Skocz do zawartości
ThePepo

Problem z brązowym nalotem na koralach - pomoc rada

Rekomendowane odpowiedzi

Witam od  2  tygodni zauważyłem problem częstego pojawiania się brązowego  nalotu, glonu nie wiem dokładnie co to i skąd się  bierze ,dziennie pipetą zdmuchuje te farfocle z korali stresując je ale następnego dnia  to samo  na foto widać szczepek który  ma schowane polipy po  dmuchnięciu go pipetą i widzę ze tkanka zaczyna się robić brązowa czego wcześniej nie było , koral  na co dzień wygląda być zadowolony napompowany dodam ze jest ze mną już miesiąc i nie miałem z nim żadnego problemu , na drugiej fotce to samo widać taki cienki włos z tego glonu i braki tkanki  spowodowane  dziennym podmuchiwaniem gwałtownym  z powodu glonu ale powoli poddaje się i nie wiem co dalej bo te dmuchanie nic nie daje dziennie wraca ta sama ilość reszta korali ma się  dobrze , żadnych zmian w zbiorniku nie robiłem,  próbowałem zmniejszyłem ilość światła białego z myślą ze będzie spowalniało  odrastanie glonu ale nie  bez zmian  na ostatniej force  jest pokazane trudno dostępne miejsce które omijam przy czyszczeniu  szyb i bardzo podobne są te nitki do tego co na koralach się pojawia morze to pomorze  w  diagnozie.

Akwarium 400L+100L sump

,oświetlenie led mix 300w (250w R.Blue - 50 w 10000k) świece 12h całość max 6 H

cyrkulacja Rw15, Rw,4 Vp- 102 ,

Obieg Jebao 9000L na 100%

,Skała 30 Kg z tego 10Kg żywej z przekładki,

Odpieniek  ATI Twister na igle AB 2000/1 38W

,Filtr Przepływowy z mediami na Krzemiany , 

DSB+Refugium nad nim świeci w nocy 30W 10 000k

10L siporax

Pełny baling AF+Strongi  od 3 miesięcy 25ml na dobę + co 2 dni żelazo af 4 krople + Lugola 4 krople 

podmianki co 3 tygodnie 20L + 1 ampułka bio digesta bakterie

Korale mieszane miękkie,4 szt lps, i szczepki sps początki

Sól = Blue Tresure

Zbiornik prowadzi się od 7 miesięcy i raczej żadnych problemów nie miałem z niczym dojrzewanie  plagi po 3 miesiącach odeszły i zarybiałem  obsady 10 szt rybek + kreweta Karmię 4 x kostka Mysis 1 x dziennie . Parametry poniżej  mierzone testami Seiferta co 1 lub 2 tygodnie  wychodzą prawie identyczne .

23.10.2018                                                                                  28.10.2018 wynik testów przed podmiana 20L 

Kh=8,3                                                                                        Kh=8,3

Po4=0,03        lub 0                                                                  Po4=0,03 lub 0

NO3=10                                                                                     NO3=10

CA=430-435                                                                              CA=410-415

Mg=1440-1410                                                                          Mg=1450-1460

Zasolenie 1025                                                                           Zasolenie 1026 mierzone refraktometrem

Temp wody  miedzy 28/29 stopni 

 

W ten weekend wymieniłem żywice w RO bo pokazywało 0,02 na Tds teraz jest 000

Sory za jakość zdjęć P8 to max co potrafił .

 

 

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że :

Przenawoziłeś 

Za mało biomasy do tego co podajesz 

Za dużo karmisz , pokazały się bąble powietrza na końcach  nitek  ? 

Oby się nie pokazało Dino za niedługo 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

Za dużo karmisz , pokazały się bąble powietrza na końcach  nitek  ? 

Tak zdąża się bąbelek powietrza  ,  sugerujesz Balinga STOP?

Ale z tego co wiem to Dino  zaczęło by występować też w innych miejscach a tu ciągle wraca na szczepkach ...

