Skocz do zawartości
Dawar

Mała rafa w wielkich problemach

Rekomendowane odpowiedzi

Po paroletnich eksperymentach ( kostka 30l, kostka 60l 130x35x35), nauce, przeglądaniu i czytaniu forum postanowiłem zrobić sobie akwarium 150x50x60. Zgromadziłem sprzęt i ruszyłem z przekonywaniem żony, że akwarium które mamy w sypialni 130x35x35 bez sumpa jest za małe. Większe akwarium to większe możliwości - piękniejsze ryki i korale, zbiornik techniczny, mniej chlapania wodą itd. Po negocjacjach że wyremontuję salon i kupię nowe meble znalazło się miejsce w salonie na akwarium. Pospawałem sobie stelaż  i ruszyły prace remontowe.

1a.jpg

2a.jpg

3a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

powodzenia. Maluj go od razu solidnie, bo będzie korodować na potęgę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko solidnie pomalowane. Teraz stelaż poszedł do stolarza.

4a.jpg

6a.jpg

I zaczęły się problemy. Termin wykonania zabudowy stelaża przeciąga się coraz bardziej. Już wiem że z dojrzewaniem do świąt. Stolarz przywiózł stelaż zabudowany szafkę. Tragedia! Wszystko krzywo zrobione, różnica nawet o 7 mm. Brak jednych drzwi bo ponoć się jeszcze robią. To wszystko nic. Słoje na bokach i na drzwiach idą w inną stronę. To już nie do przyjęcia przez żonę. Co najgorsze to to że to co miało być górą jest dołem. Sump wychodzi z drugiej strony niż komin. Stolarz nie odbiera telefonów i cóż zostało wszystko rozwalić, z wymiarować sobie płyty i dać do firmy która dla stolarzy wykonuje usługi cięcia. Teraz czekam na płyty.

7a.jpg

8a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Malowanie to jedno warto zabezpieczyć krawędzie i ostrożnie się obchodzić większość korozji która widziałem w stelażach to w miejscach stukniętych.

A co do akwarium powoli do przodu i będzie dobrze.  Może moje przemyślenia w stylu "Najpierw duże akwarium potem żona są słuszne" B)

A co do "stolarza", a raczej chyba janusza płyciarza meblarza... to szkoda gadać, któryś z kolei temat na forum, który pokazuję na jakich partaczy można trafić. A kto nam zwróci kasę bo o nerwach to już nie wspominam...

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Pawel napisał:

@Dawar ja mam zabudowę od dwóch tygodni. Zlecałem w... maju -_-

Właśnie to jest najgorsze, najpierw trzeba stelaż zamówić bo nie każdy ma możliwość pospawania. Czekamy jak znajdziemy ogarniętego gościa można w tydzien-dwa mieć gotowy.
A z zabudową coraz częściej jestem przy opcji castorama czy inna firma gdzie tną płyty i pobawić się samemu. Bo czekanie pół roku na parę płyt... No chyba, że masz zabudowę z klejonki z egzotycznego drewna z rzeźbionymi pokolcami od frontu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, sith114 napisał:

Właśnie to jest najgorsze, najpierw trzeba stelaż zamówić bo nie każdy ma możliwość pospawania. Czekamy jak znajdziemy ogarniętego gościa można w tydzien-dwa mieć gotowy.
A z zabudową coraz częściej jestem przy opcji castorama czy inna firma gdzie tną płyty i pobawić się samemu. Bo czekanie pół roku na parę płyt... No chyba, że masz zabudowę z klejonki z egzotycznego drewna z rzeźbionymi pokolcami od frontu?

Niestety bez pokolców rzeźbionych :googleye Zwykła płyta meblowa polakierowana na biało z frezowanymi uchwytami. Nic wymyślnego :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Cytat

z zabudową coraz częściej jestem przy opcji castorama czy inna firma gdzie tną płyty i pobawić się samemu

Tak właśnie zrobiłem, ale okazało się, że w OBI tolerancja cięcia to ok. 5 mm:wacko:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z zabudową coraz częściej jestem przy opcji castorama czy inna firma gdzie tną płyty i pobawić się samemu

Tak właśnie zrobiłem, ale okazało się, że w OBI tolerancja cięcia to ok. 5 mm:wacko:

W casto mają 1mm tolerancji. Robią na miejscu w godzinę, po co brac partacza na którego będziesz czekał 2 tygodnie a i tak okaże się że jest źle...

 

Wysłane z mojego Mi MIX 2 przy użyciu Tapatalka

 

 

 


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki przekrój używałeś do stelarza? Jaka waga ? Migomat czy spawarka?

sam sie przymierzam do takiego samego roZmiaru akwa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba było tego stelaża pomalować najpierw podkładem głęboko penetrujacym? A 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.11.2018 o 17:35, piotrs napisał:

Jaki przekrój używałeś do stelarza? Jaka waga ? Migomat czy spawarka?

profil zamknięty 50x30x3, spawałem migomatem

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek postawiony. Przynajmniej jedna rzecz solidnie zrobiona. Teraz  muszę zorganizować czas i jechać po hydraulikę.

