipa czyszcząca.

 

No, po tej jakże urzekające historii nadszedł czas na sprawy techniczne i to w tym miejscu Drodzy Forumowicze proszę Was o rady i wskazówki.

1. Szkło OptiWhite 6mm 40 x 40 x 40 - dość ciekawą ofertę znalazłem w sklepie Clarias - czy macie jakieś doświadczenie z tym sklepem? Można brać?

2. Lampa - tutaj mam tak naprawdę największy dylemat. Budżet jaki sobie daję to +/- 400 zł i mam w zasadzie 4 propozycje. Mój faworyt to Sirius Nano Slim 40; inne ciekawe opcje to: Zetlight Horizon ZA1201, NEMOLIGHT AQUA FRESH 18W LED, Jebao Matrix LED AK-60. Będę wdzięczny za KAŻDĄ opinię w tej kwestii.

3. Filtr zewnętrzny Aquael Versamax 3 - w tym miejscu chciałbym prosić o poradę - co wpakować na start, tzn. na czas przejścia cyklu azotowego? Czy sam Siporax i wata wystarczą? A inne związki dodać dopiero, jak do zbiornika wpuszczę jakieś życie?

4. Pompa cyrkulacyjna Koralia Nano 900

5. Odpieniacz - póki co nie planuję, ale docelowo Tunze 9001, który planuję zmieścić w FZN.

6. Grzałka - Jager 75W

7. Salimetr na start, a docelowo refraktometr.

8. Żywy piasek - Nature’s Ocean Live Natural White 4,5 kg - chyba zdecyduję się na żywy piach, taka paczka powinna mi dać na dnie ok. 1-2 cm grubości?

9. RO/DI - tutaj się póki co bawić nie planuję, bo pod kranem miejsca mało, a poza tym przy tak małym baniaku, mogę sobie pozwolić na kopno gotowej wody (ew. opcja wody z Auchana).

10. Sól - Aquarium System Instant Ocean

11. Żywa skała - raczej nie będę przestrzegał 20% i będzie to 9 kg (zakup planuję na erybce).

 

Z tak skonfigurowanym zestawem planuję wystartować. Bardzo proszę o wszelkie uwagi, wskazówki. Mam właściwie też dość głupie pytanie odnośnie szafki - myślicie, że warto szukać mebla z blatem dokładnie 40 x 40, czy warto mieć te kilka cm po bokach (tylko w sumie po co)?

 

Pozdrawiam!

Bartek

 

Edytowane przez Mistral (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jeszcze zbyt doświadczony, ale mam szkło podobnej wielkości i powiem co ja zmieniłem z czasem bo uważam to za błędy na stracie. 

1. Zamawiałem w innej firmie, ale raczej nie powinieneś mieć problemów 

2. Lampę robiłem na power ledach że sterowaniem od kolegi magu i nie żałuję, z tego co czytam jebao jest niezła 

3.Tu w ogóle nie pomogę, mam panel i poza sumpem nie widzę lepszego rozwiązania 

4. Od niej zaczynałem i teraz miesza sól przed podmianą. Weź nawet najsłabszą jebao sw-2, tak żeby mieć sterowanie, będzie Pan naprawdę zadowolony. Daje dużo więcej możliwości ustawień, zwłaszcza w tak małym szkle.

5. Posiadam ten odpieniacz i sprawdza się super

6. Mam 100w

7. Mam refraktometr, idzie naprawdę znaleźć w dobrej cenie, ja za swój dałem bodajże 105zł z przesyłką, bardzo pewne i dokładne urządzenie 

8. Miałem ten sam, jakieś dwa tygodnie temu wymieniłem na AM Bali Sand 2-3mm. W poprzednim bardzo ciężko było ustawić cyrkulację by ładnie zbierało z dna, a nie unosiło piasku do toni. Nawet jak udało mi się już prawie dojść do takiego ustawienia jak chciałem, to zawsze jakaś ryba wzburzyła piach i znowu fruwał.  Tak to jest w małych kostkach. 

9. Miałem podobne myślenie. Kupiłem filtr i powiem szczerze, jedna z madrzejszych decyzji jaką podjąłem. Wygoda to mało powiedziane. Przekonasz się sam, ile potrafi odparować wody i ile trzeba do uzupełnienia. Nie wyobrażam sobie jeździć za woda, stać w kolejkach, korkach na mieście, lub 3mać takie zapasy żeby nie brakło. Ale to już sprawa indywidualna. 

