Skocz do zawartości
Kris81

Kwarantanna domowa,czy to ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie koledzy ,czy to mam sens robić kwarantanne w domu ? Już pisze skąd takie pytanie.

W zeszłym tygodniu dokupiłem do mojej stałej obsady  Salariasa ,stary zniknął po prawie trzech latach. Trochę się obawiałem wpuścić nowa rybę(z niepewnego miejsca) do akwarium ,ospa nawiedziła zbiornik przy przesiadce i więcej bym tego nie chciał .

Postanowiłem zrobić nowemu kwarantanne . Kupiłem kostkę 40x40x40 zalałem wodą z akwarium ,lampa UV na stałe ,woda wraca przez watę,  napowietrzenie ,grzałka,rurki pcv /kolanka na kryjówkę  trochę światła.No i ryba wylądowała w kostce w środę .Cała woda podmieniona w sobotę i teraz co sobotę będę podmieniał całą wodę.Rybka oczywiście w sklepie przyjmowała mrożonki na moich

oczach .U mnie do dzisiaj jeszcze nic nie zjadła ,widzę jak jej brzuch maleje ,dopiero dzisiaj wypłynęła z rurki i schowała się za grzałką .Po obserwacji rybki ,widać że jest zestresowana i tu się

pojawia pytanie ,jaki to ma sens? Nawet zdrowa ryba ze stresu w takim zbiorniczku może się rozchorować, po prawie tygodniu mam mieszane myśli na temat kwarantanny.Oczywiście czytałem

do tej pory ,że to niepotrzebny stres itd.no i teraz już wiem ,że to poniekąd prawda .Zastanawiam się czy 4 tygodnie kwarantanny nie wykończy salariasa.A przekładając do akwarium ponownie będzie miał stresa .

Co o tym myślicie,jak wyglądają wasze doświadczenia z kwarantanną ?


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też uzupełniałem obsadę, zakupiłem pokolca i niestety dzisiaj mój żółtek jest obsypany na biało. Więc jakaś kwarantanna by się przydała, ale nie ma na nią miejsca.

Salarias z moich obserwacji cały czas je i pochłania ogromne ilości glonów. Nie jestem pewny czy wyżyje 2 miesiące poza akwarium.

BTW jakie śą leki, które można stosować poza akwarium w wydzielonym obiegu? Zastanawiam się, żeby złapać żółtka i leczyć poza akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leczenie poza akwarium to najlepiej środkami na bazie miedzi ,ale nie mam pojęcia co i jak.

U mnie przy przekładaniu zbiornika wysypało wszystkie ok 25szt.  leczyłem dosyć długo ,kilka okazów padło ,dopiero lampa UV 36V pomogła , non stop chodziła przez miesiąc .

Wiadomo ,że leczenie najlepiej przeprowadzać poza zbiornikiem ,tylko czy ciasne,puste akwarium do tego się nadaje ?


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chelmony czy mandaryny  zwykle kwarantanne przechodza gorzej.Zdecydowanie lepeij od razu do baniaka. jakaś kwarantannę -byle nie długa powinny przejść w skepie.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam kwarantannę , kilka lat temu wykończyłem sobie całe akwarium przetrwała tylko jedna ryba  "hexataenia"  z sześćdziesięciu , teraz już mam małe akwarium dla nowych lokatorów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja już 2 razy załatwiłem sobie cała obsadę ostatnia rybka :/ chociaż w każdym sklepie przechodziły kwarantannę a wrzucając do zbiornika najpierw wpadała ospa później odinoza i cała obsadę kładła na łopatki :( teraz się wycwanilem i każda rybę wrzucam na 2 tyg do kwarantanny później podmieniam 50% wody z swojego zbiornika i po 3 tyg dopiero ryba ładuje w głównym  zbiorniku akurat mam ostatnie ryby w kwarantanie jeszcze tydzień i wylądują w głównym zbiorniku 

629EF0A1-7A10-40F9-BDED-36F319ACAE7F.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tego się obawiam i dlatego złożyłem tą kostkę, bo tyle razy się udało nic nie przywlec a tu można taką małą rybka położyć zbiornik.
Bruce ile trzymasz na kwarantanie?

Macie uv-ki podłączone do obiegu?

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymam 2tyg na czystej solance ta sama temperatura to samo zasolenie co w zbiorniku dodatkowo mam wrzucony odpieniacz i lampe uv 7w po 2 tyg robię podmianę 50% wody wylewam i wrzucam 50% wody z głównego zbiornika i zostawiam na kolejny tydzień i po 3 tyg wrzucam wszystko do głównego zbiornika. Miałem 2 razy przypadek gdzie zakupiłem rybę przez stronę nie widziałem jej na żywo i to był mój błąd a dokładnie mowa o zebrasoma desjardinii przyszła i już wyglądała na wysypaną całe szczęście że była wrzucona do zbiornika kwarantanny nie minęły dobrze 48h rybkę złożyło podobnie miałem z hepatusem  tyle że tego widziałem na żywo po prostu nie dał rady ale całe szczęście, że wszystko odeszło na wieczną rafe po za głównym zbiornikiem. Jeżeli chodzi o lampę uv w głównym zbiorniku mam 11w jest trochę za mocna na ten zbiornik ale robi dobra robotę przy wpuszczeniu nowej ryby odpalam ją na 24/24h kilka dni przed wrzuceniem jej do głównego baniaka później przez okres 2-3 tygodni chodzi też 24/24 w tym okresie muszę lać więcej bakterii ale za to po rybach widać że nie mają żadnych kropek i jest wszystko oki najgorzej to Pokolce potrafią wysypać się na tydzień z stresu ale czosnek i uv i jest po problemie Jeżeli chodzi o salariasa też widziałem że pobiera pokarm a u mnie w kwarantannie już nie tknął nawet jak masz to podaj mu algi połóż na dnie akwarium przyciśnij jakąś rurką czy czymś i na pewno się skusi na algi mój do dziś nie je w głównym zbiorniku ale za to leje fito i widzę że jest ciągle najedzony więc jakieś glony są :) Z ciekawości powiedz mi bo widzę że masz też skałę RRR nie wiem jaką obsade koralów masz ale powiedz mi czy też może masz problemy z kh i mg ? bardzo szybko leci mi mg i kh a sps'ow mam kilka i aż dziwne że mogę lać litrami mg a i tak spada na potęgę tak samo ma znajomy który też ma RRR i tylko obsade SPS i nie może dojść do ładu z Mg :) z góry byłbym wdzięczny 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwarantanna w domu to podstawa. Jak coś wyskoczy na rybce to będzie to tylko jej problem, nie całej obsady. Miesiąc teoretycznie wystarczy. Ja mam 100 l baniak i żałuję że nie miałem go rok temu. Kilku nowych lokatorów w głównym, ospa, leczenie w ogólnym baniaku - koszmar. Straty były duże, a teraz - co wyjdzie to można se leczyć, czym się chce bez strachu o np. korale czy kurwetki. Polecam!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2018 o 13:28, Bruce89 napisał:

