Skocz do zawartości
Dawidowski_ok

Alternatywne chłodzenie akwarium.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam akwarium 980l w obiegu jakieś 1200l, dotychczas obywałem się bez chłodzenia, jednak podczas tego lata miałem problemy z utrzymaniem temperatury. Miałem 2 tygodniowy skok do 27oC z którym nie mogłem nic zrobić bo w domu było 30oC a na zewnątrz w dzień w cieniu 35-37oC.

W wyniku tego straciłem 4 szczepki koralowców SPS (nie hoduję ich specjalnie - były to zakupy dokonane "przy okazji" u kolegów akwarystów) bardzo mi ich szkoda i postanowiłem coś wymyślić. Rozważałem zakup chłodziarki natomiast uważam to za bezcelowe - za największy "minus" takiego rozwiązania (poza kosztem) widzę ogromne zużycie energii elektrycznej.

Wymyśliłem sobie, że zrobię wykorzystam zalety posiadania garażu pod domem w którym panuje temperatura 11-13oC zwykle. W lato podczas upałów o których wspomniałem wyżej temperatura sięgała 21oC lecz nie wyżej. I tą właśnie różnicę temperatur postanowiłem wykorzystać.

Chciałem zrobić wymiennik woda powietrze, który pełniłby rolę grzejnika w garażu i byłby napędzany wodą z akwarium - chłodząc ją przy okazji.

Założenie:

  1. Puścić pętle rury jak do ogrzewania podłogowego w garażu przy ścianie
  2. Do "napędzania" wody użyłbym jakiejś niewielkiej pompy akwarystycznej - zatem zużycie prądu - niewielkie
  3. Za kontrole - załączanie/wyłączanie bedzie odpowiedzialny T controler twin Aqua Medic - już posiadam.
  4. Koszty (ok 150 zł rura + 150zł pompa)

Uważam że takie chłodzenie może być wykorzystywane przez każdego kto posiada i może wykorzystać cześć pomieszczeń piwnicznych/garażowych - warunek - temperatura w tych pomieszczeniach < temperatura pożądana w akwarium.

Jak myślicie czy takie chłodzenie ma rację  bytu ? Jakieś za / przeciw ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Dawidowski_ok napisał:

Chciałem zrobić wymiennik woda powietrze,

a dokładniej ? z czego

(bo samej rury to musiało by być z .. kilkanaście/dziesiąt metrów by się schłodziła - słabo oddaje ciepło )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z rury pex - takiej do ogrzewania podłogowego - rura ta w jest z tworzywa sztucznego a do tego posiada membranę AL która zapobiega dyfuzji tlenu do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kupa roboty a efekt będzie .. taki sobie - różnica temp. jak mówisz to około 10st.C

a w końcu okaże że lepiej kupić ze 2 sztuki went pokojowego za 60-100zł i ustawić by dmuchało w taflę wody - parowanie jest skutecznym sposobem na obniżenie temp. zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Dawidowski_ok napisał:

Jak myślicie czy takie chłodzenie ma rację  bytu ?

Niestety, ale nie.

1. Masz zamiar puścić wodę akwariową w rurkach od ogrzewania, czy rurki od ogrzewania włożyć do akwarium? Tak czy inaczej, akwarium to się nie przysłuży.

2. Myślę że nie doceniasz ilości energii, jaką pochłonie tłoczenie wody przez kilkanaście metrów rurki. Żeby utrzymać jakiś przyzwoity przepływ, to nie byle jaka pompkę akwariową będziesz musiał użyć i trochę prądu ona zje.

3. To będzie tylko kwestią czasu, że woda z akwarium znajdzie się na podłodze w garażu (ktoś zaczepi np czymś o rurkę wisząca na wierzchu).

4. Rurki z tworzywa, przepływ na pompce z akwarium... wydajność wymiany ciepła będzie znikoma niestety. Prawdziwe wymienniki ciepła to się robi z miedzi albo aluminium (albo jakichś bardziej kosmicznych materiałów), mają one bardzo dużą powierzchnię wymiany ciepła, przepływ ośrodka chłodzonego i ogrzewanego też musi być odpowiedni.

