Skocz do zawartości
new-age

30 gallons - 60g w obiegu. California

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Przyszedł czas na większe akwarium, poprzednie 10 gal. zrobiło się za małe. 

Akwarium Opti z kominem wewnetrznym 30g. 23.5"x15.5"x16"

110l. 60x40x40cm

Sump około 30g.  25"x18"x14"

110l. 63x46x35cm

W sumpie jeszcze nie przykleilem przegród, więc temat co do rozmieszczenia otwarty, może jakies sugestie. Wiem, że najpierw to odpieniacz przy się przydał, dlatego kilka pytań do Was o sprzęt, jaki odpieniacz? Co do pompy to prawdopodobnie Jebao DCT-4000

Lampa myślicie, że wystarczy np. taka AI Hydra 26 HD

Będę startował na suchej skale. Miłe widziane sugestie.

Zdjęcia wstawię wieczorem.

Edytowane przez new-age (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego mieszkamy w Polsce tutaj w większości i mierzymy słoną wodę i gorzałkę w litrach a wymiary i rozmary podajemy w cm.

Jesi oczekujesz pomocy to włóż trochę trudu i pisz po polsku :)

pozdrawiam zza wielkiej wody!


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, new-age napisał:

 kilka pytań do Was o sprzęt, jaki odpieniacz?

a jakie tam na miejscu masz do wyboru ? i do jakich poj. są przeznaczone ?  :)

25 minut temu, new-age napisał:

Lampa myślicie, że wystarczy np. taka AI Hydra 26 HD

te cale to koło 60cm ? no to wystarczy - wystarczy przeczytać jej specyfikację  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, chwialek napisał:

planujesz sump większy niż zbiornik główny ?

Zbiornik kupiłem uzywke, a sump największy jaki mogę zmieścić w szafce, więc czemu nie.

 

1 godzinę temu, silvia napisał:

a jakie tam na miejscu masz do wyboru ? i do jakich poj. są przeznaczone ?  :)

te cale to koło 60cm ? no to wystarczy - wystarczy przeczytać jej specyfikację  

Myślałem bardziej o mocy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
46 minut temu, new-age napisał:

Myślałem bardziej o mocy? 

Moc dobiera się do litrażu i planowanej obsady - czyli Ty sam o tym decydujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@new-age
Idziesz z projektem od złej strony - mianowicie zaczynasz od końca... czyli sprzęt. A powinieneś od strony życia , potrzeb itp.

Co zamierzasz utrzymać w zbiorniku. Możliwe odpowiedzi (jak dobrze zauważysz nie wymieniam opcji MIX korali) :
Ryby
Korale LPS
Korale SPS
Korale miękkie
Ukwiały
Zamierzasz używać soli, solanki, naturalnej wody morskiej? Podmiany, stała podmiana, ciągłe zasilenie wodą naturalną ?

Masz już plan na obsadę? wygląd i styl zbiornika ?
Odpieniacz - zależy od obciążenia zbiornika i wymogów filtracyjnych podopiecznych.
Cyrkulacja - tu również podobna odpowiedź padnie dopóki nie określisz co chcesz mieć w swoim zbiorniku.
Oświetlenie - jeśli Only Fish będzie inne. Pod miękkie i część LPS lampa ledowa będzie ideałem bo mało pobierze a da sporo światła. Pod Twarde z rodzaju acropora... tu zdania są podzielone są ładne zbiorniki pod jednym i drugim źródłem światła... Ale chyba nadal więcej zwolenników mogących ukazać efekt jest przy T5... A może pokusisz się o naturalne oświetlenie - bo tego typu projekty można już obecnie spotkać...
Cyrkulacja - jedne korale wolą huragan inne spokojny przepływ z falowaniem.

