Skocz do zawartości
elespero

Oświetlenie w morskim a dzieci

Rekomendowane odpowiedzi

Heja.

Jak niektórzy wiedzą nie dawno urodził mi się syn. Zaczyna go interesować wszystko co się rusza, telewizor akwarium itp.

Telewizor to zło, może leżeć dwie godziny i patrzeć. Lecz później nie chce spać, za dużo bodźców i jest nerwowy. Zmieniający się obraz, błyski. Po tym dzieci są nerwowe później.

 

I teraz się tak zastanawiam co ze światłem z akwarium?!

Niby nic tam się tak diametralnie nie zmienia i nie mruga, ale samo niebieskie światło czy może działać negatywnie?

Z miłą chęcią kładlibyśmy go przed szybą i niech sobie ogląda ( cisza i chwilę spokoju :D ), w słodkim nie ma problemu, to światło jest inne.

Ale czy w morskim będzie to bezpieczne?

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy sprawdzic jakie masz swiatlo,jaki zakres fal elektromagnetycznych.Tego nikt Ci nie powie jakie masz swiatlo. Pozniej najlepiej na wikipedi poczytac o luckim oku ,zakres fal szkodliwych. Do 420 chyba uszkadzaja siatkowke. Czyli blizej uv swiatla. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje synka:thumbup:

tu masz fajny artykuł na temat światła niebieskiego

https://polki.pl/zdrowie/oczy,niebieskie-swiatlo-negatywny-wplyw-na-zdrowie,10417979,artykul.html


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój drugi synek będzie miał 9 miesięcy i od samego początku ciągnie go do akwarium :) wycisza go ten kolorowy widok , krzesełko stawiam przed akwarium i tak siedzi  z godzinę patrząc jak wszystko się porusza. Ostatnia pędzi już w chodziku po pokoju i ciągle śmiga do akwarium ,szafka w czarnym połysku w tym wypadku to lipa :clowning

Żadnych negatywnych skutków światła nie zaobserwowałem  , nawet mi do głowy nie przyszło by o tym pomyśleć.


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
49 minut temu, elespero napisał:

Heja.

Jak niektórzy wiedzą nie dawno urodził mi się syn. Zaczyna go interesować wszystko co się rusza, telewizor akwarium itp.

Telewizor to zło, może leżeć dwie godziny i patrzeć. Lecz później nie chce spać, za dużo bodźców i jest nerwowy. Zmieniający się obraz, błyski. Po tym dzieci są nerwowe później.

 

I teraz się tak zastanawiam co ze światłem z akwarium?!

Niby nic tam się tak diametralnie nie zmienia i nie mruga, ale samo niebieskie światło czy może działać negatywnie?

Z miłą chęcią kładlibyśmy go przed szybą i niech sobie ogląda ( cisza i chwilę spokoju :D ), w słodkim nie ma problemu, to światło jest inne.

Ale czy w morskim będzie to bezpieczne?

Gatki Jarek, mój starczy 6 latek zawsze zafascynowany akwarium, tak samo jak młodszy 2 latek  wydaje mi się ze nie szkodzą bardziej niż inne oswietlenie, o ile nie patrzy się bezposrednio w źrodło światła, ogolnie bardziej problematyczne jest UV o ile masz takie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisała @@Beti niestety kolor światła nie jest obojętny dla ludzi. Ogólnie, rytm dnia jest regulowany nie tylko przez wschód i zachód ale również przez kolor tego światła. W  poranny słońcu przeważa kolor biały/niebieski. Naukowcy udowodnili, że wydolność organizmu  jest wyższa właśnie pod wpływem takiego światła. Wieczory to znów przewaga światła czerwonego, a wydajność organizmu spada, przygotowując niejako do snu. 

Udowodnione jest również, że tablety, smartfony itp również emitują światło z przewagą niebieskiego a to w połączeniu z nadużywaniem tych wynalazków może powodować różne zaburzenia (w medycynie mówi się już o "smartfonowym kciuku" czy "smsowej szyi" jako schorzeniach wynikających z uzależnienia od technologii)  
 

Czy akwarium morskie może powodować bezsenność (u mnie tak bo siedzę i się gapię wieczorami) ciężko stwierdzić. Każdy powinien w tej materii kierować się własnym zdrowym rozsądkiem. 

 

Samo UV jest szkodliwe przy bezpośrednim narażeniu, My za zazwyczaj patrzymy na to widmo przez taflę szkła i kilkanaście cm wody, co działa jak filtr. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, elespero napisał:

UV nie mam założone, lecz świecą 3 niebieskie. 

 

Ogólnie niebieskie jak wiesz jest mocno energetyczne, (UV to już calkiem lipa bo oko nie reaguje zmniejszająć źrenice i do oka wpada dużo za dużo, dlatego UV jest takie slabe dla naszego oka) z tego co się kiedyś orientowałem no nerwy wzrokowo muszą bardziej pracować żeby dostosować oko do takiej pracy, ogólnie nie jest to takie super i zdrowe, ale w akwarium u mnie dzieci popatrzą się dwa trzy razy dziennie po kilka minut jak napisał Szymon trzeba mieć podejście zdrowo rozsądkowe ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały ma problemy ze snem, mało sypia. I szukamy przyczyny, z nim jest wszystko dobrze. Przynajmniej tak twierdzą lekarze. 