Chcesz mieć chłodzenie, a nie chcesz kupować chłodziarki akwariowej z x tysięcy - zainstaluj sobie w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium klimatyzacją zwykłą dwuelementową. Za jakieś 3k będziesz miał chłodno i w akwarium, i poza nim.

 

 

 

7 minut temu, silvia napisał:

a w końcu okaże że lepiej kupić ze 2 sztuki went pokojowego za 60-100zł i ustawić by dmuchało w taflę wody

No można też kupić (kilku krotnie droższe niestety) wentylatorki do akwarium, jak ktoś jest estetą:-)

Albo wrzucić kilka plastikowych butelek z woda do zamrażarki i potem wkładać je do sumpa w krytycznych momentach.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

No można też kupić (kilku krotnie droższe niestety) wentylatorki do akwarium, jak ktoś jest estetą:-)

albo zrobić samemu :)

IMG_3953_cooler.jpg

 

a na marginesie - takie rozwiązanie na pewno lepiej zda egzamin

 

(niż sama rura)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, silvia napisał:

takie rozwiązanie na pewno lepiej zda egzamin

Kojarzę ten temat:-) Zrobiona super ta chłodziarka z lodówki. Ciekawe jak u @Pirotechnic się to sprawdzało? Czy używał tego jakoś więcej jeszcze, czy wylądowało w garażu ostatecznie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Dawidowski_ok napisał:

W wyniku tego straciłem 4 szczepki koralowców SPS

Skok temperatury o 2 st raczej by nie zaszkodził koralom szukałbym przyczyny gdzie indziej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, silvia napisał:

kupa roboty a efekt będzie .. taki sobie - różnica temp. jak mówisz to około 10st.C

a w końcu okaże że lepiej kupić ze 2 sztuki went pokojowego za 60-100zł i ustawić by dmuchało w taflę wody - parowanie jest skutecznym sposobem na obniżenie temp. zbiornika

Niestety ale nie da rady. Mam obudowę z płyt KG i zamontowane w nich wentylatory - pamiętajmy że to dosyć duże akwarium.

 

2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Niestety, ale nie.

1. Masz zamiar puścić wodę akwariową w rurkach od ogrzewania, czy rurki od ogrzewania włożyć do akwarium? Tak czy inaczej, akwarium to się nie przysłuży.

2. Myślę że nie doceniasz ilości energii, jaką pochłonie tłoczenie wody przez kilkanaście metrów rurki. Żeby utrzymać jakiś przyzwoity przepływ, to nie byle jaka pompkę akwariową będziesz musiał użyć i trochę prądu ona zje.

3. To będzie tylko kwestią czasu, że woda z akwarium znajdzie się na podłodze w garażu (ktoś zaczepi np czymś o rurkę wisząca na wierzchu).

4. Rurki z tworzywa, przepływ na pompce z akwarium... wydajność wymiany ciepła będzie znikoma niestety. Prawdziwe wymienniki ciepła to się robi z miedzi albo aluminium (albo jakichś bardziej kosmicznych materiałów), mają one bardzo dużą powierzchnię wymiany ciepła, przepływ ośrodka chłodzonego i ogrzewanego też musi być odpowiedni.

Chcesz mieć chłodzenie, a nie chcesz kupować chłodziarki akwariowej z x tysięcy - zainstaluj sobie w pomieszczeniu gdzie stoi akwarium klimatyzacją zwykłą dwuelementową. Za jakieś 3k będziesz miał chłodno i w akwarium, i poza nim

1. Woda z akwarium do rury i z rury schłodzona do akwarium.

2. Poziom zero zostanie osiągnięty przez rurkę za darmo :) wystarczy tylko tłoczyć myślę że 1000l/h wystarczy

3. Nie będzie takiej możliwości - plan jest taki aby przytwierdzić to do ściany i zrobić ogrzeanie/chłodzenie ścienne a jak się sprawdzi na to jeszcze kafelki