 

Edytowane przez ThePepo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już pytanie do ekipy z AF 

 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, AnT napisał:

Za dużo karmisz

Karmienie, masz na myśli  Rybki? 4 kostki to za dużo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo trochę karmisz jak na 10 rybek. No chyba że są duże. Jedzenie powinno zniknąć w 3-5minut. Dodatkowo lejesz pełny balling i jeszcze dajesz strongi. Af z tego co wiem w ballingu są już strongi. Trzy rzeczy przychodzą mi do głowy: 

1. Przenawożenie 

2. Za dużo papu dla ryb 

3. Trochę za wysoka temperatura (ustaw tak żeby wahała się pomiędzy 25-25,5 st C) 

Jeśli sytuacja się nie poprawi po kilku tygodniach od zmian, zrób badanie icp wody. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sam rozrabiasz to nie masz strongów, jak kupujesz gotowca to wtedy jest.


7ffd65dd2ba18b46b0eedaa53030f743u908a788.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, dla syna napisał:

3. Trochę za wysoka temperatura (ustaw tak żeby wahała się pomiędzy 25-25,5 st C)

Nie mam możliwości jak zbić temperaturę po prostu temperatura w pokoju ,lampy,i chyba  sprzęt (pompy) generują tyle temperatury, musiał bym wodę mrozić w butelkach i do zamrażalnika  potem do sumpa ,spróbuje

2 godziny temu, Dephire napisał:

Jak sam rozrabiasz to nie masz strongów, jak kupujesz gotowca to wtedy jest.

AF czysty Ca + Mg + Kh  + strągi dodaje się  osobno do namieszanych  składników jako uzupełnienie mikro makro i to dodaje według instrukcji załączonej w  opakowaniu  strągów  więc nie daje podwójnej dawki 

12 godzin temu, dla syna napisał:

Dużo trochę karmisz jak na 10 rybek. No chyba że są duże. Jedzenie powinno zniknąć w 3-5minut.

Obsada :

1.Babka kopiąca  Pularis 10 cm 

2.Borsuk 15cm

3.Błazenki 2szt 2lata

4.Zebrosoma disjacji 7cm

5.Chelmon 10cm 

6.Doktorek 8cm

7.chromis 1szt

8.Pterapogon 2x 

9.Krewetka boksująca

Przepraszam za  nie profesjonalne nazwy rybek

Tak pokarm znika do 5 min na 100% to bardzo głodna ekipa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dawać po 3 kostki na dobę przynajmniej przez jakiś czas. Strongi podawaj 50% z tego co dajesz. Zobaczysz czy będzie jakiś efekt. Jeśli nie poprawi się to pozostaje icp wody. 

Mógłbyś jeszcze zwiększyć częstotliwość podmian na co tydzień. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa lub trzy wiatraki nad sumpa lub akwa i temperatura spadnie. Ja mam dwa (jeden ma12cm x12cm). Od jakiegoś sprzetu. Do nich czujnik temperatury z allegro za 20 pare zł :) i śmiga aż miło. Temperatura 25 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 godziny temu, ThePepo napisał:

Nie mam możliwości jak zbić temperaturę

trzeba wietrzyć ... masz wentylowaną szafkę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, silvia napisał:

trzeba wietrzyć ... masz wentylowaną szafkę ?

Tak wentylowana i śmiga tam wentylator na czasówce co 30 min  a nad akwarium tez mam kratki wentylacyjne i jedna część zabudowy prawie zawsze otwartą .

 

IMG_20181108_193758.jpg

IMG_20181108_193902.jpg

IMG_20181108_193840.jpg

IMG_20181108_193711.jpg

IMG_20181108_194001.jpg

IMG_20181108_194018.jpg

IMG_20181108_193734.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...