10. Ja startowałem na AF Reef Salt, startuj od razu na docelowej, po co komplikować i potem po zmianie na bogatszą zapraszać glony. 

11. Też dałem więcej niż potrzeba. 

Co do szafki myślę, że warto mieć te 3-5 po bokach, o ile pokarmy, dodatki do wody i resztę schowasz do szafki, to czasem robiąc pracę w akwarium, dobrze jest mieć gdzie położyć pensete, czy inne narzędzia.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam lampę Zetlight Horizon ZA 1201 Wi-Fi i jest całkiem ok, tylko moim zdaniem mogłoby być w niej trochę więcej niebieskiego. Co do cyrkulatora to możesz jeszcze pomyśleć o Sicce Voyager nano, jest trochę mniejszy od korali nano, mam oba i są niesłyszalne. Z worka 4,5 kg tego piasku powinieneś mieć warstwę około 2cm, też mam piasek tej firmy tylko samoa pink. Kup filtr RO/DI i będziesz niezależny, startowałem z trochę mniejszym akwarium i filtr kupiłem. Możesz kupić tańszy taki za około 150 złotych. Pierwsze akwarium też startowałem na soli instant ocean, ale teraz jestem zdania, że lepiej wystartować na docelowej soli. Ja obecnie od dłuższego czasu używam Red Sea niebieską, a mam obsadę głównie z miękkimi i kilka LPS. Skały kup tyle ile Tobie się podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

9). Przy tej wielkości zbiorniku i gorącym lecie, więcej wydasz na paliwo i/lub stracony czas niż za tani zestaw RODI. Pomimo przykrytego zbiornika, w podobnej wielkości akwarium, ubytek wody (parowanie) był znaczny. Nie uważam, że jest to "taki mały baniak".

Jeżeli w dalszej perspektywie (a piszesz, że było ich 3), nie planujesz filtra RODI, warto zadać sobie pytanie, jak wyobrażasz sobie akwarium za 2 lata (czy będziesz jeszcze posiadał).

Akwarystyka morska = filtr RODI. Jeżeli jego zakup i utrzymanie stanowi dla Ciebie barierę, rozważyłbym 5 podejście w późniejszym czasie.

Nie pisze tego złośliwie, bo zaraz wyleje się fala hejtu, bo się da...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ciepok77 - wielkie dzięki za cenne uwagi! Chyba przekonałeś mnie z ta pompą cyrkulacyjną, nie pierwszy raz przewija mi się tutaj pozytywna opinia odnośnie pompy z regulacją mocy, na refraktometr zresztą też chyba od razu się skuszę. Na pewno ponownie przemyśle też wybór soli i podłoża.

@maciej01 - również bardzo dziękuję za odpowiedź. Widzę, że podejście odnośnie RO/DI, cyrkulacji i soli masz podobne jak kolega ciepok77, dlatego tym bardziej wezmę to pod uwagę.

@Mozart - żadna fala hejtu się nie poleje (mam nadzieję) - kwestią oczywiście nie są finanse, tylko miejsce w kuchni pod szafką - jeżeli zdecydowałbym się na RO/DI wolałbym go mieć przymocowanego na stałe. Czytam jednak kolejną opinią o tym, że RO/DI mieć warto i chyba nie sposób się z Wami nie zgodzić. Co więcej myślę, że uda mi się wygospodarować miejsce w szafce obok, gdzie stoi tylko kilka nieużywanych naczyń... kilka nawiertów w ściance, rurek i wężyków i powinno wszystko działać.