4. Z kąd ta teza ? Trochę wyliczeń. współczynnik przewodności cieplnej takich rur to 0,4 - 0,45 W/mK czyli każdy metr rury zapewni ochłodzenie wody o 0,4 W na każdy stopień różnicy temperatury (woda - otoczenie - temperatura w piwnicy). Jeśli zamontuję 90mb takiej rury a różnica będzie 5oC to mam wymiennik o mocy 180W - to mniej więcej tyle ile chłodnice do akwarium (zwykle od 150 W mocy chłodzącej).

Idąc dalej 180W działających przez 1h daje nam ~650 kJ w każdej godzinie. Wyliczyłem że jeśli chcieć ochłodzić 1200l wody o 3 stopnie potrzeba ~15000 kJ a zatem mojej pompce zejdzie z takim zadaniem 23 godziny. Biorąc pod uwagę że pompa będzie zużywać ok 6-8 W - liczmy 10 Watt. W ciągu 23 godzin zużyję 0,230 kWh x 0,6 zł czyli jakieś 10 groszy ?

dobrze rozumuje ?

W całej zabawie nie będzie chodzić o to by chłodzić z doskoku ale by nie dopuścić do wzrostu temperatury w baniaku i utrzymać zakładane np.: 24oC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Dawidowski_ok napisał:

Woda z akwarium do rury i z rury schłodzona do akwarium

Nie boisz się, że ta rurka coś jednak odda do akwarium? Ni jak to nie było przewidziane do takich zastosowań. Żeby to chociaż była rurka przewidziana do wody pitnej...

53 minuty temu, Dawidowski_ok napisał:

Poziom zero zostanie osiągnięty przez rurkę za darmo

Każdy kawałek rury, nie ważne czy biegnącej w dół, czy w górę, wygeneruje Ci opory tłoczenia, straty ciśnienia. Im dłuższa rurka, tym większe straty, zależne od długości rurki, jej średnicy i chropowatości jej wewnętrznej powierzchni.

53 minuty temu, Dawidowski_ok napisał:

Nie będzie takiej możliwości

Swego czasu w hotelu mariot w wawie popękały rury w ścianach z powodu wibracji wywołanych przez metro. Zawsze jest możliwość, że coś pójdzie nie tak, szczególnie jak się robi jakąś kombinatorykę.

53 minuty temu, Dawidowski_ok napisał:

Z kąd ta teza ? Trochę wyliczeń. współczynnik przewodności cieplnej takich rur to 0,4 - 0,45 W/mK czyli każdy metr rury zapewni ochłodzenie wody o 0,4 W

To jest współczynnik przewodności cieplnej. 0.4 W/mK - "m" to chodzi o metry grubości warstwy materiału, a nie o długość rurki. Czyli, jak byś zrobił ścianę z tego materiału o grubości 1 metr, różnica temperatur z jednej i z drugiej strony ścianki wyniosła by 1 stopień, to przez tą ściankę by przepływało 0.4 W ciepła. Np drewno (całkiem dobry izolator cieplny) ma 0.2 W/mK, gips 0.5 W/mK, styropian 0.04 W/mK, ale np miedź (dobry materiał na wymiennik ciepła) już 370-400 W/mK. Także to 0.4 W/mK to raczej słaby wynik dla wymiennika ciepła.

Jak dasz 90 mb rurki, to żadna pompka 6-8W Ci nie popchnie wody przez taki odcinek, nie mówiąc już o wydajności 1000l/h. Może coś tam będzie ciurkać, pół szklanki na minutę.

Dalej, weź pod uwagę, że z takiego akwa 1m3 to są całkiem spore ilości ciepła. Jak zaczniesz to odprowadzać do tego garażu non stop, to szybko (zakładając nawet, że faktycznie ta rurka będzie jakoś realnie transportować ciepło) zrobi się tam sauna (na zewnątrz raczej ciepła z garażu nie oddasz, bo tam jeszcze cieplej latem będzie).