Nie ważne ile wydasz bez wiedzy nie zastąpią pieniądze, więc jakkolwiek irytująco zabrzmi - czytaj... a sprzęt dostosuj do obsady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Forum czytam już od trzech lat, trochę rzeczy poznałem co z czym sie je, ale to tylko teoria, życie to weryfikuje :smile_evil: często jak w moim przypadku, lasem glonów, więc czas uczyć się dalej i czytać. Troche Was pomecze pytaniami. Mam problem z podłączeniem sumpa, z akwarium dostałem kilka rurek, spływ, zasilanie od pompy i dwie dziwne, nie wiem od czego. Jak znowu nie wrócę późno do domu to wrzucę dzisiaj zdjęcia jak to wygląda.

Co do lampy, to obecnie używam DIY która sam zrobiłem, moc 36W myślę, że jak ja zostawię i dołożą kolejne 36-40W to może wystarczy, sterowanie arduino. Korale jakie planuje to Mix, miękkie, LPS, może spróbuję z twardymi i jeden ukwial ze Starego zbiornika. Z ryb to para blaznow plus jedna czy dwie jakieś inne. 

Obecnie używam soli Tropic Marin, być może zmienia na Red Sea pro, wiem, że jest to bogata sól, ale wiele osób używa i sobie chwalą. c7117248a2a7aa73med.jpg

8c97a6a8c54ac4acmed.jpg

2c73d163d6c4bfa2med.jpg

2c740749491b6069med.jpg

Edytowane przez new-age
Dodanie zdjec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klasyczny układ rurek hydrauliki to spływ, rewizja i powrót, a ta czwarta to trudno powiedzieć do czego. Najlepiej zadaj pytanie poprzedniemu właścicielowi Twojego akwarium jak to miał podłączone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakieś drugie naczynie zamknięte? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powrot jest zamontowany w kominie na stale, na zdjeciu go nie widac.

84a36944eafae04dmed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam widzę dwa powroty i rewizję, chyba że to jest spływ. Więc musi być powrót, rewizja i spływ. U Ciebie widać dwa powroty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ta rurka  z kolankiem i otworem wywierconym na górze to do czego? Nie może to być drugi powrót, bo kolanko nie wystaje poza komin. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to dokładnie masz rozwiązane, ale ta dziurka służy do zapowietrzenia się obiegu, żeby cała woda poniżej tej rurki nie spłynęła do sumpa. Mniej więcej tak to wygląda. Jak pisałem już wcześniej, zadaj pytanie temu od kogo kupiłeś akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, maciej01 napisał:

Nie wiem jak to dokładnie masz rozwiązane, ale ta dziurka służy do zapowietrzenia się obiegu, żeby cała woda poniżej tej rurki nie spłynęła do sumpa. Mniej więcej tak to wygląda. Jak pisałem już wcześniej, zadaj pytanie temu od kogo kupiłeś akwarium.

Nie mam już kontaktu z poprzednim właścicielem. Jakoś to podlacze do pompy i wtedy zobaczymy. Musi działać. Właśnie kleje sump-a, już drugiego. Pierwszy zepsulem nie zostawiając szczeliny na klej do plexi, nie wpłynął wszedzie i klops, sump przecieka w jednym rogu. Kto nie ma w głowie ten ma w rękach. Heh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi

Mam zamiar zamówić protein skimmer, ale waham się co do wielkości. Wody w całym systemie będę miał około 40 gal. (150 litrów) skimmer jaki chciałem zamówić to:

Reef Octopus classic 110 IMT

Filtration Handling

130 Gallon (480l)- Light Filtration Demand

90 Gallon (330l)– Medium Filtration Demand

60 Gallon (220l)– Heavy Filtration Demand

Jest minimum dwa razy większy niż mi potrzeba. A może mniejszy jak ten :

Reef Octopus BH-50

Filtration Handling
- 50 gallon (180l)– Light Filtration Demand 
- 40 gallon (150l)– Medium Filtration Demand 
- 30 gallon (110l)– Heavy Filtration Demand

Dwa razy większy czy na styk?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć 