 

Ponieważ mocno pilnuję budżetu, ale nie chcę też szmelcu, moglibyście mi polecić jakiś konkretny Filtr RO/Di + żywicę, które powinny wystarczyć na początek przygody z akwarystyką i nie zajmą nie wiadomo ile miejsca? Maciej01 wspominałes coś o filtrze w okolicach 150 zł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mistral - żeby Cię utwierdzić w przekonaniu to również polecam filtr RO/DI, może przez miesiąc czy dwa będzie chciało Ci się latać po wodę, ale zapewniam, że po jakimś czasie każda rutynowa czynność staje się uciążliwa, zresztą o ile nie jesteś 5cio latkiem to znasz życie :) A wody potrzeba duuuużo, szczególnie w upalne dni, u mnie w starym akwa 30 litrowym (plus sump 15 litrów), 10 litrów w dolewce potrafiło zejść w ok tydzień (w upalne dni).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Mistral napisał:

tylko miejsce w kuchni pod szafką - jeżeli zdecydowałbym się na RO/DI wolałbym go mieć przymocowanego na stałe.

Miałem ten sam problem :) Swój filtr podłączyłem pod zawór od pralki i całość razem z DI wrzuciłem w plastikowe pudełko, które jest za pralka i wystają mi tylko dwa wężyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Mistral napisał:

1. Szkło OptiWhite 6mm 40 x 40 x 40

Różnicę pomiędzy opti i float (oczywiście, nie chodzi o krawędzie:-) widać dopiero od 8mm. No tak przynajmniej piszą wszędzie (jak już przewali się to 100tyś komentarzy, jakie to opti jest super).

21 godzin temu, Mistral napisał:

2. Lampa

Dużo osób poleca sirusa. Za te pieniądze nic lepszego nie znajdziesz.

21 godzin temu, Mistral napisał:

3. Filtr zewnętrzny Aquael Versamax 3 - w tym miejscu chciałbym prosić o poradę - co wpakować na start, tzn. na czas przejścia cyklu azotowego? Czy sam Siporax i wata wystarczą?

Wystarczą

21 godzin temu, Mistral napisał:

4. Pompa cyrkulacyjna Koralia Nano 900

Mam jebao. Regulacja fajna rzecz. Różne opinie co do trwałości, ale ja nie narzekam na razie. Z resztą koralia to też nie jest nie wiadomo co. Jak korlaię, to od razu dwie - w tedy plus, że łatwiej będzie Ci ustawić cyrkulację dobrze.

22 godziny temu, Mistral napisał:

5. Odpieniacz - póki co nie planuję, ale docelowo Tunze 9001, który planuję zmieścić w FZN

Wątpię, żeby wszedł tunze. Resun chyba wchodzi. Są też zawieszane takie, no ale to przyszłość jak piszesz.

22 godziny temu, Mistral napisał:

6. Grzałka - Jager 75W

Grzałka jak grzałka. Problemy z kalibracją jegera miałem, ale jakoś się udalo i teraz 25st trzyma przyzwoicie.

22 godziny temu, Mistral napisał:

7. Salimetr na start, a docelowo refraktometr

Niech Ci ktoś ten spławik sprawdzi, co pokazuje. Na dojrzewanie pewnie starczy.

22 godziny temu, Mistral napisał:

8. Żywy piasek - Nature’s Ocean Live Natural White 4,5 kg - chyba zdecyduję się na żywy piach, taka paczka powinna mi dać na dnie ok. 1-2 cm grubości?

Ja mam 2-3cm z takiej paczki w kostce 35, to pewnie u Ciebie będzie coś ~2cm. To już wyżej pisali koledzy, żywy jest dość drobny i "latający". Teraz bym brał dla siebie raczej piasek koralowy jakiś, taki 3-5 mm (np bali sand).

22 godziny temu, Mistral napisał:

9. RO/DI

A ja na przekór wcześniejszym opiniom napisze, że spokojnie da się funkcjonować na wodzie ze sklepu akwarystycznego. Filtr RO 150 (choć to raczej dolna pułka cenowa), puszka na żywicę + zasyp ~100zł, TDS (przydałby się, jak sam masz wodę robić) ~100-150zł... W sumie wcale nie małe pieniądze. Lepiej wydać na automatyczną dolewkę, o której nigdzie nie piszesz. Wg mnie konieczność dolewania z ręki jest bardziej upierdliwa niż zatankowanie wody w akwarystycznym raz w miesiącu. Albo na życie do akwa. A o RODI pomyśleć kiedyś w przyszlości. No chyba, że kasa Cię nie ogranicza w ogóle, to spoko.

22 godziny temu, Mistral napisał:

10. Sól - Aquarium System Instant Ocean

Każdy swoją sól chwali:-) Ja używam red sea niebieskiej np.

