Skocz do zawartości
Rafal Stargard

Modyfikacja układu skały

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim

Czeka mnie zmiana aranżacji skały, ponieważ dotychczasowy układ okazał się źle rozplanowany i miałem mało miejsca dla korali i pod kątem wizualnym całkowicie przestało mi się podobać.

W zbiorniku mam około 40kg ożywionej skały. Zastanawiam się jak z najmniejszym ryzykiem wyjąć skałe rozłupać, pokleić i spowrotem do zbiornika.

Przeczytałem chyba wszysztkie tematy na takie czy podobne tematy na forum  ale chciał bym poznać jak Byście aktualnie podeszli do tego.

Tematy które są na forum mają już trochę czasu;)

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciągnij wrzuć do solanki z podmiany i łup w niej


c2f86a6bafadd49b25ef4206ff325303u1810a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi mi o klejenie, jak wszystko po wyciągam to ile z tego przeżyje co jest w skale, i czy później nie odbije mi się to mega dojrzewaniem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Rafal Stargard napisał:

Bardziej chodzi mi o klejenie, jak wszystko po wyciągam to ile z tego przeżyje co jest w skale, i czy później nie odbije mi się to mega dojrzewaniem...

zapewne się odbije dojrzewaniem ,teraz nie sadze by ktoś określił jakie ono będzie czy silne czy mocne czy tez umiarkowane :) Na pewno skocza parametry azotany i fosforany i jeśli masz piasek to możliwe ze i amoniak może się pojawić ,dlatego proponuje kupić coś wlanie na amoniak i zastosować podczas tej operacji .Samo klejenie nie musi trwać nie wiadomo jak długo ,jeżeli szybko się uwiniesz i będziesz kleił klejem szybkowiążącym  np.CX5 ,Monter T 5  to może nie padnie życie w skale ,wydaje mi się ze ono tak szybko nie pada.


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam podobnie jak kolega Erwin....  ze wiekszym problemem dla Twojego baniaka może być spory skok  parametrów spowodowany  "ruszeniem"  dna/piasku , ruszeniem skały i wszystkiego co jest pod nią,   i za nią jest.... oraz "moczeniem"  rąk w akwarium .  Myśle że po takim  klejeniu i  dużej ingerencji w dojrzały system  oprócz podkręcenia odpieniacza na "mokro" , warto by również skorzystać z jakiegoś absorbentu na fosforany  i węgla aktyw.


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie masz teraz zwierzaki w baniaczku ?  .... czy są to jakieś wrażliwe koralowce/ryby ?


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kilka lps-ów... ?  , hm.... powinno być dobrze  ,   Ja jakiś czas temu robiłem troche większą rewolucje w swoim akwa. /wymieniałem całośc skały i wywalałem stary piasek...  woda to był " żur" ,  parametry skoczyły do góry... bardzo do góry:o  - zanim sie wszystko ustabilizowało straciłem bardzo dużą  plerogyre i euphyllie  , u mnie milka i monti talerzówki dały rade -  "wrazliwych" akropor nie miałem.

no  ale Ty nie masz piachu w akwa...  to jest całkiem  inna sprawa 

Rafał będzie o.k.  /ale mimo tego z węgla akt.yw. bym nie rezygnował/


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak pisali koledzy wcześniej ... klej ta skale w wodzie z podmianki , wtedy na pewno całe "robactwo" przeżyje :yes


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy  jakim klejem chcesz to "wiązać"  i ile tej skały jest do poklejenia ??   .... /a tak wogóle  może wez pod uwage że nie wszystkie  elementy konstrukcji muszą być sklejone na stałe - to umożliwi Ci w przyszłości zmiane aranżacji/przestawienie  jakiejś skałki pod wymogi konkretnego korala  czy "grupy korali"/


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

klejenie w wodzie tymi popularnymi klejami cementowymi może być nieco problematyczne ,zaprawa będzie się rozpuszczała ,rozlewała i zabrudzi cala skale ....nie wiem czy to nie będzie miało wpływu później na życie w akwa.


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale ile masz tej skały do połączenia ....?  ,  jeżeli to są np. tylko 3-4 kawałki to Ja bym sie "szarpnął"  na koszty i skleił to pod wodą jakimś aquascape /dwuskładnikowym/  , natomiast jeżeli jest tego pare ton  - to  zdecydowanie jakiś ceresit czy inny klej na bazie cementu, wtedy klejenie poza akwa....  /AF chyba ma jakiś produkt do klejenia kamoli - nie wiem jednak jak on się sprawdza , nigdy nie używałem/


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

45 kg....  to raczej jakiś "cement"   

/Ja osobiście spróbowałbym  z tej kupy gruzu skleić na "sztywno" ze  3-4  filary/konstrukcje  ... a potem  ustawić/wkomponować  takie elementy w akwarium/


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo tej skały, więc operacja będzie dość skomplikowana. Proponowałbym wyjmowac po trochę do kastry, i kleic cx5 etapami. W jednej trzymać skałę do połupania i juz pocwiartowane do poklejenia z cyrkulacja, a w drugiej w wodzie z podmiany poprzymierzać co i jak skleic. 

Rozrabiasz odrobinę cx5, sklejasz 2-3 kawałki, po okolo 10 minutach jak klej złapie skała trafia do kastry numer dwa i przymierzasz następne kawałki. Jak przymierzysz to znów rozrobuc klej, wyjąć, dokleić i z powrotem do kastry.

Każdorazowo skały będą tylko 10-15 minut poza wodą więc nic nie powinno paść, a przynajmniej niewiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to rozłożył w czasie, to znaczy co jakiś czas pokleił część tej skały tak co tydzień/dwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.