Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W związku z moją przeprowadzką do większego mieszkania, planuje przy okazji powiększyć mój zbiorniczek.

Aktualnie posiadam ~ 500L (160x55x55) + SUMP.

Sprzęt:

Pompa obiegowa Jebao/Jecod DCP-8000

Cyrkulacja Tunze Turbelle Stream 6125 1szt

Cyrkulacja Stare JAbeo nie pamietam modelu 1szt.

Odpieniacz Deltec SC 1455

Oświetlenie LED robione pod wymiar

W nowym lokum mam akurat miejsca na akwarium 200x65x60 (myślę nad wysokością 65 cm, ale nie wiem czy ma to sens), akwarium jedną krótszą ścianką będzie przylegać do ściany.

Największy problem mam z umieszczeniem komina mam 3 typy:

1. Komin na środku

image.png.57c6e502b03b1986f02687c9d614926f.png 

2 Komin przy ściance

image.png.ef3b58b1cda8b55463630d5ab0219794.png 

3. Komin zewnętrzny

image.png.a8b702529db85f59929afd72456328a1.png

 

Przy opcji nr 3 komina nie widać, ale mam lekkie obawy przed rozszczelnieniem itp, wydaje mi się, że fajnie wyglądałaby opcja nr 1. - szkło czarne, porośniete algami wapiennymi. (do tej się skłaniam), ma ktoś z was doświadczenie z kominami na środku

Druga sprawa to sprzęt,

Chciałbym zachować aktualną pompę obiegową, ale nie wiem, czy nie jest za słaba.

Zachował bym, też cyrkulator Tunze, a dokładniej wymienił bym stare jabeo na taką samą tunze jaką posiadam, ewentualnie kupił bym 3 szt.

Odpieniacz w teorii ma wydajność wystarczającą na ten litraż nie wiem jak w praktyce.

Reszta sprzętu to nowa lampy LED, strzelam w Ecotech Radion XR15W G4 Pro 3 szt.

do tego jakiś reaktor wapnia zamiast Balinga.

Aktualnie posiadam SUMP dwu komorowy nowy musiałby byś 3 komorowy w środkowym hodowałbym jakieś glony spaghetti.

Co do obsady to pieśń przyszłości, więc o tym później.

Zamówienie na szkło planuje złożyć po nowym roku, więc jeszcze trochę czasu mam, prosiłbym o cenne rady.

Odnośnie tego jaki korale planuje trzymać, to SPS róznego rodzaju oraz euphyllie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W opcji nr 3 o rozszczelnienie nie bał bym się tak bardzo, robisz komin na całą szerokość akwarium i po problemie, bardziej zastanawiam się nad kwestią zbierania filtra bakteryjnego z tafli wody przy długości 2m. Musiał byś dobrze rozmyślić cykrulację aby pchała wodę do komina od samego końca akwarium. co do cyrkulacji może zamiast kolejnej tunze moze jakas Gyre xf 280? ustawiona pionowo mogła by załatwić część problemów z ustawieniem cyrkulacji. Jeśli chodzi o lampy to bardzo dobry wybór chociaż przy SPS chyba jednak jakieś dodatkowe świetlówki by się przydały ale to możesz z czasem dołożyć jak ledy by sobie nie dawały rady.  


94ceb69313c4d2b2468c2336c0855e2bu1295a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie Gyre xf 280 powinien być lepszym rozwiązaniem niż klasyczny cyrkulator. ewentualnie można by było dodać cyrkulator o wąskim promieniu przepływu (kierunkowy?!)  skierowany na tafle wody.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam (jeszcze) akwarium 200x60x60 i posiadam dwa zewnętrzne kominy po obu krótszych bokach akwarium.

Z tego co zaobserwowałem to ciężko by było z cyrkulacją wody przy kominie tylko po jednej stronie.

Ale może się ktoś wypowie co ma taki zbiornik z tylko jednym kominem na krótszym boku.

 

montymick


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tomas1987

Taki przykład jeszcze dłuższe akwarium jeden komin na środku:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sith114 napisał:

@Tomas1987

Taki przykład jeszcze dłuższe akwarium jeden komin na środku:

 

Sith114 to nie o to chodzi. Tu akwarium ma być oglądane z trzech stron - 2x długa szyba i 1x krótka.

W twoim przykładzie komin jest na środku ale ścianki a tu ma być centralnie w środku akwarium ( lub wersja 2 i 3 ).


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie akwarium będzie przylegać do ściany jedną krótszą ścianką. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa
W dniu 1.12.2018 o 21:26, Tomas1987 napisał:

W sumie Gyre xf 280 powinien być lepszym rozwiązaniem niż klasyczny cyrkulator

Mam trochę mniejszy rozmiar bo 180cm długości i ten falownik pracował w moim akwarium pionowo przez tydzień, potem zmienił właściciela. Wszystko powyżej 30% wydajności wiązało się z wielką migracją piasku ;) W poziomie było dużo lepiej ale z powodu mojego ustawienia skały musiałem się z nim pożegnać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie sądziłem, ze może być problem z obiegiem wody przy jednym kominie przy długości 200cm, aktualnie przy 160cm, cyrkulator mam skręcone na około 30-40 % bo za mocno wiało. A to różnica „tylko” 40cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, pamce napisał:

Generalnie nie sądziłem, ze może być problem z obiegiem wody przy jednym kominie przy długości 200cm, aktualnie przy 160cm, cyrkulator mam skręcone na około 30-40 % bo za mocno wiało. A to różnica „tylko” 40cm.

