Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No i jak hula zbiorniczek? Jakieś foteczki korali i akwarium poprosimy :)


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update

W akwarium wszystko ok, chwilowo  z braku czasy nie wprowadzam nowego życia. 

Ca - 380 (będzie lekka korekta)

KH - 8 

NO3 - 1

PO4 - 0

Zasolenie 1,025

Suchy pokarm + fito Grotecha, podmianka 5 l raz w tygodniu + Kent Essentials elements 1,5 ml  

W planach test na Mg oraz zakup automatycznej dolewki i oczywiście więcej LPS :)

Glonów zielonych niestety brak, Mitrax trochę głoduje :)  Na skale pojawiły się białe nitkowate glony, które systematycznie odrywają się (wyglądają jak kawałki waty) Nie mam pojęcia co to może być. 

51144440_2244069675849364_9036682190888370176_n.jpg.6ef8d6f9ec3e8011352a639639200f89.jpg50936323_359919921496036_8822899974686638080_n.thumb.jpg.486d3495bdf55b2a6630059c8a4bd44e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z perspektywy czasu co możesz powiedzieć o kaskadzie którą używasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zadowolony. Kaskada działa bezproblemowo i jest estetyczna. Jedynym  mankamentem wg mnie jest skimmer, który ma wlot zbyt głęboko, przez co nie spełnia do końca swojej funkcji. Wystarczy jednak wkleić kawałek czarnej pleksi i po problemie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz na początku wątku , że masz ją wypełnioną matrixem.Nie spowolniło to w jakis sposób pracy kaskady?Ile wsypałeś matrixa do tej kaskady?

Edytowane przez Sebastiano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

do kaskady wsypałem 1250 ml matrix oraz sera silicate + matrix carbon. Kaskada działa bez zarzutu.

Przy okazji mała aktualizacja, akwarium ma się całkiem dobrze, plaga dino zniknęła, niestety pojawiły się drobne ogniska cyjano. Parametry:

NO3 - 0,5 

PO4 - < 0,03

KH - 7,5 

Ca - 440 

Mg - 1300

Zasolenie ok. 1,025 (spławik w najbliższym czasie zastąpię refraktometrem)

Nowi mieszkańcy: zoa, 2x sexishrimp, caulastrea i przeurocza babka signigobius biocellatus. 

20190307_174318.jpg

20190311_174448.jpg

20190321_153626.jpg

20190322_124838.jpg

20190310_155929.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pytasz o chińczyka to słabo. Dołożyłem DIY na Cree i dopiero teraz oświetlenie wydaje się optymalne. Podsumowując, drugi raz bym nie kupił. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

z braku czasu długo nie pisałem, ale dzisiaj miałem kilka refleksji na temat mojego akwarium, którymi chciałem się z Wami podzielić. 

Akwarium ma już ponad pól roku i generalnie ma się całkiem nieźle. Parametry:

Zasolenie: tutaj trochę zagadka, ponieważ dwa spławiki pokazują nieco inaczej. Według Aquamedic ok. 1.023 (density?) bo w instrukcji nic nie pisze o jednostkach, a na niemieckiej stronie znalazłem, że mierzy SG, co trochę kłóci się z zieloną skalą, która jest pomiędzy 1.020 a 1.025. Zamówiłem już refraktometr, bo szkoda czasu na zagadki tego typu. 

Ca - 450 (Colombo)

Mg - 1600 -(Colombo)  sól AF RS i z tego co czytałem dużo osób ma problem z wysokim magnezem. Od czasu zmiany z IO akwarium ma się gorzej, więc rozważam przejście na Red Sea

KH - 7,5 (Colombo)

NO3 - niewykrywalne (Colombo)

PO4 - ok. 0,03 (Colombo)

Jebao SW-2

Dozowanie : TM NP Plus 1x2 dni, Kent Essential Elements 1xtydzień 0,5 ml + karmienie 1/3 kostki kryl i solowiec + łyżeczka AF w proszku, aminikowasy AF 1x 3 dni 

Obsada: 2 x błazny (malutkie), 2x sinularia, 2xlobophyton, acantasrea, calustrea, euphylia, zoa kilka różnych + acropora (na próbę), biarerum na osobnej skale

Nie obyło się bez strat oczywiście. Po 4 miesiącach wyskoczyła babka signigobius biocellatus, co bardzo mentalnie przeżyłem. Niestety to chyba moja wina, ponieważ przesadziłem z bakteriami, pojawił się zakwit co dodatkowo nałożyło się z upałami i temperaturą koło 30 stopni. Pewnie rybka miała po prostu za mało tlenu. Padł też mitrax, prawdopodobnie nie przeszedł wylinki. 

