Skocz do zawartości
Słony leszcz

Targowisko - czy i jak zmienić zasady ?

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, rmatysiak napisał:

Ograniczenia w targowisku są jak trucizna, usunięcie ich nie zwiększy merytoryczności forum ale przestanie je zabijać. Bo większości ludzi po takim potraktowaniu jak Jarko zniechęca się mocno.  

Skoro już o nim napisałeś, może w takim razie przytocz mi jakąś merytoryczną dyskusje prowadzoną przez Jarko? Ma piekne Zoanthusy - zgoda, zakładam że jest w tym temacie doświadczony. Dzieli się gdzieś tą wiedzą? Tak na oko oceniając aktywność Jarko na NR to 95% jego postów to Targowisko. Jaka jest starta dla meryytorycznoiści forum jeśli Jarko, tak jak piszesz "zniechęci się mocno"?

Jarko - bez obrazy - stwierdzam tylko fakty na podstawie szybkich ogledzin Twoich postów. Być może wczśniej się udzielałeś ale do postów z 2012 nie  chcialo mi się wracać.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozumiem różnice zdan ale lato ładna pogoda ze wam się kur... chce bić pianę xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Tester napisał:

Ta dyskusja o smierci forum, przypomina mi troche teksty w stylu: "Dzisiaj to już nie robia kultowych filmów, ale kiedys to były perełki..."

Droga akwarysty jest w większosci podobna. Początkujący akwarysta ma OGROM materiału na forum i wszystko jest interesujące i ciekawe. Zadaje pytania, bierze udział w prostych dyskucjach, jest aktywny. Z czasem jego doświadczenie rośnie - przejął sporo wiedzy z forum, a jeszcze więcej z prowadzenia akwarium. Interesuja go inne tematy - już nie wszystko jak leci, ale pardziej pod niego samego. Pomaga początkującym i odpowiada na te same pytania bo jeszcze się tym nie znużył. Po kilku(nastu) latach prowadzenia akwarium jest ekspertem i na forum nie ma nic czego by nie wiedział. Na pytania zadawane od lat odpowiadają jego młodsi koledzy, którzy są duzo krócej na forum, bo jeszcze ich to nie znuzyło...

Do tego przez te kilka(nascie) lat pojawia sie praca, żona, dziecko i nie ma już tak duzo czasu, a i akwarium trzeba zlikwidować żeby było miejsce na łóżeczko dla dziecka.

I tak dalej i tak dalej... 

A jeśli dodamy fakt, że coraz więcej tej wiedzy jest na blogach YT, innych forach oraz poziom angielskiego u młodych jest duzo lepszy niż 15 lat temu to mamy obraz sytuacji. No i oczywiście rynek jest zalany tanim sprzętem i sekonhendem. 

Forum nie umarło, forum jest dla pewnej grupy odbiorców - w 90% od początkujących do średniozaawansowanych. Potem poza ewentualnym targowiskiem lub wrzucaniem raz na rok fotek z akwarium nie oferuje dla doświadczonych nic interesującego. Można ich oceniać negatywnie, ale Wy młodzi zrobicie za 5 lat to samo. To Wy jesteście motorem tego forum. Podstawy akwarystyki morskiej opisanej na Tym forum sprzed 5, 10 czy 15 lat robili początkujący pasjonaci tacy jak Wy teraz. Szukali po zagranicznych forach, dzielili się informacjami o ówczesnych nowinkach technicznych przeczytanych na RC, RK czy AA. 

Róbcie to samo, zamiast narzekać, że forum umiera. Wszystko w Waszych rękach. Tylko pewnie się nie chce... lepiej żeby to ktoś zrobił za Was....

Nie dalej jak wczoraj odpalilem temat o pompowaniu sie korali, zachęcając do wspólnej dyskusji. Nie był to temat z gotową wiedzą, a tylko otwarty wątek również dla początkujących aby dzielić się spostrzeżeniami i własnymi doświadczeniami. Mineła doba - wzięło w niej udział 5 osób. 5...

Swego czasu na Reefhub pisałem dogłębne analizy różnych tematów. Z solidnym anukowym research'em. Mechanizmy kontroli oglądalności czy poczytności dają mi informacje, ile osób przeczytało dany temat w całości. Ułamek procenta!!! Ale do podsumowania dociera prawie każdy czytelnik. Moje wnioski są takie, że ludziom się nie chce ani czytać ani rozumieć. Wolą zapytać o gotowe. 

