Skocz do zawartości
Mistral

LED do 64 l - projekt

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem!

 

Do mojej kostki 40 x 40 x40 (której start przewiduję za jakieś 2, max. 3 tygodnie) planuję zrobić lampę DIY. Na rynku spora luka w takim sprzęcie, ew. ceny z kosmosu, lub lampy o zbyt małej mocy. Wniosek: dlaczego by nie zrobić lampy samemu o takich parametrach, jakie są mi potrzebne?

 

Po przewertowaniu dziesiątek postów, zdecydowałem się na diody Power LED o mocy 3W, 3 kanały: RB, Blue, White + UV. Na moje potrzeby diody red / green / yellow raczej mi potrzebne nie są. Do sterowania użyję sterownika AQma. Całość na radiatorze o wymiarach 25 x 16,5 cm. Chłodzenie będzie wspieral wiatrak komputerowy 1200/1600 RPM.

 

Poniżej przedstawiam punkt wyjściowy - będę wdzięczny za wszelkie komentarze / sugestie. Trzymam się proporcji 3 niebieskie : 1 biała. Poniżej zamieszczam schemat i linki do diod.

97333516_ledprojekt.thumb.jpg.d455456cdd201b369ef15f391e072fed.jpg

 

https://allegro.pl/power-led-epistar-3w-royal-blue-pcb-i7383304620.html

https://allegro.pl/dioda-led-3w-blue-460nm-45-mil-epistar-na-pcb-i7525612203.html

https://allegro.pl/dioda-power-led-3w-bridgelux-20000k-na-pcb-45mil-i7462855409.html

https://allegro.pl/dioda-power-led-3w-bridgelux-10000k-na-pcb-45mil-i6894175454.html

https://allegro.pl/power-led-epileds-3w-uv-45mil-395-nm-pcb-i7378661828.html

 

Wszystko działa na 700mA, także zastosuję drivery LED 700mA, Mean Well LDD-700H.

 

Zanim przejdę do schematu pt. "jak to wszystko połączyć" (a w temacie jestem zielony) - prosiłbym o sam komentarz dotyczący samego doboru diod.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania.

Po co UV?

Dlaczego nie Cree?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W praktyce odpalone UV na kanale z białym mija się z celem. Te diody dosyć szybko się palą, a więc wysterowane z kanałem białym trafią do kosza, dodatkowo najlepszy efekt mają w połączeniu z oświetleniem nocnym dzięki czemu podbijają fluo koralowców. 
Moja propozycja zamiast 3 diod blue daj 3 diody aktynika, będzie fluo i super oświetlenie nocne. W miejsce diod UV wsadź diody białe, możesz dać odrobinę cieplejszy niż 10tys K i wtedy zagwarantujesz koralom również trochę czerwonego pasma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minutes ago, Roman.P said:

Dwa pytania.

Po co UV?

Dlaczego nie Cree?

Wyczytałem, że warto dorzucić UV, bo fajnie podkreślą fluo. Wzoruję się też trochę na innych lampach dostępnych na rynku i sporo z nich ma dorzucone 2/3 diody UV (mówię o lampach do 60W). Co do Power Led / Cree - zauważyłem, że większość lamp DIY na forum jest robiona na Power Led i tak naprawdę po prostu poszedłem za tłumem.

2 minutes ago, dadario said:

W praktyce odpalone UV na kanale z białym mija się z celem. Te diody dosyć szybko się palą, a więc wysterowane z kanałem białym trafią do kosza, dodatkowo najlepszy efekt mają w połączeniu z oświetleniem nocnym dzięki czemu podbijają fluo koralowców. 
Moja propozycja zamiast 3 diod blue daj 3 diody aktynika, będzie fluo i super oświetlenie nocne. W miejsce diod UV wsadź diody białe, możesz dać odrobinę cieplejszy niż 10tys K i wtedy zagwarantujesz koralom również trochę czerwonego pasma. 

Dzięki za pomoc. Zaraz pomyślę jak można by to ugryźć. W kwestii UV faktycznie zacząłem mieć wątpliwości i chyba się Was w tej kwestii posłucham.

Edytowane przez Mistral (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cree dają więcej światła z 1 W ale są droższe przez co duże lampy wychodzą dużo droższe. Ja mam nad zbiornikiem 150x50x50 54 diody cree + 2x 54W t5 i światła aż nad to. Musiałem skręcić moc świecenia o 20%.  Cała moc to 267 W na 350 l wody. Sterownik AQma do Ci możliwość różnych bajerów w tym oświetlenie nocne.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, silvia said:

Dzięki za te propozycje. Warte rozważenia, ale powiem szczerze, że wolałbym po prostu zrobić samemu wszystko od A do Z. Może dziwne, ale większa satysfakcja + praktyka.

4 hours ago, Roman.P said:

Cree dają więcej światła z 1 W ale są droższe przez co duże lampy wychodzą dużo droższe. Ja mam nad zbiornikiem 150x50x50 54 diody cree + 2x 54W t5 i światła aż nad to. Musiałem skręcić moc świecenia o 20%.  Cała moc to 267 W na 350 l wody. Sterownik AQma do Ci możliwość różnych bajerów w tym oświetlenie nocne.

Myślę, że jeżeli robiłbym oświetlenie do większego zbiornika, zdecydowałbym się na Cree. Natomiast w przypadku takiego litrażu, pozostanę przy Power Led. Wiem, że opinie są podzielone i w teorii Cree > Power LED, ale pozostanę przy pierwotnej decyzji. Tak naprawdę najważniejszy jest dla mnie dobór kolorów, temperatur, długości fali.