22 godziny temu, Mistral napisał:

11. Żywa skała

Ilość to tak nie mniej niż 10%, a przede wszystkim żeby wizualnie pasowało i żeby dało się coś sensownego ustawić. Za dużo - wyjdzie gruzowisko, za mało - słaba filtracja, mało miejsca na korale, mało kryjówek dla mobilnych zwierzaków.

Powodzenia:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega Słony Leszcz ma rację, zapomnieliśmy o dolewce. Bardzo wygodna rzecz, takie dolewanie codzienne wody bywa uciążliwe, nawet jak wyjedziesz na weekend to tez się super sprawdza. Ja mam taką jak na zdjęciu i przy nano szkle jest super, nie mam miejsca na dodatkowy pojemnik obok.

20181009_172334-1209x1612.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Mistral napisał:

Filtr zamówiony. Przeczytałem kilka pozytywnych opinii na forum o tym egzemplarzu:

http://www.filtrwody.pl/pl/p/FILTR-OSMOZA-AKWARYSTYCZNA-RO4-Z-DEMINERALIZATOR-/122

 

 

Dobra decyzja. Ja mam trochę inny ale ten też będzie dobry na Twoje potrzeby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz przyszedł czas na mebel. Na początku chciałem zlecić coś stolarzowi, ale ostatecznie samemu coś sklecę z castoramowych płyt - wyjdzie taniej i będę miał pewność, że mam to, co chcę. Reszta sprzętu w drodze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też zaczynałem od dokładnie takiego samego szkła. Ja akurat nie miałem kaskady i odpieniacza, a filtr kubełkowy z ceramiką i tak akwarium przetrwało ponad 2 lata. Na regularnych podmianach było w miarę bezproblemowe. Polecam sole Aquaforest, swoje soliłem Reef salt.

Moje już zlikwidowane więc jak coś to szkło OptiWhite i lampę Zetlight ZA1201 mam do odsprzedania, ;) odbiór we Wrocławiu, mogę się też podzielić wodą na start jak potrzebujesz

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, ciepok77 napisał:

nie mam miejsca na dodatkowy pojemnik obok

Zawsze można pojemnik ustawić pod spodem i zamontować "elektroniczną" dolewkę typu aqua trend levelautomatic eye czy tunze osmolator nano. To drugie mam i polecam, choć warto dokleić osłonę od spodu, żeby żaden zwierz nie wlazł w czujnik. Bo taka banieczka stojąca na akwarium... dla mnie trochę słabo to wygląda niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram, ja nie miałem u siebie dolewki i o ile na co dzień nie było to specjalnie uciążliwe to już przy np. 3 dniowych wyjazdach potrafiło odparować 5l wody, co przy takim litrażu jest sporym ubytkiem. Warto jednak znaleźć miejsce na niewielki zbiornik z dolewką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bardzo dziękuję za zaangażowanie w mój temat.

@matroxpl - aktualnie mieszkam w Legnicy, ale pracuję we Wrocławiu. Mogłbyś odezwać się do mnie w prywatnej wiadomości i dać znać jakie ceny i co oferujesz? Może jeszcze inne przydatne rzeczy byś znalazł, które mógłbym odkupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, może trochę głupie pytanie, ale gdzie trzymacie wodę, która zostanie przepuszczona przez RO/DI? Macie zbiorniki ciśnieniowe? Czy jakieś duży kanistry? Taka woda może spokojnie w butli po wodzie mineralnej, czy w czystym kanistrze stać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam w przykrytym wiadrze i nic się nie dzieje,  z tym że nie mierz tds bo się zdziwisz,  woda ro ciagnie z powietrza i wyniki mogą być dalekie od ideału.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedź do Castoramy, tam masz ich firmowe takie mleczne wiaderka, od razu mają podziałkę, chyba do 15l i do nich kupisz od razu wieczka. Ja mam 2 takie, do jednego wlewam ilość wody do rozrobienia przed sobotnią podmianą, a do drugiego jak tam miesza się sól, ściągam taką samą ilość wody z akwarium. Skala jest fajna, ja robię cotygodniową podmianą 6l i od razu widzę ile odessałem wody. Ja mając filtr ro nie robię wody na zapas. W piątek wieczór leje 6l, sole i mieszam do soboty, a w sobotę rano szybka podmianka. Jak już pisałem mam 2 wiaderka, ale pokrywkę jedną. Wiadra stoją na balkonie, jedno w drugim i górne jest przykryte, w nim mieszam sól, a w to dolne wypompowuje wodę z akwarium.