Jezeli sie myle to mnie popraw, lecz wydaje mi sie ze zaden wiatrak nie dmucha bezposrednio na tafle wody a czym bardziej zmarszczona powierzchnia, tym szybciej cieplo oddaje co oczywiscie przenosi sie na dolewke, ktora wlewa znacznie wiecej/czesciej wode RODI na miejsce wyparowanej...W lecie czasami schodzi mi ponad dwa razy tyle RODI...

U mnie caly wlaczony sprzet podgrzewa wode o gora dwa stopnie a w mieszkaniu w okresie chlodnym mam 22-23 C, tak ze czasami grzalka sie wlaczy na chwile...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, ThePepo napisał:

Tak wentylowana i śmiga tam wentylator na czasówce co 30 min

IMG_20181108_193734.jpg

ja bym wmontował went. (np. 12cm taki od kompa) w ściankę by dmuchał do szafki bo ten tak jak stoi to tylko miesza powietrze w środku - niewiele to daje

lepiej go ustawić by zasysał świeże albo wydmuchiwał z szafki

na ebayu za około 40 zł (poniżej 9-10$) można kupić STC 1000 - steruje i grzałką i wentylatorami (można podłączyć "całe stado" czyli do 10A na gniazdo)

jak to podłączyć ? było na forum kilka razy

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz średnią temperaturę powietrza w pokoju? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Iceberg napisał:

Jezeli sie myle to mnie popraw, lecz wydaje mi sie ze zaden wiatrak nie dmucha bezposrednio na tafle wody

Cześć tak to prawda nie dmucha bezpośrednio na tafle wody. Mam gdzieś taki sterownik RTC-coś tam z aledrogo  zamontuje się + 2 x 12cm średnicy wentylatorki

 

38 minut temu, silvia napisał:

ściankę by dmuchał do szafki bo ten tak jak stoi to tylko miesza powietrze w środku

słuszna uwaga poprawie to  i zamontuje gdzieś w mniej widocznym miejscu w ściance lub na tej kratce od środka  w celu poprawienia cyrkulacji powietrza 

 

24 minuty temu, dla syna napisał:

Jaką masz średnią temperaturę powietrza w pokoju? 

około 25 do 27 lub więcej  w południe  wieczorami  25 ale to za mały okres czasu by na stałe  trzymać temp. 25/24 stopnie 

Czy te parę stopni Temperatury powoduje miedzy innymi zakwit tego czegoś w akwarium miejscami? bo owszem poprawki  do chłodzenia i cyrkulacji powietrza wprowadzę ale czy pozbędę się  tego drugiego problemy czy skończyły się pomysły ? :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, ThePepo napisał:

około 25 do 27 lub więcej  w południe  wieczorami  25 ale to za mały okres czasu by na stałe  trzymać temp. 25/24 stopnie 

Czy te parę stopni Temperatury powoduje miedzy innymi zakwit tego czegoś w akwarium miejscami? bo owszem poprawki  do chłodzenia i cyrkulacji powietrza wprowadzę ale czy pozbędę się  tego drugiego problemy czy skończyły się pomysły ? :(

Napewno wysoka temperatura nie poprawia warunków życia w zbiorniku I mogą się dziać cuda. Popraw sprzęt do wychładzania systemu, to jedno. Ale drugie, to czemu masz taki tropikalny klimat w pomieszczeniu? No chyba że hodujesz konopie indyjską w celach leczniczych za pozwoleniem ministerstwa RP ;-) (oczywiście żart). Za oknem jest dużo niższa temperatura, to możesz wietrzyć albo przykręcić ogrzewanie?

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szafce wentylacja, to tylko ta kratka i wiatrak?. Jeśli tak, to stanowczo dużo za mało. Musisz zrobić więcej otworów. Elektronika, którą masz w środku bedzie ci nawalać . Jak otwierasz szafkę napewno czyjesz dużą wilgoć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, pawellb napisał:

W szafce wentylacja, to tylko ta kratka i wiatrak?. Jeśli tak, to stanowczo dużo za mało. Musisz zrobić więcej otworów. Elektronika, którą masz w środku bedzie ci nawalać . Jak otwierasz szafkę napewno czyjesz dużą wilgoć. 