 

Na tą chwilę, myślę nad trzema nićmi:

6 x RB Power LED 3W 445nm

3x Blue Power LED 3W 460-465nm + 3x  Power LED 3W 425-430nm

2x Power LED 3W 20000K + 2x Power LED 3W 10000K + 2x Power LED 4500K

 

Znajduje to swoje odzwierciedlenie w innych projektach i prawdopodonie powinno dać odpowiednią barwę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys myslalem podobnie, zlozylem lampe. Wyszla calkiem fajnie, wszystko dzialalo. Koszt 40-50% lampy z ali. I co? Po roku jednak zamówiłem lampe z ali. Zastanow sie dwa razy, fajny design, sterowanie i rozne tryby a to wszystko za troche więcej niz budowa lampy DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minutes ago, Wiciak said:

Kiedys myslalem podobnie, zlozylem lampe. Wyszla calkiem fajnie, wszystko dzialalo. Koszt 40-50% lampy z ali. I co? Po roku jednak zamówiłem lampe z ali. Zastanow sie dwa razy, fajny design, sterowanie i rozne tryby a to wszystko za troche więcej niz budowa lampy DIY.

Wiciak  - a co  konkretnie Cię do tego skłoniło?

Edytowane przez Mistral (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa ktora sam zmontowalem miala ok. 130W ( chinka ma 120W),  wygladała OK tak jak to zaplanowalem czyli projekt udany moim zdaniem. Przypadkowo w ogloszeniach trafilem na chinke, poszukalem, obejrzalem na YT filmy i jezeli mam byc szczery to warto wydac te pare zl wiecej i miec wschody, zachody, oswietlenie nocne i mozliwosc sterowania moca oswietlenia. Oczywiscie mozesz to rowniez zrobic samemu ale wymaga to nerwow, poradnikow, czasu itd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Mistral napisał:

Na tą chwilę, myślę nad trzema nićmi:

6 x RB Power LED 3W 445nm

3x Blue Power LED 3W 460-465nm + 3x  Power LED 3W 425-430nm

2x Power LED 3W 20000K + 2x Power LED 3W 10000K + 2x Power LED 4500K

Nie rób dwóch kanałów niebieskich, wszystkie niebieskie daj na jednym. Oddziel białe 10000k-20000k od 4500k bo nie ustawisz sobie odpowiedniej kolorystyki. Podam Ci schematy od kolegi Magu, myślę, że się nie obrazi, jak najbardziej polecam jego sterownik jest super. Tylko ja ostatnio zmodyfikowałem kanał 6500k dodając po dwie diody czerwone 660nm, zielone 520nm i żółte 590nm. Teraz na pewno kupiłbym jego sterownik na 6 kanałów (jak robiłem lampę nie było) i te dodatkowe diody zrobiłbym na osobnym kanale. Nie chciało mi się już przerabiać wszystkiego, zwłaszcza, że wszystko mam w ładnej obudowie z plexy i długo szukałem firmy, która mi wytnie taką bierdołe. Wiele firm odmawiało, mówiąc, że nie opłaca się im maszyny przestawiać. Dlatego diody kolorowe po konsultacji z pomysłodawcą lamy, czyli Magiem podpiąłem pod kanał 6500k. Zapomniałem dodać, że wszystko tj; wschody, zachody, moc sterowana z telefonu:-)

 

schemat.png

matryca.png

Edytowane przez ciepok77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.10.2018 o 21:32, ciepok77 napisał:

Nie rób dwóch kanałów niebieskich, wszystkie niebieskie daj na jednym. Oddziel białe 10000k-20000k od 4500k bo nie ustawisz sobie odpowiedniej kolorystyki. Podam Ci schematy od kolegi Magu, myślę, że się nie obrazi, jak najbardziej polecam jego sterownik jest super. Tylko ja ostatnio zmodyfikowałem kanał 6500k dodając po dwie diody czerwone 660nm, zielone 520nm i żółte 590nm. Teraz na pewno kupiłbym jego sterownik na 6 kanałów (jak robiłem lampę nie było) i te dodatkowe diody zrobiłbym na osobnym kanale. Nie chciało mi się już przerabiać wszystkiego, zwłaszcza, że wszystko mam w ładnej obudowie z plexy i długo szukałem firmy, która mi wytnie taką bierdołe. Wiele firm odmawiało, mówiąc, że nie opłaca się im maszyny przestawiać. Dlatego diody kolorowe po konsultacji z pomysłodawcą lamy, czyli Magiem podpiąłem pod kanał 6500k. Zapomniałem dodać, że wszystko tj; wschody, zachody, moc sterowana z telefonu:-)

 

schemat.png

matryca.png

Powyższy układ bardzo by przypasował do akwarium, które mam w planach. Jedynie co bym zmienił u siebie to usunąłbym 3 diody 6500k a zamiast nich wstawił 1xUV 395nm (środkowa dioda) i 2x Royal Blue (dwie skrajne) i stosowałbym to jako oświetlenie nocne. Dlaczego tak? Ponieważ nie chciałbym na noc zostawiać aż 12 diód, nawet gdyby były skręcone na minimum. Wolałbym, aby były wyłączone na noc i nieco "odpoczęły", co myślę miałoby wpływ na ich żywotność. Czy coś takiego ma sens?

I pytanie ekstra - czy jedną diodę mogę podpiąć pod dwa różne kanały?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.