Skocz do zawartości
Nik@

Słodki projekt 225l

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam dwa zbiorniki, jeden 90x43x35h z panelem i drugi 50x40x50h z sumpem i kominkiem zewnętrznym. 

Któryś z tych zbiorników chciałabym wykorzystać pod małe słodkie roslinno-rybne towarzyskie. 

Neonki, Danio, kiryski i nie wiem, kto by jeszcze ewentualnie do nich pasował.  Najpierw muszę wybrać akwarium i nie wiem, które się bardziej nadaje. Wydaje mi się ze chyba to dluzsze i niższe, tym bardziej, że ma niecałe 20l więcej bez panela. Panel spelni swoje zadanie? Nie chce go usuwac, bo szklo jest cienkie i on troche wzmacnia konstrukcję. Poradzicie?

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym stawiał 90-tkę. Zawsze długość fajniej się ogląda.

 


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie jest za niskie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie morskie. A rybki które wymieniłaś to małe rybki. Jak nie przesadzisz z roślinkami to powinno być fajnie. (danio i neonki lubią sobie popływać po długości)


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. To dalsze pytania. Panel jest dość wąski, 11 cm przestrzeni. Co by tam można było włożyć dla filtracji? Piach aragonitowy się pewnie na nada? Kurcze nie wiem, jakie podłoże, jakieś substraty dla roślin trzeba podobno, z czego urządzić wnętrze akwarium żeby rybki miały schronienie.

Jeśli ktoś może polecić jakiś dobry film na yt jak dobrze urządzić taki zbiornik to byłabym wdzięczna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stawiaj te dłuższe , do panela wystarczy dać gąbkę najlepiej dwie jedna  o budowie gęstrzej druga  rzadszej .Jeżeli będzie to otwarte akwarium neonki i danio mogą  wyskakiwać.


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak, same gąbki? Myślałam dać tam małą pompę i trzeba czymś wodę napowietrzać, może jakiś filtr na przyssawki z gąbką w srodku i deszczownicą? Czy jednak pompka napowietrzajaca? Akwarium będzie przykryte siateczką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak same gąbki   , nic więcej nie dodawaj tylko pompka obiegowa ,  żadnych pompek napowietrzających , deszczownice jak chcesz możesz zrobić sobie na powrocie z pompy obiegowej .


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@jak chcesz mam korzenie z swojej 240starej. Fakt że suche i pewnie kilka tygodni zajmie im zanim pójdą pod wodę ale znając życie jesteś cierpliwa.

Mam też stare podłoże. Mieszanina czerwonego piasku z manado i aquasubstrat. 

Jak chcesz to gratis dostaniesz :D

Oczywiście wszystko gratis... 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzenie zawsze można przymocować na  spienionym pcv i zasypać piaskiem :) , jezeli nie będzie to typowy  High-Tech piasek bedzie wystarczającym podłożem do zwartek itp.


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario dzięki wielkie, pomyślę. Sama nie wiem jaki tam ma wystrój być.  Ponoć neonki lubią czarne podłoże, ale jest ono zbyt ostre dla kiryskow, które wycierają sobie o nie wasiki. Dopiero zaczęłam czytać o słodyczach :) Wydaje mi się, że podobało by mi się kilka większych roślin, niż tak całe zarośnięte po brzegi. Skałki czy korzenie? Chciałabym żeby z tego akwarium wystawaly na wierzch mangrowce, jednak to się kłóci z przykryciem akwarium siatką. Może koronę zrobić? Tylko nie mam pojęcia jakiej wysokości musiałaby być ta korona. 

I zastanawiam się, jaki mógłby być tam rybi zestaw, aby wszystkim rybom pasowały podobne parametry wody, jak dla neonek, Danio i kiryskow.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłoże czyli manado i piasek dla kirysów będzie ok, nie lubią ostrego podłoża bazaltowego, ciemne wody to miękka ale kwaśna woda z dużą ilością garbników. Rośliny to zależności od światła polecam cryptokoryny, anubiasy itp. Wolno rosnące ale mało wymagające. 