Komin na środku to chyba najlepsze wyjście po pierwsze. Masz dostęp do każdej ściany akwarium (jeżeli by miało stać np gdzieś na środku) po drugie zbiera wodę która jest najbardziej wymieszane. A po trzecie jeżeli powrót z sumpa umiescisz też na środku na przeciw falownikow zapewni to dobra cyrkulację i realne piękne fale. W dodatku można go ładnie ukryć oklejajac w koło żywa skała. Wtedy to wygląda jak jedna duża żywa skała. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widziałem komin na środku akwarium i fajnie to wyglądało, ale to było w 1/4 długości akwarium około tak centralnie na środku to to nie będzie takie fajne bo podzieli akwarium na 2 równe połowy  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

możesz dać komin na środku, który możesz fanie obudować skałą, przy takiej aranżacji będzie on prawie nie widoczny, po za tym masz lepsze zbieranie wody - jak już ktoś powyżej pisał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra zdecydowałem się  na komin na środku akwarium? Czy przy tym litrarzu średnice rury mogą zostać w tym samym rozmiarze co mam teraz? spływ, rewizja 32 cale, powrót 25 cala?  czy przechodzić na większe, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Tomas1987 napisał:

Dobra zdecydowałem się  na komin na środku akwarium? Czy przy tym litrarzu średnice rury mogą zostać w tym samym rozmiarze co mam teraz? spływ, rewizja 32 cale, powrót 25 cala?  czy przechodzić na większe, 

Chyba jednostki miary Ci się pomyliły. Przy tym litrażu proponuję spływ 40 mm a rewizję i powrót 32 mm


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Roman.P napisał:

Chyba jednostki miary Ci się pomyliły. Przy tym litrażu proponuję spływ 40 mm a rewizję i powrót 32 mm

Ok Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, po krótkiej przerwie aktualizacja. Akwarium zamówione po konsultacjach z Erybka zdecydowałem się na wymiar 195x65x60 komin przy krótszym boku. Teraz cierpliwie czekać na dostawę - do 21 dni.

Teraz cięższy temat który może oburzyć trochę ludzi. Wrzucanie ryb i drobnicy do świeżego zbiornik.
Jako ze za 3-4 tyg będę przeprowadzać się do nowego lokum, chciałbym po zwodowany akwarium przerzucić odrazu ryby plus drobnicę . Nie mam tu za bardzo wyjścia. Poradzicie jaka chemię zastosować, podobno są jakieś specjalne bakterie?!
Co do korali znajomy je weźmie na jakiś czas.
Planuje przeprowadzić cykl dojrzewani z rybami bez światła. By nie narobiło się glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Aktualizacja,

Dzisiaj wybrałem się do erybki - akurat na otwarcie kupiłem hydraulikę, piach, sół, pompę obiegową  i inne pierdoloty.

Za 8.02 odbieram akwarium, zgodnie z zaleceniem erybki, mam poczekać jeszcze tydzień z zalaniem, więc zbiornik startuje 15-17.02

W tyg jeszcze dokupię suchej skały i ceramiki stawiam na minimalizm w zbiorniku.

Aby przyśpieszyć wrzucenie ryb będę testować: ATM COLONY Marine – dopalacz cyklu azotowego 946 ml (bakterie nitryfikujące)

Liczę na to że się uda i nie będzie start 22-24.02 będę wrzucał ryby. Środek zagranicą bardzo polecany, chciałbym go uniknąć bo chemia, ale nie mam wyboru.

Następna aktualizacja po wstawieniu zbiorniczka w odpowiednim miejscu :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakaś relacja fotograficzna z ułożenia skały by się przydała;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam małe opóźnienie, nowe akwa będzie dopiero w przyszłym tygodniu.. :/ jedna z szyb został porysowana i trzeba było ja wymienić, nowy termin zalania zbiornika to 25.02,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten odpieniacz Ci pociagnie taki system czy planujesz wymiane? Bede stawial 200x60x50 i jestem na temacie odpieniacza. A jakies foteczki by sie przydaly bo 25.02 juz minal.:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, faktycznie już po 25, przeprowadzka u wszystko się odbyła było trochę zamieszania ale się udało.

AMC colony zadziałało,  po 3 dniach od zalania parametry amoniak i no2 0,  reszta bliska zeru, wtedy tez wpuściłem rybki, korale miękkie, ukwiał i skorupiaki, wszystko przeżyło, wszystkie ryby w super kondycji. 

Narazie świece 4h dziennie royalblue 30% 

 

co do odpieniacza, to zostaje przy tym narazie, kubełek mam podłączony do kanalizacji wiec schodzi odrazu do kanalizacji. 

Wieczorem wrzucę fotki, bo mobilnie to słabo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz wieczor.;p ja dzis szkielko przywiozlem, jutro lub pojutrze stelaż, i mam nadzieje zalewac w przyszly weekend.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

d5fc5174444693b88424595649984d26.jpgf35e1b5abe8ac76f511b465dc9603867.jpgf318b5a9895964c5756f05512f2e804c.jpg

Przepraszam już wczoraj czasu nie miałem późno wróciłem, narazie fotki z procesu zalewania, dziś wrzucę jak się światło pali:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.