Tak tyko tyle jeśli chodzi o sump , owszem czuje wilgoć ale bardziej to zapach z odpieniacza .

Znalazłem takie wentylatory :    https://allegro.pl/wentylator-komputerowy-120x120-wiatrak-cooling-i7625013628.html

chciał bym zamontować 2 sztuki  od wewnątrz szafki za kratką tak aby wciągały powietrze z zewnątrz do środka ujście będzie mieć miedzy drzwiczkami szafki i  bezpośrednio do góry do zabudowy górnej  sterowanie chciałem zamontować takie https://allegro.pl/termostat-cyfrowy-czujnik-regulator-temp-50-110c-i7639134824.html

Teraz kwestia górnej korony dodatkowo chciał bym zamontować 2 sztuki takich wentylatorków w otwory gdzie są takie małe kratki dodatkowe i tez sterować je takim termostatem :

https://allegro.pl/wentylatory-6-x-6-x-4cm-12vdc-wydajny-i7638147736.html

Na zdjęciu zakreślone żółty to te małe wentylatory a czerwone na zdjęciu to te 12/12 z tym że u góry nie widać ale są  dwie te kratki  odprowadzające i tam chyba nie chciał bym nic montować .

Co o tym sądzicie ? 

1 (2).jpg

Edytowane przez ThePepo (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie masz zero wentylacji:(za mało, to Ci się kisi wszystko stąd ta temperatura

14 minut temu, ThePepo napisał:

owszem czuje wilgoć ale bardziej to zapach z odpieniacza .

No właśnie bo za słaba wentylacja i czujesz to co czujesz, woda ma miec zapach wody morskiej nawet w sumpie a nie smrodu i obcych zapachów.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ato zastosowanie wentylatorów te rozwiązanie co napisałem wyżej będzie warte czy iść w innym kierunku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator swoją drogą pomoże zawsze schłodzić wodę i zrobi większe mieszanie się powietrza,ale wentylacja to podstawa i dobry przepływ cyrkulacji powietrza

Ja tam na składaniu elektroniki się nie znam:)ale jak potrafisz to chyba sa dobre,wyglądają fajnie:smile_wink:

Ja mam w sumpie na lato takie 2 szt https://erybka.pl/product-pol-15037-Blau-Nano-ventilador.html

I dają rade choć nie narzekam w letnie dni raz miałam 26.8


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa fakty odnośnie temperatury. Dlaczego w pomieszczeniu masz do 27st C? I co da nawiew na wszystko skoro w otoczeniu jest 27 stopni? To jest wręcz szkodliwe dla życia ludzkiego. Zaraz się okaże że jak obniżysz temp. powietrza to bez wentylatorów grzałka w akwarium nie wydoli. Ja bym zaczął obniżać temperaturę pokojową wszelkimi możliwymi sposobami. Wtedy okaże się że temp. sama spadnie i pozostanie tylko wentylacja szafki. Parowanie będzie mniejsze bo zbiornik nie będzie się przegrywał. Skończą się wtedy zapachy wilgoci i tropikalne bryze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, dla syna napisał:

Ja bym zaczął obniżać temperaturę pokojową wszelkimi możliwymi sposobami. Wtedy okaże się że temp. sama spadnie i pozostanie tylko wentylacja szafki.

amen :) albo kolega mieszka "nad piekarnią" albo .. słabo wietrzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, silvia napisał:

amen :) albo kolega mieszka "nad piekarnią" albo .. słabo wietrzy

W tej chwili mam 22,5 stopnia ale w południe mam już  25 stopni wieczorem  wiec zależy od dnia  akwarium jest miedzy kuchnia a  korytarzem  sezon grzewczy jeszcze nie w pełni :P i  akwarium ma problem z zbiciem temperatury do rana ter o tej godzinie 24:00 w sumpie pokazuje 27 stopni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.