Powoli ruszam do przodu. Jak to przy remoncie mieszkania, nigdy nie było czasu na poskładanie wszystkiego do kupy.  Doszedł skimer aquamaxx ws-1, posklejalem hydraulikę, trochę „pająk” wyszedł,  ale najważniejsze,  ze działa i jest cicho. Pewne jak zauważycie,  mam gruba warstwę piachu, jest to eksperyment,  jak dowiedzialem się w lokalnym sklepie, gdzie maja piękne akwarium z jeszcze grubsza warstwa piachu, nigdy nie mieli najmniejszych problemów z glonami na tak grubej warstwie, ponieważ bakterie beztlenowe  w niższej warstwie piachu itd. Nasłuchałem się trochę i postanowiłem przyeksperymentowac,  zobaczymy jak to będzie.

Sol jakiej użyłem to Tropic Marin Bio Actif, dwa litry matrixa jako media filtracyjne , co do reszty rzeczy, to czekam na paczkę z lampa AI hydra 26. Akwarium zalałem trzy dni temu. Bakterie na start special blend i stability. Teraz czekamy. 

 

96df5538c035b7ddmed.jpg

5bad75944ab91736med.jpg

Edytowane przez new-age (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Hi

Nowa lampka w akcji 

92dd1d6a1aad5ff5med.jpge9aa748f5e9beb6dmed.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hi

Wygląda ciekawie. Ładnie skała ułożona, lampka  rozkręcona na full? nie za niebiesko jest?


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki 

lampka założona na szybko, bo późno już bylo. Na zdjęciu, rozkręcona jest na około 27W.

Edytowane przez new-age (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa zabawka, po porównaniu z tanim za $10 tds, to aż się zdziwiłem. W krewetkarium tani TDS 170, nowa zabawka TDS 290. Już wiem dlaczego miałem Gh8.  Hehe

Dziwne, ale po niecałych dwóch tygodniach cykl azotowy się zamknął. Wczoraj sprawdzałem No2 =0, a może się jeszcze nie zaczął hmmm. 

276965301b71859emed.jpg

Edytowane przez new-age (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Tydzien temu przenioslem korale i rybki ze starego zbiornika, wszystko zyje i ma sie dobrze. Quadri po przenosinach, przez jedna noc podzielil sie, teraz mam dwa, echh, trzeba bedzie jednego oddac.

Testy na dzien 10.4.2019

Ca 400

Po4 0.25

No3 0

Ph 9

Testy na dzien 17.4.2019

Ca 360

Po4 0

No3 0

Ph 9

Kh 8

Kilka miekkich a wapn w dol. Dzien przed druga tura testow, wymienilem 17 litrow wody. Przy wiekszej ilosci korali zaczne lac bailing-a.

023af76fffb41c44med.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

 Jako, ze mojej żonie w sklepie spodobał się malutki Yellow Tang, takoż go zakupiłem w zeszła sobotę. Oczywiście zaraz po wpuszczeniu do akwarium, garbikowi odezwał się dziki instynkt i zaczął go atakować, bo jakby mogło być inaczej. Próbowałem go złapać siatka na ryby, ale, ze to sprytna bestia, nie było takiej możliwości, następnego dnia, spuściłem 80% wody i po jednym machnięciu siatka, garbik wylądował w starym akwarium. Teraz jest sam i całe akwa jego. No niestety, popełniłem błąd początkującego i garbik musi zmienić dom. 

Z innych rzeczy zacząłem lac calcium, bo pomimo co tygodniowej podmiany wody Ca było na poziomie 360. Także powoli zaczynam bawić się w chemika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuc jakies foteczki jak to teraz wyglada. Z tym wapniem to dziwna sprawa aby tak male szczepki i ich ilosc mialy wplyw na Ca :) Ja mam wiecej szczepek w mniejszym zbiorniku i narazie bez poboru a z przyrostami :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.