Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich pasjonatów "solniczek".

Na forum jestem nowy i jeżeli robię coś nie tak to proszę o podpowiedź jak uniknąć pomyłek.

Akwarystyką "zieloną" zajmowałem się ok 40 lat. Postanowiłem spróbować sił w "morszczyźnie". Zacząłem od 30 litrowego zbiornika z filtrem kaskadowym. Po pół roku zwiększyłem litraż do 60l. Po ok 10 miesiącach doszedłem do wniosku że chyba mi się uda prowadzić akwarium morskie i założyłem zbiornik 135x35x40. Zacząłem na suchej skale malowanej. Dojrzewanie trwało ok 2 miesiące. Wpuściłem część życia (ślimaki, krewetki) , a po 3 miesiącach zacząłem stopniowe wprowadzać korale po kilka raz na tydzień. Akwarium jest prowadzone bez sumpa  na odpieniaczu i filtrze wewnętrznym.  Link do filmu:

Po roku pochłonęło mnie to całkiem i postanowiłem stworzyć akwarium w którym zwierzęta będą się czuły w miarę komfortowo, a ja ułatwię sobie obsługę. Podjąłem decyzję o urządzeniu w salonie akwarium 150x50x60 + sump 95x40x40.   Chociaż zastanawiam się jeszcze czy sobie poradzę.

Poniżej kilka zdjęć z aktualnego zbiornika:

01.jpg

02.jpg

1.jpg

k1.jpg

k2.jpg

k3.jpg

k4.jpg

Proszę o poradę jakie falowniki zainstalować w nowym zbiorniku. Planuję Jebao OW 25 lub 40, ale trochę dużo mocy pobierają. Tunze znowu są słabsze, a może Maspecta, aczkolwiek opinie o nim są bardzo podzielone.

Drugi problem to lampa led. Robić samemu czy coś w przyzwoitej cenie możecie zaoferować.

k6.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za "pomalowana skała? fajna euphylia glabrescens z tyłu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tania nie była. Co to za skała nie wiem. Zachęcono mnie do kupna w e-rybce. Nowe akwarium chcę postawić na Marko rock. Może dołożę parę kawałków żywej aby przyspieszyć dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po jakim czasie od zalania zbiornika robiłeś te fotki?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu ktoś opisywał na forum tą skałę że były problemy z glonami nitkowymi i Po4,oby nie,fajnie się zaczyna życzę wytrwałości:thumbup:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Dawar napisał:

W marcu będzie rok

Masz może fotki jak wyglądał zbiornik jakieś 2-3 miesiące od zalania?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie co to za cyrkulator na tylnej szybie w akwarium na filmiku i w jakim trybie on pracuje? Pytam bo cyrkulacja wygląda fajnie i dość spokojnie. Ja u siebie jak próbowałem (mam akwa o tej samej szerokości) w podobny sposób ustawić jeden cyrkulator to wszystkie korale z akwarium chciały wyfrunąć, a próbowałem na jebao sw2 i rw4 na wszystkich mocach i wszystkich trybach. W ostateczności sobie darowałem, a może spróbowałbym jeszcze raz ;) bo cyrkulacja to jedyne co mi nie pasuje w moim baniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie to co piszesz. SW2 i RW4 Jeden sterownik mi wysiadł i chodzi tylko na pierwszym ustawieniu (fala) drugi sterownik do RW4 wymieniłem w e-rybce dostałem nowy bo tamten chodził nie całe dwa miesiące. Oba ustawione są na maksa. Wg mnie to jest za słaba cyrkulacja do takiej długości bo nie wymiata śmieci z piachu i skał. Przy cotygodniowej podmiance, najpierw ręcznie robię zadymę, dopiero potem zlewam wodę.

Edytowane przez Dawar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam @Beti za to ze nie podziękowałem za życzenia. Dziękuję. Dopiero zaczynam na forum to mam nadzieję że będzie mi wybaczone.

Roman P. Pierwsze dwa zdjęcia są z wpuszczania koralowców ok 2 miesięcy po zalaniu. To na początku nie wyglądało tak ładnie. W miejscach nie pomalowanych kwitły glony nitkowe, okrzemki było cjano i dino. Nie używałem żadnej chemii (jestem przeciwnikiem). Odciągałem "farfocle" i przed upływem dwóch miesięcy wszystko odeszło. Niczym nie dozowałem, tylko co tygodniowe podmiany 10l. Wystarczyło że przyniosłem nową szczepkę na podstawce i od razu wyskakiwały okrzemki.

Ale się rozpisałem o tej solniczce, przecież będzie likwidowana. Celem tej dyskusji miały być porady:

Jakie falowniki , jakie lampy led polecacie do 150x50x60 bo takie teraz chcę uruchomić. Stelaż już zrobiony, pomalowany, akwarium i sump się klei, stolarz docina płyty. Ja gromadzę sprzęt i czekam na Wasze porady.

A morze ktoś wie jaki powinien być poziom wody w sumpie dla Schurana 150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie używa Schuran'a 150. Na jakim poziomie zanurzenia powinien pracować?

Znalazłem zdjęcia z robione po ułożeniu skał.

02a.jpg

01a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie Schuran jest zanurzony na 27cm. W przypadku tego skimmera wysokość zanurzenia nie ma aż takiego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak dobrze rozumiem, to wszystko zależy od pompy. Ja planuję włożyć Jebao CTP 3000. Jakiej pompy ty używasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Dawar napisał:

Czyli jak dobrze rozumiem, to wszystko zależy od pompy. Ja planuję włożyć Jebao CTP 3000. Jakiej pompy ty używasz.

Jebao DCP-5000, chodzi na 60 procent mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przychodzi nowe szkło 150x50x60. Powoli będziemy montować.

Mam pytanie odnośnie oświetlenia. Planuję założyć po 2 szt. Aqua Ilumination Prime HD 55W lub Kesil A160WE Tuna Blue. Jakie są wasze opinie o tych lampach i co radzicie wybrać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja Schurana mam zanurzonego na 25cm, załóż większą pompę ja mam jebao dct 4000 chodzi na full ale co dwa tygodnie trzeba czyścić bo spada jej wydajność, gdzieś był temat że zakładają 6000 i są zadowoleni, ja chętnie zamienił bym na większą 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Dawar napisał:

Dzisiaj przychodzi nowe szkło 150x50x60. Powoli będziemy montować.

Mam pytanie odnośnie oświetlenia. Planuję założyć po 2 szt. Aqua Ilumination Prime HD 55W lub Kesil A160WE Tuna Blue. Jakie są wasze opinie o tych lampach i co radzicie wybrać.

Za mało światła jak na 60cm głębokości przy 450l brutto. Dla miękkich korali to ok 250-300w w ledach a t5 300-400w. Przy lps i sps trzeba jeszcze więcej światła. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Dawar napisał:

@dla syna - to co byś radził z led w granicach do 3000zł

Jaka będzie obsada koralowa? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 3 tys to cieezko będzie na taki zbiornik znaleźć dobre LEDy


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też zrobić lampę samemu i wyjdzie dużo taniej.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dla syna napisał:

Jaka będzie obsada koralowa? 

Trochę miekich, LPS SPS laki mały misz-masz. Nie będzie to przeładowane. Ok 10 rybek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maxspect rsx 300w to koszt 3,6tys. Oczywiście 200-300pln da się taniej załatwić ale to wszystko. Marża na tej lampie to ok 450 zł więc jeśli sprzedawca doliczy koszty przesyłki i ew wysyłkę na serwis to przy cenie z rabatem idzie w plecy. 

A ta lampa to takie minimum na ten wymiar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.