Będzie trzeba zlikwidować akwarium... Praktycznie cały dzień mały spędza w salonie.

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, elespero napisał:

Mały ma problemy ze snem, mało sypia. I szukamy przyczyny, z nim jest wszystko dobrze. Przynajmniej tak twierdzą lekarze. 

ile Twój synek ma?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Paragon napisał:

ile Twój synek ma?

 

dwa miesiące.

Odkąd zaczęliśmy przebywać w salonie z nim praktycznie przez cały dzień to ma problem ze snem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

hmm cieżko coś powiedzieć, nasze akwarium jest w sypialni odkąd pamiętam usypiałem Dawida przy akwarium od praktycznie urodzenia teraz ma 2 latka zero problemów ze spaniem, najlepiej odseparować małego od akwarium na miesiąc i zobaczysz czy to wina akwarium, druga sprawa jak to zrobic jak akwarium w salonie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Paragon napisał:

hmm cieżko coś powiedzieć, nasze akwarium jest w sypialni odkąd pamiętam usypiałem Dawida przy akwarium od praktycznie urodzenia teraz ma 2 latka zero problemów ze spaniem, najlepiej odseparować małego od akwarium na miesiąc i zobaczysz czy to wina akwarium, druga sprawa jak to zrobic jak akwarium w salonie :/

no i tu jest problem... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w salonie to zakładam telewizor mały się w niego nie wpatruje godzinami?  Taki telewizor nie dosc ze wali po oczach światłem z zakresu niebieskiego do tego zmienny obraz mruganie itp. Nie doszukiwałbym się problemów tam gdzie go nie ma ewentualnie zaczął eliminacje czynników. Czyli zaczął od odłączenia bezwartościowego pudla zwanym telewizorem. A dla dzieci na sen jest najlepsze świeże powietrze zależnie od wieku w wózek czy za rękę i na dwór aż padnie. Nie wyobrażam sobie siedzieć z marudAdzym dzieciakiem w domu (z baba tak samo). Młoda nie wywietrzona marudzi. A po 30-40 min spacerze nie ma jej na następne 3h ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątpię, że to przez akwarium. Co to znaczy mało sypia? Wyłącz lampę na kilka dni i zobacz, czy będzie różnica. Weź go na dwór, do wózka na spacer, gdzie o tej porze roku w pochmurny dzień masz kilka razy mocniejsze światło niż w mieszkaniu.

Przestańcie pisać bzdury o świetle z akwarium...

Co z tego, że światło niebieskie ma większą energię? Na dwór go latem nie puścisz? Nigdy nie zabierzesz do ciepłych krajów? W pełnym Słońcu latem masz 100 tysięcy luksów. W strefie międzyzwrotnikowej, gdzie żyje kilka miliardów ludzi nawet 120000.

W pochmurny dzień masz 5000 (wg wikipedii).

U mnie pod lampą na środku jest niecałe 20000, pod lampą całkiem z boku, 3000, przy oknie 800 (pełne zachmurzenie, balkon przy braku bezpośrednich promieni słonecznych, mierzone w tej chwili). Czujnik przystawiony do szyby od zewnątrz pokazuje kilkadziesiąt luksów. Kilka razy mniej, niż światło naturalne w pokoju.

szkodliwy jest ultrafiolet poniżej 400nm, a tak naprawdę dopiero UVB działa rzeczywiście szkodliwie.

udział światłą niebieskiego w świetle widzialnym to 40%. Nawet biorąc to pod uwagę i wychodząc na dwór w pochmurny dzień do oka dociera więcej UV (w tym UV B i UV C) i więcej światła niebieskiego niż z akwarium. W akwarium UV B i UVC nie ma w ogóle, do tego większość udział UV A jest mikroskopijny (wiele mniejszy niż na słońcu).

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

telewizor wyłączony. jedyne światło to z akwarium.

mały oczywiście wyprowadzany na spacery i to nie krótkie. 

a od telewizora to nawet nie chodzi o światło, tylko o to że za często się zmienia obraz i dziecko dostaje za dużo bodźców i robi się nerwowe.

3 minuty temu, katani napisał:

Wątpię, że to przez akwarium. Co to znaczy mało sypia? Wyłącz lampę na kilka dni i zobacz, czy będzie różnica. Weź go na dwór, do wózka na spacer, gdzie o tej porze roku w pochmurny dzień masz kilka razy mocniejsze światło niż w mieszkaniu.

Przestańcie pisać bzdury o świetle z akwarium...

Co z tego, że światło niebieskie ma większą energię? Na dwór go latem nie puścisz? Nigdy nie zabierzesz do ciepłych krajów? W pełnym Słońcu latem masz 100 tysięcy luksów. W strefie międzyzwrotnikowej, gdzie żyje kilka miliardów ludzi nawet 120000.