Edytowane przez ciepok77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję tak szczegółowe instrukcje!

Filtr przyszedł i dzisiaj zajmuję się jego montażem. Reszta sprzętu powoli przychodzi, ale na szkło będę czekał ok. 2 tygodnie, także start solanki przewiduję na pierwszy tydzień listopada.

Z innej beczki - postanowiłem, że zacznę od 8 kg żywej skały (jednak bardziej podobają mi się zbiorniki bez gruzowiska). Macie może doświadczenie jeżeli chodzi o skałę z erybki? Dość dobra cena no i chyba można spokojnie od nich brać? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalę byłoby dobrze sobie samemu wybrać. Na pewno masz jakąś wizję jej ułożenie w głowie i można sobie dobrać odpowiednie kawałki. Co do skały z eRybki, to się nie wypowiem, ja startowałem na suchej, ale nie widziałem, żeby ktoś narzekał, wiec chyba ok. Chociaż nikt w skale nie siedzi i dostawa dostawie nie równa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt cały czas sukcesywnie do mnie przyjeżdża, ale naszły mnie pewne wątpliwości odnośnie skały. Czytam sporo negatywnych opinii o żywej skale i dość sensowne argumenty zwolenników skały suchej. Podzielicie się szczegółowo swoimi doświadczeniami? W zasadzie żywa skała i obserwowanie tego, co się z nią dzieje (i co z niej wychodzi) jest jednym z elementów, który mnie najbardziej interesuje w okresie dojrzewania akwarium :D

Edytowane przez Mistral (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Ja Ci nie powiem jaka skala jest lepsza, tu wybrac musisz sam...

Moj pierwszy zbiornik byl na "zywej" a nastepne na sztucznej...

Dla mnie plusem sztucznej skaly jest mozliwosc jej ustawienia, przyciecia, dopasowania, klejenia bez pospiechu, bo zycie ginie, chociaz moja jest tak dobrana ze moge ja w kazdej chwili po kawalku wyciagnac...

"Zywa" skala jest na pewno ciekawsza do obserwacji, ale korale zazwyczaj kupuje sie na kawalku skaly, wiec szybko sztuczna zostanie skolonizowana...

Decydujac sie na sztuczna skale , trudno jest by w krotszym czy dluzszym czasie nie pojawily sie na niej pasazerowie na gape, ktore przechodza z podstawek i kawalkow skaly na ktorej kupuje sie korale a nawet kropla wody ze sklepu, moze zawierac zarodniki czegos, co niekoniecznie chcielibysmy miec w zbiorniku...

 

Pozdrowki...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwsze akwarium morskie startowałem na żywej skale i dojrzewanie było łagodne, mało glonów, mało plag. Drugie akwarium wystartowałem też na żywej, tzn. przeniosłem z mniejszego i dokupiłem drugie tyle żywej ze sklepu. Jak na razie plag nie ma, glony nie chcą specjalnie rosnąć, a akwarium jest prawie 2,5 miesiąca po przekładce. Jak dla mnie to na start tylko żywa skała, a suchą to można dołożyć zawsze jak się okaże mało tej pierwszej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje pierwsze akwarium stawiałem na żywej skale, bardzo dobrej jakości. Obyło się praktycznie bez jakichkolwiek typowych dolegliwości dojrzewania typu glony, okrzemki itp. cały proces przeszedł mega łagodnie. Prócz tych plusów, sprawdzona żywa skała jest o tyle fajna, że czasem można znaleźć na niej coś ciekawego.

Obecne akwarium stawiałem w większości na suchej skale Marco Rocks plus część skały z poprzedniego, po dojrzewaniu przerzuciłem resztę. Tutaj również dojrzewanie przeszło praktycznie bez objawów. Generalnie jeżeli nie masz dostępu do dobrej jakości żywej skały to bezpieczniejszą opcją jest sucha.

Edytowane przez matroxpl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.