Kurcze fajny temat, przyjemnie sobie powspominać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojej, to się wydaje trudniejsze, niż słone.  Nie wiem, co to manado i substrat. Wiem, że dla kirysków potrzebna jest "plaża" a dla roślin ten substrat. Ja nie chcę bardzo zielonego akwarium, raczej kilka większych roślin i dla rybek odpowiednie kryjówki.  Słodka czy słona rybka, pewnie  każda potrzebuje dla siebie odpowiedniego  schronienia, jak najbardziej przypominającego warunki naturalne.

W słonym 750 postawilam ogromny nacisk na to, aby każda z ryb miała swój wymarzony kąt i tu muszę się przyznać, że trafilam idealnie w gust. Każda z 360 i z nowych zamieszkała tam, gdzie przewidziałam dla niej dom. Żółtek za skałą przy kominie, borsuk pod nawisem, ślizg w muszlach pąkli, babka inżynierka w specjalnie dla niej zaprojektowanej grocie z trzema wyjściami. Odkad ją wpuscilam  od razu sie wprowadzila do tej groty i nie kopie nigdzie indziej. To juz ponad pol roku. W 360 ciagle gdzies kopała, szukajac domu dla siebie. Obecny dom zamieszkuje nieprzetwanie od wpuszczenia i zostal przewidziwny tak, zeby sie zmiescila takze wtedy, gdy uzyska docelowy rozmiar. Moze jej "inżynieria" działa wtedy, gdy ryba nie może znaleźć takiego domu, jakiego potrzebuje? 

Wargacze nie śpiące w piachu mają dom w małych dziurawych grotkach, Dory podobnie, ale za jakiś czas wyrośnie i trzeba jej będzie wymyślić większy dom.

 

O słodkich rybach nie wiem zupełnie nic, ale priorytet przy projektowaniu wystroju mam podobny, jak w słonym. Każda ryba musi mieć dom taki, jakiego potrzebuje.  Nie namiastki, którą da radę jakos wytrzymać, ale taki, w jakim się poczuje zupełnie komfortowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A ja bym wpuścił jakieś ładniejsze mniej popularne rybki, albo same krewetki. Jako podłoże daj coś aktywnego jak np ADA.

Mchy mogę Ci wysłać z mojego zbiornika.
80c0e0d75e47a3dc91433c890afbeaba.jpg

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze byłem zwolennikiem akwarium typu holenderskiego z dużą ilością krewetek, neonów (przy 135 l. to minimum ze 30 sztuk) i pary Bojowników Syjamskich. 

4450-300x142@2x.jpg

bojownik7.jpg

Tu masz link jak Para bojowników składa ikrę. Dla mnie to najpiękniejsze i najciekawsze ryby słodkowodne. Do tego mają na prawdę nie wielkie wymagania.

 

 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Neony nie są w cale takie łatwe do hodowli. Niesty często chorują. Krewetki super, @SU1 może pomóc z tego co wiem. 

A manado to taki sztuczny żwirek od jbla. Przez wielu uważany za badziew bo jest bardzo lekki, ale ja chwaliłem go sobie za porowatość i łatwe ukorzenianie roślin. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym miec takie akwarium, w którym będzie kilka większych roślin, kilka mniejszych i spora plaża dla rybek przydennych. Takie bujne holendry na razie do mnie nie przemawiają. Przywykłam do morszczaka, do widoku nagich skał, plaży i dużo przestrzeni w toni wodnej :)

Obejrzałam kilka filmików z zakładania akwarium, o różnych podłożach i nadal niewiele wiem. Widzialam filmik w którym na dno był położony substrat (już wiem, co to jest) a na nim warstwa 3-4 cm żwirku. Czy takie podłoże jest odpowiednie dla ryb przydennych? Co, jeśli jakaś rybka się dokopie do warstwy substratu?

Edit: Właśnie doczytalam o manado, brzmi fajnie, bo można chyba użyć tylko tego produktu i będzie odpowiedni i dla roślin i dla rybek przydennych.  Widzę, że jest też czarny, ponoć neonki taki kolor podłoża lubią.  Ten brązowy jakoś średnio mi się podoba. Ale też pytanie, czy inne ryby poza neonkami i krewetki będą się dobrze czuły w akwarium z czarnym piachem? Mnie najbardziej podoba się albo czarny, albo biały.

