Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przez kilka lat posiadam słodkie akwarium 112 pożniej powstał drugi zbiornik sera tube 130l . Mix sps,lps i miękkie.

Ale w końcu zrealizowałem swoje marzenie podczas kapitalnego remontu mieszkania został wstawiony zbiornik 650l + zaplecze ,podłączenie wodno-kanalizacyjnym, z dodatkowym kominem wentylacyjnym i osobnym zasilaniem .

Akwarium zalane za suchej skale,suchym piasku 28.09.2018 

Akwarium 200x50x60 przód opti 12mm

Sump 120x40x40 z przegrodami ,refugium aktualnie rosną Chaetomorpha , Rhodymenia sp. Halymenia sp Codium fragile i brunatnica

Filtracja siporax.

ro4 di

falownik jebao rw-20

pompa jebao dcp-10000

lampa uv 36w UV-C

odpieniacz bubble magus curve 9 1500l

lampa diy 218w +100w

led 10x- 460-470nm

led 10x białe 

led 6x 3w 410nm

+ po dojrzewaniu lampa z drugiego akwarium dojdzie

TMC V2 iLumen Air 600 connect 100w

Oświetlenie refugium 20w .

Hydraulika podłączona bezpośrednio do kanalizacji z licznikiem wody do łatwiejszego spuszczania wody.

13198321_IMG_20180927_174128.jpg

 

planuje jeszcze dokupić , dolewke,chłodziarkę, pompy dozujące.

Aktualnie na szybach i skałach zdominowały okrzemki,odpieniacz już ładnie pracuję.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje spełnienia marzenia !!! :) 
będę śledził jak się rozwija akwarium.

Fajnie, że się podzieliłeś, bo z żoną jesteśmy na etapie wyboru projektu domu i warunek, że musi być miejsce na duże akwarium w domu. I mam teraz dylemat gdzie go umieścić, jaki wymiar, gdzie filtracja, czy pod spodem zbiornika, czy jakieś pomieszczenie obok, czy np w piwnicy :D 

A mógłbyś wrzucić zdjęcie sumpa i wgl jak wygląda cała filtracja?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Ceragl napisał:

Fajnie, że się podzieliłeś, bo z żoną jesteśmy na etapie wyboru projektu domu i warunek, że musi być miejsce na duże akwarium w domu. I mam teraz dylemat gdzie go umieścić, jaki wymiar, gdzie filtracja, czy pod spodem zbiornika, czy jakieś pomieszczenie obok, czy np w piwnicy :D

Wg mnie najlepsze miejsce jest w jadalni lub między salonem a jadalnią tak tylko aby TV nie odbijał się w akwarium. Sam mam w jadalni , która jest połączona z salonem. Widzę akwarium zarówno ze stołu (oj biesiady zamieniają się w dyskusje nad rafą) jak i z kanapy ;) Ja mam sump pod spodem ale ekipa, która budowała mi akwarium zachęcała do zrobienia go w piwnicy pod spodem, co pewnie zrobię jak postawię większe obok bo obiecałem żonie dodatkowe szafki, które mają być pod akwarium :) 

9 godzin temu, łukasz_jeden napisał:



 

pięknie! coś czuję że u Ciebie też wszystkie dyskusje przy stole wcześniej czy później sprowadzą się do dyskusji rafowych :clapping

Edytowane przez Przemek79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 godzin temu, łukasz_jeden napisał:

Przez kilka lat posiadam słodkie akwarium 112 pożniej powstał drugi zbiornik sera tube 130l . Mix sps,lps i miękkie.

Ale w końcu zrealizowałem swoje marzenie podczas kapitalnego remontu mieszkania został wstawiony zbiornik 650l + zaplecze ,podłączenie wodno-kanalizacyjnym, z dodatkowym kominem wentylacyjnym i osobnym zasilaniem .