Dalej, ciepło właściwe wody (4190 J/kgK) jest ponad 4x większe od ciepła właściwego powietrza (1000 J/kgK), a gęstość powietrza (~1,2 kg/m3) jest niemalże 1000x mniejsza niż gęstość wody (~1000 kg/m3). Czyli, żeby schłodzić 1 m3 wody o jeden stopień podgrzewając powietrze też o jeden stopień, potrzebujesz coś ok 4000 m3 (!!!!) powietrza. Alternatywnie, musiałbyś podgrzać 1m3 powietrza o 4000 stopni:-). Albo jeszcze inaczej, schłodzenie 1 litra wody o jeden stopień spowoduje podgrzanie 1m3 powietrza o 4 stopnie. Dlatego chłodzenie powietrzem ma sens tylko w układzie otwartym (powietrze odbiera ciepło i jest wydmuchiwane do otoczenia, a na jego miejsce jest zasysane nowe). I dlatego woda jest dobrym medium do transportu ciepła, a powietrze nie.

PS. policzyłem kalkulatorem i muszę skorygować to co pisałem. Ciepło z chłodzenia 1 litra wody o 1 stopień ogrzeje 1 m3 powietrza "tylko" o 3.5 stopnia, a nie o 4 jak pisałem wcześniej.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie chłodzeniem a co z wodą która będzie stać w tych rurkach w momencie kiedy chłodzenie się zatrzyma? Po dłuższym przestoju takiej "chlodziarki" cała ta skiśnięta woda trafi do zbiornika.

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecny koszt zakupu i montażu klimy typu split z inverterem to ok 1600pln brutto. Taka 3,5kw spokojnie się nada do pomieszczenia w którym stoi akwarium. Ja mam niewielki domek 80m2 i taką klimę bez inwertera. Z tym że projektowałem pomieszczenia aby ta klima była w stanie schłodzić cały dom przy otwartych drzwiach do pomieszczeń. Ekipa montująca powiedziała że to nie uciągnie. A jednak zdziwili się po upływie pierwszwgo roku kiedy przyjechali na coroczny przegląd. Efekt jest taki że przy upałach 32st C mam w domu wieczne 22,5st. Zużycie prądu w piku na miesiąc to ok 50pln. Fakt, budynek mocno docieplony i solidne okna z drzwiami. Różnica temperatury w pomieszczeniach utrzymuje się w granicy 0,5st. Pomiar temperatury jest w każdym pomieszczeniu z uwagi na zamontowane termostaty od podłogówki z każdą niezależną sekcją. Przy obecnych technologiach nie znam tańszego schłodzenia akwarium i przy okazji pomieszczeń. Sprzęt akwarystyczny do chłodzenia jest poprostu mega drogi w porównaniu do innych rozwiązań. Ps czas montażu wyniósł 3h z wypiciem po 4 browarów na głowę. A cena? Hmm byle lampa led średniej/kiepskiej jakości przewyższa koszt zakupu i montażu klimy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, dla syna napisał:

Obecny koszt zakupu i montażu klimy typu split z inverterem to ok 1600pln brutto. Taka 3,5kw spokojnie się nada do pomieszczenia w którym stoi akwarium.

Zgodzę się, że klimatyzacja to najlepsza forma utrzymania w upały temperatury w akwarium, a przy okazji, a może i przede wszystkim, bardzo przydatna akwaryście :)

Mam tylko wątpliwość co do powyższej kwoty. Wydaje się nierealnym zakup klimy wraz  montażem, nawet na niższym vacie, za 1600zł. 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.10.2018 o 11:59, Słony leszcz napisał:

Kojarzę ten temat:-) Zrobiona super ta chłodziarka z lodówki. Ciekawe jak u @Pirotechnic się to sprawdzało? Czy używał tego jakoś więcej jeszcze, czy wylądowało w garażu ostatecznie...