Kilka małych krewetek, jakieś slimaczki oczywiście też są mile widziane, ja lubię bioroznorodnosc :) jedynie widzę na swiderki trzeba uważać, bo stają się plagą.

Czy są jakieś słodkie babki, które by się dobrze czuły w takim towarzystwie i takim litrazu? Babeczki to moje ulubione rybki, fajnie by było też mieć słodką babkę.

Aaa i to ma być akwarium mało absorbujące czas (750l też potrzebuje opieki), bez co2 i innej skomplikowanej maszynerii. Filterek wewnatrz panelu z gabka, ewentualnie weglem czy co tam jeszcze potrzeba. Czy filtr z aquaela bedzie ok? Sa takie z wbydowaną mala lampką uv, ma to sens?

Roslinki wolno rosnące, żeby nie trzeba było co chwilę z nożyczki biegać. Anubias bardzo ładna roślinka i widzę spełnia oczekiwania, dzięki, będę szukać takiej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup lepiej jakąś kaskadę niż wewnętrzny, tutaj za dużo biologii nie będziesz potrzebować, wystarczy coś co zamiesza wodą i wyłapie nadmiar syfu. Fzn3 wystarczy. Lampa i grzałka do tego. Celuj w około 0.3w/l. Wystarczy dla prostych roślin. Polecam  anubiasy, cryptokoryny, bolbitis, vallinserie. Ale wybór jest spory. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Nik@ napisał:

Przywykłam do morszczaka, do widoku nagich skał, plaży i dużo przestrzeni w toni wodnej :)

To weź sobie załóż takie same z pyszczakami :P


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, substraty zazwyczaj mają określone działania (do krewetek, do roślinnego). Zbijają pH, w przypadku roślinnego zawierają w sobie nawozy na start.

Jeśli planujesz luźne akwarium, olej substrat i daj żwirek i zrób plażę dla kirysków. Kolor podłoża bez znaczenia, dałbym czarny kwarc.

 

Słodkowodne babeczki są, ale wymagają specyficznych warunków - Stiphodony, Sicypterusy. Inne wymagają słonawej wody. Typowo słodkowodnej chyba nie ma, w każdym razie nie taka do "ogólnego" ;) 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że babeczki nie będzie, ale będą neonki albo danio :)

gupiki i molinezje mi sie nie podobają, Welonki i skalary też nie. Malawi też odpuszczam, nie znam się na tym biotopie. 

Kaskadę mam fzn2, ale nie chcę żadnych wystających sprzętów, bo będzie problem przykryć akwarium. To musi być jakiś nieduży filterek który wejdzie do komina.

Myślałam o tym:

https://allegro.pl/filtr-unifilter-500-akwarium-aquael-wewnetrzny-i6974433552.html

Nada sie? Ceramiczna ośka więc nawet do słonej wody może być.

@dadario 0.3W w ledach czy rurach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale się uparłaś na ten filtr , masz panel to go wykorzystaj jako filtr


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompka i wklady do panelu, czy to bedzie w kubełku czy kaskadzie czy czymś innym - jeden pies :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie uparlam się, tylko jak ja te gąbki mam przymocować, żeby na dnie nie leżały?

Oglądałam roslinki i takie oto mi się spodobały.  Chciałabym tylko kilka sadzonek z 6-7 żeby było kilka większych i ze 3 mniejsze, w różnych kolorach. Które z nich wybrać, żeby to jakoś wyglądało i były proste w utrzymaniu?

 








Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak możesz zrób zdjęcie tego panela  , Alternanthera do zachowania koloru potrzebuje CO2 , nawozów i dosyć mocnego oświetlenia


299L(100x65x46) plus sump . Oświetlenie 2x24w t5 Narva Blue 2 i Sylvania Marinestar + LED 36W +LED 18W 3xUV , 2xRB, 1Blue+80W LED CHIP .Odpieniacz Deltec SC 1350, skały około 12 kg sucha , 20 kg żywy piasek red sea live reef , cyrkulacja RW-15 , obiegówka Jebao 3000 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.