Skocz do zawartości
Smialek

Długo wyczekiwane 112l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W koncu po 7 latach doczekałem sie mozliwosc założenia malej rafki. Sprzety juz wybrane i zamowione. Zestaw to:

- zbiornik 80x35x40

- swiatło nemolight II 48w

- filtracja fzn-3

- cyrkulacja glamorca gyre gp-02

- zywy piasek 9kg

- sol ocean instant

- skala 12kg Marco rocks reef

- woda narazie demineralizowana ze sklepu, z czasem zakupie osmoze

 

Odpieniacz tez narazie brak, sprobuje narazie bez, z czasem myslalem o hydor skimski.

Niedlugo bede zalewac ale zeby nie popelnic falstartu prosba o kilka rad.

- kiedy dodac piasek? Od razu, po dojrzewaniu czy polowe na poczatku i druga polowe na koniec

- skale klasc na piach czy zakopac w piasku

- co wlozyc i kiedy do kaskady? Jak czesto wymieniac wklady?

- jakie bakterie na start polecacie?

 

Zalozenie to korale miekkie, lps moze jeden czy 2 sps? Do tego 4-5 rybek malych. Na pewno blazenki i mandaryn.

 

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

-piasek kilka dni po zalaniu (2-3), co umożliwi odessanie osadów, pyłów jakie ci że skały wydmucha;

Co do jego ilości to może być za dużo, ja w Reefmax-ie mam tyle samo i uważam że jest go za duzo, proponuje opakowanie 4,5 kg 

-skale kładziesz bezpośrednio na dnie akwarium, później dosypujesz piach(patrz wyżej) zapewni to stabilność, nic Ci nie podkopie skały i się nie przewróci siejąc straty...

- u mnie za filtrację odpowiada phosguard i purigen od seachema plus litr matrixu, na to węgiel aktywny plus wata. Wata wymieniana 2x w tyg, węgiel co miesiąc

- bakterie seachema stability

 

 

Edytowane przez Arrooss1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na start do kaskady daj ceramikę i na wierzch wate. Wymieniaj ją jak się zabrudzi. "Pochłaniacze " dasz po dojrzewaniu , w zależności od potrzeb. Jak kolega wyżej, 9kg piasku będzie za dużo. Warstwa ok 2cm, będzie ok. Bakterie na start i do pozniejszego użytku ,stabiliti seachema bardzo dobre. Takie używam :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceramika to jest ten Matrix? Zeby bylo 2 cm piasku to wg kalkulatora musze miec 6,5kg wiec i tak 2 worki musze kupic.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być matrix seachema lub sera siporax ten mniejszy. 

Możesz też dać AQUAFOREST LIFE BIO FIL 1200ML

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AQUAFOREST LIFE BIO FIL

Używa ktoś , jak w porównaniu do matrixa ? 


8b6ea421320dd9fcf9d516e867b9abe7u1767a1598

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z 4,5 kg to wyjdzie ~1cm warstwa w akwarium 80-tce. Włączysz cyrkulację, to z połowy dla Ci wywieje taką warstewkę i będzie goła szyba. Efekt - tragedia. Już lepiej całkiem piach odpuścić niż mieć takie placki. Jak dawać piach, to żeby te 2-3 cm były, wiec 9 kg pewnie będzie w sam raz. Ja mam kostkę 35, wsypałem 4,5 kg i tak pewnie 2-3 cm właśnie będzie. Możesz ewentualnie wziąć jedną torbę żywego, a drugą - piasku koralowego suchego, nieco grubszego (3-5mm). Bardziej naturalnie będzie to wyglądało wtedy.

A, i przemyśl tę kaskadę. Czy nie lepiej panel wkleić od razu, jak akwarium jeszcze puste. Też mam na kaskadzie akwarium, niby ok, ale w dłuższej perspektywie trochę uciążliwe rozwiązanie. No i na 112l to może być mało - do fzn/versmax 3 za wiele nie wejdzie, jakieś 1,3 litra ceramiki, albo 1 litr ceramiki plus jakieś adsorbery/węgiel/wata)

I mandaryna odpuść - nie wyżywi się w takim akwarium, a z karmieniem ich mrożonkami różnie bywa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, fidelart napisał:

AQUAFOREST LIFE BIO FIL

Używa ktoś , jak w porównaniu do matrixa ? 

Używam od początku jest na plus :-) 

Żebyś się nie przeraził jak dołożysz to przez 1-2 godziny woda jest mleczna , ale to przez bakterie na kamieniach . Później wszystko kryształ . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Karolem88 napisał:

Używam od początku jest na plus :-) 

Żebyś się nie przeraził jak dołożysz to przez 1-2 godziny woda jest mleczna , ale to przez bakterie na kamieniach . Później wszystko kryształ . 