Dzisiejsi początkujący nastolatkowie (wiem uogólniam, bo są wyjatki) są niecierpliwi. W erze gdzie wszystko można mieć prawie natychmiast, okazuje się że akwarystyka morska jest w tym temacie niereformowalna. Trzeba czekać i być cierpliwym. Po co czytać, jak można zapytac? A że ich akwaria rzadko trwają dłużej niż rok, to mamy zalew pytań "pierwszoroczniaków" - w kóło to samo. O azotany, o gąbki sycon, czy to aiptasia...

Wiecie ile jak dostaje dziennie takich pytań na PW albo na RH? I na KAŻDE odpowiadam...

Skoro piszecie, że forum umiera przez targowisko, to pokażcie mi inne forum, które żyje merytorycznie ze względu na brak ograniczeń na targowisku? 

To czasy się zmieniają... Wy się zmieniacie... oraz Wasza percepcja tematu. Coraz więcej wiecie to i merytoryka NR wydaje się nudniejsza. Ale wszystko w Waszych rękach. Róbcie reaserch'e, czytajcie zagraniczne fora i blogi, tam jest mnóstwo nowości, które trzeba tylko przeczytać, przetłumaczyć i opisać na NR. Tak powstało NR, dzięki początkującym pasjonatom sprzed 15 lat...

Ręka w górę ci z Was, którzy myślą, że zniesienie ograniczeń na Targowisku zwiększy merytoryczność NR. Zobaczmy ilu jest naiwnych...

PS

Uogólniałem i robiłem skróty myślowe. W żadnym przypadku nie chcialem nikogo urazić. 

Tester możesz mi wytłumaczyć dlaczego moje ogłoszenie i jurko zostały skasowane? A innych nie chodzi mi o tych co odświeżają swoje ogłoszenia 2razy w tygodniu. Dlaczego to my którzy tniemy swoje korale i chcemy się z kimś podzielić zostaliśmy usunięci? Ja odświeżałem swoje ogłoszenie średnio co 2tyg. Przeważnie po podmianie coś przerosło / złamało się i zrobiłem szczepie. A że chciałem parę zł to źle? Przynajmniej miałem kasę dla sponsorów na sól świetlówki i całą masę dodatków. A kupowałem y jednego z sponsorów forum i tym sposobem już nie zostawię u niego średnio 500 zł miesięcznie. 

Jak dla mnie krótkowzroczność władz portalu i sponsorów.

Nie ma kasy z szczepek nie ma zakupów oryginalnych towarów. Szukamy tańszych zamienników


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester , to prawda że dużo nie pisałem . Ale to że 95% moich postów to Targowisko to przesadziłeś . Zresztą każdy kto zwrócił się do mnie o pomoc , dostał ją . Rozmawiałem telefonicznie i mailowo . Nie musiałem pisać na forum . Zresztą ja już nic nie chcę . Sprawa jest rozwiązana . Napisałem że już nic tutaj nie wstawię i tak będzie . Macie mnie z głowy .  Nie ma żadnego problemu :-) . I nie chce mi się już o tym pisać ......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, karol86 napisał:

Tester możesz mi wytłumaczyć dlaczego moje ogłoszenie i jurko zostały skasowane?

Nie ma kasy z szczepek nie ma zakupów oryginalnych towarów. Szukamy tańszych zamienników

Istnieje regulamin targowiska. Tam masz wszystkie warunki, które ogłoszenie musi spełnić, żeby się ukazać. Z własnego doświadczenia wiem, że najczestsze powody odrzucenia ogłoszenia są: brak zdjęcia, niepoprawny tytuł, brak ceny lub znamiona ogłoszenia komercyjnego.

Jeśli ktokolwiek nie zgadza się z decyzją, może napisać do właścicieli forum z prośbą o wyjaśnienie decyzji lub o jej zmianę.

Tak jak pisałem wyżej, ocena czy ogłoszenie spełnia warunki regulaminu jest w dużej mierze subiektywna.

PS

Aleś ultimatum postawił... 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Tester napisał:

znamiona ogłoszenia komercyjnego.

Jeśli ktoś nie prowadzi sklepu tylko ma spory nadmiar to jaka to komercja?


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.07.2019 o 13:56, Tester napisał:

Skoro już o nim napisałeś, może w takim razie przytocz mi jakąś merytoryczną dyskusje prowadzoną przez Jarko? Ma piekne Zoanthusy - zgoda, zakładam że jest w tym temacie doświadczony. Dzieli się gdzieś tą wiedzą? Tak na oko oceniając aktywność Jarko na NR to 95% jego postów to Targowisko. Jaka jest starta dla meryytorycznoiści forum jeśli Jarko, tak jak piszesz "zniechęci się mocno"?

