Skocz do zawartości
piotrs

Jaki sprzęt do 150x60x55 495l +sump

Rekomendowane odpowiedzi

Tak myślę sobie koszty miesięczne. Jak stać Cie żeby wydać od kilku tysięcy w górę na start akwarium. To czym są koszty utrzymania śmiejąc się, ale na takie akwarium 200-300 litrów na utrzymanie dorabiający uczeń czy student by dał sobie radę. Niby dorośli ludzie, a czasem podchodzą dziwnie do tematu...

Zawsze można nie pić alkoholu rzucić palenie czy inne szkodliwe wymysły i nagle kasa się znajdzie ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dodaj do wyliczeń koszt świetlówek :) bo świecę T5 więc koszt miesięczny będzie oscylował około 350zł. Raz wydaję mniej raz wydaję więcej. Tego w 100% nie oszacujesz. Przelicz sobie 1zł na litr akwarium zmieścisz się w budżecie?
Nie liczę do tego życia, zasiedlenia, sprzętu bo to inna para kaloszy. Pytałeś o koszty stałe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy też co się trzyma, nie da się tego wyliczyć,  to jest jak z utrzymaniem domu.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chwialek napisał:

@Hoomcoś ty kupił za te 25000.
Odpieniacz 3tys zł
Cyrkulatory 3x1000zł
Oświetlenie 3000zł
Obiegówka 1000zł
Filtr RODI 500zł
Hydraulika + grzebienie 500zł
Akwarium stelaż i sump za 14 000zl ?
Wyliczenia orientacyjne... Skoro wydałeś a jeszcze nie wystartowałeś to zakładam iż życia tam nie ma ,  żywej skały również.

Chciał bym by tyle to kosztowało 

oswietlenie 1200£

rektor wapnia deltec 500£

nitrate reduktor deltec 500£

odpieniacz deltec 500£

koputer pH 400£

kpmuer rodox400£

butla i zawór co2 200£

komputer temperatury 100£

ozonizator 250£

 a końca jeszcze nie widać . Ja na początku chce kupić wszystko by później nie musieć nic dokupywać . Najgorsze jest to ze masę kasy kosztują rzeczy których niby nie widać. Właśnie koncze szafkę , stelarz z profili stalowych niby dużo mnie nie kosztował ale jak doliczysz płyty do obicia , dębowe drzwiczki (muszą być bo takie mam meble w pokoju) cena gniazdek , zawórow  plus plastykowe rurki itd . To te 25000 pękło nawet nie wiem kiedy i wcale tego nie planowałem . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

115x67x65 . Szafka już mam i wszystko co będę potrzebował. Za  miesiąc zamówię sump jak go podłączę i ustawie wtedy zamówię same akwarium .  W tej chwili mam zbiornik około 160litrow  kostka 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec mam ustalone już jaki rozmiar. Jednak 130x70x60.

Rozwazam dwie opcje 

komin prawy tylny róg ( jak akwa bedzie wzdłuż do ściany)

badz 

komin badz panel po prawej stronie( jak akwa bedzie przy ścianie tylko przy prawym boku, Czyli wystawione bedzie wzdłuż i dojście bedzie z 3 stron.

co polecacie przy takim układzie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Druga opcja. Przy głębokości 70cm można poszaleć z aranżacją przestrzenną i zrobić bajkę widoczna z 3ech stron. 
Panel sobie zrób z luzem po prawej i lewej stronie aby móc zamontować pompy cyrkulacyjne - automatycznie też "ukryjesz" w jakiś stopniu panel żeby nie "skracać" wizualnie zbiornika.

ftfvxj.jpg
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, ensso napisał:

Druga opcja. Przy głębokości 70cm można poszaleć z aranżacją przestrzenną i zrobić bajkę widoczna z 3ech stron. 
Panel sobie zrób z luzem po prawej i lewej stronie aby móc zamontować pompy cyrkulacyjne - automatycznie też "ukryjesz" w jakiś stopniu panel żeby nie "skracać" wizualnie zbiornika.

ftfvxj.jpg
 

Fajna opcja, a jakiej wielkości komin proponujesz do takiej wielkości akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, ensso napisał:

Ja jestem zwolennikiem panelu ;) 
Tutaj masz bardzo ciekawy projekt https://reefclub.pl/index.php?/forums/topic/862-laguna-sps-bez-odpieniacza/&tab=comments#comment-14663 i ciekawe wnioski właściciela odnośnie panelu filtracyjnego ;) 

Czekam na aktualizacje na stronie.

czyli bez sumpa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.