Po pół roku mam już dużo bardziej ustrukturyzowaną wiedzę i wiem, w jakim kierunku chcę iść. Miękkie najpewniej wylecą, zostanie briareum i zoa, przewaga lps i górna półeczka na SPS. 2 x błazny + signigobius (no muszę ją mieć :) 

Docelowo chciałbym prowadzić zbiornik na produktach Red Sea, ale cały czas zastanawiam się nad filtracją. Obecnie mam kaskadę Tidal 75 i mam wątpliwości, czy spełnia swoją funkcję. Niby parametry ciągle bliskie zeru, ale woda ciągle lekko mleczna. W kaskadzie na spodzie jest wata+ do pełna matrix oraz chemie pure blue. Kaskada często się zapycha, muszę wymieniać watę co kilka dni, co jest uciążliwe. Zastanawiam się również, czy wata nie zatrzymuje papu dla bakterii i złoże biologiczne nie spełnia swojej roli. Generalnie ani sump ani panel nie wchodzi w grę, dlatego rozważam 3 opcje: 

1. Likwidacja kaskady i kupno Bubble Magnus Q3

2. Zostawienie kaskady i dokupienie Tunze 9004 lub Hydora do środka

3. Kupno bakterii Biogro 123 i filtracja tylko na kaskadzie + chemie pure 

Skłaniam się ku opcji nr 2, jednak czy przy takim odpieniaczu i ponad 7 kg żywej skały kaskada w ogóle ma sens? Dużym plusem kaskady jest natomiast możliwość umieszczenia wkładów i adsorbentów (typu phosquard). Zdjęcia dodam przy najbliższej okazji, bo muszę się trochę przyłożyć. Proszę doświadczonych akwarystów o radę :) 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, cherrybloss napisał:

 Witam,

Od jakiegoś czasu w akwarium mam atak tego czegoś co widać na zdjęciach. Pojawia się głównie na szybach, sprzęcie i na dnie. Na skale są miejsca gdzie nie ma w ogóle. NO3 1, PO4 niewykrywalne, kh 7.5 Mg 1400 Ca 400. Może ktoś z doświadczonych akwarystów ma jakiś pomysł?

20200110_124231_Easy-Resize.com.jpg

20200112_170653_Easy-Resize.com.jpg

Tu będzie łatwiej - przenawoziłeś 

Pozdr. 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli mikro? Nie dozuje nic oprócz baillinga AF 1+2+3. wg zużycia. Dodam jeszcze, że od 3 dni świecę AL Prime HD, aczkolwiek problem pojawił się już wcześniej przy lampie DYI. Odpieniacz Tunze 9001, w kaskadzie matrix. Biogro 123 dwa razy w tygodniu, podmiana na soli Aquarium System Reef Cristal 10 % 1x2 tyg. 

Edytowane przez cherrybloss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz ze w kaskadzie wate masz na spodzie. Powinna byc na matrixie, łatwiejsza obsługa i przepływ się nie blokuje bo woda podniesie wate jak bedzie zapchana


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten dłuższy post powyżej jest z lipca, obecnie używam waty tylko doraźnie i kładę ją na wierzch. Swoją drogą jak kiedyś leżała 4 dni i zrobiłem test na fosforany z odcieku to byłem w szoku - powyżej 0,1 :blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia bez retuszu na szybko, jeszcze dużo brakuje ale coś tam rośnie :D

A43F2547-A875-4145-8AA2-A89A2F9F2940.jpeg

4C3FAD92-9CFB-4FC8-9DAB-CCB125A0CC66.jpeg

EE98443C-5349-4E85-B0BE-6A1382BC2DAC.jpeg

D26F2B90-DBD6-4E95-B6EC-2FAB18CDC7C7.jpeg

569AA423-4E32-4DC9-8A88-C6D468CCFA33.jpeg

3A689F0E-51BF-4659-BC5C-6413D17AAC69.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na mój gust to do ideału tylko piasku brakuje, ale każdy ma co lubi ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był piasek, ale po tym jak babka wyskoczyła z akwarium zaczęły się problemy. Niedługo planuje przesiadkę na 250 i zastanawiam się, czy iść w piasek czy nie i jaka granulacja, żebym nie miał wszystkiego zasypanego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak masz ustawiona lampę?

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ustawienia

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetnie, 

Piękna kostka, widać że koralom sprzyja :wub::wub::wub:

Widać że czas popłaca...cierpliwość to co ważnego jest w tym pięknym hobby.

Gratuluję ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.