Jarko - bez obrazy - stwierdzam tylko fakty na podstawie szybkich ogledzin Twoich postów. Być może wczśniej się udzielałeś ale do postów z 2012 nie  chcialo mi się wracać.

czyli z osoby która może napisze merytoryczny post o zoa masz osobę która nie napisze nic merytorycznego. 

Moim skromnym zdaniem wysłanie do Jurka wiadomości na PW żeby może napisał post o hodowli zoa było by lepszym rozwiązaniem niż takie kasowanie postu..... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To niech ktoś w końcu wytłumaczy dlaczego tylko tematy moje i jurko zostały skasowane? A inne " komercyjne" są dalej na targowisku. W temacie 50 razy up . Są równi i równiejsi?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj spokój i tak nic nie zwojujesz . Tu sprawiedliwości nie znajdziesz he he he :-) .....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zauważyłem. Gdzie można znaleźć twoje " komercyjne" cukierki?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponowano aby ci którzy mają duże nadwyżki sprzedawali na olx i facebooku . Tak więc zrobiłem . I po problemie :-) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo inne forum ...


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.07.2019 o 11:22, Tester napisał:

Jeśli ktokolwiek nie zgadza się z decyzją, może napisać do właścicieli forum z prośbą o wyjaśnienie decyzji lub o jej zmianę.

Widzę, że niektórzy albo nie czytali, albo czytali bez zrozumienia.

Temat według mnie jest wyczerpany. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Tester napisał:

Widzę, że niektórzy albo nie czytali, albo czytali bez zrozumienia.

Temat według mnie jest wyczerpany.

Forum, nawet "prywatne" to jednak przestrzeń publiczna, w której pewne kwestie wyjaśnia się publicznie, a nie na PV. Myślę, że wiele osób jest ciekawych powodów tej decyzji, ponieważ trochę urosła ona do jakiegoś tam symbolu, wyznacznika kondycji forum... Generalnie (jeśli ktoś jeszcze nie zakumał) jest jakieś tam oczekiwanie, że "usuwacz" się osobiście ujawni, uzasadni jakoś swoją decyzję, wskaże punkt regulaminu itd itp...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forum nie ma merytoryki nie dlatego ze starsi się nie udzielają ale dlatego ze nowi nie szukają i nie chcą zdobywać wiedzy o czym może świadczyć choćby temat o pompowaniu korali. Nie było podane na tacy to i nikomu nie chciało się poszukać czegoś w tym temacie. Zagladam na forum od czasu do czasu glownie dlatego ze w kółko te same tematy i zero ciekawostek. Wole anglojęzyczne fora przejrzeć lub prasę. Nikt chyba nie pisał ze np w najnowszym ReefHobbyist jest opisany baniak z PL.

Regulamin targowiska powstał ze względu na oszustów, którzy pojawili się na forum. Stad wymóg 50 postów, dodam merytorycznych postów i moderatorzy mieli to weryfikować czy nie ma typowego nabijania postów by wystawić ogłoszenie. Ogłoszenia komercyjne - chodziło o wystawianie ogłoszeń przez sklepy, które były konkurencja dla Reefshopu. Charakter komercyjny ogłoszenia to pole do nadużyć. Jak by się przyjrzeć to wiele ogłoszeń można śmiało pod to podciągnąć. Jarko za dużo sprzedawałeś, stanowiłeś jak widać konkurencje to i Cię wywalono z Targowiska ;) Merytoryki do tego nikt nie powinien mieszać, bo przeglądając posty wystawiających, których ogłoszeń nie usunięto różnicy nie widać [emoji51]


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że nie ma merytoryki... Ciekawe dlaczego? Może z uwagi prostackie teksty jakie są tolerowane na tym forum? Choćby taka reakcja w odpowiedzi na mój post (a  pisałęm jedynie o tym, co u mnie pomogło)

Cytat

No i jest mistrz wiedzy tajemnej, alfa i omega wszelkich obstrukcyjnych bzdur. Piszę w te pędy wniosek do komitetu noblowskiego, bo oto jesteśmy świadkami narodzin geniusza. I to by było tyle w temacie w formie grzecznościowej. Co to trzeba mieć we łbie, żeby takie bzdury pisać? No ale przydomek zobowiązuje i jak widać raz na jakiś czas ta jedna synapsa się oderwie i szaleje. Kazać dziewczynie podnosić Kh, kiedy ma je na poziomie 7,3. Do ilu, do 12-stu? A jak borsuk pochodzi z północno-zachodnie Australii, albo z okolic Polinezji, gdzie Kh na poziomie 5 jest normą? To ma obniżyć? I jeszcze teoria o rozmiarze. Psa też bijesz pejczem, bo to nic nie szkodzi? Pewnie już dawno uciekł. Ale jak widać poklask jest, jak u każdego idioty.

