Skocz do zawartości
BzykU

Coś idzie nie tak . ( A R M A G E D O N )

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę bo chciał bym uratować co się da.

Z dnia na dzień jest coraz gorzej normalnie podłamka mnie łapie i chęć zlikwidowania tego chobby .

Co zaszło .

Kupiłem ostatnio 2 ocealarisy z seefrags i zgon po kilku dniach wczesniej kolego dowiózł mi henihusa i nawet nie zobaczyłem go na drugi dzień .

Ostatnia a zarazem pierwsza ryba jaka u mnie żyła od początku to Hepatus, tez odszedł już na wieczna rafę .

Do tego zaczęło wszystko zdychać w akwa ślimaki które śmigały po akwa - zgon , ukwiały się poodczepiały i zaczynają obumierać,  niektóre korale całkowity zgon, wybielały na kość .

Normalnie  A R M A G E D O N .

Co mnie martwi nie wiem czy nie ma to coś wspólnego z podawaniem siarczanu żelaza albo płynu lugola, oba te składniki rozrobiłem sam i zauważyłem że po dodaniu nawet 5 kropli tego mojego niby płynu lugola często bielał jakiś koralowiec ale na początku tak nie było . 

Wręcz przeciwnie po dodani płynu lugola wszystko nabrało odpowiedniego pędu .

Czyż bym przedawkował ?

Ale z mojego rozumowania iż płyn lugola jest tak nie trwały wynikało by iż duże naświetlenie w zbiornkiu i szybki rozpad tych pierwiastków nie pozwala, nagromadzać się .

Sam już nie wiem . A tu przerażające zdjęcia po tylu latach już w sumie 2 o ile dobrze pamiętam , jest naprawdę żle .

A niżej obraz katastrofy .

 

DSC_2012.jpg

DSC_2013.jpg

DSC_2014.jpg

DSC_2015.jpg

DSC_2016.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:( współczuję źle to wygląda, 

przestań podawać swoje specyfiki wymieszane, istnieje ryzyko że coś źle zmieszałeś, pomyliłeś składniki albo ktoś coś mało czystego ci sprzedał :(

zrób podmianę solidną tak z 30 % conajmniej na pewnej soli którą stosujesz do podmianek.

Sprawdź czy nic nie wpadło z osprzętu do akwarium - szczypce albo element lampy itp, czy ci dzieci (jak masz) nie wrzuciły czegoś do baniaka - monety, pierścionki itp - to trudniej będzie namierzyć jak się w piach zakopie. Sprawdź czy sprzęt nie koroduje - pompy i inne które mają kontakt z wodą.

Sprawdź swój filtr RODI czy sprawnie filtruje wodę. Zrobił bym ICP wody z akwa i z RODI - może być tak że coś oddaje miedź do wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił podmianę tak jak Ura pisze. I na pewno zrobił ICP, to co martwe bym wyciągał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nawet nie ma co mierzyć no3, po4 i no2 bo teraz może być boom. Lugol to jod o ile dobrze pamietam. Ja mam jod przedawkowany, obecnie na poziomie 135mikro i nic się nie dzieje złego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel mógłby być pomocny też. Z ciekawości po co robiłeś sam płyn lugola jak butla w aptece kosztuje kilka zł a starcza "na zawsze"?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o sory butla w aptece jest nie osiągalna .

nie ma teraz takich możliwości .

Nikt mi nie chciał wydać recepty a jak zapytałem w atece to mi Pani powiedziała że musi sprowadzic okulary rękawice itp aby go zrrobić i robienie go jest naprawde niebezpieczne .

I czasy z plynem lugola juz sie skonczyły.

Nawet chorej ciotce co już  ie żyje z rok na tarczyce lekarz nie chciał wypisac recepty .

 

 

Wydaje mi się iż pomysł z testami jest dobry . 

Gdzie jest najlepiej i najtaniej kupic tritona /

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do zdjęć .

Słaba jakość robiona na podłamce 

ale może da się zauważyć że to bielenie to normalnie zarażliwe jest i tak jakby przechodzi na drugi koralowiec i trzeci każdy inny, do tego dodam iz niektóre wyglądają jakby zostały poparzone np. xenia .

Jedyne co żyje i ma się chyba dobrze to asteriny i gratilla .

Mysis nie ma kiełży brak. a i takie jakby nicienie wszedzie sa po zgaszeniu światła.

 

Teraz, SgtOddball napisał:

Jodek potasu czda w każdym sklepie z odczynnikami

No tak rozrobiłem z jodkiem metalicznym czy jak mu tam w poniedziałek podam dokładnie co z czym rozrobiłem bo na butelce mi się starło.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku - testy.
W tym przypadku najlepiej zerknąć całościowo na zbiornik tj ICP.
Bez testów to wróżenie z fusów lub jak cyganka z linii ręki.

Coś co nie zaszkodzi a może pomóc to :
Podmianka - ale czemu tylko 30% = solidnie czyli 50%+ i tak jest rozchwiane, zaburzone i zaglonione.
Odstaw wszystkie dodatki, podmianka i sól zrobi swoje.
Jakie bakterie dozujesz?
Widząc Twoje zamiłowanie do kombinowania - czym i jak karmiłeś korale?


PS. Z tą ciotką to jakoś nie zrozumiale napisałeś - skoro nie żyje od roku to jak lekarz miał by jej jeszcze leki wypisać. (nie wyjaśniaj wiem o co dokładnie chodzi w Twoim wpisie i tylko teraz robię delikatną aluzję)  Ale to chyba nie jest tematem i problemem ani też kto co skąd i jak płyn lugola bierze. Więc do dzieła - testy i będziemy wiedzieli co się zadziało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra ma ktoś na zbyciu tritona ?