W pochmurny dzień masz 5000 (wg wikipedii).

U mnie pod lampą na środku jest niecałe 20000, pod lampą całkiem z boku, 3000, przy oknie 800 (pełne zachmurzenie, balkon przy braku bezpośrednich promieni słonecznych, mierzone w tej chwili). Czujnik przystawiony do szyby od zewnątrz pokazuje kilkadziesiąt luksów. Kilka razy mniej, niż światło naturalne w pokoju.

szkodliwy jest ultrafiolet poniżej 400nm, a tak naprawdę dopiero UVB działa rzeczywiście szkodliwie.

udział światłą niebieskiego w świetle widzialnym to 40%. Nawet biorąc to pod uwagę i wychodząc na dwór w pochmurny dzień do oka dociera więcej UV (w tym UV B i UV C) i więcej światła niebieskiego niż z akwarium. W akwarium UV B i UVC nie ma w ogóle, do tego większość udział UV A jest mikroskopijny (wiele mniejszy niż na słońcu).

 

 

o taką odpowiedź mi chodziło. 

wolałem się zapytać, akurat o świetle to mało wiem. a informacje w necie są przeróżne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Tak jak pisałem podzielam zdanie Michała niebieskie jest mocno energetyczne i nie zostaje obojetne dla oka, ale czy to jest więcej niż dostajemy na dworze?, u mnie dzieciaki od zawsze wpatrzone w akwarium, najmlodszy zasypia najlepiej własnie przy akwarium więc nie doszukiwal bym się winy tutaj, ewentualnie odseparuj malucha na kilka dni tygodni zobacz czy ma to jakikolwiek wplyw na jego sen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo,dzieci wpatrzone,ale warunkiem jest to że nie mogą patrzeć od dołu,tylko być na wysokości akwarium i co najmniej 1,5 metra odległości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz wyszło trochę Słońce między chmurami i już jest nisko nad blokiem naprzeciwko. Nie świeci jakoś mocno, można w nie patrzeć a jednak 6000 luksów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy mało spi? Jeśli mało śpi w nocy to może za dużo śpi za dnia. Córkę razem z żoną stawialiśmy przed akwarium i nie obserwowaliśmy pogorszenia snu. Dla starszego syna też neutralnie. Zdecydowanie gorzej działa telewizja bo dzieciaki nie chcą zasypać jak dużo oglądają przed snem. Kup młodemu matę edukacyjną to też będziesz miał trochę spokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Telewizor to zło, może leżeć dwie godziny i patrzeć. Lecz później nie chce spać, za dużo bodźców i jest nerwowy. Zmieniający się obraz, błyski. Po tym dzieci są nerwowe później. 

Jeśli się dziecku puszcza, nie wiem, disco polo live, albo techno party, to może i są błyski. Ale jest mnóstwo różnych kanałów z bajkami dla nawet bardzo małych dzieci opowiadanymi spokojnym głosem, gdzie dzieciaki zasypiają w dwie minuty. Kwestia wyboru. Ale telewizor to zło, i cześć. I jeszcze światło z akwarium też złe. Ręce opadają. 

Może po prostu niech mały się zmęczy, nie wiem, skopie ogródek, przebiegnie ze trzy kilometry, to zaśnie. Tylko obowiązkowo trzeba go szczelnie zakryć, żeby go oświetlenie z akwarium nie zabiło. Najlepiej folią aluminiową. Tinfoil hat for all. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może przyczynę należy szukać nie w świetle a hałasie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie pierwsza córka, przez pierwszy miesiąc życia spała jak zabita. Potem zaczęła się jazda, potrafiła płakać, przez 5-6 godzin w nocy praktycznie bez przerwy (z przerwą na jedzenie). Moja żona nie zapomni do końca życia jak po takim płaczu coś ją tknęło i wsadziła jej palec do ust, a tam suchość nie do opisania. I trwało to tak przez kolejne 2 miesiące. Dodam tylko, że nie mieliśmy ani telewizora ani akwarium w tamtym czasie.

Mam dwie córki o całkowicie odmiennych charakterach, a tym samym zachowaniach, reakcjach itp. Czasami zamiast szukać "wrogów" dziecka na zewnątrz czy nawet w samym sobie (bądź swoich metodach wychowawczych) , warto się chwilę zreflektować i zastanowić czy moje dziecko po prostu takie nie jest. Może po prostu tak ma, że nie chce spać, że bardzo przeżywa poznawanie otaczającego świata, a czy to będzie akwarium, telewizor czy światło wpadające przez okno...wszystko może być dla niego stresujące. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę źle mnie zrozumieliscie. Głowie chodziło mi czy takie światło może mieć zły wpływ na takie małe dziecko.
Nie wszystko wiem i dlatego pytam. Jest tu wielu ludzi z różnymi zainteresowaniami i różną wiedzą. Oczekiwałem bardziej rozsądnych wypowiedzi. Jedynie katani coś rozsądnego napisał.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.