No, co jak tam wiem, a że baniak działą - to chyba dzięki temu że ryby i korale nie mają dostępu do forum - nie wiedzą że nie mają prawa...

W każdym razie, czytanie obcojęzycznych for jest dobrym pomysłem :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale jeśli ten post Jacka był dla Ciebie prostacki to sorry. Fakt, trochę go w słowach poniosło. Ale nie możesz dawać rad "bo u Ciebie działa", skoro nie znasz podstaw w jaki sposób mogło by to zadziałać(w jaki sposób kH może wpłynąć na metabolizm ryby aby polepszyć jej stan????). Zwykły przypadek i zbieg okoliczności.

@VDR niestety czasy mamy jakie mamy. Młodzi szukają szybkiej informacji "tu i teraz". Nie mają ochoty na śledzenie czytanie szukanie itp. Fb jest tego idealnym przykładem. Dodatkowo, z racji ubogiej moderacji jest łatwiejszy. Ale forum moim zdaniem ma się całkiem dobrze, fakt są perełki które potrafią rozbawić, jednak sporo można się nowego też dowiedzieć.

Ale faktem jest uboga moderacja która pozwala (niestety) na dużo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I dalej nie wiadomo co to jest komercja. I w jaki sposób są wybierane ogłoszenia do skasowania. 


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i Panie. Wyjaśnię pokrótce jak ja to widzę. 

Forum pomimo,że jest komercyjne dla nas Wszystkich i możemy w nim się udzielać to jednak jest własnością sklepu. Nie muszę pisać jakiego, bo każdy chyba wie.

Każde ogłoszenie zamieszczane przez nas jest zatwierdzane przez moderatorów wybranych przez administratora. Niestety, bądź stety zamieszczamy ogłoszenia dla nas jak najbardziej atrakcyjne pod względem finansowym. Niestety dla sklepów ,które są sponsorami forum nie zawsze są one na rękę. Jak to w biznesie zabieramy ogłoszeniami klientów tym  sklepom.

Czy to będzie sprzedaż korali, czy też sprzętu. Jednakże sprzedając pojedyncze elementy swoich zestawów, bądź pojedyncze korale nie jesteśmy konkurencją stąd ogłoszenia są zatwierdzane bardzo szybko. Jeśli połamie nam się jakiś koral i szczepek jest dużo to jednak jest to już postrzegane jako handel hurtowy. Co nie jest moim zdaniem dziwne co do reakcji moderatorów ( reprezentują oni również w pewnym sensie interes właścicieli sklepów - choć wiem że im na tym nie zależy, co do sprzedaży przez nas sprzętu, to jakiś regulamin istnieje na forum i muszą oni respektować jego punkty) . 

Podsumowując mój wywód. 

Jeśli ogłoszenie spełnia punkty regulaminu , a jednocześnie będzie to oferta handlowa to ogłoszenie się pojawi , ale nie będzie dobrze postrzegane przez właściciela. No to jest normalne , bo każdy dba o swoje interesy i jeśli macie ogłoszenie odnośnie sprzedaży X szczepek, lepiej zamieścić gdzieś indziej na necie, by nie robić konkurencji dla sklepów, które sponsorują forum i jest to dla Nich jakaś forma konkurencji - oczywiście mogę się mylić w moim rozumowaniu, ale to pozostawiam dla Waszego przemyślenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Alfik1980 napisał:

lepiej zamieścić gdzieś indziej na necie, by nie robić konkurencji dla sklepów, które sponsorują forum i jest to dla Nich jakaś forma konkurencji

To jest nie logiczne, sprzedaje ktoś na olx, facbooku tez robi konkurencje sklepom korzysta tylko z innego rodzaju ogłoszenia. 

Tak się nie walczy o klienta. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, rmatysiak napisał:

To jest nie logiczne, sprzedaje ktoś na olx, facbooku tez robi konkurencje sklepom korzysta tylko z innego rodzaju ogłoszenia. 

Tak się nie walczy o klienta. 