Akwarium zalane za suchej skale,suchym piasku 28.09.2018 

Akwarium 200x50x60 przód opti 12mm

Sump 120x40x40 z przegrodami ,refugium aktualnie rosną Chaetomorpha , Rhodymenia sp. Halymenia sp Codium fragile i brunatnica

Filtracja siporax.

ro4 di

falownik jebao rw-20

pompa jebao dcp-10000

lampa uv 36w UV-C

odpieniacz bubble magus curve 9 1500l

lampa diy 218w +100w

led 10x- 460-470nm

led 10x białe 

led 6x 3w 410nm

+ po dojrzewaniu lampa z drugiego akwarium dojdzie

TMC V2 iLumen Air 600 connect 100w

Oświetlenie refugium 20w .

Hydraulika podłączona bezpośrednio do kanalizacji z licznikiem wody do łatwiejszego spuszczania wody.

13198321_IMG_20180927_174128.jpg

 

planuje jeszcze dokupić , dolewke,chłodziarkę, pompy dozujące.

Aktualnie na szybach i skałach zdominowały okrzemki,odpieniacz już ładnie pracuję.

 

 

Drugie akwarium w ścianie na forum :cheers:, super bardzo fajnie to wyszło przydało by się żeby było wyższe, ale i tak jest zaje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyliczyles 800 w obiegu? Mi wychodzi jakieś 600 netto łącznie z sumpem?


Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, wojtek-lodz napisał:

Jak wyliczyles 800 w obiegu? Mi wychodzi jakieś 600 netto łącznie z sumpem?

Wydaje mi się ze podał wyliczając z wymiarów akwarium, co nie zmienia faktu że faktycznie nie jest to pojemność obiegowa, dla przykładu u mnie z wymiarów sumpa i akwarium wychodzi lekko ponad 600 litrow, ale w obiegu mam 100 mniej czyli coś lekko ponad 500 literek

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obieg to liczy się ile wody faktycznie krąży w obiegu. Później dozując coś wg instrukcji zamiast dać dawkę na 600 będzie na 800:)

Ja również mam tylko 450 wody choć brutto jest niby 600.

Edytowane przez wojtek-lodz (wyświetl historię edycji)

Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Paragon napisał:

Drugie akwarium w ścianie na forum :cheers:,

A ja wiem o kilku/kilkunastu ale napewno więcej niż 2 :) rozwiązanie wg mnie niewygodne w obsłudze (jeśli mamy dojście z jednej strony) ale wizualnie fajnie się prezentujące.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, chwialek napisał:

A ja wiem o kilku/kilkunastu ale napewno więcej niż 2 :) rozwiązanie wg mnie niewygodne w obsłudze (jeśli mamy dojście z jednej strony) ale wizualnie fajnie się prezentujące.

Piotr jest napisane z zapleczem technicznym, ja o takich nie słyszałem ale nie zawsze się przypatruję forum poszukam może faktycznie jest takich więcej, jeżeli chodzi o takie z obsługą z przodu to ok wiem że jest kilka ale rozwiązanie tak jak napisaleś mocno upierdliwe i niewygodne

ps: wycofuje się ze stwierdzenia 2 takie na portalu, dzięki Piotrek za wyprowadzenie z błędu :)

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, wojtek-lodz napisał:

Jak wyliczyles 800 w obiegu? Mi wychodzi jakieś 600 netto łącznie z sumpem?

200x50x60 grubosc 12 daje netto  553.06  litrow

Sump 140x40x40 netto 175l

730l -przegrody w sumpie i wysokosc tafli ,faktycznie moj blad jest 700w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odejmij skałę, piasek i masę koralową , pojemność osprzętu i uzyskasz netto. -> ilość wody w systemie na którą przeliczasz dawki poszczególnych "leków"

_____________________________________
Właśnie doczytałem iż dyskusja dotyczy pojemności systemu. Więc nieco się minąłem z tematem, ale wpis już pozostawię bo to określenie netto (wody) może się kiedyś przydać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
14 minut temu, łukasz_jeden napisał:

200x50x60 grubosc 12 daje netto  553.06  litrow

Sump 140x40x40 netto 175l

730l -przegrody w sumpie i wysokosc tafli ,faktycznie moj blad jest 700w obiegu.