 Z ciekawości powiedz mi bo widzę że masz też skałę RRR nie wiem jaką obsade koralów masz ale powiedz mi czy też może masz problemy z kh i mg ? bardzo szybko leci mi mg i kh a sps'ow mam kilka i aż dziwne że mogę lać litrami mg a i tak spada na potęgę tak samo ma znajomy który też ma RRR i tylko obsade SPS i nie może dojść do ładu z Mg :) z góry byłbym wdzięczny 

Sorry ,że dopiero teraz .

Mam tylko skałe RRR ,już ponad 1,5 roku , miałem jeden czas problem z KH ale stało sie to w momencie zmiany soli .Po prawie jednym wiadrze nowej soli nie moglem nic z KH zrobić ,miesiąc trzymało się na poziomie 5,7 ,lałem 200% dawki ballinga i ani drgnęło ,wróciłem do poprzedniej soli i powoli wróciło do normy .Myślę ,że głównym winowajca zaistniałej sytuacji byłem ja , bo mi się zachciało eksperymentować z zmianami soli :rolleyes:jak wszystko grało . Nie powiązałbym tego z skałą , z Mg  wszystko ok , jeden czas zużycie zaczęło szybko rosnąć ale stanęło i wszystko ok.

 

Wracając do kwarantanny mojego salariasa , zaczął jeść z tydzień temu , brzuszek jak napompowany :) 

Mam mały dylemat ,od pewnego czasu miałem zamówione dwie babki puellaris , no i dzisiaj dostałem informacje ,że jutro będą do odbioru , wiec muszę odebrać i oczywiście do

kwarantanny ,tylko teraz obecny lokator jeszcze nie odsiedział swojego a nowi już czekają :rolleyes: jak wpuszczę razem z salriasem to dla niego kolejne 4 tygodnie w tej kostce .

Teraz nie wiem czy już wpuszczać , wygląda na zdrowego , siedzi sobie cały dzień na pompie ,kurna nie masz kwarantanny ,problem ,a jak masz to też problem ;):rolleyes:


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, rymar666 napisał:

A długo on już tam waletuje?

Dwa i pół tygodnia


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2018 o 09:31, Bruce89 napisał:

Witam, ja już 2 razy załatwiłem sobie cała obsadę ostatnia rybka :/ chociaż w każdym sklepie przechodziły kwarantannę a wrzucając do zbiornika najpierw wpadała ospa później odinoza i cała obsadę kładła na łopatki :( teraz się wycwanilem i każda rybę wrzucam na 2 tyg do kwarantanny później podmieniam 50% wody z swojego zbiornika i po 3 tyg dopiero ryba ładuje w głównym  zbiorniku akurat mam ostatnie ryby w kwarantanie jeszcze tydzień i wylądują w głównym zbiorniku 

629EF0A1-7A10-40F9-BDED-36F319ACAE7F.jpeg

Ile litrów ta kwarantana?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 litrów wody, dwa razy już podmieniłem jakieś 80% wody, ale chyba przetrzymam wszystkie trzy jeszcze 4 tygodnie, co mi zależy

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 i pół tygodnia - co ja bym zrobił? Wszystkich 3 domowników przytrzymał bym przez 4 tygodnie, karmiąc i obserwując - szczególnie babki - mogą nie chcieć ruszać pokarmu jeśli nie są nauczone. Napiszę jeszcze że w kwestii kwarantanny u mnie jest to wyłączone z obiegu 120 l akwa, wyposażone w żwir (tylko dlatego że nie mam co z nim zrobić) 2 kawałki skały gdzie siedzą upierdliwe crassy i 2 zielone quadri oraz parę discosom i innych szpargałów, oraz mnóstwo aptazji :). Wisi na tym kaskada z matrixem (ok 1 l), mały falownik, grzałka, a wodę podmieniam przed wpuszczeniem nowego nabytku - standard 10%. Jak do tej pory leczyłem tam 2 ryby temperaturą 32 - 34 stopnie przez 5 dni, ze 100% efektem ozdrowieńczym. Inne przechodziły do głównego bez żadnych zachorowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli masz małe akwarium przejściowe :)
No przetrzymam wszystkie razem, niema co na siłę wpuszczać.

Wysłane z mojego F8331 przy użyciu Tapatalka


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.