Tak jak piszesz, ale forum jest własnością sklepu, a OLX ,czy FB już nie. Tu na forum maja wpływ na ogłoszenie, a tam już nie ma wpływu. Standardowe podejście do handlu, norma. Trzeba usuwać konkurencję, to chyba o to chodzi w biznesie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
To jest nie logiczne, sprzedaje ktoś na olx, facbooku tez robi konkurencje sklepom korzysta tylko z innego rodzaju ogłoszenia. 
Tak się nie walczy o klienta. 
A dla mnie bardzo logiczne ;) forum to miejsce gdzie jest "grupa docelowa", to umożliwia łatwiejsze dotarcie do klienta. I ta opcja jest za free bez opłaty.

Ja gdy szukam czegoś do akwarium to w 90% najpierw szukam tego na forum...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, =Fresz= napisał:

A dla mnie bardzo logiczne ;) forum to miejsce gdzie jest "grupa docelowa", to umożliwia łatwiejsze dotarcie do klienta. I ta opcja jest za free bez opłaty.

Ja gdy szukam czegoś do akwarium to w 90% najpierw szukam tego na forum...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Dokładnie jak @=Fresz= piszesz. Dla mnie też ,najpierw zaglądam na forum i szukam co mnie interesuje. Nie zawsze jest to łatwe, ale odpowiedzi na nurtujące pytania da sie znaleźć. 

Pisząc o zlocie , który organizowałem tez największy odzew był Tu na forum. My mamy możliwość korzystać za darmo z całego forum , a sklepy płacą za utrzymanie forum przy życiu ( serwery itp.) Biznes jest biznes więc nie ma się co dziwić, że ogłoszenia nie trafiają szybko na targowisko. A jeśli będziemy dzielić się naszą wiedzą to forum będzie żyło i to jeszcze jak...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko to jest kru

12 minut temu, Alfik1980 napisał:

Tak jak piszesz, ale forum jest własnością sklepu, a OLX ,czy FB już nie. Tu na forum maja wpływ na ogłoszenie, a tam już nie ma wpływu. Standardowe podejście do handlu, norma. Trzeba usuwać konkurencję, to chyba o to chodzi w biznesie.

Tylko to jest myślenie krótkowzroczne . Wystawiam szczepki nie na zarobek tylko na utrzymanie akwarium. I wychodzę na 0. Przepatrzyłem ile wydaje to średnio 500zł na miesiąc. I wszystko kupowałem u sponsora forum. To co mam teraz zrobić ze szczepkami jak dosłownie wychodzą z akwarium?


140x60x60

white skim 200 lampa 8x54 . Tunze 6045 jebao WP 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, dadario napisał:

@dale jeśli ten post Jacka był dla Ciebie prostacki to sorry. Fakt, trochę go w słowach poniosło. Ale nie możesz dawać rad "bo u Ciebie działa", skoro nie znasz podstaw w jaki sposób mogło by to zadziałać(w jaki sposób kH może wpłynąć na metabolizm ryby aby polepszyć jej stan????). Zwykły przypadek i zbieg okoliczności. 

@VDR

Widocznie różnie nas wychowano - dla mnie nazwanie publicznie kogoś idiotą nie mieści się w definicji "trochę  w słowach poniosło", pozwolę sobie nie komentować mojego stosunku do tej osoby. Ani administracji do takich zdarzeń - widocznie jest to dopuszczalne skoro user z takim stażem, tak się zachowuje.

Gwoli wyjaśnienia - akwaria miałem od 1986 roku, morskie mam od ośmiu lat. Nigdy nie miałem "f*ck'up-a" w postaci plagi nie do zwalczenia, czy padania życia. Nawet jak mi przy przerybionym zbiorniku wyłączyli prąd na 24 godziny - nie padł żaden koral czy ryba. Dlatego schlebiam sobie że "jakieś" wnioski z własnych obserwacji potrafię wyciągać.

Przypadków i zbiegów okoliczności nie ma, można tylko coś przeoczyć lub wyciągnąć mylne wnioski.

Zaś co do wpływu kH - polecam na początek https://reefhub.pl/kh-czy-alkalicznosc-o-co-w-tym-chodzi/

 

Zaś co do ogłoszeń i komercji na forum, to jest to wojna z wiatrakami, zawsze znajdzie się ktoś, kto wrzuci efekt swoich wydruków z drukarki "żeby się pochwalić", a potem okazuje się że na PW można się dogadać... bo przecież drukarka w firmie stoi nie używana... Albo czy jak ktoś grzecznie prosi, to "po koleżeńsku" nie odsprzeda się paru szczepek?...

Puścić to wszystko na żywioł i tyle, admini nie są za nas odpowiedzialni, każdy ma swój rozum i odpowiada za siebie. A od ścigania nieuczciwych jest policja i skarbówka.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.