Aby od razu pobrać próbkę ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plyn lugola zawiera jod w najbardziej toksycznej postaci dla organizmów morskich. Podniesienie jodu za pomocą tego preparatu do wartości najbardziej optymalnych w akwarium morskim może okazać się trucizną. Tak jak koledzy wyżej piszą, ulej trochę wody przed podmianą do testów icp, zrób dużą podmianę na ile jest to możliwe i wyciągnij wszystkie możliwe trupy stosując jednocześnie sporą dawkę węgla. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, BzykU napisał:

No dobra ma ktoś na zbyciu tritona ?

Aby od razu pobrać próbkę ?

 

Mogę podać Ci kod icp marinlab. Oddasz kod przyvokazji. Chcesz? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko nie kumam tych dwóch ostatnich wpisów ?

Że niby jak ?

po co mi kod przecież muszę mieć też probówki, Tak ?

 

17 minut temu, dla syna napisał:

Plyn lugola zawiera jod w najbardziej toksycznej postaci dla organizmów morskich. Podniesienie jodu za pomocą tego preparatu do wartości najbardziej optymalnych w akwarium morskim może okazać się trucizną. Tak jak koledzy wyżej piszą, ulej trochę wody przed podmianą do testów icp, zrób dużą podmianę na ile jest to możliwe i wyciągnij wszystkie możliwe trupy stosując jednocześnie sporą dawkę węgla. 

Właśnie tego się obawiam .

A czy jak wezmę próbkę to ten jod przez cały proces wysyłki nie ulegnie degradacji ? Albo inny pierwiastek który  jest temu winny ? (chodzi mi o działanie czasu ?

 

18 minut temu, silvia napisał:

To zapytaj w aptece .

A jak chcesz to dam tobie numer do miłej Pani to Tobie wytłumaczy .

A najlepiej idz do aptek w swoim mieście .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, BzykU napisał:

Ok tylko nie kumam tych dwóch ostatnich wpisów ?

Że niby jak ?

po co mi kod przecież muszę mieć też probówki, Tak ?

 

Właśnie tego się obawiam .

A czy jak wezmę próbkę to ten jod przez cały proces wysyłki nie ulegnie degradacji ? Albo inny pierwiastek który  jest temu winny ? (chodzi mi o działanie czasu ?

 

Myślę że jak będzie szczelnie zamknięta to wyniki będą prawidłowe. Co do wysyłki wody do labo najważniejszy jest kod. Ktoś kiedyś dostał z powodu długiego oczekiwania na wynik kod w ramach rekomoensaty. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ok .

A może ... zawieść im ale to pewnie bez sensu .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przynajmniej w icp marinlab to zadziałało 

Teraz, BzykU napisał:

A ok .

A może ... zawieść im ale to pewnie bez sensu .

 

No ale do Brzeska masz chyba kawał drogi. Z tym że może miał byś wyniki odrazu. Nie wiem jak marinlab funkcjonuje jeśli chodzi o wizytę face to face. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Noe wiem czemu i od kiedy u Ciebie nie można  kupic tego Lugola,  ja nie dalej jak 3 tygodnie temu kupiłem dwie butelki, dla siebie i sąsiada. Problemu nie było.  

Dokładnie taki jak w linku kolegi Silva.

Edytowane przez Przemo999 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tel do apteki 23 611 03 04

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

That's a complicated question.

First, there's some iodine in new salt water, but if the goal is to maintain NSW levels, water changes will not suffice as it is depleted rapidly since algae and other creatures take it up.

Now the question is whether dosing it and maintaining natural levels is useful or desirable.

I dosed iodide for years, but then stopped as an experiment and nothing apparently changed. Many reefers have experienced that same effect.

My conclusions is that for most of the creatures we keep, it is an unnecessary activity. There are a few creatures, such as certain gorgonia, with a known need for iodine, but very few of the organisms we keep have a scientifically known need or use for iodine.

For that reason, I've not dosed it to my reef for at least a decade and do not think most people need to bother.

That said, it is easy enough for anyone to experiment and see if anything appears different on initiating (or stopping) dosing in their own reef.

If I were to dose, I'd dose iodide, not Lugols since Lugols contains a reactive and unnatural form of iodine (I2).

These have a lot more info:

http://www.advancedaquarist.com/issues/mar2003/chem.htm

http://www.advancedaquarist.com/issues/april2003/chem.htm

 

Przepraszam, że w wersji oryginalnej, ale translator powinien sobie poradzić.

Najlepiej zrobić duuużą podmianę wody na soli, która nie będzie odbiegać od parametrów wody w akwarium.

Krzysztof

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dla syna napisał:

Przynajmniej w icp marinlab to zadziałało 

No ale do Brzeska masz chyba kawał drogi. Z tym że może miał byś wyniki odrazu. Nie wiem jak marinlab funkcjonuje jeśli chodzi o wizytę face to face. 

Dokładnie .

Z tym kursem to trochę lipa .

Ale ok więc jak wziąć jakieś fiolki trzeba sobie załatwić .

Adres i ten kod miec tak ?

a ile się z to płaci i który ma byc ten test . Mają jeden na wszystko ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, BzykU napisał:

Tel do apteki 23 611 03 04

 

podałem Ci wyżej linka - można zamówić BEZ recepty i zakładania konta - podajesz dane do wysyłki płacisz i czekasz na przesyłkę

(albo odpierasz w jakimś punkcie - zależy jaka opcje dostawy wybierzesz)

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, BzykU napisał:

To zapytaj w aptece .

Ja u siebie w lokalnej aptece osiedlowej bez problemu kupiłem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest ważne? w tym temacie.

Rób podmiankę 50+% a nie czekasz, aż coś się dalej sypnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.