Obawiam się że liczysz to źle (dodatkowo wynik netto jest Ci do niczego nie potrzebny) ponieważ akwarium masz 200x50x60 i szkło 12mm czyli wymiar wewnętrzny 198.8x476x598.8 = +/- 566 literek i to są wyliczenia objętości wirtualnej/brutto gdyby woda była pod sama krawędź zbiornika a chyba tak nie masz, jak wyżej dochodzą urządzenia, skały, podłoże (taka sama sytuacja w sumpie) i w sumie wszystko to finalnie daje Ci wynik wody w obiegu, ja po prosu wiem ile wlałem wody RO i wiem ile faktycznie mam w obiegu, istotne jest to o tyle przy dozowaniu preparatów, niby nic szczególnego a jednak wazna sprawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump również urósł? Było 120 już liczysz 140? Zwróć też uwagę, że zazwyczaj połowa objętości całkowitej sumpa wypełniona jest wodą.

4 godziny temu, Paragon napisał:

Obawiam się że liczysz to źle (dodatkowo wynik netto jest Ci do niczego nie potrzebny) ponieważ akwarium masz 200x50x60 i szkło 12mm czyli wymiar wewnętrzny 198.8x476x598.8 = +/- 566 literek i to są wyliczenia objętości wirtualnej/brutto gdyby woda była pod sama krawędź zbiornika a chyba tak nie masz, jak wyżej dochodzą urządzenia, skały, podłoże (taka sama sytuacja w sumpie) i w sumie wszystko to finalnie daje Ci wynik wody w obiegu, ja po prosu wiem ile wlałem wody RO i wiem ile faktycznie mam w obiegu, istotne jest to o tyle przy dozowaniu preparatów, niby nic szczególnego a jednak wazna sprawa

Ty też policzyłes źle  bo przyjales szyby grubości 6mm a są 12 albo policzyłes tylko połowę szyb:)

A więc jest tak 1976x476x556 (uwzględniam 2cm do pełności akwarium) = 522litry teraz uwzględnij piasek i skałę w ciemno można odjąć 50 litrów czyli wody w zbiorniku mamy 472litry. Do tego podobnie należy policzyć sump, strzelam że 100 litrów w sumpie co daje 570 w obiegu (margines błędu 1 wiadro wody).

Edytowane przez wojtek-lodz (wyświetl historię edycji)

Było : Sps/Lps OW 80x60x45, 23kg LR,18kg LS, Cree DIY 5ch-320W+87W T5, jebao dc6000+rw8, jager 200w, schuran 120 na jebao dc6000, doser one evo fast.

 

Jest : SPS OW 120x70x50 + 180L sump. Swiatło 650W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
24 minuty temu, wojtek-lodz napisał:

Ty też policzyłes źle  bo przyjales szyby grubości 6mm a są 12 albo policzyłes tylko połowę szyb:)

tak pomyliłem się przy długości (nie uwzględniłem drugiej szyby), reszty nie doczytałeś pisałem o tym ja i Piotrek, tzn o wyposażeniu akwarium i o tym że woda nie jest do krawędzi szyby

26 minut temu, wojtek-lodz napisał:

A więc jest tak 1976x476x556 (uwzględniam 2cm do pełności akwarium) = 522litry teraz uwzględnij piasek i skałę w ciemno można odjąć 50 litrów czyli wody w zbiorniku mamy 472litry. Do tego podobnie należy policzyć sump, strzelam że 100 litrów w sumpie co daje 570 w obiegu (margines błędu 1 wiadro wody).

To jest czysta teoria/fantazja, bo tylko sam autor wie co włożył do akwarium i ile mu to wody wyparło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam sytuacja w zbiorniku?? Jakiś update? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.10.2018 o 14:41, chwialek napisał:

Odejmij skałę, piasek i masę koralową , pojemność osprzętu i uzyskasz netto. -> ilość wody w systemie na którą przeliczasz dawki poszczególnych "leków"