Działa, daje doskonale radę, nawet jak było 39-42 stopnie w cieniu odnotowane w tym roku na dworze. Idealnie zbijała temperaturę, nawet zbyt mocno. Musiałem mieć cały czas wpiętą w kontroler temperatury od AquaMedic (ten dwufunkcyjny / grzanie/chłodzenie) pompa tłoczyła ciągle wodę, a zamrażarka włączała się zgodnie z żądaniem kontrolera.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

W dniu 18.10.2018 o 16:12, Słony leszcz napisał:

Jak dasz 90 mb rurki, to żadna pompka 6-8W Ci nie popchnie wody przez taki odcinek, nie mówiąc już o wydajności 1000l/h. Może coś tam będzie ciurkać, pół szklanki na minutę

Popchnie - sprawdziłem na wężu ogrodowym - pamiętaj że wężownica będzie 4 m pod akwarium i będzie utrzymywany stały poziom wody z sumpem.

 

W dniu 18.10.2018 o 16:12, Słony leszcz napisał:

Dalej, weź pod uwagę, że z takiego akwa 1m3 to są całkiem spore ilości ciepła. Jak zaczniesz to odprowadzać do tego garażu non stop, to szybko (zakładając nawet, że faktycznie ta rurka będzie jakoś realnie transportować ciepło) zrobi się tam sauna (na zewnątrz raczej ciepła z garażu nie oddasz, bo tam jeszcze cieplej latem będzie).

Dalej, ciepło właściwe wody (4190 J/kgK) jest ponad 4x większe od ciepła właściwego powietrza (1000 J/kgK), a gęstość powietrza (~1,2 kg/m3) jest niemalże 1000x mniejsza niż gęstość wody (~1000 kg/m3). Czyli, żeby schłodzić 1 m3 wody o jeden stopień podgrzewając powietrze też o jeden stopień, potrzebujesz coś ok 4000 m3 (!!!!) powietrza. Alternatywnie, musiałbyś podgrzać 1m3 powietrza o 4000 stopni:-). Albo jeszcze inaczej, schłodzenie 1 litra wody o jeden stopień spowoduje podgrzanie 1m3 powietrza o 4 stopnie. Dlatego chłodzenie powietrzem ma sens tylko w układzie otwartym (powietrze odbiera ciepło i jest wydmuchiwane do otoczenia, a na jego miejsce jest zasysane nowe). I dlatego woda jest dobrym medium do transportu ciepła, a powietrze nie.

PS. policzyłem kalkulatorem i muszę skorygować to co pisałem. Ciepło z chłodzenia 1 litra wody o 1 stopień ogrzeje 1 m3 powietrza "tylko" o 3.5 stopnia, a nie o 4 jak pisałem wcześniej.

Tu się zgodzę i nie - weźmy pod uwagę np." pełną wannę wody, która po godzinie jest już zimna (uzyskuje temperaturę otoczenia) a jednak w łazience nie masz temperatury 4000 stopni - dlaczego ? Bo łazienka to też ściany, podłoga, sufit, umywalka, prysznic itp. Fakt zawsze w łazience zrobi się cieplej o te kilka stopni, ale nie więcej bo ciepło ulega rozproszeniu i ogrzewa wszystko co w łazience (ściany, podłoga, powietrze, lustro).

I właśnie z takiej analogii chciałem skorzystać u siebie - mam duży nie ogrzewany garaż (jakieś 84m2) w którym temperatura stabilizuje się na poziomie ok 12oC. Zatem jest dużo ścian, podłóg, sufitu i powietrza do grzania.

Jedyne czego się obawiam to tego:

W dniu 18.10.2018 o 17:34, Darek85 napisał:

Chłodzenie chłodzeniem a co z wodą która będzie stać w tych rurkach w momencie kiedy chłodzenie się zatrzyma? Po dłuższym przestoju takiej "chlodziarki" cała ta skiśnięta woda trafi do zbiornika.

