Skocz do zawartości
PPrzemek

120 x 70 x 50 + Sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie w nowym 2021 roku !

Upłynęło trochę czasu. Akwarium wciąż istnieje i ma się dość dobrze. W miedzy czasie doszło trochę skały konstrukcyjnej, pewne skały wraz z akroporami zmieniły swoje miejsca w akwarium ze środka na lewo i odwrotnie, pewne zostały podniesione - w efekcie, przynajmniej da mnie jest trochę więcej głębi. Zmiana miała miejsce w lipcu  nie pociągnęła za sobą żadnych dramatycznych skutków dla zwierzaków, nie było tez fazy "ponownego dojrzewania". Acropory jak widać z małych szczepek powoli zmieniają się już w piękne kolonie. Może nie mają jakiś pięknych i zabójczych kolorów, ale jak na tą chwilę nie "gonię" cyferek. Jest dość stabilnie i mało obsługowo. 

spacer.pngspacer.pngspacer.png

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów i życzę lepszego Nowego Roku !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie ;) Gratuluję. Powodzenia w Nowym Roku. tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Baniaczek extra:D. Czy chelmon nie robi szkód w lps-ach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmon nie, ale te dwa gagatki poniżej to już trochę gorzej. ;)

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

Ale też bez dramatu, są już ze mną przeszło rok czasu i jak do tej pory żadnego korala na sumieniu na szczęście nie mają.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
13 minut temu, PPrzemek napisał:

Ale też bez dramatu, są już ze mną przeszło rok czasu i jak do tej pory żadnego korala na sumieniu na szczęście nie mają.

A jak bardzo mają urozmaiconą dietę i jak często karmisz ? 

Ps. baniaczek super :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej 1 x dziennie, może ze dwa razy w miesiącu 2 x. Karmię tylko mrożonym pokarmem - najczęściej solowiec i lasonogi, czasami jakieś mieszanki dla angelfish i centropyg z zawartością gąbek w składzie - bynajmniej w opisie. Glony nori zieone i czerwone też skubią, ale to przy okazji karmienia pokoklców. I jeden, czasem dwa razy w miesiącu masstick.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie już nie podbijam nutrientów. Może przez około miesiąc czasu pobijałem później się unormowało. NO3 - podbijałem za pomocą KNO3, a PO4 - za pomocą KH2PO4. Jeżeli chodzi o polecanie to nie mam zdania co do konkretnego produktu - ja używałem proszków dla słodkowodnych zbiorników holenderskich. Ale trzeba być przy tym bardzo ostrożnym i mieć zdefiniowany cel do osiągnięcia bo można sobie krzywdę w akwarium zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, PPrzemek napisał:

Ale trzeba być przy tym bardzo ostrożnym i mieć zdefiniowany cel do osiągnięcia bo można sobie krzywdę w akwarium zrobić.

To prawda 

Jeszcze raz gratuluję baniaczka i życzę stabilnych parametrów w tym 2021 roku :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super progres tutaj Udokumentowałeś, obecny efekt jak dla mnie marzenie.
Możesz napisać coś więcej o obecnej suplementacji i filtracji, no i od razu Pokaż sumpa :)
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie że się podoba. Dzięki bardzo wszystkim.

Akwarium od początku działa na Tritonie - Base elemets, ale nie jest w pełni oparty o tą metodę. Sól, która teraz jest stosowana to Tropic Marin Syn-Biotic. Nie mam żadnego szczególnego "przepisu" na suplementowanie zbiornika. Nie mam też ulubionych produktów specyficznej marki. Mega rutyny i konsekwencji w suplementowaniu też nie stosuję, raczej na wyczucie i obserwacje korali.

Używam aminokwasów różnych firm obecnie od: KZ, Saliferta, Red Sea wszystko w dawkach rekomendowanych przez dane firmy ilościowo ale w większych odstępach czasu. Z innych elementów to Stront / Fe / K / Jod ale wszystkie te dodatki - tak jak aminokwasy - w rekomendowanych ilościowych dawkach w większych odstępach czasu. Czasami jest miesiąc że nie podałem nic, a czasami mam więcej samozaparcia i wytrwałości i wszystko jest podawane bardziej regularnie. Podmiany nie są częściej niż co 2 czasem 3 tyg - 10 %. Częstsze bywały jeżeli coś nie pasowało mi z ogólną kondycją korali.

Korale czasami są dokarmiane Reef-roids, Goniopower, Nyos Instatnt Plankton - częstość też zależy od wyglądu korali i dodatkowo od ilości nutrientów.

Ogólnie to raczej staram się nie szkodzić, więc wolę czegoś dodać mniej lub rzadziej  niż później się zastanawiać, którą "butelkę" przelałem tym razem.

W sumpie magii nie ma. Pierwsza komora makroglony / węgiel / druga odpieniacz / trzecia pompy powrotu + w różnych miejscach media biologiczne. Nie posiadam filtracji mechanicznej wszystko ląduje w glonach.

spacer.png

Jeszcze raz dzięki wszystkim za miłe słowa. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj przeanalizowałem Twój wątek i mam pytania: czy pH mierzysz w sposób ciągły elektrodą i czy podane wyniki w tabeli są spisane o tym samym czasie? I czy możesz powiedzieć jakie masz dobowe spadki Ph?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak stały pomiar pH. Te w tabelach to odczyty o tej godzinie co zapisana. A spadki są dość duże o ok 0.3 w ciągu doby. Poniżej 8 było tylko w pierwszych miesiącach prowadzenia zbiornika. Później nie zaobserwowałem niższego wyniku niż 8.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładny i dojrzały zbiornik. Gratulacje :czapkizgłów:)


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wzorowy, że też wcześniej nie widziałem tematu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, PPrzemek napisał:

W sumpie magii nie ma. Pierwsza komora makroglony / węgiel / druga odpieniacz / trzecia pompy powrotu + w różnych miejscach media biologiczne. Nie posiadam filtracji mechanicznej wszystko ląduje w glonach.

Bardzo mi się podoba to rozwiązanie filtracji, bez zbędnej maszynerii i dobrodziejstw naszych czasów :) 

swoją drogą taki "syfek" w sumpie wydaje się być dobrą sprawą 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik petarda.

Optycznie wygląda na 2x większy, przynajmniej na fotkach :)

Czy ja dobrze widzę dwóch białobrodych gagatków?? Nie biją się między sobą?


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co znajduje się w komorach w sumpie nie jest niczym innowacyjnym, takie założenia ma metoda Tritona - niestety nie mogę ocenić całkowicie jej jako pełnej, bo robię podmiany i nie wyrównuję wszystkich mikroelementów. Ale jak do tej pory z wykluczenia tych dwóch elementów jestem zadowolony. 

Białobrody jest tylko jeden. To tylko odbicie w szybie - a szkoda fajne by były dwa takie gwiazdory. Jednak w tak małym systemie to chyba ciężka sprawa by mogła być. :)

Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.