10a.jpg

11a.jpg

12a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne postępy. Sump wstawiony, hydraulika podłączona i wzięliśmy się za "Kablowanie" elektrykę. Planuję każde urządzenie podłączyć na osobnym bezpieczniku. Dojdzie jeszcze listwa z wyłącznikami - pewno się przyda. Gniazdek nigdy za wiele.

13a.jpg

14a.jpg

15a.jpg

Czy skały układać na szybie, czy pod spód podłożyć PCV spienione 3mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj bawiłem się skałami i na razie tak zostanie. Po zalaniu i dołożeniu żywej skały trochę poprzestawiam.

16a.jpg

Edytowane przez Dawar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane 10.12.2018. Rozpoczęło się dojrzewanie.

17a.jpg

18a.jpg

Teraz zaczynamy jeździć skałami. Co ułożę podoba mi się przez godzinę, i od nowa moczymy ręce.

21a.jpg

Sump podłączony, bakterie dodane i teraz uzbroiłem się w cierpliwość i czekam. W chwili wolnej zajmę się oświetleniem. Sam jeszcze nie wiem co wybrać. Na razie podłączę chinkę z starego zbiornika.

19a.jpg

20a.jpg

Edytowane przez Dawar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Dawar napisał:

18a.jpg

To ustawienie wg mnie lepsze niż kolejne, tylko z prawej strony chyba za blisko szyby. A może dwie wyspy i ewentualnie jakiś mostek góra pomiędzy nimi? Albo 3 wyspy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz uzbrajamy się w cierpliwość i czekamy aż dojrzeje. Pierwsze plamki okrzemek i glonu zielonego pojawiły się po 10 dniach.

22a.jpg

Stolarz oddał pieniądze - szafki dalej nie mam.

Czy znacie kogoś solidnego co może wykonać obudowę stelaża i koronę z okolic Chorzowa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.11.2018 o 10:45, Dawar napisał:

.......Zgromadziłem sprzęt i ruszyłem z przekonywaniem żony, że akwarium które mamy w sypialni 130x35x35 bez sumpa jest za małe...... Po negocjacjach że wyremontuję salon i kupię nowe meble znalazło się miejsce w salonie na akwarium. 

Skąd ja to znam :)

U mnie było identycznie - akwarium w salonie w zamian za remont i meble :D

Co do obudowy stelaża to jeżeli sam sobie pospałeś stelaż znaczy się masz lewą i prawą rękę a nie dwie lewe.

Z obudową na pewno sobie poradzisz. Szybka wizyta z żoną w castoramie celem wyboru odpowiedniej płyty. Cięcie od ręki, ewentualnie na drugi dzień do odbioru. wymiary ściągasz z tego co ci partacz zrobił ( ewentualnie sam pomierz). Popołudnie roboty, a duma i satysfakcja na całe życie  :)

Trzymam kciuki za szybkie dojrzewanie - jesteśmy na podobnym etapie tylko ja już po przekładce.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar biologiczny ruszył.

 

24a.jpg

25a.jpg

Powoli zielone glony ustępują. Pojawiają się glony brązowe, okrzemki.

26a.jpg

Odpieniacz zaczyna wyrzucać trochę  urobku - ciemny brąz (nie za ciekawie pachnie). Pewno to bakterie. Minął 25 dzień. Po 30 dniach sprawdzę NO2, PO4 i po woli jak parametry będą dobre puszczę ślimaki i krewetki ze starego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęło trochę czasu . Parametry się ustabilizowały, zacząłem wprowadzać stopniowo przygotowane szczepki po kilka na dzień. Została goniopora , ale muszę wyrównać w obu akwariach KH żeby nie kaprysiła. Prace z zabudową idą do przodu. Zostało jeszcze parę elementów do doklejenia i myślę że do marca będzie gotowe.

27a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś przeniosłem gonioporę, Na razie  jest zadowolona i się pompuje jak na zdjęciu.

28a.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie nadszedł upragniony dzień. Docelowa obsada została wpuszczona . 15-02-2019 uznaję za start mojej 500 po dojrzewaniu. Trochę to trwał ale wreszcie ruszyło.

Jeszcze korale nie są poklejone bo testuję gdzie któremu będzie dobrze (Może jakieś sugestie -będą mile widziane).

Kilka zdjęć

30a.jpg

31a.jpg

Moja obsada:

RYBY:
Acanthurus leucosternon (białobrody) - 1 szt
Amphiprion ocellaris (błazenki) - 2 szt
Centropyge loricula (tygrys) - 1 szt
Halichoeres chloropterus - 1 szt
Zebrasoma desjardinii - 1 szt
Zebrasoma flavescens (żółtek) - 1 szt
Siganus unimaculatus (borsuk) - 1 szt
Valencinnaea puellaris (babka kopiąca) - 1 szt

Kraby, krewetki:
Lysmata amboinensis (krewetka czyszcząca, patriotka) - 1 szt
Lysmata debelius (krewetka szkarłatna) - 1 szt
Mithraculus sculptus (mitrax crab) - 2 szt
Paguristes cadenati (czerwononogi) - 1 szt

Ślimaki:
Nassarius - 1 szt
Tectus fenestratus - 1 szt
Trochus - 2 szt

Małż:
Tridacna - 1 szt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.