Dlatego też materiał jaki proponuję to rury pex ponieważ są 3 i więcej warstwowe. Z czego środkowa warstwa jest zrobiona tak by zapobiegać wymianie gazowej wody wewnątrz rury z otoczeniem. Na 100% będę musiał zrobić trójnik i zawór spustowy i np na zimę będę spuszczał tą wodę (zakładam że zimą nie ma potrzeby chłodzenia). Z drugiej strony mamy do czynienia ze słoną wodą - która nie powinna "skisnąć" tak łatwo jak woda w akwarium słodkowodnym.

Jeśli okaże się że chłodzenie jest za mocne i pompa załącza się zbyt często wystarczy skrócić pętle, jeśli okaże się zbyt krótka (zbyt słabe oddawanie ciepła) i pompa będzie chodzić cały czas to zintensyfikuje proces oddawania ciepła przez zacementowanie rurek i przyklejenie kafli (coś jak ogrzewanie podłogowe tyle że na ścianie).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Dawidowski_ok napisał:

wannę wody, która po godzinie jest już zimna

36 st (to już jest odczuwane przez nas jako zimna woda) to jeszcze bardzo daleko do temperatury otoczenia. Im mniejsza różnica temperatur, tym wymiana ciepła wolniejsza itp itd... Generalnie, analogia żadna. Po prostu policz to zgrubnie chociaż. Ile ciepła chcesz odprowadzić, jaka powierzchnię wymiany będą miały te rurki, jaka różnica temperatur, jakiego przepływu będziesz potrzebował, jakich strat ciśnienia należy się spodziewać na 90 mb tej rury (np jaką pompę się zaleca do takiego ogrzewania podłogowego)... Trochę mnie tam w życiu wymęczyli na studiach wymianą ciepła, przepływami i tego typu rzeczami, i ostrzegam Cie po prostu, że ten plan się kupy nie trzyma. No ale zrobisz jak uważasz za słuszne.

1 godzinę temu, Dawidowski_ok napisał:

Z drugiej strony mamy do czynienia ze słoną wodą - która nie powinna "skisnąć" tak łatwo jak woda w akwarium słodkowodnym.

Oj kompletnie się mylisz. Świeżo rozrobiona, sterylna jeszcze solanka bez mieszania i napowietrzania (czyli "w baniaku") może być trzymana maks dzień, może dwa. Ale w akwarium masz "żywą wodę", która zamknięta w rurce, bez przepływu, skiśnie Ci w kilka godzin. A jak potem pompka ruszy, to wpompuje Ci to wszystko (morze azotanów, fosforanów i gnijącej organiki) do akwarium z powrotem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Dawidowski_ok napisał:

Tu się zgodzę i nie - weźmy pod uwagę np." pełną wannę wody, która po godzinie jest już zimna

słaby przykład bo wanna chłodzi się poprzez parowanie :) więc woda zamknięta w rurkach .. no trzeba policzyć

2 godziny temu, Dawidowski_ok napisał:

 pamiętaj że wężownica będzie 4 m pod akwarium

 różnica poziomów będzie 4m ? no pompa 4-6W nie podniesie na taką wysokość wody

 ale w sumie robisz "naczynia połączone" (rurka wychodzi i wraca na tą samą wysokość)  więc różnica poziomów nie ma większego znaczenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.10.2018 o 18:31, Kamas napisał:

Mam tylko wątpliwość co do powyższej kwoty. Wydaje się nierealnym zakup klimy wraz  montażem, nawet na niższym vacie, za 1600zł. 

https://allegro.pl/oferta/7457688890 

Kilka miesięcy temu trafiłem na ofertę klimy z inverterem za 1600pln brutto. Oczywiście z montażem. Ta wydaje się być typem on/off. Ale tak czy siak cena jest niska i też z montażem. 10lat temu taka cena w ogóle nie była realna a klimy startowały od 4000zł w górę. Jak tak dalej pójdzie, to niebawem cena zejdzie jeszcze niżej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.