Wydaje mi się, że pomyliłeś produktu. Bio Fil to porowate kamyczki już zasiedlone przez bakterie, a AF Life Source to błotko, po którym jak wspomniałeś występuje mleczna woda;)

Niemniej jednak polecam obydwa produkty, ja zarówno Bio Fil i Life Source stosowałem na start

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze bedzie mozna dolozyc druga kaskade. Mandaryna zobacze, moze uda mi sie znalezc takiego co je mrozonki. Jak nie to odpuszcze.
Zamowilem 9kg piasku, tak zeby 2-2,5 cm warstwe miec. Nie wiem tylko skaly jeszcze, myslalem o 12kg ale wg przelicznika to wyjdzie 44l skaly.
Lepiej mierzyc na 25% objetosci to moze 7kg = 28l


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś z Warszawy i masz sklepy na miejscu, możesz podejść, podjechać i sobie wybrać tyle ile Tobie pasuje. Nie musisz trzymać się procentów lub kilogramów. Jak akwarium kiedyś dojrzeje i będzie w nim drobne życie/robaczki to mandaryn da radę. Ja miałem to szczęście, że kupiłem już takiego co jadł mrożonki i nawet skubnie suchy pokarm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, Podjedz do sklepu Acropora tam wszystkie Mandaryny na sprzedaż jedzą mrożonki, innych nie sprzedają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Smialek napisał:

Nie wiem tylko skaly jeszcze, myslalem o 12kg ale wg przelicznika to wyjdzie 44l skaly.
Lepiej mierzyc na 25% objetosci to moze 7kg = 28l

Coś nie kumam tych przeliczników:-) Celuj w ilość 10-20% skały w stosunku do ilości wody. Czyli jak masz 112l, to skały dajesz 11-22kg. To nie apteka. 20% to może być "optycznie" już dużo w zbiorniku, ponizej 10% tez bym nie schodził. Dlatego lepiej wrzuć na początek to 11 czy 12kg, ustaw jakoś żeby Ci paskowało wizualnie, a potem pomyśl, czy jeszcze by się przydał jakiś kawałek albo dwa. Weź też pod uwagę, że z czasem jakieś kawałki skały będą Ci dochodziły z koralami. No i do tego dasz jeszcze ceramikę i piach, to powierzchni dla bakterii wystarczy. Wreszcie, nic się nie stanie jak w czasie dojrzewania dołożysz trochę skały później. Niby lepiej od razu całą, żeby nie generować dodatkowych zawirowań, ale jak po 2 czy 3 tygodniach dołożysz trochę skały, to też nic takiego się nie stanie - i tak wszystko będzie dojrzewało jeszcze.

Mandaryn - Twoja decyzja. Ale jeśli się zdecydujesz, to dobrze żeby była to dobrana parka, i żebyś wpuścił je do naprawdę dojrzałego akwarium, powiedzmy po roku. Nawet jak trafisz takiego, co je mrożonki, to i tak do szczęścia te rybki potrzebują poskubać skałę i uzupełnić dietę żywym pokarmem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciaglr czekam na zbiornik, skale juz mam 11kg czeka sobie spokojnie. Zastanawiam sie nad odpieniaczem. Mysle o bubble magus qq1 lub qq3. Myslicie ze warto? Jesli tak to ktory? Czy do niego mozna upchnac jakas ceramike?

Czy odpieniacz wplynie na czestotliwosc podmian wody? Np zamiast 1raz w tyg to raz na 2 tyg?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Smialek napisał:

Mysle o bubble magus qq1 lub qq3. Myslicie ze warto? Jesli tak to ktory?

Mam qq1 u siebie, jak masz miejsce weź większy. Fajny, cichy, swoje robi :)

38 minut temu, Smialek napisał:

Czy odpieniacz wplynie na czestotliwosc podmian wody?

Moim zdaniem jedynie zasolenie musisz kontrolować, a na częstotliwość podmian wpłynie obsada, która będzie wyjadać micro, macro i to uzupełniasz podmiankami. Skała sucha więc o pierwszej podmiance pomyślisz za 2-3 miesiące :)

Powodzenia !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W koncu przyszlo szkło i dzisiaj zalałem. Jutro wrzuce piasek i bakterie. Narazie filtr dziala na gabkach. Jak piasek osiadzie wymienie na siporax i matrix.
2907a53eaf8668c5b4d263eec1c6a2ef.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Również trzymam kciuki bo niedługo uruchamiam bardzo podobny setup :) będę obserwował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurna. Czy ten fzn3 wam tez tak buczy? Probowalem go juz ustwawiac na kilka sposobow i strasznie buczy. W calym pokoju sluchac tylko buczenie.
Czy wewnetrzne filtry tez tak maja ze wpadaja w rezonans?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój praktycznie bezglosny trochę zaczyna buczec Jak jest przybrudzona pompa

Wysłane z mojego BLA-L29 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 95x50x50 os 7x17W + actinica Led APF600 ,2x Koralia 3, sump 80L einheim 1250 start 10.2009

akwar1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest nowa to się dotrze albo jest przeładowana i dlatego mieli głośno. Ja naa początku dawałem gąbkę tam gdzie opiera się o akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasni on buczy nawet jak nie dotyka akwarium. To silnik drga i uderza o obudowe. Udalo mi sie ustawic w pozycji ze buczenie mniej sluchac, jednak jest to drzwiek ktory sie niesie po calym domu. Nie jest to brzeczenie czy traktor ale jednostajny dzwiek bbbyyyyyyyyyyyyyyy. Moze to normalne a jestem zbyt przeczulony.
Pytanie czy jest to podstawa do reklamacji jesli sie nie dotrze.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Quote

Pytanie czy jest to podstawa do reklamacji jesli sie nie dotrze.

Ja miałem problem z buczącą sw-4. Reklamowałem i bez problemu wymienili mi na nową.. W moim przypadku zakupiłem dwie takie same pompy i dlatego łatwo mogłem stwierdzić, że druga pompa działa zdecydowanie głośniej od pierwszej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest i piach i bakterie. W kaskadzie 1l siporaxu i 250ml matrixa+ gabka i wata.

05829e1e6cb58f49975c64886a27e2c9.jpg


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.