Ciekaw jestem ilu z was liczy masę koralową w zbiorniku który ma powiedzmy z 2 lata?Po to są testy aby mniej więcej wiedzieć ile czego dozować,a nie przelicza na ilość wody w zbiorniku która z biegiem czasu się zmienia a to na plus (np .znudził mi się piasek w akwarium i go odessałem,lub wyrzuciłem trochę skały bo jej było za dużo) lub minus (np.przyrost masy koralowej,dokładanie skały czy różnorakiego sprzętu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, grzegorz77 napisał:

Ciekaw jestem ilu z was liczy masę koralową w zbiorniku który ma powiedzmy z 2 lata?Po to są testy aby mniej więcej wiedzieć ile czego dozować,a nie przelicza na ilość wody w zbiorniku która z biegiem czasu się zmienia a to na plus (np .znudził mi się piasek w akwarium i go odessałem,lub wyrzuciłem trochę skały bo jej było za dużo) lub minus (np.przyrost masy koralowej,dokładanie skały czy różnorakiego sprzętu).

Co Ty piszesz hehe weź przestań :clowning

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Paragon napisał:

Co Ty piszesz hehe weź przestań :clowning

A co w tym jest śmiesznego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Nie nic śmiesznego tylko popatrz na to z innej strony postaram się przedstawić Ci to z mojej perspektywy:

wlewasz wodę do akwarium i solisz to wiesz ile masz wody koniec kropka nikt Ci nie każe prowadzić statystyki i przeliczać objętości z wzorów matematycznych, hehe musisz znać pojemność wody rzeczywistą w akwarium chociaż w przybliżeniu, wyjęcie skałki czy odessanie piachu z dna to kilka procent różnicy która mieści się w błędzie pomiarowym i jest moim zdaniem pomijalna, (z drugiej strony jak wyjmiesz skałę do musisz dolać w jej miejsce nowej solanki to też będziesz wiedział ile dolałeś hehe, ale ok ) tu chodzi o większe ilości wody przy tak dużym akwarium jak ma autor (800l uważam już za spore akwarium), to moim zdaniem ma to znaczenie :)

To są spore różnice moje akwarium dla przykładu sump 140x40x40 + akwarium główne 100x60x65 to jest teoretycznie około 620 litrów a faktycznie wlałem 500 i tyle mam w obiegu

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wiele widziałeś akwariów które miały na skałach malutkie szczepki koralowców ,ale po wielu latach akwarium jest tak zarośnięte że rękę ciężko wsadzić.I co powiesz mi że przyrost masy koralowej nie ma wpływu na ilość wody w obiegu,albo jest to ilość pomijalna?Co do kamieni i piasku ,to zależy ile kto ich miał i ile usunął,i też wcale nie musi być ona pomijalna.I zapewne zauważyłeś że odniosłem się do stwierdzenia że od objętości wody zależy dozowanie poszczególnych dawek "leków",a nie do rzeczywistej objętości wody w obiegu,którą na początku w miarę łatwo jest obliczyć,ale z biegiem czasu już nie tak łatwo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
16 minut temu, grzegorz77 napisał:

Zapewne wiele widziałeś akwariów które miały na skałach malutkie szczepki koralowców ,ale po wielu latach akwarium jest tak zarośnięte że rękę ciężko wsadzić.I co powiesz mi że przyrost masy koralowej nie ma wpływu na ilość wody w obiegu,albo jest to ilość pomijalna?Co do kamieni i piasku ,to zależy ile kto ich miał i ile usunął,i też wcale nie musi być ona pomijalna.I zapewne zauważyłeś że odniosłem się do stwierdzenia że od objętości wody zależy dozowanie poszczególnych dawek "leków",a nie do rzeczywistej objętości wody w obiegu,którą na początku w miarę łatwo jest obliczyć,ale z biegiem czasu już nie tak łatwo.

ok ok wszystko się zgadza, masz rację i tu się zgadzam z Tobą jeżeli chodzi o dawkowanie suplementów wszystko się opiera o testy, które robisz przed suplementacją i wtedy wszystko wiesz, ale tutaj pisaliśmy o pojemności wody w systemie a konkretnie skąd się wzięło 800l, które autor podaje jako wartość obiegową, ale chyba sam autor stracił zainteresowanie własnym tematem :)

 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.